Şimdi Ara

Yüksek Lisans ve Askerlik Tecil (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
470
Cevap
10
Favori
92.158
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bugün tekrar sordum şubeye 7 gün al dedliler. Bakalım Raporu almadan ay sonu tekrar danışacağım.
  • 32huseyin32 kullanıcısına yanıt
    öyle diyorlarsa yapacak birşey yok, el mecbur dedikleri kadar alacaksınız, işinizin garanti olması adına

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar merhaba. Konuyla ilgili bilgisi olan çok fazla kişi var burada yazılanlara göre. Umarım ben de cevap alabilirim.
    Yüksek lisans öğrencisiyim ve ağustos 2015 te tecil sürem bitiyor. Fakat 6. dönemimdeyim ve henüz bitmedi yüksek lisans.
    Tecil süremi uzatmak için ne yapabilirim? Yüksek lisansı tamamladıktan sonra doktoraya devam etcem ama anladığım kadarıyla bakaya kalırsam doktoraya başlamam birşey ifade etmicek.
    Yeni bir yüksek lisans kaydı yapma durumunu da açıklayabilir misiniz? Kayıt sildirmek gerekiyor mu??
  • makiferol M kullanıcısına yanıt
    cevap için tşkler.. fakat anlamadığım şu: bakaya kalıp para cezasını ödedikten sonra kayıt yaptırmak bana tecil hakkı veriyor mu?
  • makiferol M kullanıcısına yanıt
    eyvallah dostum. çok iyi oldu verdiğin bilgi..
  • arkadaşlar nerhaba benim de bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim. 2014 şubatta yl kaydımı yaptım 2017 ye kadar tecilim var ancak başka şehirde olduğumdan derslere hiç devam edemedim. bu dönem üçümcü dönem kaydımı yaptım ancak onay gerekiyormuş onu yapmadım. üniversiteden öğrenci olarak gösterilemediğimi öğrendim. böyle bir durumda üniversiteden kaydım silinir mi? silinirse ya da ben kaydımı aldırırsam hangi celbe tabi olrumum? en önemli kısmı bu çünkü benim aslında tek sıkıntım temmuz sonuna kadar askerlikle ilgili bir sorunla karşılaşmamak ondan sonrası önemli değil yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mad.World -- 9 Mart 2015; 13:19:21 >
  • Mad.World kullanıcısına yanıt
    kaydın silinmez ancak okul, öğrenciliğin getirdiği haklardan yararlanamayacağına dair haber gönderir askerlik şubesine. hazirandan önce gönderirlerse ağustos celbine alınırsın.

belki de parayı yatırdığın için öğrenci olarak göstermeye devam ederler. yine en net bilgiyi öğrenci işlerini arayarak elde edebilirsin.

• merhaba arkadaşlar,
    ben yüksek lisans öğrencisiyinm. bu sene 3. senem ve eylülde artık tecilim bitiyor ve ağustos da son uzatma süresi doluyor tezsiz yüksek lisans başvuruları da ağustosta oluyor. bu yaz tekrardan tezsiz yüksek lisans başvurusu yapıp kazansam tecilim uzar mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mc5454 -- 10 Mart 2015; 11:07:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: makiferol

yüksek lisans yapıyorsun zaten bir daha aynı seviyede bir program ile tecil uzatamazsın. Tek şansın doktora.

yüksek yapıyorm ama daha bitmedi. bitmediği için uzar diyorlardı ama tam emin değilim.
  • 1- Dostlar benim lisans sonrası tecilim 30 haziranda bitiyor, hangi celp dönemine tabiyim ? askerlik şubeye gittim sordum memur kesin bilgi vermedi ağustos da olabilir, kasım da olabilir dedi, bu nasıl iş?
    2- Aylardır alese hazırlanıyorum yüksek lisans başvuruları ve kayıtlar ağustos eylülde oluyor, bu kadar çalışmadan sonra askerlik yüzünden yüksek lisansa başlayamazsam kafayı yerim, bir de eğer kasım celbinde gideceksem ben eylülde yüksek lisans kaydımı yapabilir miyim?
    3- bir arkadaşım bana haziranda git doktordan psikolojik olarak askere hazır değildir diye rapor al bir sonraki celbe atarlar dedi böyle bi şey olur mu nasıl olur?
  • quote:

Uzamaz, ben eminim. Öyle olsa herkes bu şekilde kaçar zaten. 3 senen var, ondan sonra tecilin biter.

bugün enstitüye sordum öğrendim. ikinci yüksek askerliği uzatıyor ancak ilk girdiğiniz programdan kaydınızın silinmesi gerekiyor.
    hatta önceki senelerde ilk girdiğiniz programdan kayıt silmeye bile gerek yokmuş.
    -kesin bilgidir-
  • 3+1 yıl olarak aynı programda uzamıyor mu?

ikinci yüksek lisansta uzadığını ilk defa duyuyorum ben de.

• quote:

Orijinalden alıntı: mc5454

quote:

yüksek lisans yapıyorsun zaten bir daha aynı seviyede bir program ile tecil uzatamazsın. Tek şansın doktora.

yüksek yapıyorm ama daha bitmedi. bitmediği için uzar diyorlardı ama tam emin değilim.

sen biri bitmeden diğerine başvurdun kazandın diyelim. zaten tecil hemen edilmez, okul bir süre bekler öğrenim yılı başlamasını. sen ilkinden mezun olunca yazı gider şubeye şube artık seni yüksek lisans mezunu olarak bilir ve kayıtlara geçer. ikinci kayıt yaptığın yer tecil için başvurunca aynı derece olduğu için RED edilir. dedikleri gibi tek şansın ya doktora, ya da ilkinden mezun olmadan, bitirmeden (kayıt silerek) başka bir yükseğe kayıt olman.

• quote:

Kesin falan değil, yanlış bilgidir. Bak çok net söylüyorum, sana bunu enstitüden söyleyen adam BİLMİYOR.

Bu şekilde tecil uzatma şekli olsaydı, insanlar 2 senede bir yüksek lisans programı değiştirip askerden 29 yaşına kadar kolayca kaçarlardı. Yüksek lisans totalde 3 sene tecil verir, bu 3 sene için istersen 500 tane ayrı yüksek lisans yap.

bu bilgi yanlıştır.

birincisi 29 yaşı ile alakamız yok o lisansi bitirmek için. lisans mezunu adamın yaş limiti 29 değil 35 dir.

ikincisi bir yüksek lisanstan mezun olarak bitirirseniz, bir daha yüksek lisanstan tecil alamazsınız, tek yol doktora.

ama

bitirmezseniz (kayıt silme veya atılma),35 yaşına kadar istediğiniz yere kayıt yapıp sildirebilirsiniz bunun limiti yok.

burada en kritik nokta mezun olmak veya olmamak. yani en son dereceniz. eğer yüksekten mezun olursanız son dereceniz yüksek lisans mezunu olur ve yüksek lisanstan bir daha tecil alamazınız. ama kayıt silerseniz en son dereceniz yine lisans kalır ve yüksek lisans için tecil alırısnız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qwerty0909 -- 12 Mart 2015; 13:58:28 >

• quote:

Hayır. Yüksek lisans üzerinden sadece 1 adet tecil verilir ( 3 sene ), istediğin kadar kayıt sildir yenile. Bu kadar basit bir şeyi bir tek siz mi biliyorsunuz, bu yöntemle herkes rahatça 29 ( ya da 35 oraya döneceğim ) yaşına kadar kayıt sildirip başka yere kayıt yaptırarak kaçardı askerlikten. Ortalık 2bin-3bin tlye yüksek lisans yapılan yerlerle dolu. Ben hem yüksek lisans bitirdim okulda bir sürü kişi tanıyorum, hem de çalışıyorum ve işyerinde askerlik sorunu olan bir sürü kişi tanıdım, bir kişi bile böyle bir şeyi denemedi, çünkü YOK. Yüksek lisans tecili bitip bakaya kalan arkadaşlarım oldu, o söylediğin "bug" olsaydı yüz kere yaparlardı.

29, 35'e gelince. Doktora için 35 yaşa kadar izin verilir ancak yüksek lisans yapan adama 35'e kadar izin verildiğini bilmiyordum ben onu da 29 biliyordum ama emin değilim bunda yanlış olabilirim.

O basit yöntemle bedelli çıkana kadar aynı yerde 4 kişi 30 yaşına kadar tecil ile geldik :) Mezun olmadığınız sürece yüksek lisans yeni kayıt ile (aynı okul oluyor, bölüm değişsin yeter) 35 yaşına kadar tecil ettirebilirsiniz. Kanunu falan yorumlamıyorum, duyum da değil bizzat yaptırdığımız işlemi anlatıyorum. 2009 lisans mezuniyet sonrası 2 yıl tecil, 2011'de yüksek lisans kayıt ile 3 yıl tecil, 2014'te ilk kayıt olunandan mezun olmadan kayıt sildirip farklı bölüme kayıt ile 2017'ye kadar tecil aldık.

• quote:

Kesin falan değil, yanlış bilgidir. Bak çok net söylüyorum, sana bunu enstitüden söyleyen adam BİLMİYOR.

Bu şekilde tecil uzatma şekli olsaydı, insanlar 2 senede bir yüksek lisans programı değiştirip askerden 29 yaşına kadar kolayca kaçarlardı. Yüksek lisans totalde 3 sene tecil verir, bu 3 sene için istersen 500 tane ayrı yüksek lisans yap.

hocam ister inan ister inanma. bunu sorduğum adamlar bu işin içinde. tecil işini yapan adamlar. işkembeden dalaktan böbrekten sallayacak insanlar değiller. bi yanlışlık olmasın için iki üç kişiye de sorduk hepsi mi yanlış biliyor.

ilk girdiğin yüksek lisansını bitirmediğin yada bitiremediğin sürece ikinci yükseğe kayıt olursan tecilin uzar. ancak ilk yüksek yaptığın yerdiğin yerden kaydını sildirmen gerekli. ikisini birden yapayım dersen askerlik şubesi reddediyor tecilini. bu şekilde 35 yaşına askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.,
    üstüne basa basa söylüyorum -kesin bilgidir-

• quote:

Orijinalden alıntı: Emre

quote:

Hayır. Yüksek lisans üzerinden sadece 1 adet tecil verilir ( 3 sene ), istediğin kadar kayıt sildir yenile. Bu kadar basit bir şeyi bir tek siz mi biliyorsunuz, bu yöntemle herkes rahatça 29 ( ya da 35 oraya döneceğim ) yaşına kadar kayıt sildirip başka yere kayıt yaptırarak kaçardı askerlikten. Ortalık 2bin-3bin tlye yüksek lisans yapılan yerlerle dolu. Ben hem yüksek lisans bitirdim okulda bir sürü kişi tanıyorum, hem de çalışıyorum ve işyerinde askerlik sorunu olan bir sürü kişi tanıdım, bir kişi bile böyle bir şeyi denemedi, çünkü YOK. Yüksek lisans tecili bitip bakaya kalan arkadaşlarım oldu, o söylediğin "bug" olsaydı yüz kere yaparlardı.

29, 35'e gelince. Doktora için 35 yaşa kadar izin verilir ancak yüksek lisans yapan adama 35'e kadar izin verildiğini bilmiyordum ben onu da 29 biliyordum ama emin değilim bunda yanlış olabilirim.

O basit yöntemle bedelli çıkana kadar aynı yerde 4 kişi 30 yaşına kadar tecil ile geldik :) Mezun olmadığınız sürece yüksek lisans yeni kayıt ile (aynı okul oluyor, bölüm değişsin yeter) 35 yaşına kadar tecil ettirebilirsiniz. Kanunu falan yorumlamıyorum, duyum da değil bizzat yaptırdığımız işlemi anlatıyorum. 2009 lisans mezuniyet sonrası 2 yıl tecil, 2011'de yüksek lisans kayıt ile 3 yıl tecil, 2014'te ilk kayıt olunandan mezun olmadan kayıt sildirip farklı bölüme kayıt ile 2017'ye kadar tecil aldık.

Emre nin dedikleri doğru. mc5454 ün de. Bu şekilde devam eden binlerce kişi var.

Bu iş olmaz diyenler için:

yönetmeliği okudunuz mu? nereden bilyorsunuz? ben nereden biliyorum çünki kendim bu şekilde yüksek lisansa kayıt oldum sildim başkasına gittim aynen yazdığım gibi.

peki bunları yapmadan önce araştırdım mı? kime sordum? bu işlemi yapmadan önce bütün yönetmelikleri de okudum madde madde.
    Yetmedi, Askere Alma daire başkanının kendisine sordum şubedeki memura değil. Yani Türkiye deki bu konudaki en yetkili kişiye. Bütün lisans yüksek lisans tecillerinin yapılıdğı yerin başındaki hanıma sordum. Kendisi çok yardımsever ve kibar biri ve bana uzun uzun anlattı. Tüm onayları kendi birimleri veriyor ve özet olarak yüksek lisans tecili için kural şu:

* yüksek lisans tecili için başvurduğunuzda en son mezuniyet dereceniz lisans olmak zoruna. yani bir yüksek lisansı mezun olarak bitirdi iseniz bir daha yüksek lisans tecili alamazsınız.
    ayrıntı: yurt içi yurt dışı fark etmiyor, yurt içinden yüksek bitirdi isen amerika daki bir yüksek lisans için tecil alamazsın. (sanki yurt dışı olunca tecil verilir gibi yanlış bilgiler var sağda solda)
    ayrıntı: tecil için tezli tesziz uzaktan eğitim fark etmiyor, hepsine tecil verilir (tezsize tecil verilmez, uzaktan eğitime tecil verilmez gibi yanlış bilgiler yine)
    ayrıntı: bazı eğitim fakülteleri (lisans) 4 yıl yerine 5 yıl sürüyor fizik kimya biyoloji gibi. bunlar 4 yılda uzun oldukları için, lisans bile olsalar, buraları bitirince yüksek lisans gibi sayıyor askerlik şubesi ve böyle bir yeri bitirince yüksek lisans için tecil alamıyorsununz.

* tecil başvurusu sırasında yaşınız önemli, yüksek lisans ve doktora için limit 35, bu şu demek 32 yaşında kayıt yaptırabilirsiniz. 3 sene sorunsuz okursunuz ama daha tecil alamazsınız. 34 yaşında da kayıt yaparsınız ama 35 olunca askere gitmeniz gerekir. lisansı bitirmiş adamın 29 yaş sınır ile alakası yok 10000000 kere yazdık
    ayrıntı: 29 yaş limiti lisans bitiremeyenler içindir, lisans mezunlarının 29 limiti ile alakası yoktur.

* yüksek lisans tecil başvuru sırasında bakaya olmamanız gerekir yani celp dönemlerinin iyi ayarlanması gerekir, bir yerden kayıt sildiğinizde, diğer yere kayıt olmadan önce celp olmaması gerekir.

* bir ayrıntı daha, diyelim yüksek için 3 yıl aldınız, ama bitiremediniz, uzatma istediniz: bu konuda tecil verilmediğine dair AYİM (Askeri Yüksek İdari Mahkemesi) nin içtihatları var yani aynı yerden 3 yıldan fazla tecil almak zor.

* Yükseği bitirdikten sonraki 1 sene ek tecil ile ilgili: İstern yüksek lisans 2 sene sürmüş olsun ister 3 sene, ek 1 sene hakkınız var yani yine yanlış bilgiler var sağda solda yok efendim yüksek lisansı 3 senede bitirdi isen 1 sene hakkın yok. Hayır var. Ayrıca o 1 sene tecil için tezli tezsiz uzaktan eğitim fark etmiyor, nereyi bitirseniz bitirin 1 sene hakkınız var. Doktora yapmanız şart değil. (sağda solda dolaşan yanlış bilgiler yok efendim tezsiz bitirene verilmez yok efendim uzaktan eğitime verilmez yok efendim doktora yapmayana verilmez). Bir de şöyle saçma bir bilgi dolaşıyor ki bu da yanlış mesela lisansı bitirdiniz 2 sene tecil aldınız, sonra yükseğe başlayıp bitirdiniz. Yok efendim 1 sene tecil verilmez niye lisans bitirince kullanmışız. Yok öyle bir şey ikisinin alakası yok.

1 sene ek tecilin tek şartı mezun olarak bitirmeniz, yani atılırsanız veya kayıt silerseniz 1 sene ek tecil hakkınız YOK ilk celpte gitmeniz gerekir. İşte bu esnada başka bir yükseğe kayıt yapıp tecil alabilirsiniz.

* ayrıntı: Eğer yabancı bir ülkede yüksek lisans yaptıysanız, denlik işlemleri uzun sürdüğünden mezuniyetten sonra 1 sene değil 2 sene tecil hakkınız vardır.

İnşallah bu konuda yardım isteyenlere faydalı olur değilse ben binlerce kere yazmaktan bıktım artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qwerty0909 -- 16 Mart 2015; 10:23:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: qwerty0909

quote:

Orijinalden alıntı: Emre

quote:

Emre nin dedikleri doğru. mc5454 ün de. Bu şekilde devam eden binlerce kişi var.

Bu iş olmaz diyenler için:

yönetmeliği okudunuz mu? nereden bilyorsunuz? ben nereden biliyorum çünki kendim bu şekilde yüksek lisansa kayıt oldum sildim başkasına gittim aynen yazdığım gibi.

peki bunları yapmadan önce araştırdım mı? kime sordum? bu işlemi yapmadan önce bütün yönetmelikleri de okudum madde madde.
    Yetmedi, Askere Alma daire başkanının kendisine sordum şubedeki memura değil. Yani Türkiye deki bu konudaki en yetkili kişiye. Bütün lisans yüksek lisans tecillerinin yapılıdğı yerin başındaki hanıma sordum. Kendisi çok yardımsever ve kibar biri ve bana uzun uzun anlattı. Tüm onayları kendi birimleri veriyor ve özet olarak yüksek lisans tecili için kural şu:

* yüksek lisans tecili için başvurduğunuzda en son mezuniyet dereceniz lisans olmak zoruna. yani bir yüksek lisansı mezun olarak bitirdi iseniz bir daha yüksek lisans tecili alamazsınız.
    ayrıntı: yurt içi yurt dışı fark etmiyor, yurt içinden yüksek bitirdi isen amerika daki bir yüksek lisans için tecil alamazsın. (sanki yurt dışı olunca tecil verilir gibi yanlış bilgiler var sağda solda)
    ayrıntı: tecil için tezli tesziz uzaktan eğitim fark etmiyor, hepsine tecil verilir (tezsize tecil verilmez, uzaktan eğitime tecil verilmez gibi yanlış bilgiler yine)
    ayrıntı: bazı eğitim fakülteleri (lisans) 4 yıl yerine 5 yıl sürüyor fizik kimya biyoloji gibi. bunlar 4 yılda uzun oldukları için, lisans bile olsalar, buraları bitirince yüksek lisans gibi sayıyor askerlik şubesi ve böyle bir yeri bitirince yüksek lisans için tecil alamıyorsununz.

* tecil başvurusu sırasında yaşınız önemli, yüksek lisans ve doktora için limit 35, bu şu demek 32 yaşında kayıt yaptırabilirsiniz. 3 sene sorunsuz okursunuz ama daha tecil alamazsınız. 34 yaşında da kayıt yaparsınız ama 35 olunca askere gitmeniz gerekir. lisansı bitirmiş adamın 29 yaş sınır ile alakası yok 10000000 kere yazdık
    ayrıntı: 29 yaş limiti lisans bitiremeyenler içindir, lisans mezunlarının 29 limiti ile alakası yoktur.

* yüksek lisans tecil başvuru sırasında bakaya olmamanız gerekir yani celp dönemlerinin iyi ayarlanması gerekir, bir yerden kayıt sildiğinizde, diğer yere kayıt olmadan önce celp olmaması gerekir.

* bir ayrıntı daha, diyelim yüksek için 3 yıl aldınız, ama bitiremediniz, uzatma istediniz: bu konuda tecil verilmediğine dair AYİM (Askeri Yüksek İdari Mahkemesi) nin içtihatları var yani aynı yerden 3 yıldan fazla tecil almak zor.

* Yükseği bitirdikten sonraki 1 sene ek tecil ile ilgili: İstern yüksek lisans 2 sene sürmüş olsun ister 3 sene, ek 1 sene hakkınız var yani yine yanlış bilgiler var sağda solda yok efendim yüksek lisansı 3 senede bitirdi isen 1 sene hakkın yok. Hayır var. Ayrıca o 1 sene tecil için tezli tezsiz uzaktan eğitim fark etmiyor, nereyi bitirseniz bitirin 1 sene hakkınız var. Doktora yapmanız şart değil. (sağda solda dolaşan yanlış bilgiler yok efendim tezsiz bitirene verilmez yok efendim uzaktan eğitime verilmez yok efendim doktora yapmayana verilmez). Bir de şöyle saçma bir bilgi dolaşıyor ki bu da yanlış mesela lisansı bitirdiniz 2 sene tecil aldınız, sonra yükseğe başlayıp bitirdiniz. Yok efendim 1 sene tecil verilmez niye lisans bitirince kullanmışız. Yok öyle bir şey ikisinin alakası yok.

1 sene ek tecilin tek şartı mezun olarak bitirmeniz, yani atılırsanız veya kayıt silerseniz 1 sene ek tecil hakkınız YOK ilk celpte gitmeniz gerekir. İşte bu esnada başka bir yükseğe kayıt yapıp tecil alabilirsiniz.

* ayrıntı: Eğer yabancı bir ülkede yüksek lisans yaptıysanız, denlik işlemleri uzun sürdüğünden mezuniyetten sonra 1 sene değil 2 sene tecil hakkınız vardır.

İnşallah bu konuda yardım isteyenlere faydalı olur değilse ben binlerce kere yazmaktan bıktım artık.

Hatırlarsanız geçen sene bu konu ile ilgili size mesaj atmıştım o zaman da destek olmuştunuz, bu bilgiyi bilmeyen çok fazla kişi var tekrar teşekkürler.

• Arkadaşlar merhaba, 3.5 sene önce yüksek lisansa başlamıştım bitiremedim hala devam ediyor. Ama tecil süresi bu ayın sonunda doluyormuş. Yüksek lisansın başka tecil hakkı da yokmuş. Ağustos döneminde askere alınacağım söylendi ama benim durumum karışık Kpss den iyi bir puanım var ve haziran ayındaki atamalarda atanacağım bir aksilık olmazsa. işimi elime almadan askere gitmek istemiyorum. O yüzden bir şekilde 1 sene daha tecil ettirmeliyim askerliği okul dışında herhangi bir şekilde askerliğimi tecil ettirebilir miyim ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xpi -- 20 Nisan 2015; 9:07:40 >
  • arkadaşlar acil yardım lütfen
    y.lisans tecilim 31/12/2014 te bitmişti
    başka bir ünv ye y.lisansa kayıt oldum
    kaydım göründüğü için tecil alamadım maalesef
    şimdi eski yerden kaydımı sildim
    yeni bölümde öğrenci belgemi alıp askerlik şubesine mi göndermem lazım
    ne yapmalıyım ?
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.