Şimdi Ara

Yüksek enflasyon durumunda ne yapmalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
1
Favori
1.505
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir kaç ay içinde enflasyonun yükselmesi konuşuluyor arkadaşlar. Kenarda 12-13 bin lira param var ancak borcum 22 bin tl aylık 1000er lira olarak ödüyorum. Pek anlamıyorum ekonomiden dediğim gibi bir durum olursa umarım olmaz ama oldu diyelim bundan en az zararla kurtulmam için benim bu parayı nereye yatırmam gerekir? dolar almak pek mantıklı gelmiyor devlet tahvili falan işlerine mi girmeliyim yardımcı olun lütfen

• borcun kisiye ise hemen ode , yok banka vs kurumaysa mumkun oldugunca geciktir , cunku o paranin degeri gittikce dusecek
  • RichardB kullanıcısına yanıt
    akrabama ama sıkıntı yapmıyor elime geçtikte 3-4 bin veriyorum. devlet tahvili falan nasıl yatırım düşüncesi sizce peki? merak etmeyin ytd falan yazmanıza gerek yok aklımız var mantıklı gelmezse yapmayız yine de :D
  • Merhabalar , enflasyon beklenti oranı %5 civarında. Buda %20 ye tekabül ediyor. Elinizde ki ana parayı enflasyondan korumaksa amacınız , paranızın değer kaybı kadar erimesini önlemek yani enflasyon miktarı kadar yıllık kar elde etmek olur. 15 bin paranız oldugunu varsayarsak hiç bi kar elde etmezseniz yıl sonu diyelim vadeye ; paranızın reel sekörde değeri 12 bin gibi bi rakam olur. Yani ana para miktar olarak aynı kalsada o paranın alım gücü enflasyon dolayısıyla 12 bine düşer. 15 bin paranızın enflasyondan korunmak için en az 3 bin lira kar elde etmesi gerek. Bunu neyle sağlıcagınız sizin risk alma oranınıza bağlıdır.
    Bunu altın alarak sağlamak olabilir. Bono alırsanız garanti para olur Ama getirisi düşük kalır. Ben şuan piyasada bono hariç en risksiz yatırım aracı olarak altını görüyorum. Son olarak YTD
  • TylerOnlayn kullanıcısına yanıt
    teşekkürler bu hafta birazıyla altın alıcam zaten çok fazla düğün gözükükyo seneye. şimdiden alıp koyalım dediğiniz gibi. önümüzdeki hafta bakıcam çöaresine
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.