Şimdi Ara

[YÖNERGE & VIDEO] Samsung Galaxy S4 [i9500] | Root | Recovery | Kernel | ROM | ROM Cleaner (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
651
Cevap
17
Favori
57.264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • daha ilk android telefonum kusura bakmayın hiç bilgim yok bu konularda bu root ları yapınca ne oluyo bize ne faydası olcak bi ayrıntılı cevap verirseniz sevinirim
  • hani SIK SORULAN SORULAR bolumunde konunun biraz cvplamaya calistim, ama kisaca limitleri kaldiriyorsunuz diyelim :)

gene de o bolume bir bakin derim ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Xphoid -- 16 Mayıs 2013; 19:27:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xphoid

hani SIK SORULAN SORULAR bolumunde konunun biraz cvplamaya calistim, ama kisaca limitleri kaldiriyorsunuz diyelim :)

gene de o bolume bir bakin derim ;)

yok hocam o kadarını anladım da hani yapsam bunu diyorum benim için ne değişcek telefon neyi kısıtlıyo da limitleri kaldırıyoruz :D
  • custom rom kernel kurmak, cihazin performansini ve verimini arttirir... ext SD card aldiysan en basitinden oraya app leri yuklemene olanak verir... pil tuketimini biraz daha duzene sokacaktir ilerleyen gunlerde kerneller daha da gelistikce... yani sunu soyle yapar boyle yapar demek cok mumkun deil ama kullanim sekline gore muhakkak bazi artilari olur...

cok yeni android kullanicisi isen, tavsiyem biraz bu hali ile kullan bu arada forumlari takip et... cok goz alici hosuna giden bir ekstra ozellik gorursen uygularsin...

benim hayatimda ilk android telefonumu root yapma sebebim mesela, telefonu dubaiden almistim... tamam ingilizce oluyordu ama bazi programlarda sagdan sola yaziyordun... 2nci gun azmettim uluslararasi bir versiyon rom yukledim adam gibi ingilizce olani kullanim diye... sonra hobi haline geldi :)
  • quote:

custom rom kernel kurmak, cihazin performansini ve verimini arttirir... ext SD card aldiysan en basitinden oraya app leri yuklemene olanak verir... pil tuketimini biraz daha duzene sokacaktir ilerleyen gunlerde kerneller daha da gelistikce... yani sunu soyle yapar boyle yapar demek cok mumkun deil ama kullanim sekline gore muhakkak bazi artilari olur...

cok yeni android kullanicisi isen, tavsiyem biraz bu hali ile kullan bu arada forumlari takip et... cok goz alici hosuna giden bir ekstra ozellik gorursen uygularsin...

benim hayatimda ilk android telefonumu root yapma sebebim mesela, telefonu dubaiden almistim... tamam ingilizce oluyordu ama bazi programlarda sagdan sola yaziyordun... 2nci gun azmettim uluslararasi bir versiyon rom yukledim adam gibi ingilizce olani kullanim diye... sonra hobi haline geldi :)

çok teşekkür ederim ilgilendiğiniz için :)

• Merhaba,

Telefonda bir problem yok, root ya da başka bir şey de yapmadım. Sadece odinle orjinal romu yükleyip biraz tecrübe olsun istiyorum.
    Stock rom varken, odinle sammobiledan indirdiğim şeyi direk atabilir miyim? Var olanı silmem gerekiyor mu? Direk telefonu kapatıp işleme başlayabilir miyim yani?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ered

Merhaba,

Telefonda bir problem yok, root ya da başka bir şey de yapmadım. Sadece odinle orjinal romu yükleyip biraz tecrübe olsun istiyorum.
    Stock rom varken, odinle sammobiledan indirdiğim şeyi direk atabilir miyim? Var olanı silmem gerekiyor mu? Direk telefonu kapatıp işleme başlayabilir miyim yani?

Başlarsınız da o işlemden sonra Kurtarma Menüsüne gidip wipe yapmak iyi olacaktır. Yoksa düzgün çalışmayabilir ya da telefonu açtığınızda uygulamalar rastgele çalışmayı durdurabilir.
  • Anladım. Orada iki tane wipe olayı var sanırım. Biri cache diyordu galiba, ikisi de mi yapmamı önerirsiniz, yoksa sadece factory'ye dönmem yeterli mi?
    Teşekkürler bu arada.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ered

Anladım. Orada iki tane wipe olayı var sanırım. Biri cache diyordu galiba, ikisi de mi yapmamı önerirsiniz, yoksa sadece factory'ye dönmem yeterli mi?
    Teşekkürler bu arada.

Rica ederim, ikisini de yapın. Verileriniz gidecek bu arada, uyarmamış olmayayım :D
  • biliyorum biliyorum :)
  • Hocam bu gün çıkmış, sıcak sıcak, Touchwiz, bakın isterseniz :D ilk Custom rom u ekleyelim :)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2272253
    edit: link eklememişim yahu :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-8AC7DD5C3 -- 16 Mayıs 2013; 21:52:20 >
  • :) yarin romlari ekliycem...

WanamLite Rom
    Doc Barebone's Rom AOSP modlari ile
    Omega Rom

eh bir de sizin dediginiz Biochemical Touchwiz i koyariz...

ama ilk iki rom yeni base olan ME1 ustune yapilmis... onlari tavsiye ederim... kamera ile ilgili skntilari cozdugu de soyleniyor...

Ben sahsen stock kullaniyorum, Rom Cleaner i test etmek icin..
  • Aslında ben de Wanam ın ne iş çıkardığını görmek istiyorum :) Cihaz gelince hepsinden bir iki tur geçicez anlaşılan :D
  • adam calisiyor walla... en uretkenler suan icin wanam ile DocRambone @mc191
  • Arkadaşlar İOS'dan androide geçen bir acemi olarak kısa bir kaç sorum var.

1-Ses açma+home tuş ve power tuş kombinasyonu ile açılan menüdeki seçeneklerin tek tek ne işe yaradığını ve hangi durumlarda kullanılacağını öğrenmek istiyorum (apply update from ADB, apply update from external storage, wipe data/factory reset, apply cache partition, apply update from cache)

2-İleriki zamanlarda yazılım güncellemesi çıkar ve telefondan bu güncellemeyi yaparsak root gider mi?

3- Olurda root işinden vazgeçer cihazı ilk aldığımız orijinal haline dönmek istersek sammobile'dan orijinal yazılımı indirip odin ile atarak mı yaparız? S4 için root sayacını sıfırlama imkanı var mı?
  • quote:

adam calisiyor walla... en uretkenler suan icin wanam ile DocRambone @mc191

Henüz rootlama ihtiyacı duymadığım icin custom romlara dalış yapmadım ama wanamin rom larını tavsiye ederim. S3 te surekli onun romlari kullanirdim, hem çok sade oluyor hemde performanslı. Ancak henüz odex custom rom yayımlamadı, yayınladığı an tel i rootlayip geçeceğim. Odex romlar deodex lere göre daha hızlı oluyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SuSeL

Arkadaşlar İOS'dan androide geçen bir acemi olarak kısa bir kaç sorum var.

1-Ses açma+home tuş ve power tuş kombinasyonu ile açılan menüdeki seçeneklerin tek tek ne işe yaradığını ve hangi durumlarda kullanılacağını öğrenmek istiyorum (apply update from ADB, apply update from external storage, wipe data/factory reset, apply cache partition, apply update from cache)

2-İleriki zamanlarda yazılım güncellemesi çıkar ve telefondan bu güncellemeyi yaparsak root gider mi?

3- Olurda root işinden vazgeçer cihazı ilk aldığımız orijinal haline dönmek istersek sammobile'dan orijinal yazılımı indirip odin ile atarak mı yaparız? S4 için root sayacını sıfırlama imkanı var mı?

Hocam aniden kazık sormuşsun... yada kazık demeyelim de... Şimdi hakikaten CWM altında ki tüm menüyü sayamam, hani ezberimde dahi yok =)

Ama senin ilk olarak bilmen gerekenler;
    1) Reboot System Now: İşin bitince sistemi tekrar başlatır,
    2) Install Zip: CWM yeni bir mod, rom, kernel, vs... gibi şeyleri ZIP dosyası formatından yükler... Alt menülerde bir sürü detay daha var ama flashlayacağın .ZIP dosyalarını telefonunda koyduğun yere göre SdCard'dan yada extSdCard'dan yükleme opsiyonlarını seçmen gerekecek.
    3) Wipe Data & Factory Reset: (Format deil) dün çok tartışıldı ama Cache, Data, ve bir iki yeri daha siler... Tüm ayarların sıfırlarnır... Genelde Samsung tarafından yayınlanan yeni bir ROM versiyonu üstüne güncellenen kullanmakta olduğun 3. şahıslar tarafından yapılmış ROMların güncellenmesinden önce yada bir ROM'dan bambaşka bir ROM'a geçerken kullanmak faydalıdır... Fakat bunla da yetinmeyip tam sıfırlamak için System Format da iyi olur... Rcovery Bölümünde önerdiğim CWM versiyonunda Wipe Data & Factory Reset'e girdiğinizde versiyonlardan farklı olarak hem anlattığım opsiyonu sunar, hemde işi basitleştirmek için "Yeni Bir Rom Yükleyeceksen" kullılmak üzere tek tuşla tertemiz yapan bir versiyon bulunmaktadır. (Böyle anlatınca karışık oluyor, en güzeli biraz içine girip kurcalamanız menüleri...)
    4) Wipe Cache ve Advanced Menu altında DAlvik Cahce: Bu ikisini de yeni bir mod, kernel, ve hatta recovery yüklemeden önce ve sonra yapıyorum ben... Gene yeni kurulan program kaynaklı oluşabilecek uyumsuzlukları, kasılmaları vs... engellemek, temiz bir kurulum yapmak için...

Şuana kadar hepsi birinci sorunla ilgiliydi, gelgelelim 2'ye...

Güncellemeyi root'lu telefondan alamazsın =) ya kullandığın Custom ROM'ların yeni güncellenen versiyonlarını flashlayacaksın, yada Orjinal haline geri döneceksin...

Burda 3. soruna da cevap olacak şekilde; konunun 5.No'lu mesajı A-Z'ye ORjinal Rom'a nasıl dönülür, Un-Root nasıl yapılır anlatıyor ;)

Root sayacı konusuna gelince; Samsung dünyasında çok yeniyim... Counter filan gözükmüyor Odin (Download) Mod'da (sadece Official mı, Custom mı olduğu yazıyor, Stok Rom'u atınca Stock dahi olsa Official'a dönüyor) ama gözlerden ırak bir yerde sayıyormuş namert ;) düne kadar emin değildim, dün birileri açıkladı... Chainfire'ın Triangel Away için bir güncelleme yapacağından bahsediyorlar...

• quote:

dostum, bazen karşılaşılan bir problem...

DÜZELTME: Sıralamayı yanlış vermişim (17.05.2013)

Mevcut Custom Recovery'e gir, Wipe Cache yap -> Odin'le Recovery flashla ama "Auto-Reboot" opsiyonunu kapat iş bitince telefonu kapat... pili çıkar... tak ve direk CWM'ye gir...

Bu arada CWM yüklemden direk ODIN'den kernel yükleyip rootlayabilirsin ama eninde sonunda CWM gerekecek...

EDIT: Dostum, yukarda dediğimi yap ama aşağıda ki linkte ki yeni CWM dosyasını indir ve Odinden flashla... Konuda ki dosyayı da bununla değiştiricem...

http://d-h.st/Abl

İlk seferinde olmadı daha sonra bu mesajını okuyup cwm'yi yükledim, daha sonra telefonu açıp kapatıp tekrar recovery mode'a aldığımda orjinali geldi ..

• yani halen eski recovery desin, oyle mi???

peki linkte ki recovery i deniyorsun degil mi? PhilZ Touch recovery?
  • quote:

yani halen eski recovery desin, oyle mi???

peki linkte ki recovery i deniyorsun degil mi? PhilZ Touch recovery?

Mesajı yazdıktan sonra hallettim.

İlk başta bahsettiğim gibi olmuştu, cwm recovery'de reboto device diyince yes'in yanında disable flash gibi birşey yazıyordu ona dikkat etmeden evet diyip geçmişim.

Tekrar yapınca o adımı doğru seçip ardından root kısmını seçtim reboot sonrası sıkıntı yok teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.