Şimdi Ara

yol bilgisayarı nasıl çalışıyor ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
3.515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • yol bilgisayarı nasıl çalışıyor ? ortalama yakıtı nasıl biliyor ? anlık yakıt tüketimini nasıl hesaplıyor ? araca lpg takılınca lpg'ye göre hesap yapabiliyor mu ?

• güncel
  • lpg ye göre hesap yapamıyor sadece onu biliyorum
  • aman boşver
  • quote:

Orjinalden alıntı: tarum82

aman boşver

sen boşver
  • Abicim şu yukarı güncel yazıp yanın da sopa sallayan resmi koymuşun ya süper olmuş valla güldürdün beni.. Allah da seni güldürsün inş.

Ben bu konuda bildiklerimi yazayım da sopa yemeyelim..

Yol bilgisayarı denen aletler öle bilgisayar kadar gelişmiş şeyler değil ve gerçek değerlere göre hesap yapmıyor. Hafızasına motor devri gaz pedalı konumu ve şamadra bilgisine göre bazı hesaplamaları yapan bir prg yüklenmiş. Prg depodan gelen yakıt miktarı sinyali ile ne kadar yakıt kaldığını belirleyip litre olarak gösteriyor. Sonra gaz kelebeği konunmu ve motor devrini karşılaştırıp anlık yakıt tüketimini hesaplıyor. Tabi yakıt tüketimi için prg daki çarpanları kullanıyor. Sonra Aracın hızına göre böle harcamaya devam edersek depodaki yakıt kaç km gider onu hesaplayıp gösteriyor.

Yani dikkate aldığı en önemli kriter gaz pedalı konumu ve motor devri. gaza çok basılmış motor devri az ise motorun yükü fazla demektir. değerlere göre ne kadar yakacağını da hafızasına yazmışlar. basit bişy yani..

• quote:

Orjinalden alıntı: 1999 Siena 16 16V

Abicim şu yukarı güncel yazıp yanın da sopa sallayan resmi koymuşun ya süper olmuş valla güldürdün beni.. Allah da seni güldürsün inş.

Ben bu konuda bildiklerimi yazayım da sopa yemeyelim..

Yol bilgisayarı denen aletler öle bilgisayar kadar gelişmiş şeyler değil ve gerçek değerlere göre hesap yapmıyor. Hafızasına motor devri gaz pedalı konumu ve şamadra bilgisine göre bazı hesaplamaları yapan bir prg yüklenmiş. Prg depodan gelen yakıt miktarı sinyali ile ne kadar yakıt kaldığını belirleyip litre olarak gösteriyor. Sonra gaz kelebeği konunmu ve motor devrini karşılaştırıp anlık yakıt tüketimini hesaplıyor. Tabi yakıt tüketimi için prg daki çarpanları kullanıyor. Sonra Aracın hızına göre böle harcamaya devam edersek depodaki yakıt kaç km gider onu hesaplayıp gösteriyor.

Yani dikkate aldığı en önemli kriter gaz pedalı konumu ve motor devri. gaza çok basılmış motor devri az ise motorun yükü fazla demektir. değerlere göre ne kadar yakacağını da hafızasına yazmışlar. basit bişy yani..

peki lpg de çalışıyor mu ?

• Evet lpg de de gaz pedalı konumu ve motor devrine göre çalışıyor. ve şamandra hep aynı bilgiyi gönderiyor. Bazı araçlarda da yapılan km ye göre yakıtın azalma miktarına da karar verip şamandra bilgisine tezat bir şekilde yakıt ibresini indirebiliyor ve yakıt uyarı lambasını yakabiliyor. Kontağı kapatıp açtığınızda yakıt ibresi normale dönüyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.