Şimdi Ara

Yıllar sonra bir daha yazıcam

Koronavirüs Özel
Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
49
Cevap
12
Favori
1.565
Tıklama
Tüm Forumlar >> Eğitim ve Sınavlar >> TYT / AYT >> Yıllar sonra bir daha yazıcam
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    28 Mesaj
    Merhaba ben geçen sene sınava girdim sınaava girmeden önce mayısta sınava giriceğimi bile bilmiyodum :D sınava girdim 180 puan aldım sonra üniversiteye gitsem ne olur diye düşündüm bundan önce hep oyuun oynuyordum gece gündüz :D lolde challengera çıkana kadar oynadım sonra cs goda global elite çıktım çevremdeki arkadaşlarda öyleydi zaten gece gündüz oynardık sonra onlarda benim gibi puanlar aldı ama onlar tercih yaptı ben 180 aldıktan sonra üniversiteye gitsem ne olur diye düşündüm hiç birşeyin güzel olamacağını anladım bir insan -(-3)=3 bunu bilmeden üniversiteye gitse bir bok yapamaz dedim sonra dedim kendime matematik , geometri,fizikte çok iyi olucam öyle gidicem üniversiteye diye kimya biyolojide ortalama olsun ortalama bilgi yeterli diye düşündüm sonra mayısta kitapları sipariş ettim fotoğraftaki problemler çizim geometri hariç hepsini aldım yazın sonuna kadar bitirdim sonra yazın sonuna doğru feme kayıt ol dedi annem dershanesiz olmaz felan dedi bende daha önce hiç dershane felan gitmedim oyun oynamaktan vakit çalar diye :D baktım hep iyi puanlarlar hep dershane gitmiş bende gidiyim dedim ben dershaneye gittim sınıf belirleme sınavı olduk ben 1.sınıfa düşmüsüm sınıfta 7 bin 20 bin arasıydı koonuossular bana sordular ben 600 k diyince ya olum doğruuyu söyle flean yaptılar vallahi dedim inanmadılar şaka yaptığımı saniyolar :D sonra hocalar derslere felan girdi bu arada geometride dershaneyte başlamadan 1 ay önce felan sonuçun üçgen fasikülünü alıp çözdüm sonra geometri soru bankaları bide kolayında kitapları aldım birde fenden simetrilleri aldım palme biyoloji konuu anlatım aldım bide asel kimya biyoloji özetli olaanları aldım fiziktende karaağaç bütün 14 fassikülünü aldım birde mustafa beşer sonra geometrileri bi yandada fen çalışarak bugüne kadar getirdim matematiktende bölüm denemesi felan alıp çözdüm dershaaaneye gidiyorum ben sınıfta hoca birşey anlatıyor ben diyorum bu burdan gelmiyor mu bu şu değil mi ama kitapta yazmayan şeyleri biliyoruum .D şu şöyle daha kısa yoldan çözülüyor ama bazılarını kendim keşffetim :D sınıftakiler felaan bana diyor senin dershanaeye ihtiyacın yok boşuuuna gelme felan dediler bana sürekli böyle yapıp duruolar soruları felan oluodu mat-geo çözüodum sonra sen bu sene çok felaket şeyler yapıcan felan dediler bana ben iyice gaza geldiim dershaneye zaten vakit kaybı olarak görüodum fen derslerini hızlıca geçiolardı bende zaten böyle olcaksa gerek yok dedim kaydımı sildirdim 2 ay bile olmadan 2 bin tl gitti :D bu zamanlarda sildirsem üste borçlu çıkcam bide :D ben ççalıştım işte bölüm denemeleri felan aldıydım matematikten onları çözüoum geometri soru bankalarını çözüom dizi felanda izliodum arada fende konuları halletim felan ama tekrar yapmadım lys kimya hiiç çalışmadım biyoloji sistemler eksik sadece fizikde modern fizik yok sadece konuları biliyoorumda artık mesela bölüm denemesi aldım bunlardanda güvederin kimya fizik bioyoloji karekökün fizik kimya biyoloji nasılsa çözümlü diye kolaydı ama güzeldi zaten kolay çıkıo denemelerde sınavdada öyleymiş herkezin dediğine göre biiirde fem kapsül denge birde körfezin dneemesini çözdüm bölüm denemesi felan baya çalıştım yani genel deneme olarak 11li 5li üçdörtbeş 5li ligtest 8li birde simetri5li çözdüm sadece şşimdi ben bu kadar emek verdim forumdakilere bakıyorum çok olumsuz konuşuolar acaba ben kendimimi kandırıyorum denemeleri felan çözdüm matematiiik hepssinde min 38-2 genellikle 39-1 aradada 40-0 yanlış yaptığım soru sadece denediğim rakamları kontrol etmiyorum bii sıkıntı var mı diye adamda ordan vuruo bana :D ben şiimdi bu kadar emek verdim gerçekten denemelerde felanda yapabiiliyorum zaten geometri ve matematikde acayip iyi seviyeye geldim ama sınava az bi zaman kaldı acaba gene mii aynı puanı aalcam diye düşünüyorum ama imkansız yani gerçekten öğrendim başlaaarda öğrenirken temelim yoktuu başta ezberliyorsuun öğrenmek için ama her soru bankasında çözdükçe mantıığını yakalıyorsun öyle öyle herşeyin mantığını oturttum fende aama iyi tekrar felan yapmadığım için 25-30 arası bi net yapıcam snaırım denemelerdede 30 un biraz üstü felan biraz altı gelio felan türkçe ve sosyaldede öyle maat geo dediğim gibi zaten mat ve geoda mantığını anlayıp bol sooru çözünce sadece soruya şöyle bir bakıyorsun şu hareketi çeksem şu gelir diyorsun yada bir şey fark ediyorsun verdiği şeyi anlamlı kılmak için cevap çıkıyor fen yüzünden sanırım ben 1 sene daha mezuna kalcam çalışmaktan bıkmam yeterki amacıma ulaşıyım fazla çalışamadım fene bi okul amacımda yok zaten tek istediğiim dersleri öğrenmekti mat ve geoda oldu fiziiktede oldu ama diğerleri pek olmadı kesin kalcam 1 sene daha çünkü bir daha öğrenmek iiçin vaktim olmucak üniversiteye gidebilceğiim kadar bilgili gitmek istiyorum benim istediğiim mühendiisliik okumak ama hangisi olsa karar veremedim aslında 3.seneye kalmamı bu yüzdende düşünüyorum bilgisayar mühendisliği istiyiorduum hep ama bence oyuun oynadığım için istiyordum onu benim istediğim şeyler teknoloji aletler üretmek makine felan üretmek icat felan yapamak hep bunu istedim ama bunun için birşeyler yapmaya yeni başşladım ne yapsam bilmiyorum tam bir boşluktayım okuduğunuz için teşekkür ederim yıllar sonra ne yaptığımı yazarım artık :D sadece yıllar sonra burayı hatırlayıp okuyup duygulanmak için yazdım amacıma kesinlikle ulaşıcam ulaşana kadar vazgeçmem

http://i.hizliresim.com/A5alP0.jpg

|
    |

• Evet yıllar sonra yazıyorum :D
    Boğaziçi Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okuyorum. :D Son cümlem nasıl başardığımı özetliyor bence :D
    1 saat sonra spora gitcem ordanda derse gitcem gidene kadar biraz vakit öldürem dedim ve 2016 yılında ygs-lys giren var mı konusunu görünce hayatımı değiştiren o sınav geldi aklıma ve içerlendim sonra bu konu aklıma geldi. :D
    Şimdi ben bu olaya nasıl giriştim onu anlatıcam size.
    Ben normalde bomboş hayatı boyunca sadece oyun oynamış hiç arkadaşı olmamış bir insandım. Okuduğum lise gerçekten leşti düşünün sınava 1-2 ay kala üniversite sınavı diye birşeyle üniversiteye gidildiğini öğrendim çokta inanmadım öyle :D Bende de üniversite okumak diye bir fikir yoktu kafamda annem de zaten liseyi bitirip bir mağazada çalıştığımı görmenin hayali kuruyodu. Neyse sonra üniversite okuyup ne olunduğunu felan araştırdım doktor,mühendis felan olmak için hep üniversite okumak gerekiyormuş. Neyse sonra dedim bilgisayar mühendisi olmak isterdim hep demek böyle olunuyomuş. Yani anlayacağınız gerçekten ilkokul ne işe yarıyor, lise ne işe yarıyor, felan bilmiyordum. Annem ve babam ilkokul mezunu bile değildi o yüzden böyle şeylerden hiç bahsetmemişlerdi bana ve hayatımda hiç dershane özel ders tarzı şeylere de gitmedim haliyle. Ot gibi okula git-gel oyun oyna sonra bu döngüyü tekrarla. Böyle yıllarca yaşadım ve böyle yaşayınca tabiki de insanların ne yaptığını neden yaşadığını felan sorgulamıyorsunuz artık robotlaşıyorsunuz. Neyse sonra sınava az kalmış ben hiç çalışmamıştım dedim biraz çalışıp giriyim bari. Yalnız benim bölüm TM=Eşit Ağırlık idi ve bilgisayar mühendisliği için sayısalcı olmak gerekiyomuş. Bende zannettim TM bitiren biri sayısaldan bir bölüme giremez. Dedim arkadaşa TM'de güzel bölüm ne var ? Bana dedi kanka hukuk var hatta yükseldiğin zaman savcı felan oluyon istediğin adamı kafana göre atıyorsun çok t*şş*klı dedi. Ben de ne çözmemiz lazım sınavda felan dedim anlattı işte türkçe sosyal matematik felan. Matematik için ne kitap alıyım dedim dedi ki antremanlarla matematik 1 al. Kitabı alana kadar ona dedim birlikte çalışalım okuldayken senin kitaptan.Oda karekök 0 matematik çözüyordu. Tamam dedi. 1 hafta felan sonrada kitapçıya gittim kitabı alcakken olayı tam hatırlamıyorum ama apoteminin denemesi vardı ve yanımda bir tane hoca vardı. Bana dedi senin matematik nasıl? Dedim iyi :D:::D:D Sonra soru gösterdi bana tek mi çift mi sorusuydu 3 tane öncülü vardı sorunun. Büyük ihtimalle Apotemi 1.Deneme 8.soruydu. Neyse sonra öncülleri okudum işte 1.öncülden x=çift buluyoduk 2.öncülden y=tek 3.öncülde ise x*y=tek gibi birşey demişti sonra bu nasıl oluyo diye sordu ben baya bi düşündüm 1dk felan bu arada çok fazla terliyorum strese girmişim :D Sonra dedi dur bu kalsın şu soruyu çöz dedi. O soruda 14.soru felandı sanırım x+y=50 diye birşey vardı kaç tane x,y ikilisi var diye soruyodu. Neyse sonra ben 5dk olsa o soruyu çözdüm ama çok fazla terledim kalp hızım felan aşırı arttı çok ezik hissettim felan filan. Sonra Cevap anahtarını gösterdi 8.soru için gülücük koymuş ondan sonra hoca dedi real sayı olamaz mı bunlar? Ben de içimden diyorum real sayı ne mk ? Neyse anlamış gibi yaptım o gün sonra eve geldim. Baya bir içerlendim. Sonra internette araştırmaya başladım işte 0 dan matematiği fulleyen var mı felan diye bir türlü böyle bir örnek bulamadım. Öyle araştırırkende işte bu forumu buldum. Sonra bu forum sayesinde TM'de olsam sayısaldan bölüm girebiliceğimi felan öğrendim. Sonra Boğaziçi-Odtü-İtü diye okulları felan öğrendim insanların o okullara ve o okulu kazanan insanlara olan bakış açışını gördüm. Sonra dedim adamlar haklı galiba çevremde hiç bu okullardan mezun insan yok. Bizim okuldaki hocalar felan hep kötü okullardan mezun olmuşlar felan. Sonra bölümlere girebilmek için puan değil sıralama önemli olduğunu öğrendim sıralamalara felan baktım. Boğaziçi'nde bile olsa puan çok düşükken bizim hocalar kötü okullarda allaha emanet okumuşlar :D Sonra gerçekleri fark etmeye başladım. Benim çevremdeki insanlar hocalarımı aslında çok bilgili bir insan görürken bu forumdaki insanlar aslında çok kötü görüyordu. Ondan sonra düşünmeye başladım. Ulan benim annem babamda eğitimsizdi ben de eğitimsiz olcaktım bu üni olayını farketmesem. Eğitimsiz oldukları içinde tabiki asgari ücret kazanıyolardı. Evde hep bir stres vardı. Alkol sigara tarzı şeyler kullanıyolardı. Akraba ilişkileri diye birşey yoktu. Sonra dedim ulan ortada büyük bir oyun var. Eğitimsiz olunca gelir seviyen düşük oluyor. Gelir seviyesi düşük olunca bırak arzularını karşılamayı temel ihtiyaclarını bile zar zor karşılıyorsun. Bunun verdiği bir stres yükü var. Ek olarakta, eğitimsiz olduğun için mutlu olmak için yapabiliceğin şeyler sınırlı ve bunlar para istiyor. Sonra dedim ben okumazsam asgari ücrete çalışırım. Tabiki ben her gün sınav harici şeyler araştırıyorum genel olarak hayat ile ilgili. Çünkü ortada çok büyük bir oyun var. Neyse sonra ekonomi ile ilgili bazı şeyler öğrendim bu forum sayesinde yine. Enflasyon denen kavramı. O kavrama göre ben asgari ücrete çalışıp biriktirsem bile ürünün fiyatı arttığı için asla ulaşamıyordum. Neyse sonra dedim benim hiç hayatla ilgili bir fikrim yok. Gerçek hayatla bir bağı bulunan bir dizi , misal polisiye, izlersem biraz o insanların psikolojisini anlarım. Sonra başladım diziler izlemeye sanki onların hayatını ben yaşıyormuşum gibi içselleştirdim. Neyse sonra kararımı verdim. Dedim ki bu boktan döngüyü birisi kırana kadar devam edicek ve ben bu boktan döngüyü kıran kişi olucam. Bunu dedim çünkü o zaman baya içerlenmiştim. Kâr-Zarar'a bakmadan bütün hayatımı buna adayacağımı bilsemde yapcaktım. Sonra robot gibi evden dışarı çıkmadan çalıştım. Kendi bedenimi kontrol etmiyormuşum gibi hissediyordum. Sabah uyanıyorum ders yatana kadar. Ara vermek yok, forum,facebook tarzı şeyler yok. Sadece ders. Bunaldığımda yapamadığımı hatırlıyodum ve kendime yalvarıyordum ben yapamıyorum allah aşkına sen benim yerime yap diye sanki 2. bir kişi varmış gibi.. daha burada saymadığın o enflasyon,boktan döngü gibi bir sürü şey vardı saymadığım nedenlerim vardı yılmamamı sağlayan. Bu sayede amacıma ulaştım. Tabi ben bunu başarınca dedim lan madem böyle zehir gibi kafa var bende bilim adamı olayım. Ama sonradan şunu fark ettim. Bu yolu seçersem hayatım boyunca ders çalışmam gerekicek ve bu aslında yalnız olmam gerektiği anlamına geliyor. Ondan sonra bende genel kitle gibi herşey olacağına varsın kafasına büründüm :D Ne düşündük ne olduk mk :D (Aslında kendi bencil amaçlarınız için yaşasanız bile dünyaya bir faydanız oluyor o yüzden ne amaçla okursanız okuyun her yönden faydalı birşey yapmış oluyorsunuz. )
    Arkadaşlar üniversite çok farklı bir ortam. İlkokul,lisedeyken felan yapıcak başka birşeyimiz yok ve lise felan evimize oldukça yakın. Ancak üniversite çağına geldiğimizde artık anne ve babamız nispeten yaşlanmış oluyor. Okul artık uzağımızda oluyor. Artık masrafımız artıyor. Çoğumuz artık kendi başına kalıyor. Hayatı sorgulayan bir hale bürünüyoruz artık. 18 Yaşında okulu kazanmış olsanız bile en az 4-5 yıl okuyorsunuz. Tercihlerinizi yaparken adam akıllı yapın. Yoksa çok yıpranırsınız. Bizim bölüme tıp bırakıp yatay geçiş yapan her sene en az 5-10 tane öğrenci oluyodur. Hatta sınıf arkadaşım 4.sınıfta bırakıp gelmiş :D Burada mezun kalmayı çok dert edinen insanlar var.Veyahut hadi mezuna kalıp kazandı varsayıp ya uzatırsam diye dert edinen var yada yaşım çok ilerlemiş olcak iş bulurmuyum diyen var yada 2 ortalama ile bitirirsem ne olcak felan diye var. İlk 100'e girip okulu 8.senesinde ve 2 ortalama bitiren arkadaşımda oldu(ilk senesinde ilk 100 bursu kesilmesi çok kötü :D:D) boun ee'yi bırakıp yurtdışına gidende. Zannetmeyin ki okulun zorluğundan felan böyle şeyler oluyor. Birincisi girişimci olmayı kovalıyordu diğeride mutluluğu arıyordu. Aynı bölümü kazanıp Hazırlığı 2 yıl okuyanda var belki dahada fazla olan vardır ama ben tanımıyorum :D Bölümüde 4 yıl değil 8 yılda bitirende var. Bu okulun zor olması felan değil kısaca size şunu söyliyim hazırlık ve dersler hakkında. Hazırlığı bitirdiğinizde öyle mükemmel bir ingilizce olmuyor hatta iyi bile değil ortalama bir ingilizceniz oluyor eğer benim gibi 0'dan öğrendiyseniz. Ama bölümde bu fazla sorun yaşatmıyor :D Soruyu okurken heralde bu yay bu mıktanıs felan diye tahmin ediyorsunuz en kötü ihtimalle veya da sınavda asistana sorarsınız iyi biriyse size söyler :D Sınavlar bence dersten CC ile geçmeyi hedefleyen birisi için kolay. Ama iyi not kovalıyorsanız zor. Genel olarak dersler zor değil ama yoğun. Amacınız okulu bitirmekse çalıştıktan sonra her türlü biter ama çoğumuz aç gözlülük yapıp bu not CC felan gelmesin sonra tekrar alıyım derken bir bakıyorsun repeate doğru gidiyorsun :D Okul genel olarak dışarıya çok farklı bir hava verse de bana normal geldi. Bu arada öğrenci işleri tarzı birimler öğrencilere biraz kaba davranıyo :D düz,ruhsuz cevaplar felan veriyolar :D Her ne kadar sınava hazırlanırken size bu okullara giren adamlar havalı gelse de aslında öyle bir havası yok bu havayı siz veriyorsunuz. Üniversite sınavına hazırlanırken diyebilirsiniz ben mühendis olcaksam niye biyoloji öğreniyom felan filan gibisinden. Yani üniversiteye geldik hala aynı tantana arkadaşlar :D Üni sınavında şart bu tabikide çünkü çok fazla talep var. Ayrıca böyle gereksiz gibi gördüğünüz şeyler aslında az-çok size birşey katar illa ki bakış açışı olur algoritma olur felan. Büyüklerimizin bir bildiği vardır diyelim :D Genel olarak diyeceğim şunları demek istiyorum:
    1-Gözünüzde büyütürseniz %99 başaramazsınız. Burdan demek istediğim şu boğaziçini kazanan insanlar çok zeki hayatı boyunca bide üstüne ders çalışıyolar anca yapıyolar ben 0'dan 1 senede yapamam. Bu şeyi ben hiç kurmadım ama çevremdeki insanlar çok kurardı senin kapasiten olsa bu liseye gelmezdin felan dediler bana ben onlara fikrimi söylediğimde. Ama ben biliyordum onlar gibi düşünmediğim için zaten bunu başarıcaktım. Ayrıca bunu diyince aklıma şu geldi. Okul yıllarımda hep karaktersiz insanlarla muhattap olmak zorunda kaldım. Bu da benim için bir nedendi. Eğer iyi eğitimli insanlarla olursam böyle karaktersiz davranışlar görmezdim diye düşündüm.Bu karaktersiz davranışlar nedir derseniz. Örneğin adamın boyu uzun, ve kısa boylu olanla dalga geçiyor, yada güçsüz olan birini durduk yere dövüyor ya da zengin ise fakir olanla sürekli dalga geçiyor vsvs.
    2-Mükemmelliyetçi olursanız %99 başaramazsınız. Demek istediğim şey şu matematiği full yapıcam diye kendini kuran birisi %99 yapamaz. Bunun sebebi o mükemmelliyetçi düşününcenin verdiği stres yükü sizin dikkatinizi dağıtıyor ve sınavlarda illaki dikkatinizden gidicek en az 1 soru olur.
    3-Bir derste kötüyseniz, misal 0'sınız, yapmanız gereken ilk şey anlayabildiğini anla anlayamadığını ezberle. Çok fazla takılmayın yapıyorum ama nasıl yapıyorum kısmına. Çünkü öyle bir an gelicek ki domino taşına 1 tane koymuşunuz gibi bütün herşey oturcak acayip bir duygu :D
    4-Fullemek için çok zor kaynaklar çözmenize gerek yok. Arkadaşlar sınavda çıkan sorular aslında oldukça kolay ama siz gözünüzde büyütüp herşeyde ustalamaya çalışırken aslında herşeyi adam akıllı öğrenmiyorsunuz. İddia'ya varım ortalama kaynakları adam akıllı çözüp sınava giren birisi her bölümde %80 başarı sağlar. Kalan %20'lık kısmıda deneme çözerek ulaşılır.
    5- Diyelim amacınız sıfırdan maksimum performans alarak seneyi kapatmak. Her dersten 1 tane ortalama bilinen bir yayının çözümlü soru bankasını alın. Genel olarak konulara uzaylı olmadan bilin zaten denemelerde yapamadıkça ustalaşırsınız he oldu ki sınava kadar piyasada deneme bırakmadınız. Sıkıntı yok o zaman alırsınız soru bankasını çözersiniz. O kadar deneme ve soru bankasını çözüp vakit kalırsa zaten 1 soru bankasını maks 1 haftada çözüyosunuzdur :D
    6-Uzun vadeli düşünürseniz %99 başaramazsınız. Yani şöyle düşürseniz kazanırsam ne olcak ? kazanamazsam ne olcak ? ya anama babama birşey olursa ? ya sınıfta kalırsam vsvs böyle şeyleri düşürseniz geçmiş olsun.
    7-Ben başarabilcek kişi miyim ? Alkol kullanan birini düşünün alkolu almak için belli bir vakit harcar, içmek için , sonradan alkolun etkisinden kurtulmak için yine zamanı gider. Bunların yanına bedenine, ve zihnine verdiği zararda vardır. Heleki bu kişi alkol bağımlısı ise ve bırakmaya çalışıyorsa, yine aynı batağa düşmesinin psikolojiside vardır. Genel olarak bunlar birleşince bu adamın zamanının büyük bir kısmı çöp olur. Ayrıca morali her bozulduğunda alkol ile yatıştırabilir. Burdan demek istedim şey şu bir bağımlılığınız varsa eğer bağımlılık hem vaktinizi, hem zihninizi, hem de motivasyonunuzu öldürür. Belirli bir süre sonra artık sadece bağımlılığınızı doyurursunuz. Böyle bir insan neyde başarılı olabilir allah aşkına ? O yüzden eğer bir bağımlılığa sahip değilseniz, iyi düşünün büyük ihtimalle vardır yoksa bu zamana kadar başarısız olmazdınız, eğer gerçekten öğrenmek istiyorsanız %99 başarılı olursunuz. Olay zeka felan değil. Sizin çalıştığınız ortamda sürekli kavga oluyorsa nasıl ders çalışıcaksınız? Yada aileniz sizden birşey olmayacağını düşünüp en azından para getirsin diye baktığı biriyseniz nasıl motive olabiliceksiniz yada nereye kadar ? Kabul edelim ki gerçek başarılar herşeyin yolunda gitmesiyle mümkün oluyor. O yüzden başarısız olduğunuzda zekanızdan şüphe etmeyin. Değişkenlerden hangisinin yanlış gittiğini tespit edin. Eğer olumlu yönde değiştirebilceksenizde mezuna kalın. Anlattığım bir dizi olaylar gelişmeseydi çok büyük ihtimalle şuan köpek gibi pişman olucaktım. Düzeltmek istesem düzeltemeyecektim çünkü yaşım artık 18 olmamasına rağmen hala 0 olucaktım ve eve artık ben baktığımdan işide bırakmayacaktım vsvs herşey kötüye gidecekti. İlk başardığımda baya mutlu olsamda şuan oldukça sıradan geliyor :D
    8-Mezuna kalmak için kalmayın. Arkadaşlar :D belli bir yerden süreç bazılarınızda bağımlılık yapıyor ve amaçsız bir şekilde mezuna bırakıp bırakıp duruyorsunuz. Ben şunu söyliyim. Adı sanı bilinen üniversitede istediğiniz bölüm geliyorsa gidin ve okuyun. Öyle boğaziçinde felan okuyunca hayatınız değişmez. Kaliteli adam her yerde kendini belli eder. Boğaziçili olmak anca göz boyama yarar. O zaman diyebilirsiniz ki fark ne diğer ünilerle? Bence fark şu burada 100 adamdan 80'i kaliteli çıkar çünkü ortam onları buna iter ama diğer ünilerde 100 insan 30'u sağlam çıkar çünkü ortam anca o kadar insanı buna iter. Bu ortam ne derseniz, tabikide okulun öğrencileri ve hocaları. Öğrencilerin geneli ders dışı işlerlede güzel uğraşlar ediniyolar bağımlılıklarını doyurmaktan ziyade. Böyle insanlarla birlikte olduğunuz için sizde boş yapmamaya çalışıyosunuz haliyle. Mesela hoca dersi slayttan anlatıyor ama slayta hiç bakmıyor herşey zaten adamın kafada ve baya bir şey anlatıyor dersten çıkınca diyorum lan bu adam bu kadar bilgiyi nasıl kafada tutuyor sonra internetten bir bakıyorum hoca dünyanın en iyi ünilerinde doktora,yüksek lisans felan yapmış. Sonra diyorum bu adamla aynı havayı solumak bile gurur verici mk :D Bir de şöyle bir şey var. Birazda, ilerde iş mülakatına gidince boğaziçinden nasıl böyle bir boş adam çıkmış demesinler diye çabalama hissi oluşuyo :D tabi çevrenin beklentiside olunca yine bir çabalama hissi felan oluşuyor vs.
    9-Zorluk kavramı değişkendir. Çevrenizdeki insanlar ufak düşündüğü zaman, örneğin 1 araba almak için düşünmeden yıllarca zamanını takaslayan insanlar ile yetişmişseniz ya da sabahtan akşama kadar oyun oynayan arkadaşlarla, doğal olarak siz için de zaman değersiz bir kavram olur bu yüzden kullanmasını bilmezsiniz. Aslında zorluk kavramı zaman devreye girdiğinde vardır. Sonsuz zamanınız olsaydı ne zor olurdu ? Belirli bir işi belirli bir sürede yapmamız gerektiği zaman zorlanıyoruz işte o zamanda zamanın kıymetini bilip kullanmasını bilen biriyseniz zorluk denen kavram sizin için olmuyor. Eğer çevrenizde ,sadece zaman için demiyorum, sahip olduğu şeylerin kıymetını bilen birisi yoksa ve sizde öyle birisi olmak istiyorsanız yapmanız gereken şey belirli bir süre yalnızlaşıp düşünmek. Düşündükçe aslında daha insan oluyoruz ve daha insan olmamız demek aslında daha zeki olmamızla eşdeğer. Şöyle bir şeyde var mesela siz hem sıfırsınızdır, hem evde sıkıntılar yaşıyosunuzdur, hem derdinizi paylaşabilceğiniz bir arkadaşınız yoktur, hem hastalığınız vardır yada bedeniniz veyahut zihninizin fonksiyonlarında sıkıntı vardır bu yüzden birisi 10dkya yaptığı şeyi belki siz 1 günde bile yapamıyorsunuzdur. Böyle bir durumda tabikide ne yapsanız zor işte bundan kurtulmak için problemleri belirleyip çözmenin yolunu en iyi şekilde bulun bazen sizin için en iyisi olan başkasının gözünde değersiz yada anlamsız olabilir ama önemi yok sonuçta artık amacımız bundan sonrasını güzelleştirmekse fırsatları amaçlarımıza uygun kullanarak hedefe ulaşıcaz.
    11- Bir alternatifin olması odaklanmanızı azaltır. Yani siz atıyorum tıp tutucak puan mühendislik yazıyosunuz ve mühendislikte biraz başarısız oldunuz mu diyosunuz keşke tıp yazsaydım yada hala geçebilirim geçsem mi diye felan düşünüyosunuz derken mühendislikteki derslerede odaklanamıyorsunuz başarısız olunca moraliniz bozuluyor zamanınız gidiyo moraliniz bozuluyor yani kısacası alternatifinizin olması sizi yıpratıyor çünkü kendizi adıyamıyorsunuz. Ben başardım çünkü 1 alternatifim yoktu. Aslında vardı, oynadığım oyunlar, ama bunun bana getireceği zararı bildiğim için üyeliklerden kurtuldum (Bu olayların başlangıcından beri bir daha oyun oynamadım onu belirtiyim :D zaten zevk alamıyorum artık oynarken robot gibi hissettiğim için olmuyor artık ve tabi oyunları artık vakit kaybı olarak görmemin payı da var bu işte) . Dediğim gibi benim nedenim 1 tane değil 100 taneydi o yüzden başaracağımı biliyordum.
    Sonuç olarak demek istediğim şey şu, elinizden geldiğince güzel alışkanlıklar edinin zaten sürekliliğinizle birleşince güzel şeyler olucaktır. Sizin başarısız olduğunuz birşey de en başarılı insanı alıp koysak oda %99 başarısız olurdu biz insan olarak aslında yapıcaklarımız girdilere , örneğin çevre gibi, çok bağlı. O yüzden özgüveniniz ne kadar başarısız olursanız olun kırılmasın ama değişkenleri olumlu yönde değiştirmek için birşey yapmıyorsanızda kendinizi sorgulayın. Bazı şeyleri yazarken tam olarak demek istediğim şeyi söyleyememiş olabilirim çünkü aklıma geldikçe yazdım felan olmamış olabilir yani anlamış gibi yapın geçin :D ve biliyorum, bu kadar şeyi yazmış olmama rağmen sorucak bir şeyler bulucaksınız :D ben olsam bende bulurdum birşeyler :D yıllar sonra ölmemiş olursam yine bir edit gelebilir :D O zamana kadar görüşürüz.
    Son olarak , ben başardım inşallah siz de başarırsınız. Hepinize başarılar.

Dostum serin hikaye ama kurguda eksiklikler var. -(-3)=+3 olduğunu bilmeyen biri 2 ayda matematik dehası olamaz

Lolde challenger olduysan zaten sabır ve azim olduğu belli. Seneye kalcam diye düşünme kapasiten varmış demek ki bu sene de kendine güvenerek gir parçalarsın soruları.

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    2 Not
    İbretlik hikaye olur.

Rez

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    Azmin örnek teşkil eden cinsten tebrik ediyorum.Artık ne zaman hevesim kaçsa çalışmaktan, gaza gelmek için gelir gelir okurum :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eüzerixinintegrali -- 11 Şubat 2016; 22:21:49 >
    |
    |
    |
    |
    |
    |

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    ne kadar sürede mattan 30 üstü yapmaya başladın?
    ayrıca geometri için tavsiyelerin var mı? çok sıkılıyorum bazen geo dan
    |
    |
    burayı okuyacağıma 1 tane türkçe denemesi çözerim bb

edit:işin şakasıydı neyse okudum helal olsun bence 1 yılda 38 39lara vs gelmek büyük başarı kafa var bence sende böyle devam et kaygın olmasın en az 20bine girersin tahminimce

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Nrunke -- 11 Şubat 2016; 22:21:28 >
    |
    |
    |
    |
    |
    |
  • Yüzbaşı
    867 Mesaj
    Öncelikle ibretlik helal olsun.. Bende 3 yıldır LoL oynuyordum challenger a kasmaya falan çalışıyordum ama olmadı elmas 5 te kaldım Sonra gel zaman git zaman kafama dank etti ben küçüklüğümden beri bilgisayar mühendisliği okumak istiyordum ama oyun oynayarak olamazdım. İlk yaptıgım lolü silmek oldu ve o kitabı açmak. (10.sınıfım) Daha vakit geç değilken abanmayı planlıyorum üniye. Üniye geleyim tekrar yavaştan oynarım. Son olarak helal olsun challengar falan

• Yarbay
    2482 Mesaj
    Cool story bro.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

|
    |

http://i.hizliresim.com/lvlm9E.jpg cs go global elite olduğumda foto almıştım loldede vardı ama format atınca silindi loldeki üyeliğimi 50 tlye sattım iiçinde bütün sskinler açıktı nerdeyse her hafta turnuvalara gidiyiordum 50 tlye sattım zengin ygs,lys leri aldım rehber matemaatik var yayın denizinin onu aldım sınava 1 1,5 ay kala rehber matematiik çözdüm ssadece ssınava girdim 8,75 net yaptm ::D finalin iilk adım kiitabı vardı birde onuu çözdüm geçen sene s adece bunları çözmüştüm ilkokul seviyesinde teme oluşturdu sonra ygs zengin mattan başlayaerak güray küçük derken bütün kitapları çözdüm matematik adına olanları bölüm denmesi faalanda aldım napıyorum diye matematik kıssmı hepsini yapıyom ama geometri boş geometriyide halletmem lazım ama ageometri başladım çalışmaya başlarda hiç birzaman yapamııcam sandım acayip zorlandım hatta sırf bu yüzden amacımdan vazgeçmek istedim ama imkansız geçemiyoruum başarmak zoruuundayım o yüzden sürekli çalıştım sınıf belirleme sınavında mat 30 d 2 y yaptım 2 yanlışta rakam denemeli soruılarda verdiğim rakamlar 1/0 gibi bi olay yaratıomuş dikkat etmemiştim biriside merdiven soruusuydu ama ggaripğ bi merdiven :D fenden 4 net yapmıştım 1 ay sonra tekrar girdik mattan 38-2 yaptım fendende 23 net yaptım sonra bir daha deneme olamadım bide kds olumuştu kdsdede hepssini yapmıştım mat geoların fendende 30 tane tanessini yaptım ama kds kolaydı baya matematikte tek zor konu olasılık permütasyon kombinasyon onlarda her zaman orjinal sorular çıkıyor denemelerde ve genelde yapıyorum ama ama yanlış çıkarssa ordan geliyor genellikle bayada soru çözdüm yapıyorsunda bazen güzel soru geliyor yanlış düşünosun bazı şeyleri geri kalan bütün mat konuları konuyu adam akıllı dinle hocalara geldikten bol soru çöz kesinlikle yaparsın ne kadar çok soru çözersen o kadar gelişiyorsun ve hızlanıyorsunda geometridedede baya soru çözdüm bu konuuma geleceğimi düşünmezdim geometride a ma hepsini yapabiliyorum o soru bankaları bitirmek için çok emekk verdim ben masadan kalktığımı hatırlamıyorum haziran başından beri ye iç yaat kalk çöz böyle arada dizi izliyordum içim daralınca emek verirsen matematiği öğrenirsin geometriyide ama goemetriyi yapan birisi matematiği hayli hayli yapar bence fiziktede ilk denemede 2 tane yapmısım :D 1ay sonrakinde 12 net yaptım bütün konuları ygs simetriden çözdüm teknofemden dinledim geometri içinde hoclara geldik teknofem dinledim sonra soru bankalarından çözdümö zaten konu az olduğu için bol soru çözücekksin çözümlü kaynaklar kullan ayrıca temel oluşturmak için başlada kolay kaynaklar kullan sonra çözümlü orta kaynaklar sonra zor kaynakları kullan zorlar çözümsüz oluyor genelde
    |
    |
    Software Maker kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Çavuş
    77 Mesaj
    Lolde challenger olduysan zaten sabır ve azim olduğu belli. Seneye kalcam diye düşünme kapasiten varmış demek ki bu sene de kendine güvenerek gir parçalarsın soruları.
    |
    |
    dostum burda ucer beser tane soru bankasi bitirip gunde 300-400 soru cozup dedigin netlere cikamayan adamlar var. bir de bunlarin cogunun lise hayati da taktir tesekkur almak maksadiyla yahut ailesinin sopa zoruyla inekleyerek gecmis adamlar. bu yuzden gelip sana inanmayan, moralini bozmaya calisan olursa aldiris etme. belli ki beyin var, tebrik ederim. iyi bir yerlere geleceksin muhakkak

|
    |

you're so pretty
    I'd walk ten miles barefooted
    on a freezing morning
    to stand in your shit
  • Yarbay
    2137 Mesaj

Aynısı bende de var kardeş geçen sene 60 net yapıyodum ama oynadığım her oyunda bırak türkiyeyi dünya çapında ilk 10a giriyodum benimle oynayan arkadaşlarım 11. Sınıfta 120-130 lardaydı ben 60 ama onlar beceremezlerdi sonra bi gün aldım eline kalemi sizi geçicem dedim inanmadılar dedim ne zaman bişeye emek versem sizden daha iyi oluyorum dedim güldüler şuan geçiyorum bazen de onlar geçiyor uç uca yani ama ben 60-70 net geriden geldim o da bir gerçek

|
    |
    RyanZero kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Kardeş ben buna inanmadım hiç kusura bakma. hadi diğer dersler neyse neyde matematik ve geometri sormadan öğrenilmeyecek dersler hele geometri imkanı yok, gelmişsin burda işte ben bu kitapları çözdm şunları yaptım vs vs konuları öğrenirsin iyi netlerde getirirsinde mattan 38-2 39-1 40 yapmak tek başına imkansız serin hikayeymiş ama imkansız
    Din bir vicdan meselesidir. Herkes vicdanının emrine uymakta serbesttir. Biz dine saygı gösteririz. Düşünüşe ve düşünceye muhalif değiliz. Biz sadece din işlerini* millet ve devlet işleriyle karıştırmamaya çalışıyor; kaste ve fiile dayanan taassupkâr hareketlerden sakınıyoruz. Gericilere asla fırsat vermeyeceğiz. İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal...İkinci Mustafa Kemal, onu 'ben' kelimesiyle ifade edemem;o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!
  • Yüzbaşı
    622 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: aLzeheimer

Kardeş ben buna inanmadım hiç kusura bakma. hadi diğer dersler neyse neyde matematik ve geometri sormadan öğrenilmeyecek dersler hele geometri imkanı yok, gelmişsin burda işte ben bu kitapları çözdm şunları yaptım vs vs konuları öğrenirsin iyi netlerde getirirsinde mattan 38-2 39-1 40 yapmak tek başına imkansız serin hikayeymiş ama imkansız

+9743826181

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

saka bi yane helal olsun

|
    |
Reklamlar
Mobilya Takımları
Bey Azura
bankalar.org
emek server
192.168.1.1
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR4
0,641
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.