Şimdi Ara

Yılbaşı neden tatil, neden özel? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aslında Christmas 24 du idi.bu sadece yeni yıla girilmw muhabbeti.ha clube gidicem mi gidicem ama yeni yıl kutlamaya değil hatun ayıklamaya

• Tatil çünkü insanlar o gün takvim almaya gidiyor..

• Yıl olacak 2015 hala Christmas ile Yılbaşını karıştıranlar var şu dünyada.
  • Draqonn kullanıcısına yanıt
    bana türkçe öğrtmek istyen adamın niki draqonn ironiye bak türkçe desem degil ingilizce desem değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: Draqonn

quote:

Orijinalden alıntı: SHamuL

Noel hz. İsa'nın doğumunun kutlanması değil mi miladi takvim de hz. İsa'nın doğum gününe göre yapılmamış mı? Bunun nasıl Hrsitiyanlıkla dolayısı ile batı ile alakası olmaz? Bir de yılbaşının kutlanmasının anlamsız olduğunun söylenmesi neden insanları bu kadar agresifleştiriyor.

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlandığı Hıristiyan bayramı.

25 aralk tarihinde başlayıp 1 ocakta biten bir haftalık bir bayram. Yani bizde kutlanan olay da noel baba şapkaları, ağaç süslemeler, hediyeleşmeler falan onların yaptığıyla aynı ama bizimki noel değil peki biz neyi kutluyoruz benim merak ettiğim de bu.

• quote:

Orijinalden alıntı: korkanadam

bana türkçe öğrtmek istyen adamın niki draqonn ironiye bak türkçe desem degil ingilizce desem değil

Dediğim gibi Türkçeyi öğren öyle gel yine olmamış dilimizi doğru kullanalım.
  • cunku boyle gunlere ihtiyac var. anneler gunuydu sevgililer gunuydu yıl basıydı millet masraf yapiyor. ticaretin canlanması için boyle gunler ozel, eglenceli, anlamlı, farklı vs gösterilmeye devam edilecek.
  • quote:

quote:

quote:

Noel hz. İsa'nın doğumunun kutlanması değil mi miladi takvim de hz. İsa'nın doğum gününe göre yapılmamış mı? Bunun nasıl Hrsitiyanlıkla dolayısı ile batı ile alakası olmaz? Bir de yılbaşının kutlanmasının anlamsız olduğunun söylenmesi neden insanları bu kadar agresifleştiriyor.

Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde İsa'nın doğumunun kutlandığı Hıristiyan bayramı.

25 aralk tarihinde başlayıp 1 ocakta biten bir haftalık bir bayram. Yani bizde kutlanan olay da noel baba şapkaları, ağaç süslemeler, hediyeleşmeler falan onların yaptığıyla aynı ama bizimki noel değil peki biz neyi kutluyoruz benim merak ettiğim de bu.

Bir yılın bitip yeni bir yılın başlamasını.

• quote:

quote:

quote:

Kutlamalar 24 Aralık'ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık'a denk gelen 6 Ocak'ı Noel olarak kutlarlar. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde pratik olarak Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir.

Tatilin birleştirilmesi kafanızı karıştırmış olabilir Kurban bayramının haftasonuyla birleştirilmesi gibi bir şey işte.Noel Baba dini bir kişilik evet ama zaman içinde benliğini kaybedip yılbaşıyla özdeşleştirilmiş simge haline gelmiş zaten Yılbaşı sadece Hristiyanlarda kutlanmıyor diğer 3 milyar insanda yılbaşını kutluyor onlar neden kutluyor sence o zaman.?

• quote:

Mevzu "yılbaşı kutlamak günah" gibi bir yere çekilmesin ama merak ediyorum bu yılbaşı Türkiye'de neden kutlanıyor? bir sonraki yıla geçtik diye mi bu heyecan, bunun için mi bir gün tatil yapıyoruz. "yeni yıldan mutluluk, huzur, sağlık bekliyorum" lafları sadece bana mı çok anlamsız geliyor? yeni yıl neden yeni bir sayfa anlamına geliyor? Bu olayın batı özentiliğinden başka bir numarası var da ben mi bilmiyorum sizlere sormak istedim.

Not: gözünüzün yağını yiyim konuyu "yedi hristiyan bir danaya girerse ben de noel kutlarım" gibi anlamsız yerlere çekmeyin, mesele noel değil bizde yılbaşının kutlanma sebebi.

Forumda böyle farklı sorular görmek hoşuma gidiyor, güzel bir soru her açıdan tarafsız görüyorum Cevaplayacak olursam şöyle derim herhalde:

Takvimde haftanın ay'ın ve yılın ilk ve son günleri vardır. Her haftanın son gününü yani bir sonraki haftaya bağlanan gününü kutlamak doğru olmazdı insanoğlu çabuk sıkılırdı bu işten, ya çok masraflı olurdu ya da çok yorucu. Aya gelirsek; gene aynı şekilde bu da maddi ve manevi insanı haftaya göre daha az da olsa yorardı. Ama yıl uzun bir süreçtir. Uzun bir yorgunluk, hüzün barındırmış olabilir bu yüzden insanlar bir sonraki yıla umut ile bakmaktadırlar ve aslında yeni yılın gelişini değil içinde bulunulan yılın bitişini kutlarlar yılbaşı gecesi adı altında. Ya da yeni yılın yaşadıkları yıla göre daha iyi olacağı umuduyla sevinerek bunu kutlamak isterler.

Sonuç olarak bence yılbaşının kutlanmasında bir sakınca yoktur. Bunu artık din bağlamında değerlendirmek yanlış olur. Ama şunu da belirtmek isterim kutlama yapılacaksa insan olunduğu unutulmadan yapılmalı. Yani zil zurna sarhoş olana kadar içmek değildir kutlamak, gecenin bilmem kaçına kadar yüksek sesle müzik dinlemek ve bunun eşliğinde oynamak olmamalı. Sakin bir şekilde aile veya arkadaş çevresiyle güzel bir film izleyerek tombala oynarak kutlanması daha insancıl olur. Mesela yarın arkadaşım bana gelecek ve bilgisayardan oyun oynayacağız pasta börek çörek yeriz herhalde

• SHamuL kullanıcısına yanıt
    tipik özenti işte, daha noeli yılbaşını bilmiyor değil mi değil mi diyip duruyor, madem bi şeye karşısın bari bil de konuş
  • Draqonn, Muzun içinde gelen böcek Ss4Gogeta ve Turkuazımsı arkadaşların mesajlarını kafamda birleştiriyorum ve teşekkür ediyorum.

Demek ki neymiş bilmemek değil öğrenmemek ayıpmış, sordum öğrendim , alın sizlere gece gece kıssadan hisse.
  • Karıştırmasana olum istiyosan git işine okuluna kapıda otur. Ne istiyon bizden

• quote:

Draqonn, Muzun içinde gelen böcek Ss4Gogeta ve Turkuazımsı arkadaşların mesajlarını kafamda birleştiriyorum ve teşekkür ediyorum.

Demek ki neymiş bilmemek değil öğrenmemek ayıpmış, sordum öğrendim , alın sizlere gece gece kıssadan hisse.

Ben teşekkür ederim efendim böyle sorular artar inşallah, tartışmak() güzeldir

• quote:

Draqonn, Muzun içinde gelen böcek Ss4Gogeta ve Turkuazımsı arkadaşların mesajlarını kafamda birleştiriyorum ve teşekkür ediyorum.

• çünkü ben öyle istiyorum
  • Bizim yobazlar noel ile yılbaşını bir ayırtedemiyorlar. Ota boka günah!

Noel ayrı muhabbet, yılbaşı kutlaması ayrı muhabbet..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Soru: Yılbaşı neden tatil, neden özel?

Cevap: (Eşekli karikatür)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sajuuk

tipik özenti işte, daha noeli yılbaşını bilmiyor değil mi değil mi diyip duruyor, madem bi şeye karşısın bari bil de konuş

neye özenmişim? noel ile yılbaşını bilmediğimi nereden çıkardın? en garip kısmı da ben neye karşıymışım? bir şeye karşı olduğumu nerden çıkardın?

İçinde mizah barındırmayan trolllüklere hayır!
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.