Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Yıl oldu 2018, benzin’mi, dizel’mi, benzin+lpg’mi? ANKET EKLENDİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir Kullanıcı, 6 Masaüstü Kullanıcı
108
Cevap
3
Favori
29.839
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Yıl oldu 2018, benzin’mi, dizel’mi, benzin+lpg’mi? ANKET EKLENDİ
Sayfaya Git:
Sayfa:

Yıl oldu 2018, benzin’mi, dizel’mi, benzin+lpg’mi? ANKET EKLENDİ

(En Son Oy Tarihi: 5.11.2019)
Giriş
    1162 Mesaj
    Benzinin litre fiyatı 10 TL olursa araç sürülemez hale gelir benzinliler için ki gidişat o yönde.

Dizeldeki artışta az buz değil. O da benzine paralel olarak artıyor.

LPG fiyat açısından en mantıklısı şu ortamda bana göre.

Araç fiyatları açısından ise dizel aldığın zaman benzinliden 15_20 bin TL daha fazla vermen gerekiyor ki bu can sıkıcı bir durum.

En mantıklısı LPG ondan sonra, 2. El dizel araçlar şu anda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

|
    |
    Merhaba, herkese iyi bayramlar, umarım kazasız belasız herkes evine dönmüştür.

Son zamlar ve artışlardan sonra benzinli aracımı satıp dizele yöneldim ancak kafamda da bazı soru işaretleri yok değil. Forumu okudum fakat yine de danışmak istedim.

Eşimin hergün işe gidiş geliş için kullandığı golf7 1.4 tsi dsg si var, haftaiçi haftasonu ortalama 7.4 gösteriyor, uzun yolda 5.8 e kadar düşüyor, en yüksek de çok yoğun durkalkta 8.5 tan yukarısını görmedim. Senelik km ortalama 20.000 km yapıyoruz.

Bunu satıp 2015-16 model dizel otomatik Kia Cee’d premium yada concept plus düşünüyorum. Şehir içi fabrika verisi 4,6 lt. İkinci el piyasalarını karşılaştırdığımda golfe 10.000-15.000 TL ekleyerek Cee’d e geçebiliyorum temiz hatasız. Bu farkla golfte sahip olmadığım sunroof, gerigörüş, led aydınlatma vs gibi özellikler de geliyor. Ayrıca Cee’d beygir ve tork golfe göre baya yüksek ( golf 122 bg 200 Tork, Cee’d 136 bg ve 300 tork)

Bu değişimi yatırım amaçlı değil, hem model yılı ve paket yükseltme hem de yakıt masrafını düşürme olarak değerlendiriyorum.

Bu fiyat farkına değer mi değmez mi değerli görüşlerinizi paylaşabilir misiniz acaba?

Sony 55XE9305, Sony DA2400ES AVR, Jamo A 102 HCS 5 Hoparlor, PS4Pro 1TB, Sony 7.1 Kablosuz Kulaklık, Pentax K10D DSLR + Pentax-FA SMC 50 mm f/1.4 + Tamron 17-50 mm f/2.8, Iphone 7 128GB Siyah, Ipad Mini 4 64GB Siyah Wifi

• Binbaşı
    1440 Mesaj

Yakıt yönünden genel olarak kia araçları piyasadaki muadili araçların motorlarına göre bir miktar (1LT civarı) fazla yakıyor. Bende bir dönem bakıp sonra da yakıt ve ikinci el durumu nedeni ile vazgeçip başka markaya yönelmiştim. Araçları güzel tipi olsun, kullanışlılığı olsun ama bahsettiğim bu iki sorun ki özellikle fazla yakması sizde hayal kırıklığı yaratabilir.
    ikinci eli çok sorun etmiyorum, uygun fiyatlı her araç satılır ama kia nın ülkemizdeki durumu malum. Yine de bir ikinci el kaygısı var diyebiliriz. Ben bu durumla uğraşmamak adına kia tercih etmedim.

İkinci el bakıyorsanız bütçe sorunu da yoksa başka alternatifler düşünülebilir.

Ben astra HB 1.6 cdti kullanıyorum yakıt tüketimi 6-6.5 arasında geziyor. klima açık şehir içi 6.8-7 uzun yol 80-90 4 civarı veya daha az (yol durumuna kullanma stilinize göre) hız 110-120 lere çıkarsa 5-5.5 hatta 5.8-6. tamamen kullanım stilinizle alakalı yani. Sürekli sakin gidilmiyor, hızlı da gidilmiyor. Ortası böyle çıkıyor. Depo ölçümü ile tutarlı bu veriler. birkaç kez denedim 0.1-0.2 hata payı bazen var bazen yok. Yakıtı arttıran esas unsur DPF temizliği.

Kia kullanmadığım bilgi veremedim size ama zamanında yaptığım ufak araştırma sonuçlarını paylaşmak istedim. Umarım işinize yarar. Mevcuttaki aracım sizin düşüncenizde yok ama bilgi amaçlı paylaştım bunu da.

Hayırlı bayramlar dilerim.
    |
    |
    etokel kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    485 Mesaj

Merhaba hocam, verdiğiniz kıymetli bilgiler için teşekkür ederim. Mesajınız sonrası bu yönde yaptığım araştırmalarda hem yakıt tüketimi hem de ikinci el satış kabiliyeti hakkında sizle aynı fikirde olan bir çok kişi var. Araç paket olarak dolu ve kullanımı keyifli ama sanırım golfle devam edeceğim şimdilik. Daha ilerde bütçe daha rahat olursa farklı alternatifleri değerlendiririm diye düşünüyorum. Size de hayırlı bayramlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    |
    |
    genckaptan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    5013 Mesaj

Yakıt ve ikinci el olarak Opel de Kia dan çok farklı değil. Yakıt için reno, ikinci el için vw ye bakmak gerek.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    genckaptan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Yakit için dediginiz doğru. Benim astra yi almamdaki amac biraz farkli 2. El kaygisi yok bu amacin içinde ama Kia grubu ile ayni demenize katilmiyorum. Bircok araci takip ediyorum duzgun fiyatli olanlar kisa zamanda satılıyor. Kia da bu daha yavaş ilerliyor. Yakit konusunda ise bir fransiz kadar az yakmiyor evet ama onlardan çooook iyi gittigini rahatlikla soylebilirim. 130 bg lik olan da zaten astra dan farkli yakmiyor inanin. Kusuratlar soz konusu. Kalite olarakta arada farklar var. Surus dinamiklerine deginmek gerekirse astra zaten bu konuda kendisini ispatlamis bir model. Tum bunlari toplayinca mantıklı secenek benim icin astra cikti. Bir de opel servisinde arkadasim çalışıyor onunda yardimi oluyor arada.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    mehmetyilmaz77 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

Son piyasaya göre nedir durum arkadaşlar?

standart bir kullanıcıyım.senede 1-2 sefer memleket(sivas) yaparım.

Hafta sonları kullanacağım Yılda yaptığım 12.000 kmyi geçmeyecek.

bütçem 55000 - maksimum 64000

Düşündüğüm modeller

Fiat 500 L 2013-2014 1.3 dizel manuel 62000-70000 tl

seat toledo 2015-2016 1.2 tsi manuel 60000-75000 tl

Skoda yeti 2011-2013 1.2 tsi manuel 58000-70000 tl

Geniş aileyim tavsiyeniz nedir ?
    |
    |
Sayfa:
Reklamlar
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
haberler
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
Bey Azura
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
2,500
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.