Şimdi Ara

YETKİLİ SERVİSİN 1200 TL İSTEDİĞİ BULAŞIK MAKİNESİNİ 2 TL'YE TAMİR ETMEK

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
134
Cevap
10
Favori
6.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
98 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir süre önce İzmir'de TEDAŞ'ın arızası sonucunda evdeki klima, bulaşık makinesi, tivibu cihazı ve modem yandı. Kurumla muhatap olunacağı için hepsinin yetkili servisini çağırdı ailem. Sonuçta, klimanın parasını TEDAŞ ödedi, bulaşık makinesi hariç diğerlerini de firmalar garanti kapsamında değiştirdi. Bunlar olurken ben de şehir dışındaydım. Zaten şehir dışında çalışıyorum, arada ailemi ziyarete geliyorum. Neyse, ailem bulaşık makinesi için de tabii ki yetkili servisi çağırıyor. Elemanlar eve geliyorlar. Biri, bulaşık makinesini adam akıllı sökmeden kapağı çıkarıp ölçüm cihazı ile kontrol ediyor ve "Makinenin beyni yanmış abi. Kart 900 lira, işçilikle 1200 liraya olur. Fakat, başka arızalar da verebilir" diyor bizimkilere. Bizimkiler de makine çok eski olduğu için yenisini almak istiyorlar haliyle. Bulaşık makinesinin sanırım 20 yılı var. Bayiye gidiyorlar yeni bir makine beğeniyorlar, yetkili "Eski makineyi 200 liradan sayarım, beğendiğiniz makineyi de 2400 liraya veririm" diyor. Sözde 200 lira indirimle 2400'e verdiği makinenin internette kargo ve kurulum dahil satışı 2350 lira... Neyse, bu da ayrı bir konu da, burada sövmek istemiyorum. Bizimkileri gören eleman aklınca keriz silkelemeye kalkıyor anlayacağınız. Benim de işim bu değil, yani tamirci ya da elektrikçi değilim ama bilgisayar donanımı ve elektroniğe ilgim var. Aileme, "İnternet fiyatını gösterin, adam akıllı indirimle versin yeni makineyi, eski makineyi de vermeyin gelince bakayım" dedim. Neticede eski makineyi vermeden yenisini 2300 liraya aldılar. Onun da yarısını, hatalı olduğu için TEDAŞ ödedi zaten. İzmir'e ziyarete geldim birkaç gün önce. Vakit öldürmek için bir söküp bakayım şuna dedim.

Önce, yetkili servisteki arkadaşların tenezzül edip de sökmediği makineyi iyice söktüm:

Sonra kapaktaki, adamların beyin dediği devre kartını aldım. Açıp iyice baktım, bir güzel selülozik tinerle temizledim:

Fotoğraflarda görülen, yuvarlak içine aldığım bölgedeki varistör patlamış. Çankaya'ya gidip aynısından aldım bir tane, fiyatı 2 lira. Ancak varistör kart üzerindeki yolları da beraberinde götürmüş, bayağı hasar vermiş. Onları da kendimce tamir ettim, hatlar arasına yol çektim. Kartın son durumu aşağıdaki gibi oldu:

Bütün işlemleri yaptıktan sonra kartı tekrar selülozik tinerle güzelce temizledim ve bulaşık makinesini tekrar topladım. Sonuç olarak makine tıkır tıkır çalışıyor:

Şimdi gelelim asıl meseleye. 2 liralık tamir için 1200 lira istemek nedir arkadaş? Benim annem babam yaşını başını almış insanlar, babam emekli. Tek emekli maaşları var. Hiç mi vicdanınız yok? Gelen arkadaş "Kart değişecek" demiş. 20 yıllık makinenin kartını nereden nasıl temin edecek onu da bilmiyorum. Büyük ihtimalle ya çıkma, 2. el bir kart takacaktı ya da benim yaptığım işlemin aynısını yapacaktı. Şunu yapmak benim 1 saatimi bile almadı. Gelsin, söksün, parçayı değiştirsin, 250 lira ücret istesin yine tamam derim. Hakkıdır, işçiliği var, uğraştı derim. Ama 1200 lira nedir ya? İnsaf!

Şu olaydan sonra, garantisi bitmiş ürünler için evime bir daha yetkili servis ya da usta sokmayı düşünmüyorum açıkçası. Herhangi bir şey bozulursa ilk olarak kendim açıp bakacağım, olur da yapamazsam belki son çare usta çağırırım ya da yenisini alırım daha iyi.

Aylar sonra gelen düzenleme (27.04.2021): Çevremde belki ihtiyacı olan birini bulurum da birinin işine yarar diye makineyi uzun süre evde beklettim. Kimseyi bulamayınca en son ikinci elden satılığa çıkardım. Bir süre satışta kaldıktan sonra babam 460 liraya ikinci elden satmış makineyi birine. YETKİLİ SERVİSİN 1200 TL İSTEDİĞİ BULAŞIK MAKİNESİNİ 2 TL'YE TAMİR ETMEK Yeni haberim oldu. Binanın dış cephesini yaptırıyorduk, parayı oraya harcadık. Bizim için de iyi oldu. YETKİLİ SERVİSİN 1200 TL İSTEDİĞİ BULAŞIK MAKİNESİNİ 2 TL'YE TAMİR ETMEK 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Köl Tigin -- 27 Nisan 2021; 12:56:16 >

• dolandırıcılık sistemi içinde yaşıyoruz resmen. hepimiz aşağı yukarı böyle şeyler yaşadık. bir kaç tane de ben yazayım.

aracım yolda giderken aniden stop etti. kimse sorunu bulamıyor en son ortak sorun ecu dedi herkes. ecu tamiri yapan ankara'da meşhur bir yer var götürdüm. 750 liraya çalıştırırım aracı dedi bıraktık. 2 gün sonra aradı araç çalışıyor şu an borcunuz 2.750 tl dedi. işlemleri geri alın, çekici ile aracı alacağım dedim. gittim aracı çekiciye aldım ustamın yanına götürdüm. arabada distribitörü sökmüşler yerinde yok. geri gittim distribitörümü verin diye. kavga dövüş geri aldım. onu da kırmışlar. sorun ise 1 2 ay sonra çözüldü. 50 liralık ateşleme modülü arızasıymış meğer.. ( hurdacılar bu parçaya 400 tl istedi, 0'ını 50 liraya aldım =) )

yine geçen gün sözde ustalardan biri sigorta değiştirdi. sigortanın fiyatı 5 lira. işçililk olarak 150 lira istedi. istesem ben seni oyalar ecu problemi der 2000 tl ni alırdım diyor utanmadan birde.

bir başka olay, kullanmadığımız evimiz var. uzun süre sonra misafirim ile gittim kalmaya. sular akmıyor. aşağı indim su saati patlamış. neyse mahallenin tesisatçısı var tanıdık çağırdım. işçililk malzeme dahil 250 tl dedi. ödeyemem mümkün değil dedim. 150 ye yaparsan yap dedim olmaaaz dedi. o gün dışardan aldığımız sular ile idare ettik yaptırmadım. ertesi gün 10 liraya vana aldım. evde keten vardı zaten. kendim yaptım toplam tutar 10tl. hala benim taktığım vana var hiç bir sorun yok =)

%99.9 unun müslüman olduğu iddia edilen bir ülkede böyle olaylar o kadar sık yaşanıyor ki bu insanlar nasıl ödeyecekler bu kul hakkını çok merak ediyorum. 30 yaşındayım neler neler gördüm yazsam inan saatlerimi alır. geçmiş olsun diyorum. allah iyi insanlarla karşılaştırsın.

Emeğinize sağlık. Çok iyi yapmışsınız. Başka bir arkadaş da kombi ile uğraşarak kombiden anlamaya başlıyor ve eşe dosta tamire gidiyordu. Konusunu zevkle okumuştum :) Sizinki de az farklı değil. Ben de elimden geldiğince işimi görürüm. Ülke insanı çakal olmuş maalesef.

bir tane daha yazayım hadi sinirimi atamıyorum yoksa =)

1 haftadır annemin vestel telefonu kendi kendine kapanıyor. şarj %70 yken bir bakıyorsun %10 a düşmüş. yine şarj olurken ısınma vs mevcut. kesin pil hatası. bizimkiler 3-4 gün önce vestel yetkili servisine gidiyorlar. telefonu alıyor teknik eleman 5 dakika sonra anakart sıvı teması görmüş değişmesi lazım diyor. işçilik dahil 600 tl diyor. yeni pil alırsanız da 800 lira tutar toplam diyor. size yeni telefon verelim diyorlar. annem diyor ki sıvı teması olmadı hiç bir zaman. eleman diyor abla çocuklar dökmüştür bilmeden. annem diyor en küçük oğlum 30 yaşında =). eleman o zaman torunlar dökmüştür diyor. halbükü torun da yok. bizimkilerde hadi len diyip geliyorlar eve tekrar.

telefonu açtım kendim. inan 15 20 tane vida söktüm. elim de baya hızlıdır 5 dakikada açılacak bir telefon değil. heryere vida atmışlar. anakartı çıkarttım en ufak sıvı temas izi bile yok. belli eder kendini az çok anlarım yani. telefonu tekrar topladım. pil sipariş verdik. geldi taktık mis gibi çalışıyor telefon =) çakal dolu ülke çakal.

Kısmen haklı kısmen yanlışsın.

Senin vaktin bol istediğin sürede istediğini yaparsın. Ama hizmet sektöründeki çalışanların ücreti karşılığında adamın saatini satın alırsınız. Hiç bir usta gelip o makineyi açıp kartı söküp tamirine gitmez. Harcadığı vakite göre para istese 2 liralık parça değiştirdin der herkes. Ayrıca makine eski makine kartından bulunması zor olabilir ki eski malın parçası zaten daha pahalı ve başka süprizlerle karşılaşılabilir. Tut ki söktü o esnada eskimiş başka parçası da kırıldı veya bozuldu bunun riski de var. O yüzden genelde yanaşılmaz. Yanaşılırsada bunun bedeli olur. Eğer vaktiniz beceriniz varsa zaten siz yapın.
  • Okumadım. Doğrudur servise güven olmaz yetkili servis bile olsa...
  • Yetkili servis adı altında vatandaşı yolma derdindeler hocam.

• dolandırıcılık sistemi içinde yaşıyoruz resmen. hepimiz aşağı yukarı böyle şeyler yaşadık. bir kaç tane de ben yazayım.

aracım yolda giderken aniden stop etti. kimse sorunu bulamıyor en son ortak sorun ecu dedi herkes. ecu tamiri yapan ankara'da meşhur bir yer var götürdüm. 750 liraya çalıştırırım aracı dedi bıraktık. 2 gün sonra aradı araç çalışıyor şu an borcunuz 2.750 tl dedi. işlemleri geri alın, çekici ile aracı alacağım dedim. gittim aracı çekiciye aldım ustamın yanına götürdüm. arabada distribitörü sökmüşler yerinde yok. geri gittim distribitörümü verin diye. kavga dövüş geri aldım. onu da kırmışlar. sorun ise 1 2 ay sonra çözüldü. 50 liralık ateşleme modülü arızasıymış meğer.. ( hurdacılar bu parçaya 400 tl istedi, 0'ını 50 liraya aldım =) )

yine geçen gün sözde ustalardan biri sigorta değiştirdi. sigortanın fiyatı 5 lira. işçililk olarak 150 lira istedi. istesem ben seni oyalar ecu problemi der 2000 tl ni alırdım diyor utanmadan birde.

bir başka olay, kullanmadığımız evimiz var. uzun süre sonra misafirim ile gittim kalmaya. sular akmıyor. aşağı indim su saati patlamış. neyse mahallenin tesisatçısı var tanıdık çağırdım. işçililk malzeme dahil 250 tl dedi. ödeyemem mümkün değil dedim. 150 ye yaparsan yap dedim olmaaaz dedi. o gün dışardan aldığımız sular ile idare ettik yaptırmadım. ertesi gün 10 liraya vana aldım. evde keten vardı zaten. kendim yaptım toplam tutar 10tl. hala benim taktığım vana var hiç bir sorun yok =)

%99.9 unun müslüman olduğu iddia edilen bir ülkede böyle olaylar o kadar sık yaşanıyor ki bu insanlar nasıl ödeyecekler bu kul hakkını çok merak ediyorum. 30 yaşındayım neler neler gördüm yazsam inan saatlerimi alır. geçmiş olsun diyorum. allah iyi insanlarla karşılaştırsın.

• Amin hocam amin, inşallah. Şu an arabam yok, bu sorunları henüz yaşamadım ama araba alınca aynı sorunları yaşayacağım kesin.  Sizin işler daha da kötüymüş. Ama yine kendiniz halletmişsiniz. Allah bize yardım etsin, cidden.

İşin bir de dediğiniz gibi parça çalma boyutu var. İş yapılırken başında beklemediğimiz için adamların ne yaptığını da bilemiyoruz. Bu parça meselesini birçok kişiden duydum. Bir diğer versiyonu da, bilerek sağlam parçayı çıkarıp bozuk parça takmak. Sağlam parçaları söküp bozuk parça takıyorlar, bir süre sonra tekrar gelip bir de onu tamir etmiş gibi yaparak ekstra ücret alıyor sizden. Her zaman söylüyorum bunu, biz Müslüman falan değiliz. Bizimki sadece sözde Müslümanlık.

• Emeğinize sağlık. Çok iyi yapmışsınız. Başka bir arkadaş da kombi ile uğraşarak kombiden anlamaya başlıyor ve eşe dosta tamire gidiyordu. Konusunu zevkle okumuştum :) Sizinki de az farklı değil. Ben de elimden geldiğince işimi görürüm. Ülke insanı çakal olmuş maalesef.
  • Helal olsun hocam.

Senin gibi malına sahip çıkan evinin erkeği adamlar sayesinde bu ülke ayakta.

Bahtiyar olasın.

• Emeğinize sağlık. Çok iyi yapmışsınız. Başka bir arkadaş da kombi ile uğraşarak kombiden anlamaya başlıyor ve eşe dosta tamire gidiyordu. Konusunu zevkle okumuştum :) Sizinki de az farklı değil. Ben de elimden geldiğince işimi görürüm. Ülke insanı çakal olmuş maalesef.
  • Leon FR kullanıcısına yanıt

Teşekkürler hocam. O konuyu hatırlıyorum, okumuştum. Kaydettim hatta. İleride kombi ile ilgili sorunum olursa o arkadaşa danışacağım, bana yardımcı olabilir. Dediğiniz gibi benzer şeyler, ben de belki birinin işine yarar da bu kadar para vermekten kurtulur diye konu açmak istedim. Maalesef güvenilir insan bulmak zor.

Geçmişimde ben de esnaflık yaptım, birçok işte çalıştım. Ben şu bir saatlik, maliyeti 2 lira olan işi yapsam, müşteriden 200 lira isteyemezdim. Yüzüm kızarırdı, haketmiyorum diye. Adam 1200 lira diyor, şaka gibi.

• Mr. Pink kullanıcısına yanıt

Eyvallah hocam, teşekkürler. Bence herkesin bunu yapması lazım, hele ki böyle bir devirde.

• Köl Tigin K kullanıcısına yanıt

1 haftadır annemin vestel telefonu kendi kendine kapanıyor. şarj %70 yken bir bakıyorsun %10 a düşmüş. yine şarj olurken ısınma vs mevcut. kesin pil hatası. bizimkiler 3-4 gün önce vestel yetkili servisine gidiyorlar. telefonu alıyor teknik eleman 5 dakika sonra anakart sıvı teması görmüş değişmesi lazım diyor. işçilik dahil 600 tl diyor. yeni pil alırsanız da 800 lira tutar toplam diyor. size yeni telefon verelim diyorlar. annem diyor ki sıvı teması olmadı hiç bir zaman. eleman diyor abla çocuklar dökmüştür bilmeden. annem diyor en küçük oğlum 30 yaşında =). eleman o zaman torunlar dökmüştür diyor. halbükü torun da yok. bizimkilerde hadi len diyip geliyorlar eve tekrar.

telefonu açtım kendim. inan 15 20 tane vida söktüm. elim de baya hızlıdır 5 dakikada açılacak bir telefon değil. heryere vida atmışlar. anakartı çıkarttım en ufak sıvı temas izi bile yok. belli eder kendini az çok anlarım yani. telefonu tekrar topladım. pil sipariş verdik. geldi taktık mis gibi çalışıyor telefon =) çakal dolu ülke çakal.

O konunun linkini benimle de paylaşır mısınız? Bende de dursun :)

Ben de sizin gibiyim. 3-5 yukarısını isterim, bitti. 1200₺ nedir! Ülkede ahlâkı çöküş var. Herkes birine geçirmenin derdinde. Tekrardan, emeğinize sağlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Leon FR -- 7 Temmuz 2020; 21:1:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0FD1540C7

Anlatın hocam anlatın, daha neler çıkacak kim bilir.  

Ben telefon konusunda eğer garantisi yoksa hiç servislere bulaşmıyorum hocam, direkt açıp kendim yapıyorum. Sağlam gönderdiğim telefonu darbeli, çizik gönderen servisler oldu. Sanırsın elemanlar orta kafa gol oynamış benim telefonla.

• Leon FR kullanıcısına yanıt

Tekrar teşekkürler hocam. Bakayım, göndereyim size özelden. YETKİLİ SERVİSİN 1200 TL İSTEDİĞİ BULAŞIK MAKİNESİNİ 2 TL'YE TAMİR ETMEK 

• Ben olsam yetkili servisi çağırırım ve onlara yapmış olduklarının kendi anne babalarına yapıldığında ne hissediyorlarsa aynısını hissetiğimi yüzlerine söylerim
  • Ülkede artık herkes neyi varsa ustası olacak bu gidişle. Ondan sonra akıllanacaklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Paarthurnaax -- 7 Temmuz 2020; 21:12:15 >
    Kısmen haklı kısmen yanlışsın.

Senin vaktin bol istediğin sürede istediğini yaparsın. Ama hizmet sektöründeki çalışanların ücreti karşılığında adamın saatini satın alırsınız. Hiç bir usta gelip o makineyi açıp kartı söküp tamirine gitmez. Harcadığı vakite göre para istese 2 liralık parça değiştirdin der herkes. Ayrıca makine eski makine kartından bulunması zor olabilir ki eski malın parçası zaten daha pahalı ve başka süprizlerle karşılaşılabilir. Tut ki söktü o esnada eskimiş başka parçası da kırıldı veya bozuldu bunun riski de var. O yüzden genelde yanaşılmaz. Yanaşılırsada bunun bedeli olur. Eğer vaktiniz beceriniz varsa zaten siz yapın.
  • Lg televizyon bozuldu. Ekran karanlık, ses var, telefonun feneriyle ışık tuttuğun yerde görüntü de var. Mahalle arası televizyoncu 500 lira istedi. Orijinal parça sadece serviste olduğu için yan sanayi parça takacağım dedi. İnternetten 50 liraya aldım kendim değiştirdim. Mis gibi oldu. İşçiliği de çok kolay. Sadece vida söküyorsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Scutigeromorpha -- 7 Temmuz 2020; 21:23:23 >

20 yaşında falanım heralde. üniversiteye gidiyorum ankara-kocaeli arası yol yapıyorum arabayla. yol paralı. o zamanlar adı kgs idi sanırım geçiş sisteminin. kart var işte gişede okutuyorsun bariyer açılıyor giriyorsun ücretli otoyola. neyse kocaeli çıkışında bi kamyoncu durdurdu beni gişelerde. kardeşim dedi kaldım ben senin kartınla geçebilirmiyim dedi. tabiki abi ne demek dedim saf saf. kartı okuttum ben adam geçti. sonra ben de geçtim. kartta da baya para yüklü. dönüşte ankaradan çıkamadım. kamyon geçtiği için benim kartla yüklü miktarda para çekmiş. ben de başka bir kamyon durdurdum 50 lira para istedi geçirmek için. babamı aramıştım o gelmişti gişelere. gencecik çocuğum len işte niye kandırırsın beni.başımıza ne geldiyse iyi niyetimizden geldi YETKİLİ SERVİSİN 1200 TL İSTEDİĞİ BULAŞIK MAKİNESİNİ 2 TL'YE TAMİR ETMEK  ama öyle bir duruma geldim ki mesela geçen sene contasını yaktığım arabanın üst kapak contasını kendim değiştirdim. evde liftim olsa arabayı komple restorasyon yaparım o dereceye geldik YETKİLİ SERVİSİN 1200 TL İSTEDİĞİ BULAŞIK MAKİNESİNİ 2 TL'YE TAMİR ETMEK 

• WILDBOYS kullanıcısına yanıt

Ondan da anlamazlar hocam onlar.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.