Şimdi Ara

*_* YENİ YARİS 1.0 ve 1.3 TARTIŞMA GRUBU *_* (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.162
Cevap
9
Favori
203.886
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arabayi yarin almayi umuyorum. Hafta sonu denemek icin sansim olacak.

Yokohama lastik hakkinda internette bakindim, bir iki lastikci ile konustum, iyi yorumlar aldim. Ankara kisina fazla fazla yetecek bir lastige benziyor.
  • hayırlı olsun ben kış lastiği kullanmıyacağım. gebzedeyim ve en fazla 1 hafta yerde kar oluyor. o da yağarsa. ama sana lazım olur. böyle bir durumda araba ile gelen genel amaçlı lastikler ne oluyor nerde saklanıyor. 4 lastiği her yere sokamazsın o nedenle. yerin müsait mi?
  • Arabayi dun aksamustu teslim aldim. Benzin alip, yaz lastiklerini eve getirdikten sonra kisa bir tur attik. Yeni arabanin keyfini cikarttik, gozlemlerim sunlar:

1. Araca bes kisi bindiginde, cekis gucunde ve durma mesafesinde buyuk bir degisiklik olmuyor. Daha onceki arabamda 4 kisi olundugunda kalkis, hizlanmma ve frenlemede yavaslama oldugunu hissederdim. Yaris'te bunun olmamasi cok hos.

2. Muzik sistemi tahminimden cok cok iyi. Radyonun ya da CD'lerin keyfi cikiyor anlayacaginiz.

3. "E" viteste gecisler yavas ama "Es" kullanimi cok zevkli. Sollamalar manuelde cok kolay ve araba cok atak davraniyor.

4. Gorus acisi. ic mekan ferahligi ve ic mekandaki sayisiz esya koyma bolmeleri, dis gorunum, yakit tasarrufu vs. vs derken liste uzuyor...

Yarisciler yolcu koltugu altindaki kucuk cekmeceyi biliyorlar mi? - Kullanim kilavuz olmadan ben bulamazdim dogrusu.

• hayırlı olsun Allah kaza bela vermesin.
  • Hayırlı olsun deneyimlerini bekliyorum
  • Cok tesekkurler. Darisi sizlerin de basina.

Arabayla ilgili bir sorum olacak.

Arka cami temizlemek icin su puskurttugunuzde, su camin uzerine puskurup ardindan silecek duzgun olarak calisiyor mu? Ben denedigimde su puskurmekten cok, camin ustune akar gibi oldu. Belki ilk kullandigim icin ama yine de merak ettim diger Yaris'cilerde arka cam su puskurtmesi nasil calisiyor diye?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecomeko -- 11 Aralık 2006; 16:10:55 >
  • güle güle kazasiz belasiz kullanman dileğiyle dostum, cekis problemi dizeldede yok cok güzel birsey bu 5 kisi yokus yukari 170i görebiliyorum....arka su aynen oyle ama tazzik yok ama cok su atiyor ve yukari ceker sen silecek calisir asaği cekersen su atar ve silecek calisir ... ( cekmeceyi alirken sana soylemeleri lazimdi )

quote:

Orjinalden alıntı: ecomeko

Cok tesekkurler. Darisi sizlerin de basina.

Arabayla ilgili bir sorum olacak.

Arka cami temizlemek icin su puskurttugunuzde, su camin uzerine puskurup ardindan silecek duzgun olarak calisiyor mu? Ben denedigimde su puskurmekten cok, camin ustune akar gibi oldu. Belki ilk kullandigim icin ama yine de merak ettim diger Yaris'cilerde arka cam su puskurtmesi nasil calisiyor diye?

• Buyuk olasilik esime soylediler. teslimat sirasinda araba hakkinda hersey anlatildi ama bi ara kis lastiklerini incelemeye daldim. O aksam kullanim kilavuzunu kurcalarken kesfettim.

Bugun Ankara cevre yolunda kullanmam gerekti arabayi. Keyifli bir surus oldu. Yol sesi o kadar gelmiyor iceriye, bi de muzik dinliyorsaniz hic sorun degil.

Yaris'in de benzin tuketiminde ilk kullanimda fazla sonra verilere yakin tuketim degerlerine ulasma zaman araligi var mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecomeko -- 29 Aralık 2006; 15:45:15 >
  • benim 4000 km gelirken yakit tüketimi iyice düsmeye basladi.. sana tavsiyem otobanda bir süre kullan araci ilk 1000 km kadar ama 140-150 ye kadar kisa süre cik.... 1000 i gecince sonuna kadar daya.. ben boyle yaptim motor acayip seri oldu 3 viteste tutamiyorum araci nerdeyse onden kayma yapacak ayrica mazot olarak bp kullaniyorum benzindede cok iyidir denmeni tavsiye ederim... buyuk sehirde fabrika değerinin 1lt üstü yakarsin en az....8lt rahat yakar....

quote:

Buyuk olasilik esime soylediler. teslimat sirasinda araba hakkinda hersey anlatildi ama bi ara kis lastiklerini incelemeye daldim. O aksam kullanim kilavuzunu kurcalarken kesfettim.

Bugun Ankara cevre yolunda kullanmam gerekti arabayi. Keyifli bir surus oldu. Yol sesi o kadar gelmiyor iceriye, bi de muzik dinliyorsaniz hic sorun degil.

Yaris'in de benzin tuketiminde ilk kullanimda fazla sonra verilere yakin tuketim degerlerine ulasma zaman araligi var mi?

• yakıtla ilgili bir bilgi de ben vereyim. geçen akşam 2. depo benzinimi aldım. ilk depo sonuçlarına göre 95 YTL karşılığı 34 lt BP Ultimate kurşunsuz benzinle 550 km gitmiş oldum. yani 6.18 lt/100km şeklinde bir değer. benzin aldığım sırada yol bilgisayarı ort 6.2 lt gösteriyordu ve değerlerin bu kadar yakın olmasına inanamadım. ben sapma olur felan diye bekliyordum. bu hesaplama % 80 şehirdışı ve %20 şehiriçi şeklinde düşünülebilir. sakin kullandım ve şehir dışında 100 km hızı hiç geçmedim (yani 3000 deviri). ayırca benzin ışığı yanıp sönmeye başlar başlamaz yakıt aldığım ve depo 42 lt olduğu için içinde daha 8 lt yakıt olduğunu öğrenmiş oldum. bu da önemli bir bilgi bence.

kitabında yazılı değer karışık 6.0 lt olarak gösteriyor. rodajda olduğunu da düşünürsek çok iyi. ayrıca aracı ilk aldığımda depoyu sıfırladığım ve izmit- gebze arası TEM e çıkmam gerektiği için 90 km sabit hızla 5.2 lt ortalamayı okudum. yani sakin bir kullanımla kitabındaki değerlerden daha iyi değerler yakalanabilir.

benzin olarak kesinlikle BP ultimate öneririm. bence çok fark ettiriyor. bu araç yeni fakat ben önceki aracımda bu durumu defalarca test etmiştim. çok sessiz ve temiz bir yakıt. aslında kredi kartıma avantajı yok ama olsun BP ye devam diyorum. Hele Axcess kartın varsa çok avantajlı olur. ultimate almanız önemli 3 kuruş fiyat farkı var bence önemli değil. 35 litrede 1 ytl fark ediyor. önemli bir fark değil.

• Su ana kadar ben de sakin kullandim arabayi. Anlik ve ortalama yakit tuketimlerine bakiyorum arada bir ve rakamlar hic de oyle abartili degil. henuz ilk depoyu bitirmis degilim. Ikincisinde BP Ultimate'i deneyecegim. - ilkinde en yakin olan Shell'en almistim.

Cevre yolunda araci zorlamadan kullandigimda tuketim degerleri cok memnun ediciydi. Zaten arabayi zorlayan, yuksek devirlerde kullanan birisi degilim, ayrica "E" modu buna zaten izin vermiyor, Izin verse bile oyle asiri hiz taraftari degilim. Bu sartlarda yakit tuketimi degerleri beni cok tatmin ediyor ki bu da Yaris'i secmemizin ana nedeniydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecomeko -- 29 Aralık 2006; 15:42:54 >
  • güzel değerlendirmeler yazmışsınız teşekkür ederim.
  • quote:

Su ana kadar ben de sakin kullandim arabayi. Anlik ve ortalama yakit tuketimlerine bakiyorum arada bir ve rakamlar hic de oyle abartili degil. henuz ilk depoyu bitirmis degilim. Ikincisinde BP Ultimate'i deneyecegim. - ilkinde en yakin olan Shell'en almistim.

Cevre yolunda araci zorlamadan kullandigimda tuketim degerleri cok memnun ediciydi. Zaten arabayi zorlayan, yuksek devirlerde kullanan birisi degilim, ayrica "E" modu buna zaten izin vermiyor, Izin verse bile oyle asiri hiz taraftari degilim. Bu sartlarda yakit tuketimi degerleri beni cok tatmin ediyor ki bu da Yaris'i secmemizin ana nedeniydi.

ben ne zaman benzini Shell'den alsam motorun sesi arttı. yani benzin almayacağım ilk yer orasıdır. hep aynı yerden alsam orada bir 3 kağıt var diyecem ama farklı yerlerden Shell aldığımda da aynı şey oldu. tabii bu durum önceki arabamda olmuştu. bu aracımda 2. depomu kullanıyorum. bu fransa olayı olmasa total de iyiydi ama almam artık oradan kardeşim. benim dedeme katil diyen bir ülkenin ürününü almam. hem katil dedikleri insanların torunlarına neden satmaya çalışıyorlarki. bizi sapkın nazilerle aynı kefeye koydularya çok koyuyor bana.

• ayrıca ecomeko arkadaşım ben Yaris dizel forumuna, forumun adını tüm yarisleri kapsayacak şekilde değiştirelim dedim ama pek tınlayan olmadı. diyorum ki galiba bu forumu sen açtığın için senin yetkin vardır. forumun ismini "Yepyeni Yaris 1.0/1.3" şeklinde değiştirsek de daha çok paylaşım sağlasak ne dersin. bütün benzinli yeni yarisciler girebilir. böyle bir platform olsun. yeni konu açmak istemiyorum. buradan devam edebiliriz çünkü.
  • Shell konusunda dedigim gibi, yolumun uzerindeki ilk benzin istasyonuydu arabayi aldiktan sonra. Kim yeni arabayla yolda kalmak ister???

Forum adini degistirmek sorun degil, 1.0 ve 1.3'e de ekleyelim. Boylece benzinli duz ya da multimode Yaris kullanicilari ya da bu arabayi almayi dusunenler icin ayri bir baslik olusmus olur.

Bu arada belki biz de asagidaki konularda bilgi alis-veris'i yapabiliriz:

Yariscilerin uzun yol tecrubeleri nelerdir? rahatlik, sollama, yan ruzgarlara tepki, yol tutus....

Klima hakkinda gozlemler nedir? - yazin arabayi zorluyor mu?

Bu arada Toyota'nin sayfasinda fiyat listesine baktiginizda Yaris icin "Yepyeni" ibaresi artik kullanilmiyor. Sadece "Yeni Yaris" diye geciyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecomeko -- 29 Aralık 2006; 15:41:39 >

• ELİNE SAĞLIK İYİ OLDU BU DEĞİŞİKLİK

SHELL KONUSUNDA BİR SEFERLİK BİRŞEY OLMAZ, YANLIŞ ANLAŞILMASIN GENEL OLARAK TAVSİYE EDİYORUM. ELBETTE BAZEN BEN DE MECBURİ OLARAK BAŞKA MARKALAR KULLANMAK ZORUNDA KALIYORUM. FAKAT DEĞİŞİK KONULARDA DA SÖYLEDİM BURDA DA SÖYLEYEYİM. BENZİNİMİN BİTECEĞİNİ BİLSEM TOTAL ALMAMAYA YEMİN ETTİM. BEN BU KONULARDA BİRAZ HASSASIM. DEDELERİME KATİL DENMESİNE DAYANAMIYORUM.

AYRICA BEN BİR ARA KLİMALI KULLANDIM VE ARAÇTA EN UFAK BİR DEVİR DÜŞÜKLÜĞÜ OLMUYOR. ESKİ ARACIMDA MOTORUN SESİ BİLE DEĞİŞİRDİ KLİMAYI AÇINCA FAKAT BUNDA YOK SANKİ KLİMAYI DEĞİL DE ARKA CAM RESİZTANSINI AÇMIŞIM GİBİ. AYRICA ÇOK İYİ SOĞUTUYOR.
  • Ayrıca arkadaşlar, camlarda buğulanma problemi yaşıyorsanız kullanım kitapcığını incelemenizi tavsiye ederim. buğulanmaya karşı nasıl bir çözüm olacağı orada yazıyor. bir kere mutlaka dış havaya açık olmalı. havayı ön cama vermelisiniz doğal olarak. ve sıcakta tutmalısınız. eğer yine de buğu varsa klimayı da açmalısınız diye yazmışlar. gerçi bu biraz ters gibi ama öyle yazıyor. yani hem sıcakta olacak hemde klima açık olcak diyor.
  • Çok iyi düşünmüşsünüz.Bizlerde istifade ediyoruz (henüz Yaris'im olmasada) tşk.
  • Yaris'e ESP ne zaman gelir bilgisi , duyumu olan var mı?
  • ESP'yi daha once duymamistim. Benim gibi bilmeyenler icin aciklama asagidaki linkte var:

http://www.freescale.com/webapp/sps/site/application.jsp?nodeId=02Wcbf123FLbtv

Bilmiyorum ama Yaris icin gerekli mi sizce? ABS, EBD, BA ve direksiyon icin EMPS halihazirda standart Yaris'te. Bu donanimlar iyi hos ama surucuye sanki ne yapsam guvendeyim inancini da veriyor gibime geliyor. Ben kullanirken hic bir guvenlik donanimi yokmus gibi kullanmaya calisiyorum, temkini elden birakmamak icin.

Internette biraz daha bakindim ve YouTube'dan asagidaki goruntuleri buldum. Goruntuler ESP hakkinda cok daha fazla fikir veriyor:

http://www.youtube.com/watch?v=NiZjeeMExY4

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ecomeko -- 29 Aralık 2006; 14:39:03 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.