Şimdi Ara

Yeni PlayStation 5 kutularından “8K” ibaresi kaldırıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
1
Favori
387
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
 • PlayStation 5 kutularından “8K” ibaresi kaldırıldı. 8K içerikler zaten konsolu satın alan hemen hemen kimsenin hayatına girmemişti.


  Sony, PlayStation 5 konsolunu çıktığından bu yana hep 8K destekli ibaresiyle öne çıkardı. Hatta konsolun kutusuna 4K 120 ve HDR yanında büyük bir 8K logosu eklendi. Elbette 8K TV’lerde kullanılabilen ve bazı video içeriklerini 8K’da oynatabilen konsol, buna rağmen 8K oyun deneyimi sunamadı. Bu konuda bir adım atan Sony, PS5 Pro öncesinde PS5’in yeni kutularından “8K” ibaresini kaldırdı. Bu konuda firmadan resmi bir açıklama ise gelmedi. Peki PlayStation 5 Pro için neler biliyoruz? “Trinity” kod adlı yeni konsol, görülen teknik dokümanlara göre grafik işleme gücünü 10.28 teraflop seviyesinden 33.5 teraflop seviyesine taşıyacak, PS5 Pro ile PS5’e oranla üç kata kadar daha iyi ışın izleme performansı sunulacak. Hatta bazı durumlarda ışın izleme performansının normal PS5’ten dört kat daha iyi olduğu aktarılan konsol, 4K 60 fps’i de hemen her yeni yapımda standart olarak verecek.


  Birçok oyunu 4K 120 fps açabilecek güçte olacak gibi görünen model, PlayStation Spectral Super Resolution (PSSR) isimli bir Sony imzalı teknolojiye de destek verecek. Bu DLSS ve FSR benzeri teknoloji, çözünürlüğü temelde düşük işleyecek ve daha sonra yapay zekadan yardım alarak yükseltecek. Böylelikle 4K oyun performansını hatırı sayılır oranda artıracak konsol, özel bir makine öğrenim mimarisini temel alacak ve özel bir yapay zeka işleme / çalıştırma birimine de sahip olacak.


  Sızan diğer bilgilere göre PS5 Pro modeli PS5’ten farklı olarak 448 GB/s (14 GT/s) değil 576 GB/s (18GT/s) hızında bellek taşıyacak (Burada yüzde 28’lik bir artıştan bahsediliyor), işlemcisi aynı olacak ancak 3.85 GHz saat hızına çıkabilecek (Bunun için bir High CPU Frequency Mode olacak) ve fiziksel disk sürücüsü gövdeden ayrılabilecek.  Geliştiricilere çıkan ya da çıkacak oyunlarını PS5 Pro’ya uyumlu hale getirmesi için hali hazırda bildirimler gönderdiği aktarılan Sony, yeni konsolda firmalara 12.5 yerine 13.7 GB RAM kullanım izni de tanıyacak. Son bilgilere göreyse PS5 Pro’nun GPU’su 2.18 GHz hızında (Maksimumda 2.35GHz) çalışacak, GPU’da daha yüksek ışın izleme performansı özelinde bazı ön bellek artışları da (L1 önbelleği 128KB’dan 256KB’a, L0 önbelleği ise 16KB’dan 32KB’a çıkacak gibi görünüyor) olacak. Yeni GPU aynı zamanda değişken oranlı gölgelendirme ve hibrit MSAA desteği gibi yeni DirectX 12 Ultimate özelliklerini de içerecek. Bu yeni özellikler bazı oyunlarda yüzde 45 performans artışı getirecek.


  Kaynak: log.com.tr  Yeni PlayStation 5 kutularından “8K” ibaresi kaldırıldı  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xsw -- 6 Haziran 2024; 10:20:27 > • 8K zaten gereksiz. 8K OLED TV yok sayılır. LCD'lerde ise, 4K'ların paneli daha iyi oluyor. (Bkz QN95C vs QN900C)


  8K çözünürlüğü, görüş alanını arttıracak şekilde kullanılırsa işe yarayabilir. Şu an kullandığımız 16:9 görüntü oranı ve FoV değerleri için sınır 4K denebilir.
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 6 Haziran 2024; 20:43:30 >
 • Bu konuya verilecek en iyi cevap: SONY Bu zamana kadar milleti kandırdı başka da bir şey yok.

 • Sony insanları kandırdı ama bilgisayardan, donanımdan, mantıktan, matematikten, maliyetten biraz anlayan birinin 8K için ne kadar kolpa bir ifade olduğunu anlaması gerekirdi. Anlayamasa bile biraz oyun basınını takip etse veya biraz teknoloji kanallarını takip etse yine kolpa olduğunu anlar. Ya da geçmişteki konsol örneğine baksa anlardı. Tıpkı PS4 Pro'daki 4K kolpası gibi. Bu arada 4K da kolpa bu PS5'te. Upscale başka bir şey değil. Belki PS5 Pro bir nebze gerçek 4K verebilir. 8K yine imkansız. He utanmadan Sony bu sefer PS5 Pro'lar için veremese de 8K yazısını oraya basacaktır.
 • 500 birimlik aletten bırak 8K'yı 4K 120 demeleri bile komedi. Yeni PlayStation 5 kutularından “8K” ibaresi kaldırıldı 

 • o kutulara 8k yı editleyen eleman işten çıkartılmış mı ?

 • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.