Şimdi Ara

YENİ PEUGEOT 3008 ANA KONU (167. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
13 Misafir (1 Mobil) - 12 Masaüstü1 Mobil
5 sn
62.449
Cevap
637
Favori
2.483.912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
75 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 165166167168169
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dediginiz gibi çok saçma bir durum olur bu oranlar doğruysa. Bu direk benim memuru benim işçim adam gibi arabaya binemez demektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: blueman7

quote:

Orijinalden alıntı: srvngrc

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ccecy

Bakın araç fiyatları ile oynarlar ancak kanunu çıkaran liste fiyatı demiyor. Aracin giriş fiyati diyor. Neye göre devletin alacağı vergiyi keseceksin? Firmaya sormaz mi maliye geçen ay 60 olan araci 54 e neye dayanarak düşürdün de benim alacağım 20 bin vergiyi kestin diye? Ben hiçbir kampanyanın aracın giriş fiyatıyla oynanarak yapıldığıni hatirlamiyorum. Sıfır faiz olur,kdv öder filan ama giriş fiyatı oynanir mi? Vardır burada satış işinden anlayanlar açıklarsa kafamda soru kalmaz. Siz diyorsunuz ki dizel biter. Hiç sanmam.

Devletin böyle bi soru sorma hakkı yok. Mal benim. Zararına satıyorum kime ne? Ayrıca açıklaması da çok basit olur. Maliyetleri düşürdüm der olur biter.

Öyle birsey yok hocam.Yasal olarak zararina satış yasaktir.Resmi olarak yuzde bilmem kac karli satmak zorundasin diye biliyorum.

Ben maliyetimi düşürdüm desem devlet ne diyebilir peki? Ya da 1 donanım değişip adını active değil active-x yapsam?

Hocam sonu bu ünlülerin araclarina el koydularya bir ara ona döner devlet alacagina aslan kesilir.Dikkat edelim bugun karşılıksiz çeke hapis cezasi yoktur.Uygulanmiyor ama verginin hapis cezasi var.Ama hic uygulanmiyor.Donanimi düsürmeden fiyati indiremez.Yani daha önce gumrukten atiyorum 10 a cektigini ayni kosullarda tekrar 5 e cekemez.Birseyleri degistirmesi lazim ancak ozaman fiyati dusurebilir.Otomobilde gumruk isleri zor.Baska birsey olsa belki halolur ama bakanlik onayli gelen araclar herseyini kontrol ediyorlar dogal olarak.

Hocam şöyle düşünün. iphone 7 bugün atıyorum 700 dolar ile giriş yapıp 4000 liraya satılıyor. 6 ay sonra adam aynı malı aynı özellik ve isimle 3000e satıyor. Yani ürünün fiyatını düşürüyor. Kar marjını azaltıyor. Bi mal ucuzlayamaz mı? Dün x liraya sattın bugün de x liraya satmak zorundasın diye bişey olabilir mi? Böyle bi durumun her türlü çözümü bulunur. Ünlülerin arabalarında durum çok başkaydı diye hatırlıyorum.

• blueman7 kullanıcısına yanıt
    Hocam burda geliş fiyatı dediğiniz peugeot fabrika ve genelmerkezinin aracı mesela 20 bin euroya maledip ülkemizde 35 bin euroya göndermesidir. Türkiye ceosu derki abi böle böle oldu, yan yattı suya battı, bu fiyat ustune birde vergi işler mafiş diye ağlarsa tabiki kardan zarar edip 30 bin euro + vergiler şeklinde düşünebilir. Sonuçta satış temsilcisi, bayi, distirübütör, ülke temsilcisi kendi yüzde satış karını alıyor.

Bence yapmaları gerekende bu. Bizim adimiza ağlayıp giriş fiyatını yeniden gözden geçirmeliler. Yoksa yukarıdaki saydigim sinsile ve biz müşteriler hep birlikte sarılıp getti vay vay diye ağlasırız

• Internette dolaşan rakam bir şekilde sızdırılmıştır yani %45 den %74 e yükselişde gayet devletin yapacağı bir rakam, %45 den %50 mi yapacakti yani, amaç zaten üst vergi dilimindeki (2.0cc) kaybettiği vergiyi almak, fakat amaca yine ulaşamadi zaten 160bin tl ye c180 1.6cc alan adam 190bin tl yede alır, olan 95bin tl ye zorla c segmenti alan adama oldu araba 115bin tl oldu, en azından şu 1.2cc ve altını bu olaydan ayirsalardi ayri bir vergi dilimi yaparak, marlboroda sigara ötv artisinda öyle bir hamle yaptı ama devlet 2gun sonra tekrar düzenleme ile fiyati istediği seviyeye çekti, otomobil piyasasındada bu açığa yer vermez, istediği vergiyi alir.

• Bütün donanım paketleri ÖTV'ye tabidir. Sadece serviste sonradan takılan aksesuarlar etkilenmez.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vergisiz fiyatida 55bin tl altında tutup, opsiyonlari ayri fiyatlayip araci üst vergi diliminden kurtarmaya müsade etmez, vergisiz fiyat + vergisiz opsiyonlari toplar, fiyata bakar ve vergi dilimini belirler.

• Bu işin suyu çıktı. Astra, Focus gibi araçların dolu paketleri bile %75 vergi dilimine giriyor. Bu haber yalan olabilir ama benzer bi uygulama çıkacağına hepimiz eminiz. Ben distrübütörlerin yerinde olsam araçlar jantsız, lastiksiz, koltuksuz sokarım ülkeye 55bin lira fiyatla, bu şekilde satışını yapıp eksik parçaları da serviste takarım. Yahu şu an zaten en az aldıkları vergi %71. Yani 100 liralık araç için 71 lira vergi ödüyoruz. Üstüne harç vs. İnsanlara resmen siz iyi araca binmeyi hak etmiyorsunuz diyorlar. 300bin liralık aracı 350'ye çıkarması o parayı verecek adam için önemsiz olabilir. Ama 90binlik aracı 120ye çıkarmanın izahı yok. Gidip illa ki tekerlekli tabutlara mı binelim? İlla ki Ncap'ten zar zor 3 yıldız alan Egea ya da Duster mı alalım?
  • Arkadaşlar donanımlar paketler tabiki ötv ye tabidir.Ama o donanımların hangi ötv dilimine sokacağınıda güncel olarak motor hacmi belirler.yani aracın çıplak motor hacmi.Burda önemli olan aracın çıplak fiyatıdır diye düşünüyorum.Burada direk fatura fiyatına göre vergilendiriyorum diyebilirdi.Ama aracın vergisiz ham fiyatına göre vergilendireceğim diyor.İste oradan hesap yapıp 95bin çıkıyor.Asıl olan aracın ham fiyatı yani 55bin.Bu şekilde olursa c segmenti araçların tamamı kurtarır.

• Detaylar değişebilir ama bence 120 bin seviyesinde fiyatı olan 1.6 motorlu 3008'in vergiden etkileneceği kesin.
  • Daha ortada kesinleşmiş hiç bir şey yok, bırakın bahsedilen oranları , henüz tasarı komisyondan bile geçmedi :)
    TBMM'nin sitesine girip, tasarı/teklif arama yerine esas numarası 2/1439 yazıp kontrol ederseniz, aşağıdaki görüntüyle karşılaşırsınız.
  • santacruz kullanıcısına yanıt
    Oran zaten %90 a kadar artırılabilir diye bakanlar tarafından açıklamalarda söylenmişti, %74 zaten olabilecek bir rakam tbmm orani belirlemez önüne gelen tasarıyı oylar.

• quote:

Orijinalden alıntı: sergun55

Dün 3008 i teste gittik. Araç; iç mekan olarak oldukça kaliteli idi. Dışarıdan görüntüsünü zaten herkes görüyor. Dizel otomatik aracın vites geçişleri oldukça başarılı. Kabin içerisine 140 dan sonra çok az ses almaya başlıyor. Arka süspansiyonlar biraz sert gibi, ancak bence başarılı. Genel olarak aracı oldukça beğenmeme rağmen; arka kapıyı açıp biraz daha esnettiğimizde menteşelerin tutturulduğu yerin(B stünu) oynaması bizi hayrete düşürdü.Bir eksi yanı da 130 binlik aracın kaputunda piston yok, ancak bagaj elektrikli.
    Kısaca araç olmuş ama, bu fiyata hiç olmamış. Bir de fiyatta hiçbir şekilde pazarlık yapmıyorlar. Bu aracın bu fiyata çok satacağını ifade ediyorlar. Alınıp alınmayacağı kişiden kişiye değişir.

140 dan sonra çok az ses mi alıyor? 110 dan sonra rüzgar sesi başlıyor . Ben araca hastır dıyor tahmin ettim ancak farklı bayıdede deneyince emın oldum. Bu sebepten dolayı bekliyorum. Eskı kasada daha yüksek hızlarda başlıyordu çünkü

• Kaporasını yatırıp bu ay içerisinde araçlarını bekleyenleri etkilemez umarım bu ötv.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ccecy

Bakın araç fiyatları ile oynarlar ancak kanunu çıkaran liste fiyatı demiyor. Aracin giriş fiyati diyor. Neye göre devletin alacağı vergiyi keseceksin? Firmaya sormaz mi maliye geçen ay 60 olan araci 54 e neye dayanarak düşürdün de benim alacağım 20 bin vergiyi kestin diye? Ben hiçbir kampanyanın aracın giriş fiyatıyla oynanarak yapıldığıni hatirlamiyorum. Sıfır faiz olur,kdv öder filan ama giriş fiyatı oynanir mi? Vardır burada satış işinden anlayanlar açıklarsa kafamda soru kalmaz. Siz diyorsunuz ki dizel biter. Hiç sanmam.

Devletin böyle bi soru sorma hakkı yok. Mal benim. Zararına satıyorum kime ne? Ayrıca açıklaması da çok basit olur. Maliyetleri düşürdüm der olur biter.

Öyle birsey yok hocam.Yasal olarak zararina satış yasaktir.Resmi olarak yuzde bilmem kac karli satmak zorundasin diye biliyorum.

Ben maliyetimi düşürdüm desem devlet ne diyebilir peki? Ya da 1 donanım değişip adını active değil active-x yapsam?

Hocam sonu bu ünlülerin araclarina el koydularya bir ara ona döner devlet alacagina aslan kesilir.Dikkat edelim bugun karşılıksiz çeke hapis cezasi yoktur.Uygulanmiyor ama verginin hapis cezasi var.Ama hic uygulanmiyor.Donanimi düsürmeden fiyati indiremez.Yani daha önce gumrukten atiyorum 10 a cektigini ayni kosullarda tekrar 5 e cekemez.Birseyleri degistirmesi lazim ancak ozaman fiyati dusurebilir.Otomobilde gumruk isleri zor.Baska birsey olsa belki halolur ama bakanlik onayli gelen araclar herseyini kontrol ediyorlar dogal olarak.

Hocam şöyle düşünün. iphone 7 bugün atıyorum 700 dolar ile giriş yapıp 4000 liraya satılıyor. 6 ay sonra adam aynı malı aynı özellik ve isimle 3000e satıyor. Yani ürünün fiyatını düşürüyor. Kar marjını azaltıyor. Bi mal ucuzlayamaz mı? Dün x liraya sattın bugün de x liraya satmak zorundasın diye bişey olabilir mi? Böyle bi durumun her türlü çözümü bulunur. Ünlülerin arabalarında durum çok başkaydı diye hatırlıyorum.

Hocam geliş fiyati önemli.Kardan fedakarlik ayri birsey.Bakin şöyle düşünelim.Mesela bir ticari mal düşünün ona ek vergi geliyor.1 Ay önce ayni mal gumruge girerken 10 tl atiyorum.1 ay sonra zam geldi diye 5 tl den girdi yapamazsiniz.Bu vergi kacirmak için yapilmiş olur.Diyecegim şuki geliş rakami degismez kardan fedakarlik ederlerse ayri mevzu tabi.Özellikleri degistirmeden ayni urunu daha ucuza tekrar beyan etmek sıkıntı olur diye düşünüyorum.Ünlülerin araba olayindada durum vergi kacirmakti sonuc olarak ötv yi az ödemekti amaç diye hatirliyorum.Yani araci oldugundan farkli fiyatla ülkeye sokmuşlardi sanirim.Neyse konumuza dönelim devlet alacagini kimsede birakmaz.Araci alan arkadaslar gule gule kullansin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blueman7 -- 7 Kasım 2016; 7:37:20 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• santacruz kullanıcısına yanıt
    Ben de aynı şeyden bahsediyorum ama çok heyecanlıyız millet olarak :)
    Zaten kabul edilen bu tasarı, bakanlar kuruluna yetki verilmesiyle ilgili, detay rakamlar ile ilgili değil.
    Bunu bakanlar kurulu belirleyecek.

• 3008 gtline 3 kullanıcısına yanıt
    Ne güzel işte.
    Üçüncü dünya ülkesi olma yolunda bir adım daha atmış oluruz.
    E çok da hatalı birşey olmaz. Ülkede eğitim sistemi yok, ne yapacağız c sınıfı aracı.
    Albea lar ikinci elde patlama yapar artık :)

• srvngrc S kullanıcısına yanıt
    700 usd lik bir mali, 600 e getiriyorum diyebilirsiniz tabi. Üretici indirim yapabilir.
    Ama 700 usd 200 usd olmaz.
    Bunu yaparsanız vergi kaçırıyor şüphesi oluşur.
    20.000 eur olan araçta 10.000 e getirelim diyemezsiniz.

Velevki dediniz, A ve B ürünü düşünün, biri Fransa birisi Çin den geliyor, Çin deki çok ucuz. Yarı fiyatı. Devlet söyle diyor, senin Çin malı çok çok ucuz böyle olmaz, sen rekabeti etkiliyorsujuz, haksız rekabet vergisi diye bir olay var :)
    Yani uyanık olan sadece siz değilsiniz devlette sizin düşündüklerini o düşünüyor metal etmeyin.

Ozetle bu artış gelecek, bundan kaçış yok.
    Sadece donanımlar dusurulup daha düz araçlara binecegiz. Bunu 1.6 yerine vergi avantajı için 1.2 tercih etmek gibi düşünün.

Aralık son hafta gibi liste açıklanır hep beraber yıl başında kutlama yaparız artık :)

• ARKADAŞLAR YAKIN ZAMANDA FİYAT ALAN VAR MI İNDİRİM YAPIYORLAR MI
  • quote:

Orijinalden alıntı: acquiles

700 usd lik bir mali, 600 e getiriyorum diyebilirsiniz tabi. Üretici indirim yapabilir.
    Ama 700 usd 200 usd olmaz.
    Bunu yaparsanız vergi kaçırıyor şüphesi oluşur.
    20.000 eur olan araçta 10.000 e getirelim diyemezsiniz.

Velevki dediniz, A ve B ürünü düşünün, biri Fransa birisi Çin den geliyor, Çin deki çok ucuz. Yarı fiyatı. Devlet söyle diyor, senin Çin malı çok çok ucuz böyle olmaz, sen rekabeti etkiliyorsujuz, haksız rekabet vergisi diye bir olay var :)
    Yani uyanık olan sadece siz değilsiniz devlette sizin düşündüklerini o düşünüyor metal etmeyin.

Ozetle bu artış gelecek, bundan kaçış yok.
    Sadece donanımlar dusurulup daha düz araçlara binecegiz. Bunu 1.6 yerine vergi avantajı için 1.2 tercih etmek gibi düşünün.

Aralık son hafta gibi liste açıklanır hep beraber yıl başında kutlama yaparız artık :)

Ben de zaten sınırdaki araçlar için söyledim. 60binlik aracı 55'e getirebilirsiniz. Buna kimse bişey diyemez. Ama tabi 75binlik aracı getiremeyebilirsiniz. Zaten otomobilde öyle büyük kar marjı yok. 75lik arabayı isteseler de 55e getiremezler.

• Geçen gün bayide aracı inceleme şansım oldu. Genel hatlarıyla güzel olmuş.işçilik ,malzeme kalitesi v.s iyi duruyor.Fakat arka koltuk mesafesi dar.Bagaj hacmi iyi ve yükleme eşiği kullanışlı olmuş.Görsel anlamda oldukça etkileyici, iyi işler çıkaracağını düşünüyorum.Donanım seçenegi çeşitlendirilmeli ve fiyat politikası daha rekabetçi olmalı diye düşünüyorum.
  • 
Sayfa: önceki 165166167168169
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.