Şimdi Ara

Yeni Leon(1.6TDI) testimiz ve İnsignia 1.4 T-Leon 1.4 TSI yakıt tüketimi testimiz (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
1
Favori
2.986
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

quote:

Orijinalden alıntı: Doğan.

Evet, testin başında benim de tahminim 1 litre az yakacağı yönündeydi Leon'un.

Golf kullandım, Yalıtım konusunda bir tık daha üstün bir araç Leondan.

Umut abi, bir kez daha yapalım test, ben bugün tatmin olmadım . (yenilen pehlivan hesabıı)

Ayrıca bence şehir dışında aynı şartlarda 0.5 litre civarı oynar :) Ama bir test daha yapalım, bugün çok konsantre olamadım ben haa.

öncelikle emeğinize sağlık.
    ben 39 km gibi bir ortalama hız için insignianın tüketimini son derece makul buldum.
    eğer bir kez daha test yapma durumunda olursanız ortalama 100 km sürat ilede bir deneme yaparmısınız.
    benim için önemli bir veri olur

Hocam yapmaya çalışırız ama İstanbul'dayız, eğer denk gelirse zaten bu tarz bilgi amaçlı çalışmalara devam etme niyetimiz var.

Gereken şartlar oluşursa yaparız :)

• Düştüğümüz hallere bak
    Başkalarının litresine 1,5 lira ödediği benzine 5 lira ödersek daha neler göreceğiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Düştüğümüz hallere bak
    Başkalarının litresine 1,5 lira ödediği benzine 5 lira ödersek daha neler göreceğiz.

'normal' bir şekilde araba kullanmayı unuttum.

2 bin devir, vites at. Gaza az bas, hatta basma.
  • quote:

Umut abi, bir kez daha yapalım test, ben bugün tatmin olmadım . (yenilen pehlivan hesabıı)

Ayrıca bence şehir dışında aynı şartlarda 0.5 litre civarı oynar :) Ama bir test daha yapalım, bugün çok konsantre olamadım ben haa.

Olur kardeşim yapalım. Ama oyle cok yavaş degil arkadaşlarında dediği gibi 90-120 arası hizlarla yapalım. Bu hızlarda ben farkın 1,5 Lt aşağısı olacağını sanmıyorum. Bu benim şahsi fikrim. Parkuru uzun tutmak lazım ki daha gercek degerler çıksın.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: umutsirvan

quote:

Olur kardeşim yapalım. Ama oyle cok yavaş degil arkadaşlarında dediği gibi 90-120 arası hizlarla yapalım. Bu hızlarda ben farkın 1,5 Lt aşağısı olacağını sanmıyorum. Bu benim şahsi fikrim. Parkuru uzun tutmak lazım ki daha gercek degerler çıksın.

umarım böyle bir karşılaştırma yapma şansınız olur.
    gerçekten güzel bir deneme olur.
    eğer yapabilirseniz banada bir pm atarsanız sevinirim gözümden kaçar falan

• quote:

quote:

quote:

umarım böyle bir karşılaştırma yapma şansınız olur.
    gerçekten güzel bir deneme olur.
    eğer yapabilirseniz banada bir pm atarsanız sevinirim gözümden kaçar falan

Bu ve buna benzer bir cok karşılaştırma planlıyorum hocam zaten. Elbette pm atarız. Ama boyle önemli konuların gözden kacacagini sanmıyorum.

• Paylaşım için teşekkürler.

Umut hocam sizden de İnsignia yorumlarınızı bekliyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 1453rpm

Paylaşım için teşekkürler.

Umut hocam sizden de İnsignia yorumlarınızı bekliyoruz.

Hocam Opel sempati duydugum bir marka insignia da sevdiğim modellerden birisi. Henüz kullanma hatta seyahat bile yapmamış oldugum bu araca dün ilk defa 10 dk lığına sag koltuk yolcusu olarak bindim ve max hızımız 60 km/s civarı idi.

Arac ile daha doğru bilgi verebilmem icin hem daha yüksek hızlara çıkmak hemde sürücü olarak bulunmam gerekir.

Ama kısa yolculuğumda izlenimlerim.
    1 Doğan'ın sabrına hayran kaldım. Ben o sekilde kullanamam helede turbo bir arac kullanıyorsam.

2 ici-dışı güzel bir otomobil. Sadece direksiyon tasarımı daha güzel olmasını isterdim.

3- yol sesi olarak başarılı ve konfor düzeyi yüksek geldi bana.

4- ben o araca acil LPG uygulatır keyifle binerdim.

• Güzel test olmuş ayrıca opelin fabrika yakıt verilerine bayılıyordum, ortada bir 3 kağıt var sanırım gm de, test verisi ile fabrika verisi arasında bariz fark var.

Bir de şu boyutu var olayın iki aracın da verisi yol bilgisayarından alınmış, orada da bir üç kağıt durumu daha çıkabilir gm tarafında, 1.4 leonda yol bilgisayarının doğru gösterdiğine ben kefilim defalarca depo hesabıyla birebir tuttuğunu gözlemledim. (daha önce yakıt ve yol bilgisayarı karşılaştırması yapabildiğim, 1.6 golf4 ve golf 5 benzinli araçlarda %10 fark gözlemlemiştim.) 1.4 İnsignia kullanıcılarının da elbette yaptığı depo hesabı ile yol bilgisayarındaki değerin karşılaştırılması yapılmıştır, bu konu hakkında da yorumlarınızı bekliyorum.

Ankarada 6.5 olan yakıt tüketimim, (ortalama hız 33 civarı oluyor), yeni leonun da 1 litre daha az yaktığını düşünürsek benzinli olarak vagdan başkasını düşünmem bundan sonra.

İnsignia d sınıfı araç ağırlık da var neticede 1 litre fark çok değil ama fabrika verileriyle test verisinin bu denli tutarsız olması insanı gm tarafından işkillendiriyor.

Bu ve bunun gibi testler çok yardımcı oluyor, emeğinize sağlık

• quote:

Orijinalden alıntı: kimiferhat

Güzel test olmuş ayrıca opelin fabrika yakıt verilerine bayılıyordum, ortada bir 3 kağıt var sanırım gm de, test verisi ile fabrika verisi arasında bariz fark var.

Bir de şu boyutu var olayın iki aracın da verisi yol bilgisayarından alınmış, orada da bir üç kağıt durumu daha çıkabilir gm tarafında, 1.4 leonda yol bilgisayarının doğru gösterdiğine ben kefilim defalarca depo hesabıyla birebir tuttuğunu gözlemledim. (daha önce yakıt ve yol bilgisayarı karşılaştırması yapabildiğim, 1.6 golf4 ve golf 5 benzinli araçlarda %10 fark gözlemlemiştim.) 1.4 İnsignia kullanıcılarının da elbette yaptığı depo hesabı ile yol bilgisayarındaki değerin karşılaştırılması yapılmıştır, bu konu hakkında da yorumlarınızı bekliyorum.

Ankarada 6.5 olan yakıt tüketimim, (ortalama hız 33 civarı oluyor), yeni leonun da 1 litre daha az yaktığını düşünürsek benzinli olarak vagdan başkasını düşünmem bundan sonra.

İnsignia d sınıfı araç ağırlık da var neticede 1 litre fark çok değil ama fabrika verileriyle test verisinin bu denli tutarsız olması insanı gm tarafından işkillendiriyor.

Neyini işkillendiriyor anlayamadım.Verilen fabrika verisi şehirdışı.30km hız mı yapıyoruz şehirdışında biz?Hız 90-100 aralığında olsa idi insignia 5 civarında bir tüketim gösterirdi diye düşünüyorum ki fabrika verisi 4.7.
    1600 kiloluk bir araçtan bahsediyoruz arkadaşlar el insaf D sınıfı benzinli bir araçtan bahsediyoruz.Daha ne kadar ekonomik olmasını bekleyebiliriz?
    Ayrıca leon la fark otobanda 0.5 lt den fazla olmayacağı düşüncesindeyim.

Şunu da ekleyim.Araba daha 650km de olmasına rağmen şehiriçi çok yoğun olmayan bir trafikte birkaç gün önce 10km lik bir parkurda ki 4-5 kez ışıklara yakalandım 7.5lt yaktım.Mesafe uzasaydı sonuç değişirmiydi bilemiyorum ama daha 600km de ki bir araçtan bahsediyoruz.Fabrika verisi 7.4.
    Insignia 1.4 140 lık motoruyla kim ne derse desin tam alınıcak bir araç oldu.Biraz sıkıştırınca 14-15 lt leri gören 1.6 180 den sonra türkiye ihtiyaçlarını karşılayan bir otomobil oldu.Bugün insignia daki donanımı golf e koymaya kalktığımızda bir insignia parası veriyoruz.
    Bu arada leon her zaman beğendiğim bir araçtır.Hatta ara ara düşünürüm acaba insignia yerine leon fr mi tercih etseydim arasokaklarda vs daha rahat ederdim.Ancak şehirdışına vs çıktığımda doğru tercih yaptığımı anlıyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mk4Ever. -- 24 Mart 2013; 3:58:21 >

• Leonu bende test ettim uzun bir test konusu acmayi dusunuyorum pc basina gecince

Sadece sunu soylemek istiyorum

Ses yalitimi benim icin hayal kirikligi oldu

1.2 tsi dsg golf sahibi olarak soyluyorum

Golf ile leonun arasindaki ses yalitim farki

Galatasaray ile real madrid arasindaki fark kadar var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cihanair -- 24 Mart 2013; 11:51:16 >
  • quote:

Güzel test olmuş ayrıca opelin fabrika yakıt verilerine bayılıyordum, ortada bir 3 kağıt var sanırım gm de, test verisi ile fabrika verisi arasında bariz fark var.

Evet güzel bir test.
    Bazı noktalara değinmem gerekiyor. Güzergahta dur kalk hiç olmadı. Yani ort hızın düşük çıkması tamamen kullanımdan. Aslında 45-60 bandında gitmek araca az yaktirmaz. Bu konuda Doğan'a müdahale etmek istemedim çünkü o kendi tarzi ile denesin istedim. Cok yol yaptıgım icin nasıl az yaktirilir iyi bilirim.

Bu arada evet leonlarin yol bilgisayarı ve pompa degeri aynı. Hatta benim dizel yol bilgisayarı 0,1 fazla gösteriyor.

Ben tsı az yakar derken insignia fabrika verilerini bilmiyordum. Bilsem o cümleyi zor kurardim. Katalog verileri insignianin daha iyi ama yol testi farklı çıktı.

İki aracın aynı yol ve hava koşullarında ve hangi hızda olursa olsun test sürüş sonucunda tüketimi incelendiğinde tsı nin az yakacagini dusunuyorum.

Birde olaya surdan bakmak istiyorum.
    Astra 1.4 otm ile golf 1.4 otm arasında ciddi bir tuketim farkı oluştacaktır. Ben bu farkın 2-3 Lt civarında olacağını dusunuyorum. Bu farkın 100 bin km sonunda yakıta verilen ücretin 9-10 bin gibi olduğu görülür.
    İlerleyen zamanda 1.2 tsı nin ve yeni golf 1.4 Manuel'in farklı araçlar ile bu sekilde karşılaştırmasını yapacağız.

• quote:

Orijinalden alıntı: cihanair

Leonu bende test ettim uzun bir test konusu acmayi dusunuyorum pc basina gecince

Sadece sunu soylemek istiyorum

Ses yalitimi benim icin hayal kirikligi oldu

1.2 tsi dsg golf sahibi olarak soyluyorum

Golf ile leonun arasindaki ses yalitim farki

Galatasaray ile real madrid arasindaki fark kadar var

Yakın zamanda yeni 1.2 tsi ve eski 1.4 tsı karşılaştırması yapalım cihan. Bu arada avekteki Leonu mu test ettin ?

• insignia gidiyormu peki sizce? performans nasıldı? denedinizmi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: M.Düzen

insignia gidiyormu peki sizce? performans nasıldı? denedinizmi?

Performans denemesi yapamadık malesef. Vakit darlığından bu değerlik boyle oldu.

• konuyu ısrarla çok çok yanlış bir noktaya çekmeye çalıştığınızı görüyorum.
    insignia ile leonun segment farkının farkındamısınız?
    bu segment farkının doğurduğu ağırlık farkının farkındamısınız?
    farkında iseniz ağırlık farkının yakıta etkisinin farkındamısınız?
    şehir dışı katalog değerlerin 39 km süratlerle kıyaslanmasının mantıklı olmadığının farkında değilsiniz bunu anladık ama bunun mantıklı olmadığını söylememize rağmen halen aynı noktada neden ısrar ediyorsunuz.
    iş tamamen benim eşeğim ingiliz atıdıra gelmiş.
    yani burada amaç objektif bir kıyaslama değilmiş leonun insigniadan daha yakacağını leonun çok iyi bir motora ve çok düşük yakıt tüketimine sahip olduğunu ispatlama çabasıymış gibi görünüyor.
    bunlara gere yok arkadaşlar leonun insigniadan daha az yakacağı dünyanın yeniden keşfi değildir bunu herkes bilir zaten.
    ama herkesin bildiği bir başka gerçekte 39 km ortalama hızla insignia ağırlığında bir araçtan şehir dışı tüketim değerini tutturmasını beklemektir.
    şimdi 90-110 aralığında insignia sizin leon ile aynı yakıtı yakarsa 3 aşağı 5 yukarı bu sefer ne diyeceksiniz (siz demezsinizde) ingisnia sahipleri çıkıp işte insignia o ağırlığa rağmen leon ile aynı yaktı vay canına beee diyerek abuk sabuk şeyler yazarlarsa sizin bu tezleriniz ne olacak.

• quote:

Birde olaya surdan bakmak istiyorum.
    Astra 1.4 otm ile golf 1.4 otm arasında ciddi bir tuketim farkı oluştacaktır. Ben bu farkın 2-3 Lt civarında olacağını dusunuyorum. Bu farkın 100 bin km sonunda yakıta verilen ücretin 9-10 bin gibi olduğu görülür.
    İlerleyen zamanda 1.2 tsı nin ve yeni golf 1.4 Manuel'in farklı araçlar ile bu sekilde karşılaştırmasını yapacağız.

peki leonu sen mi kullandın abi, leonun en az yaktığı hız 5. vites 70 ve 6. vites 85, ortalamanın 5.3 çıkmasından bu hızlara riayet edildiğini çıkardım. peki o zaman iki aracın ortalama hızı nasıl aynı oldu ki

test aynı koşullarda yapıldı sandım ben, ama yine de fabrika verilerine ulaşabileceğini sanmıyorum ben o aracın.

25 km ortalama hızda leon 8 litre yakıyor mesela normal kullanımla, insignianın 25 km ortalama hızda 9 litre yakacağını düşünüyorum, sizin bu testten sonra, bu fabrika verisinden yüzde 20 daha fazla ki insana yok artık gm dedirtiyor. insanlar o farkı kazanabilmek için lpg taktırıyor zaten.

daha sonra yapacağınız testlerde de bu konuda bize karşılaştırma açısından bize bilgi sunacaktır, takipteyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kimiferhat -- 24 Mart 2013; 12:36:23 >

• quote:

konuyu ısrarla çok çok yanlış bir noktaya çekmeye çalıştığınızı görüyorum.
    insignia ile leonun segment farkının farkındamısınız?
    bu segment farkının doğurduğu ağırlık farkının farkındamısınız?
    farkında iseniz ağırlık farkının yakıta etkisinin farkındamısınız?
    şehir dışı katalog değerlerin 39 km süratlerle kıyaslanmasının mantıklı olmadığının farkında değilsiniz bunu anladık ama bunun mantıklı olmadığını söylememize rağmen halen aynı noktada neden ısrar ediyorsunuz.
    iş tamamen benim eşeğim ingiliz atıdıra gelmiş.
    yani burada amaç objektif bir kıyaslama değilmiş leonun insigniadan daha yakacağını leonun çok iyi bir motora ve çok düşük yakıt tüketimine sahip olduğunu ispatlama çabasıymış gibi görünüyor.
    bunlara gere yok arkadaşlar leonun insigniadan daha az yakacağı dünyanın yeniden keşfi değildir bunu herkes bilir zaten.
    ama herkesin bildiği bir başka gerçekte 39 km ortalama hızla insignia ağırlığında bir araçtan şehir dışı tüketim değerini tutturmasını beklemektir.
    şimdi 90-110 aralığında insignia sizin leon ile aynı yakıtı yakarsa 3 aşağı 5 yukarı bu sefer ne diyeceksiniz (siz demezsinizde) ingisnia sahipleri çıkıp işte insignia o ağırlığa rağmen leon ile aynı yaktı vay canına beee diyerek abuk sabuk şeyler yazarlarsa sizin bu tezleriniz ne olacak.

leon-insignia karşılaştırması olarak bakmamak lazım, leonun insigniadan az yakması değil olay gm'nin tam tersini iddia ediyor olması. yoksa tamamen farklı araçlar iki aracın kıyaslanması söz konusu olamaz tabiki.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: M.Düzen

insignia gidiyormu peki sizce? performans nasıldı? denedinizmi?

Performans denemesi yapamadık malesef. Vakit darlığından bu değerlik boyle oldu.

Hocam mobildeyim dun aksam konustgumuz opelin almanya teknik verileri ile bizim ulkemizdeki teknik verilerini paylasirsan sevinirim.ve iki arac arasindaki kilo farkinin cok olmadigini

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ..NeyzeN.. -- 24 Mart 2013; 12:32:54 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mk4Ever.

quote:

Neyini işkillendiriyor anlayamadım.Verilen fabrika verisi şehirdışı.30km hız mı yapıyoruz şehirdışında biz?Hız 90-100 aralığında olsa idi insignia 5 civarında bir tüketim gösterirdi diye düşünüyorum ki fabrika verisi 4.7.
    1600 kiloluk bir araçtan bahsediyoruz arkadaşlar el insaf D sınıfı benzinli bir araçtan bahsediyoruz.Daha ne kadar ekonomik olmasını bekleyebiliriz?
    Ayrıca leon la fark otobanda 0.5 lt den fazla olmayacağı düşüncesindeyim.

Şunu da ekleyim.Araba daha 650km de olmasına rağmen şehiriçi çok yoğun olmayan bir trafikte birkaç gün önce 10km lik bir parkurda ki 4-5 kez ışıklara yakalandım 7.5lt yaktım.Mesafe uzasaydı sonuç değişirmiydi bilemiyorum ama daha 600km de ki bir araçtan bahsediyoruz.Fabrika verisi 7.4.
    Insignia 1.4 140 lık motoruyla kim ne derse desin tam alınıcak bir araç oldu.Biraz sıkıştırınca 14-15 lt leri gören 1.6 180 den sonra türkiye ihtiyaçlarını karşılayan bir otomobil oldu.Bugün insignia daki donanımı golf e koymaya kalktığımızda bir insignia parası veriyoruz.
    Bu arada leon her zaman beğendiğim bir araçtır.Hatta ara ara düşünürüm acaba insignia yerine leon fr mi tercih etseydim arasokaklarda vs daha rahat ederdim.Ancak şehirdışına vs çıktığımda doğru tercih yaptığımı anlıyorum..

demişim üstteki mesajımda, cevabım bu

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.