Şimdi Ara

Yeni Leon(1.6TDI) testimiz ve İnsignia 1.4 T-Leon 1.4 TSI yakıt tüketimi testimiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
101
Cevap
1
Favori
2.986
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Bugün saat 15.30 gibi umutsirvan abi ve kendisinin biraderleriyle buluşup yeni leon 1.6 TDI testi yaptık.

Buna mukabil benim İnsignia ile Umut abinin, 1.4 TSI 122 'lık eski kasa fr leonu peşpeşe sürerek aynı güzergahta bir yakıt testi gerçekleştirdik.

Öncelikle yeni Leon testimiz:

- Araç tasarım olarak gayet hoş, daha geniş bir kitleye hitap eder hale gelmiş, ancak Umut abininde katıldığı üzere şahsen eski kasasında ki o ruhu ben bulamadım.

-İç mekan kalitesi olarak gayet iyi, sınıfının standartlarını rahatlıkla karşılıyor. Oturma pozisyonu spor sürüş hissi uyandırıyor. Ön göğüs tamamen yumuşak plastik, kontrol düğmelerinind edokunuş hissi iyi. Göze çarpan bir işçilik kusuru olmamakla beraber, kapı içi plastiklerinin kalitesizliği gözümüzden kaçmadı. Ancak ses yapacak cinsten kalitesiz değiller.

-Aracı çalıştırdım, vites yolları kemiksiz, göstergeler gayet okunaklı. Soğuk motorda epeyce rolantide gürültü var ama ısınınca geçiyor.

- Direksiyon tepkilerini çok beğendim. Açıkçası beklediğimden daha kıvraık bir araçtı. Zevkli bir sürüşü var.

-Araçta 5 kişi olmamıza rağmen performansta bir kötülük hissettirmedi. Bu noktada da gayet başarılı.

-Yakıt tüketimini sıfırlayamadık ama ortalama 6.3 tü,testte gayet sert kullandık, 6.4 e çıktı. O kadar sert kullanıma rağmen en fazla 7 litre yaktı ki kıyas açısındna aynı kullanımda İnsignia yüksek ihtimalle 9.5-9.7 civarı yakardı.

-İç mekan genişliği yeterli düzeyde.

-Vites yolları yumuşak ancak 5.vitesin yolu çok kısa. Bu hususu beğenmedim .

-Araç motor sesini yalıtıyor, ancak yol ve rüzgar sesi konusunda kendi sınıfının standartlarını karşılasa da, bir tık daha iyi olsaymış daha iyi olurmuş dedirtti bana.

-Yol tutuşuda epey zorladık, ancak bu konudada Leon, başarılı bir performans gösterdi.

Sonuç olarak Yeni Leon gayet başarılı bir araç olmuş. Yarı bağımsız arka süspansiyonun konfora olumsuz etkisi, kapı içi plastiklerinin yeterli kalitede olmaması, yol ve rüzgar , özellikle de rüzgar sesinin biraz daha yalıtılmış olması gerektiği gibi kusurları var . Ancak bu kusurlar, şahsen aracın +larının yanında pekte önemli değil.

Benim sürüş keyfi ve tüketim olarak özellikle beğendiğim bir araç oldu Leon. Gayet alınabilir bir araç.
    DSG Mayıs ortası gibi gelecekmiş bu arada.

Gelelim tüketim testine:

- Parkur 7 km lik Avekin araçlarını test ettirdiği parkur. Düz bir parkur değil, inişi çıkışı içinde barındıran bir güzergah.

-Motorlarımız soğuktu. Her iki araçta da birer yolcu vardı, Yolcu+sürücü toplam 160-170 kg bir ağırlık vardı yani.

-Genel olarak 50-55 'i geçmedik,sağdan sağdan gittik, ben bir kaç kısa anda Umut abiyle muhabbete dalıp gaza biraz fazla bastığım oldu ama uzun süreler değil .

- Sonuç olarak, motorlar soğukken yapılan ve içinde uzun bir iki yokuşunda barındıran bu güzergahta, 39 km ortalam hız elde ettik her iki araçta da.

- Ortalama tüketim olarak İnsignia 6.6 litre, Leon 5. 3 litre gösterdi. Benim bir kaç anlık dalgınlıklarım en fazla 0.3 litre fark ettireceğinden, aynı güzergahta 1.4 TSI Fr eski kasa Leon, 1.4 Turbo 140 Hp İnsignia'dan '1' litre daha az yakıyor diye rahatlıkla söyleyebilirim, güzergah kısa olduğu için %100 net bir sonuç değil ama bu 1.4 litre olur, 0.9 olur, ortalam olarak en az 1 litre az yakıyor demek bana mantıklı geldi.

İnsignia'nın tüketimiyle ilgili resim çektim, isteyen olursa koyabilirim.

Objektif olmaya çalıştığım bir paylaşım. Nerdeyse 1.5 -2 yıldan beri ilk defa bir test konusu açıyorum.

Eksiklerimi Umut abi görürsen tamamlarsın artık.

• Eline saglık Doğan Abi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1.4 İnsignia pek yakmıyormuş o zmn 1.6'ya göre epey farklı sanırım..
  • Teşekkürler doğan kardeşim. Vaktim oldugunda bir uzun yazı ben yazacağım. Bu arada yolculuk başladığında sana kurduğum cümleyi hatırlıyorsun degilmi ? Tuketim ile ilgili

Forum arkadaşları ile bu sekilde aktiviteler bilgilenme acısından cok başarılı oluyor.
    Bu arada leon 125 hp

Bir hatırlatma leonun sehir dışı tüketimi : 5,2 Lt.

• ağırlık farkından dolayı 1 lt fark olmus oda normaldır

paylaşım için tşkler asıl merak konusu 1.2 tsi dsg .
  • İnceleme ve karşılaştırma için teşekkürler.
    Elinize, kolunuza sağlık.
  • 0.5 litre direkt enjeksiyon etkisi 0.5 litrede ağırlık etkisinden sanırm 1 litre fazla olması bana normal geldi.

Elinize sağlık her nekadar resim olmasada güzel test olmuştur umarım
  • Güzel bir inceleme olmuş elinize sağlık.
    Sizden sık sık böyle incelemeler bekliyoruz :) Özellikle Insıgnıa resimlerini :)
  • İnceleme icin elinize saglık. Resim de ekleseniz..

• Emeğinize sağlık beyler Bugün önemli ve hayırlı bir işe niyetlendiğim için gelmek nasip olmadı. Sonradan aradım ama Doğan kardeşim müsait değildi demek ki
  • quote:

Orijinalden alıntı: E-HDI

ağırlık farkından dolayı 1 lt fark olmus oda normaldır

paylaşım için tşkler asıl merak konusu 1.2 tsi dsg .

Bende bu 1.2 tsi dsg fiyatını merak ediyorum performansı sanırım golf le aynı olur?
  • İnsignia katalog sehir dışı 4,7 Lt test 6,6 Lt
    Leon katalog sehir dışı 5,2 test 5,3 Lt

Buradan değerlendirmek daha doğru olur.

• Doğan. emeğinize sağlık. golf 7 kullandın mı bilmiyorum ama kullandın ise araç kabinine ses alma konusunda fark var mı leon la ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: umutsirvan

İnsignia katalog sehir dışı 4,7 Lt test 6,6 Lt

buradan değerlendirmek doğru sonuç vermez.
    çünkü kullandığınız yer şehir dışı değil.
    ortalama 39 km sürat denmiş 50-55 km'lik hızlar var denmiş.
    ha siz 90 km lik süratlerle deneseniz bu farkın çıkmayacağını hepimiz biliyoruz.
  • quote:

insignia alan 1 litre yakıta bakmaz sanmıyorum umutum.
    sonuçta D sınıfı araç,
    Emeğinize sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

quote:

ha siz 90 km lik süratlerle deneseniz bu farkın çıkmayacağını hepimiz biliyoruz.

Ben hız arttikca makasın artacağını dusunuyorum. Tıpkı deneme sürüsünden önce tsı nin daha az yakacagini tahmin ettigim gibi. Doğan sahidimdir bu konuda.

• Evet, testin başında benim de tahminim 1 litre az yakacağı yönündeydi Leon'un.

Golf kullandım, Yalıtım konusunda bir tık daha üstün bir araç Leondan.

Umut abi, bir kez daha yapalım test, ben bugün tatmin olmadım . (yenilen pehlivan hesabıı)

Ayrıca bence şehir dışında aynı şartlarda 0.5 litre civarı oynar :) Ama bir test daha yapalım, bugün çok konsantre olamadım ben haa.
  • İnsignia güzel değerler elde etmiş, imrenmemek elde değil. Ben 10 lt olan ortalamamı 2300km sonunda ancak 9,0 a indirebildim. Daha da inmiyor şimdilik
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: otomobilci_x

quote:

Ben hız arttikca makasın artacağını dusunuyorum. Tıpkı deneme sürüsünden önce tsı nin daha az yakacagini tahmin ettigim gibi. Doğan sahidimdir bu konuda.

hocam deneme sürüşünden önce tsi nin az yakacağını kime sorsanız o söyler zaten.
    hız arttıkça aradaki fark gittikçe azalacaktır
    hatta sabit 90-110 arası hızlarda üç aşağı 5 yukarı denk olacaksınızdır (belki insignia az bile yakabilir)
    ki zaten asıl test etmeniz gerekende bence oydu.
    yoksa şehir içi veya düşük hızlarda tsi leonun 140 lık insingiadan daha az yakacağını şu forumdan 100 kişiye sorsak 99 u bilir

• quote:

Orijinalden alıntı: Doğan.

Evet, testin başında benim de tahminim 1 litre az yakacağı yönündeydi Leon'un.

Golf kullandım, Yalıtım konusunda bir tık daha üstün bir araç Leondan.

Umut abi, bir kez daha yapalım test, ben bugün tatmin olmadım . (yenilen pehlivan hesabıı)

Ayrıca bence şehir dışında aynı şartlarda 0.5 litre civarı oynar :) Ama bir test daha yapalım, bugün çok konsantre olamadım ben haa.

öncelikle emeğinize sağlık.
    ben 39 km gibi bir ortalama hız için insignianın tüketimini son derece makul buldum.
    eğer bir kez daha test yapma durumunda olursanız ortalama 100 km sürat ilede bir deneme yaparmısınız.
    benim için önemli bir veri olur

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.