Şimdi Ara

YENİ LAPTOP'TAN ANAKART CIZIRTI SESİ.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
30.244
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhaba. Alalı daha 1 yıl bile olmayan Lenovo Ideapad 700 laptop'umun fotoğrafta işaretlediğim kısmından cızırtılar geliyor ve özellikle gece sessiz saatlerde rahatsız ediyor bu ses. Coil whine denilen ses gibi bir ses ama daha keskin bir cızırtı düşünün. Neredeyse sürekli olarak geliyor hiç durmuyor diyebilirim. Ama sistem yükteyken biraz daha fazla ses geliyor o ayrı konu. SSD takılı olduğu için gelen ses depolama biriminden değil.

YENİ LAPTOP'TAN ANAKART CIZIRTI SESİ.

Sol tarafta yeşille işaretlediğim alandan direkt olarak geliyor, RAM desem RAM'den ses geldiğini hiç duymadım bugüne kadar. O bölgenin en solunda Bios pili var fakat ses daha çok RAM ve RAM'in solunda kapağı olan bir bileşenden oralardan geliyor. CPU ve GPU o ses gelen bölgenin üstünde kalıyor yani onlardan gelebilecek coil whine desem o da değil. Sanırım anakart üzerindeki bir yerden geliyor fakat garantili olduğu için siyah perdeyi kaldırmak istemedim.

Konuyla ilgili fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim , iyi forumlar.

• İşlemci turbodayken geliyor olabilir mi? Yüksek performansta mi kullanıyorsunuz pcyi? Güç tasarrufunda turbo devre disiyken dinleyin bir de

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pc yi kabak gibi içini açmışsın ne garantisi kardeş ?

• golkipir G kullanıcısına yanıt
    Dengeli modda kullanıyorum zaten ama tasarruftayken de turbodayken de geliyor hiç farketmiyor.
  • BUnlarda arka kapağın açılması garantiyi bozmuyor.
  • Selamlar,

O kısımdan geldiğine eminseniz ki bana göre orda bu sesi yapacak birşey yok fanlar bu kısmı titretiyor ve kasaya çarpıyor olabilir burdaki vidaları sıkmakta yarar var. O kısımının üstünde bulunan yerden geliyorsa ki havalandırma çıkışınız çok daha normaldir. Bu kısmın temizlenmesi gerekli temiz olmayan egzoz bu sesi çıkarır gelen hava dışarı tahliye edilmediği içindir. Son olarak mili kaymış bir fan sağda titretişim yapıp bakır borularla bunu sol tarafta hissettirmeside olabilir. Bu durumda fana bakılmalı gevşemişse sıkılmalı eğer mili kaymışsa değiştirilmelidir. Ayrıca dediğiniz bölgeye yakın pil görüyorum. Bu sesi pilde yapabilir deneme şansınız varsa pilin bağlantısını kesip böylede deneme yapabilirsiniz. Başka aklıma gelen bir olasılık yok maalesef.

Kolay Gelsin..
  • XemreG X kullanıcısına yanıt
    Hocam cevap için teşekkürler fakat bahsettiğim ses o tarz bir mekanik ses değil, elektriksel bir cızırtı sesi bu. O işaretli bölgedeki siyah perdenin altında anakart var o yüzden anakarttan şüpheleniyorum. Bios pilini söküp deneyeceğim yakın zamanda.
  • Ses bunun birebir aynısı arkadaşlar. (Hatırlatma : bilgisayarda HDD yok dolayısıyla ses ondan kaynaklı değil).

• _btbt_ _ kullanıcısına yanıt
    Selamlar,

Aynı sesi ben duysaydım fandan şüphelenirdim mili bozulmuş fan sesi hafif 8 çizen bir fan aynı sesi verecektir size ramlerin bulunduğu yerde başka bir devre yada bişey bu sesi çıkaramaz o nedenle söyledim. Ramlerin yanına güç ile ilgili ses ile ilgili hiç bir parça bulunmaz bu rame zarar verebilir. Bu nedenle işlemcinin olduğu konumdan uzak bir noktaya yerleştirilir.

Kasa açıkken hafif dokunarak fanlara bunu rahat bir şekilde anlayabilirsiniz fan kapalıykende aynı sesi çıkarıyorsa bu durumda benim teorim çökmüş olur.

Kolay Gelsin..
  • XemreG X kullanıcısına yanıt
    Merhabalar, hocam fanlarla alakası olamaz çünkü fan kapalıyken de ses aynı şekilde değişmeden geliyor. Zaten videoda da anlayacağınız üzere fan tıkırtısından bağımsız coil whine tarzı elektriksel bir ses geliyor. Ayrıca sıkılmayan vida ya da gevşek hiç bir parça bulamadım öyle bir durum da yok yani.
  • _btbt_ _ kullanıcısına yanıt
    PCyi güvenli modda açıp ekran kartı devre dışıyken sesin gelip gelmediğini denediniz mi?
  • golkipir G kullanıcısına yanıt
    Denemedim fakat GPU aktivitesinden takip ediyorum harici ekran kartını çalışmadığında da ses geliyor.
  • Merhaba kardeşim (_btbt_) sorunu çözebildinmi bende de aynı bilgisayar varda aynı ses benimkinde de çıkıyor eğer çözdüysen banada söyleyebilirmisin?
  • met.brs kullanıcısına yanıt
    Yok kardeşim sorun hala devam ediyor. Bu işlemcilerin çoğunda olan bir durummuş. Ama yine de garanti bitimine yakın cihazı servise yollamayı düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _btbt_

Yok kardeşim sorun hala devam ediyor. Bu işlemcilerin çoğunda olan bir durummuş. Ama yine de garanti bitimine yakın cihazı servise yollamayı düşünüyorum.
    Hocam çıldırmak üzereyim ses bugün başladı attığınız sesi aynısı . Yüksek performans modunda cizirti artıyor birde gece gece kafayı yedirtti

Çözdünüzmü

• Puantum kullanıcısına yanıt
    Hocam bu ses çoğu i5 ve i7 laptoplarda kronik imiş çoğu yerli ve yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla. Alışmaktan başka çaremiz yok maalesef.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _btbt_

Hocam bu ses çoğu i5 ve i7 laptoplarda kronik imiş çoğu yerli ve yabancı forumlarda araştırdığım kadarıyla. Alışmaktan başka çaremiz yok maalesef.
    Hocam aklınızda bulunsun biostan c-states'i disable yapınca ses tamamen kesildi bende . C statesi kapatmak yerine

işlemci maximum kullanımını yüzde 95 e düşürdüm şuan ses duyulmayacak seviyede . Rahatladım yani

• quote:

Orijinalden alıntı: Puantum

Hocam aklınızda bulunsun biostan c-states'i disable yapınca ses tamamen kesildi bende . C statesi kapatmak yerine

işlemci maximum kullanımını yüzde 95 e düşürdüm şuan ses duyulmayacak seviyede . Rahatladım yani

Alıntıları Göster
    Anladım hocam c state'i kapatmak güç tüketimini çok olumsuz etkilemişti ayrıca max işlemci kullanımını düşürmek de seste çok bir şey fark ettirmemişti bende zira işlemci düşük frekanslarda iken bile ses yapıyor ama yine de teşekkürler tavsiyeniz için .

• yeni nesil laptopların çoğundan böyle tiz sesler gelir, yapabilecek pek bişey yok. sesin kaynağı çipset ve besleme regülatörleridir. geçici çözüm olarak arkaplanda winamp çalıştırabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: start_system

yeni nesil laptopların çoğundan böyle tiz sesler gelir, yapabilecek pek bişey yok. sesin kaynağı çipset ve besleme regülatörleridir. geçici çözüm olarak arkaplanda winamp çalıştırabilirsin.
    Anakarta bir zararı var mıdır hocam?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.