Şimdi Ara

Yeni İpek Yolu - kürdistan - Myanmar (Büyük Resim) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
6
Favori
9.061
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
81 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ø

quote:

Orijinalden alıntı: justaprogrammer

quote:

Orijinalden alıntı: sınav_testmis_kanka

quote:

Orijinalden alıntı: justaprogrammer

quote:

Orijinalden alıntı: TuvaletSifonu

Zannedersem metnin tamamını okumadan yalnızca başlık üzerinden yapılmış "cahilce" diyebileceğim bir yorum.

Öncelik yeni ipek yolu hem kara ticareti hem de deniz ticareti üzerinden sağlanıyor.

2- uçak yoluyla uluslararası ticaretin masrafından bahsetmeme gerek yok herhalde.

3- Yeni ipek yolunun kara-yolu ayağı asfalttan ziyade demir yolundan oluşuyor. Böyle bir hatta kurulacak demir yolu gemi ile ticaretten kat kat hızlı ve etkili olacaktır...

cok bos bir yazi !

1- Deniz yolu tren yolundan her zaman hesapli ve daha hizlidir. yuk trenleri yolcu trenleri gibi hizli degiller.

2- bir gemi, 20 trenlik seferini tek basina tasiyabilir ...

3- cok sacma sapan bir yazi.

myammar`a 2009 dan sonra cevre ulkelerden cok buyuk musluman gocleri yasandi. 2012 yilinda muslumanlar ayaklanip myanmar daki budist ve hristiyanlari yaktilar yiktilar.

olaylar bundan sonra koruklendi.

bunlari da yaz bilelim.

Tren denizden gidecek değil mi!

ABD'ye bir bak bakalım kaç km'lik vagon kuyrukları geçiyor kıtanın ortasından!

Allah'ım sen akıl ver!

beyniniz mi algilamiyor anlamiyorum. bu seviye icin ozel bir efor mu sarfediyorsunuz.

birader ! amerikayi dogudan batiya gecmek kac km biliyor musun ? gerci sizin kesimde yabanci dil ortalamasi en cok Turkce, en dusuk seviye ise mantik yani matematiksel islemler.

benim babam yillarin nakliyatici idi. adamlar mallari harmanlidan brakip, italya veya fransadan alip tekrar avrupa icine dagitiyorlardi!

cunku tir`i bile gemi ile tasimak daha ucuz idi. yillarin ERSEN`i bile tirciligi birakip deniz nakiyeciligine baslamisti bu yuzden.

neyse senin kafadakiler zaman kaybi. degerli zamanimi senin gibiler icin harcayamam

Hocam maliyet konusuna çok takılmışsın. Bu adamlar herşeyi maliyet odaklı yapmazlar. 1000 küsür tır silahı gözü kapalı olarak eşekle ilişkiye giren güvenilmez bir terör örgütüne hibe eden adamlar böyle bir mevzunun merkezine maliyeti koymazlar.

O mühimmatları tırlarla o teröristlere verirken bile hesabını kitabını yapıyorlar reis.

Kürt projesi Abd'nin ortadoğuda sünni - şii savaşında kendi ordusu yerine kullanmak için tasarladığı bir geçici çok ucuz paramiliter örgüt. Adam kendi askerini buraya getirdi mi ortadoğu için ekstra deli gibi prim ödüyor, yaralansa deli gibi sigorta ödüyor, sağlık sigortası, maaşı, ekipmanı,yüksek teknolojili teçhizatı ve Abd medyasında vefat eden Abd askerlerinin hükümete Abd devletine verdiği negatif bakış açısı gibi etmenler hepsi değerlendirilerek yapılıyor.

Abd kendi ordusu ile Irak ve Afganistanda kaç yüz milyar dolarlık ( belki trilyon dolarlık ) masraf yaptı. Düşün ki 100 milyar dolarlık net ( asker maliyeti, yüksek teknoloji, medyayı sustarmak için, politik ilişkiler için gibi tüm masraflar dahil etsek) masraf olsun varsayalım. Şimdi Abd devleti bir bütün olarak strateji yaparken diyor ki 100 milyar dolar kendi ordumla kendimi rezil ede de harcayacağıma 10 milyar dolar masrafı bu teröristlere yapsam hem politik olarak hem ekonomik olarak hem bölgedeki sünni-şii-kürt nüfusu kırma açısından her türlü avantaj sağlarım diyor.

Kaldı ki kendi ordusu ile de girdimi işte tecavüz,taciz gibi sıkıntılarla zorada düşüyor. ( askerleri de rahat durmuyor içlerinden namuzsuzlar çıkıyor tabi savaş durumunda kullandığı için bir şeyde demiyorlar) Bakın Abd Suriye'ye işid terör örgütü ile operasyon yaptı. Kendi ordusu ile girmesini bilmez miydi? Iraktaki gibi. Girerdi fakat Irak'ta yaşadığı sıkıntılardan sonra Suriye'de aynı sıkıntıları yaşamadı. Kaldı ki bu tarz terör örgütlerine harcadıkları paraları da genelde o terör örgütlerini kullanarak net nakit bir şekilde karşılıyorlar. işid terör örgütü şu tarihi yeri yıktı bu tarihi yeri yıktı diye medya haberler yaparken büyük ihtimal paragöz alçak terör örgütü işid tarihi tüm parçaları kargolayıp müzelere satıyordu sattıkları işlettikleri petrolleri de unutmayalım. Kürt terör örgütleri ve Kuzey Irak'ta Abd'ye az mı petrol sağladılar ve sağlamaya devam ediyorlar.

Kuzey Irak diyecek olursanız, Kuzey Irak'ta bizim paramız ile 90'larda inşaa edildi bütçesi bizden karşılandı bizi yok edeceği güne hazırlanıyor. Abd işid'i finanse ederkende paraları kendisi ödemedi Suudilere havale etti. Suudilerinde canına minnet zaten. Bizim sünni ve şiiler böyledir. En çok birbirine düşmandırlar. Biri Abd'ye sarılır biri Rusya'ya. Birbirlerini bitirmek için can atarlar büyüklerine de saygıda kusur etmezler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 18 Eylül 2017; 13:23:24 >

• bu myanmarın bu kadar gündemde olmasının sebebi bu olabilir ben fazla incelememiştim.haklı olabilirsin.yalnız kürdistan olayı çok yönlü bir olay, yani sadece ipek yolu için değil. israilin geleceği için, amerikanın petrole konması ve akdeniz üzerinden petrolü dünyaya pazarlaması için. zaten ypg hatay sınırına akdenize dayandı bildiğiniz gibi. yani ırak petrolünü pazarlamak için akdenize kadar duble asfalt yollar,otobanlar, yeni petrol boru hattı güzergahı hazır gibi.

bu saatten sonra türkiyeyi bölünmekten tek bir şey kurtarabilir. o da amerikanın kucağından kalkıp çin ve rusyanın kucağına oturmak. ha o kucaktasın ha bu kucakta farketmez yani. türkiyeye kalp pili taktılar ve kablolarda amerikanın elinde,ciddi bir çin kucağına oturmaya teşebbüste bile tr yi felç edebilirler, denediğine bile çok pişman edebilirler.amerikadan önce türkiyenin içindeki amerika yanlıları buna karşı çıkar ve ülke anında kaosa girer.

başımızdaki adamlar amerikanın emrinde 7/24 çalışıyorlar. askerimiz polisimiz medyamız televizyonlarımız ve ülke yönetimindeki liderlerimiz tamamen amerikanın emirleri için hazırolda bekler durumda.
    peşmergenin türkiye üzerinden kobaniye geçişine kim izin verdi, kim genişletilmiş ortadoğu projesi eşbaşkanıyım dedi. bu olay çığrından çıkmış durumda tren hızla bölünmeye doğru gidiyor.

bence yapılması gereken ne biliyor musunuz.
    pılını pırtını toplayıp kanadaya gitmek.
    ortalık karışmadan, çok geç olmadan.. (aslında çok geç bile kaldık :) )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oulmes -- 18 Eylül 2017; 13:51:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: oulmes

bu myanmarın bu kadar gündemde olmasının sebebi bu olabilir ben fazla incelememiştim.haklı olabilirsin.yalnız kürdistan olayı çok yönlü bir olay, yani sadece ipek yolu için değil. israilin geleceği için, amerikanın petrole konması ve akdeniz üzerinden petrolü dünyaya pazarlaması için. zaten ypg hatay sınırına akdenize dayandı bildiğiniz gibi. yani ırak petrolünü pazarlamak için akdenize kadar duble asfalt yollar,otobanlar, yeni petrol boru hattı güzergahı hazır gibi.

bu saatten sonra türkiyeyi bölünmekten tek bir şey kurtarabilir. o da amerikanın kucağından kalkıp çin ve rusyanın kucağına oturmak. ha o kucaktasın ha bu kucakta farketmez yani. türkiyeye kalp pili taktılar ve kablolarda amerikanın elinde,ciddi bir çin kucağına oturmaya teşebbüste bile tr yi felç edebilirler, denediğine bile çok pişman edebilirler.amerikadan önce türkiyenin içindeki amerika yanlıları buna karşı çıkar ve ülke anında kaosa girer.

başımızdaki adamlar amerikanın emrinde 7/24 çalışıyorlar. askerimiz polisimiz medyamız televizyonlarımız ve ülke yönetimindeki liderlerimiz tamamen amerikanın emirleri için hazırolda bekler durumda.
    peşmergenin türkiye üzerinden kobaniye geçişine kim izin verdi, kim genişletilmiş ortadoğu projesi eşbaşkanıyım dedi. bu olay çığrından çıkmış durumda tren hızla bölünmeye doğru gidiyor.

bence yapılması gereken ne biliyor musunuz.
    pılını pırtını toplayıp kanadaya gitmek.
    ortalık karışmadan, çok geç olmadan.. (aslında çok geç bile kaldık :) )

Hocam herşeyi çok net açıklamışsınız. Ben de geçen ülkeye alınan Süriyeliler ile yapılan bir soykırımdan bahsettiğimde gelecek 15 yıl içerisinde kız al kız ver derken Türk geninin biraz daha homojenleşeceğinden yüzdesinin biraz daha azalacağından bahsetmiştim bana gülmüşlerdi bazı arkadaşlar ama Türkiye üzerindeki planları gördüğümden beri ülke adına gerçekten çok karamsarım. 2023 hedefi tam gaz ilerlerken Tayyip beyin başkan seçilmesi ile Güneydoğu Anadolu 2023'e gelindiğinde fiili olarak kuzey kürdistana katılmış olabilir. Buda Türkiye'nin olabildiğince Kuzey Iraktaki petrol rezervlerinden uzaklaşması demek oluyor ki Türkiye'nin elinde şu anda eğer ki olası bir toprak kaybından sonra oluşan yeni sınırlar ötesine ulaşacak çok fazla füzesi'de yok. Yani bir taşla kaç kuş vurulacak belli değil. Hem dediğin gibi petrol hattı kukla bir ülke içerisinden Akdeniz yoluyla Avrupa'ya taşınacak, aynı zamanda bütün rezervler Amerikalıların hiçbir zaman güvenmediği Türkiye'nin tehditinde kurtulmuş olacak, büyük israil hayalinin önündeki en büyük sorun ortadan kalkmış olacak ve orta doğu denilen cehennemin kumandası olduğu gibi Amerika'da olacak. Bizim BOP eş başkanımız televizyon karşısında bunları söylerken hala bazı insanların bunu göremiyor olması gerçekten bu kafaların 50 senelik bir proje olduğunu gözler önüne seriyor.

• Doların arkasındaki pramidin tepesinden bakan göz var mı yoksa boşuna okumayayım. Komploları seviyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuvaletSifonu

1. Çok değerli olmayan ürünler hariç düşündüğünüz gibi kargolar uçakla taşınmıyor. Özellikle Uzak Asya'dan Avrupa'ya bu maaliyeti kurtaracak bir olay değil.

2. Çin'in Orta Asya'ya bağlanabildiği tek bölge Uygur Özerk Bölgesi Başka bir alternatif Çin için mümkün değil.

3. Rusya konusunda çok doğru düşünmüşsünüz esasen ilk planlarda Rusya üzerinden de doğrudan bir hat vardı, Ancak Avrupa Birliği'nin Rusya'ya karşı sert tutumu, Polonya-Rusya ilişkileri, Doğu Avrupa ABD tarafından Rusya'ya karşı konuşlanmış askeri üsler bunlara engeldi ancak en önemli neden ise bu yeni tren hattının özellikle petrol bölgelerinden yani Orta-Doğu'dan geçmesi, silah ve petrol satışında yaratacağı kolaylığı tahmin edersiniz.

4. Olarak burada bazı kişilerin de bahsettiği Deniz Yolu>Kara yolu saçmalığına değinelim. Elbette ekonomik anlamda deniz yolu karayolundan hacimsel anlamda ekonomik ancak taşımacılık yalnızca ekonomik kaygıdan oluşmuyor.

Taşımacılık: 1-Ucuzluk 2-Güvenlik 3-Hız 4-Uğranan Durak.

işte deniz taşımacılığı bu 4 kriterin yalnızca ilkini sağlıyor.
    Demir yolu ise Deniz taşımacılığına göre daha güvenli (Fırtınalar,ABD'nin Çin gemilerine müdahale, sabotaj olasılığı, Somalili korsanlar vb. Ayrıca Demir Yolu'nun geçtiği ülkelerin en büyük özelliği Türkiye hariç diğer hepsinin Rusya müttefiki olması.)
    Hız konusunu açmama gerek yok, Alibaba'dan sipariş verildiğinde en büyük sorunlardan biri hız değil mi? İşte hız sorunu bu yol ile birlikte tamamen çözülmüş olacak.
    En önemlisi ise Uğranan Durak. Gemi taşımacılığında büyük yük gemileri yalnızca belli başlı limanlara uğrayabiliyor, üstelik her uğradığı limanda epey zaman harcamak zorunda. Böylesine büyük gemilerin doldur boşaltları epey yavaş. O yüzden TREN deniz ulaşımına göre avantajlı konumunda.

Tabi şimdi diyebilirsiniz neden dünyada en çok gemi kullanılıyor. Öncelikle şunu belirtelim Tren yolunu uluslararası anlamda kullanmak için hattın geçtiği tüm ülkelerle aranız iyi olmak zorunda o yüzden Tren yolunu bu anlamda kullanmak zor ama Çin tasarladığı projeye göre bu işi çözmüş durumda.
    Dünyada en çok gemi kullanılmasının en büyük sebebi de dünyanın en büyük Ekonomileri AB ve Amerika mecburi olarak deniz yolu kullanması, Çin projeyi daha hayata geçiremediği için mecburen deniz yolu kullanması nedeniyledir.

Velhasıl kelam o çizim bana ait değil, proje zaten hiç bana ait değil. Bu proje tamamen Çin devleti tarafından hazırlanmış bir politika ve amacı da ABD'den daha büyük bir ekonomi olmak.
    ABD ise elbette bu tutuma karşı tavır alıyor sonucunda ise Kürdistan ve Myanmar hatta Uygur bölgesi olaylarını görüyoruz. Ben ise sadece yapbozun parçalarını birleştirdim.

Kardeş uzun süredir benim de takip ettiğim bir konu hakkında bütün resmi görecek şekilde işlemişsin ,

Konuyu ,özel bir ilgim olmamasına rağmen , ben de çeşitli kaynaklardan zaman zaman inceliyordum. Bu forumda naklettiklerin bütün olayın özeti ve en önemli kısımları şeklinde ele alınmış.

Forumdaki arkadaşların doğru bilgilenmesi yönünde iyi bir başlık olmuş. Katkılarından ötürü şahsen teşekkür ederim.

• Arkadaşlar maliyet hesabı yaparken neden son durak hesabı yapıyorsunuz? Bu yol kaç ülke üzerinden geçecek görebiliyor musunuz? Yani ülkelere birer durak koysak alışverişin ne denli youn olacağını düşünebiliyor musunuz? illa çinden gelen rusya direk gidecek diye bir kaide yok. İndi bindi çok fazla olacaktır. Gemi taşımacılığında mal indirme yükleme daha sıkıntılı diye biliyorum. Birde bu işin askeri boyutu var. Uçaklarda askeri bir mühimmat bir ülkenin hava sahasından geçiyorsa mutlaka içeriğinin bilgisi verilmesi gerekiyor diye biliyorum. Trende bu durum gözardı edilebilir. Mantıksız bazı durumlar haricinde projenin bu şekilde olduğuna inanıyorum bende.
  • up, mantıklı, olabilir...
  • Mantıklı geldi bana uplayalım üstte kalsın
  • Yıl olmuş 2017 adamlar Habur sınırkapısından kuryelik sistemi ile
    Bilmem kaç milyon para geçiriyorlar
    Bunlar Firmamıymış neymiş...
    ---
    Tabi paralar güme gidiyor /soyuluyor..
    ---------
    Adam tek tuş ile para gönderiyor
    -----
    uÇAK ile gönderiyor.
    --------
    Başka yol mu bulamamışlar
    ------------
    Kıssadan Hisse
  • quote:

Orijinalden alıntı: miroglu6

Arkadaşlar maliyet hesabı yaparken neden son durak hesabı yapıyorsunuz? Bu yol kaç ülke üzerinden geçecek görebiliyor musunuz? Yani ülkelere birer durak koysak alışverişin ne denli youn olacağını düşünebiliyor musunuz? illa çinden gelen rusya direk gidecek diye bir kaide yok. İndi bindi çok fazla olacaktır. Gemi taşımacılığında mal indirme yükleme daha sıkıntılı diye biliyorum. Birde bu işin askeri boyutu var. Uçaklarda askeri bir mühimmat bir ülkenin hava sahasından geçiyorsa mutlaka içeriğinin bilgisi verilmesi gerekiyor diye biliyorum. Trende bu durum gözardı edilebilir. Mantıksız bazı durumlar haricinde projenin bu şekilde olduğuna inanıyorum bende.

indi bindi ile zaman uzar gider. ne kadar tatmin edici olur bilemiyorum. hele ki vakit nakittir isleyen bati avrupa ulkelerinde.

• justaprogrammer J kullanıcısına yanıt
    Doğru. Zaman uzar. Ama mutlaka aradaki fiyat farkı ile çözülecektir durum. Ülkeler büyük şirketlerdir. Ürettiği malı satamazsa küçülür ve sonunda batar. Malını satabilmek için de lojistik çeşitliliğine ihtiyacı var. Şöyle de düşünmek mümkün. Elinde bir mal var ve bunu yıl içerisinde partiler halinde göndereceksin. Tren çok mantıklı olur bu iş için. Hem üretimi dağıtmış olur. 3000 adet malzeme siparişi alındığını düşün. 3 ayda hazır olacak normal şartlarda. 3 ayda hazırla gönder yerine ayda 1000 sipariş çıkarsa belki de 3. Ay hiç beklemediği 4. Siparişi alacak. Tabii bu söylediğim rakamları milyonlar şeklinde düşünün. Al sana zamandan tasarrufla kazanç 😉

• çin kore uzerınden abd ye oynuyor sadece ıpek yolu degıl enerjı yolları ıcınde çin devrede . dünya savaşına az görünüşe göre en fırtınalısıda bu olur. umarım bu sefer doğru yerde yer alırız
  • Kürdistan falan hayırdır birader

Referandum oldu buna izin verildi yetmedi bir de kurdular

Ne çabuk kabullenmişsin yav sen allah alllah

• oulmes O kullanıcısına yanıt
    Amerika'nın kucağına oturmamıza karşı çıktığım kadar Rusya ve Çin'in kucağına oturulmasına da karşı çıkarım. O kucak bu kucak gerek yok. Bugün Amerika seni nasıl satıyorsa işi bitince Rusya da satar Çin de satar, hatta bize böyle biri yaslansın biz de satarız. Politika budur zaten.

Ülkenin başına gelip bir tane geleceğe yatırım yapan hükümet yok. Varsa yoksa koltuk sevdalılığı. RTE'nin zaten 90'ların sonunda neredeyse her yıl Amerika'ya gidip geldiğine dair videolar geziyor internette. Doğruluğunu bilmem ama konuşmaları bile belli ediyor ne olduğunu. BOP eşbaşkanıyım gibi lafları yani.
  • KortX kullanıcısına yanıt
    hoca bu ülke amerikanın kucağına ta 1800küsürlerde oturdu. öyle rte falanla olacak iş değil bu.atatürk doğmadan önce bile bişeyler şekillenmişti. niye amerikanın kucağına oturmuşuz dersen, 93harbi osmanlı rus savaşı diyebilirim. artık bişeyleri değiştirmek imkansıza yakın.bu planlar yüz yıl önce yapıldı ve sabırla acele etmeden adım adım işletiliyor.yapılacak tek şey daha önce dediğim gibi kanadaya yerleşmek.

• oulmes O kullanıcısına yanıt
    Hocam Kurtuluş Savaşı'nda Rusya'nın yardımını unutmayalım. Ayrıca Osmanlı döneminde Amerikan - Türk savaşı olmuştur. Yani o zaman ile Türkiye zamanının farklı olduğunu düşünüyorum.

Planlı birşey olsun veya olmasın planın yürütülmesi bizim elimizde. Malesef bugünküler de dahil seçtiğimiz hükümetler hep problemli. Hemen hepsi koltuk sevdalısı.
  • şu flood'u okuyun arkadaşlar,bırakın sifonu falan. https://twitter.com/10uncukoylu/status/905087704152641536
  • Yıllar önce kurtlar vadisinde bile bahsi geçen konu BOP du ve erdoğanın bu projeye destek vereceği söyleniyordu.Özellikle kürdistan projesi tamamen abd nin ortadoğuda tüm kontrol noktalarını ele alıp istediği zaman her ülkeye ambargo koymasını da düşünürsek.Çok zekice ve stratejik bir plan.Ne demek istediğimi anlamayanlar.Kurtlar vadisinin show tv de yayınlanan ilk sezonunu açsın izlesin.Kurtlar Vadisinin Ülkenin son 15 senesini önceden gördüğünü daha net anlayacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: ardaturco

CNN Türk neden bu kadar duyar yaptı Arakan için? Tamamen Abd'nin çıkarları olmasından kaynaklanan bir şey.

Dikkat ederseniz, bm'de hemen olaya odaklandı. Yemen'de milyonlar öldürülüyor, çıt çıktığını duydunuz mu?

Aynısı suriye için de geçerli. Toplumsal algı oluşturmak istedikleri alanlarda her türlü şiddeti körükleyerek televizyonlarda aylarca gösterirler amaca ulaşınca haberler kesiliverir.
    Irakta 1 milyon insan ölürken pek haber olmazdı.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.