Şimdi Ara

Yeni Ford Focus 2011 ile 2012 model arasındaki fark? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
46.583
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: wolfien

"Mazot yakında benzine yetişir" söylemi çok sıklıkla dile getirilir oldu. Hep diyorum bizim milletimiz araştırma yapmayı sevmez, ezbere, kulaktan dolma bilgiyle konuşur diye. Bu söylem bu başlıkta da tekrarlanınca, gerçeği merak edip; Opet'in sitesine girdim ve benzinle mazot fiyatlarındaki artışları (son 2.5 yıl) tespit ettim. İşte ortaya çıkan tablo :

Tarih---------------95 Oktan (% Değişim)---------------Motorin(% Değişim)
    20.01.2009---------------2,74----------------------------- 2,53
    24.08.2010---------------3,60 (%31)--------------------- 3,02 (%19)
    15.09.2011---------------4,32 (%20)--------------------- 3,72 (%23)

Toplam Değişim------------%57-------------------------- %47
    (01.2009 - 09.2011)

Rakamlardan görüldüğü üzere durum pek öyle görünmüyor. Son 2.5 yılda, benzin toplamda %57 zamlanırken, mazot %47 zamlanmış.

NOT : Kaynak opet'in web sitesidir, şehir/ilçe Ankara/Çankaya seçilmiştir.

Dünya'nın birçok yerinde dizel benzinden pahalıdır şuana kadar mazotun bu şekilde zamlanması ileride benzini geçmeyeceği anlamına gelmiyor.Ha tabiki benzinli kullanan biri olarak dizelin benzini geçmesini istemem benzine kıyasla daha ucuz bir alternatifin olması her koşulda iyi birşey,ticari olarakta önemli dizel.

• quote:

Orijinalden alıntı: deniz6
    Dünya'nın birçok yerinde dizel benzinden pahalıdır şuana kadar mazotun bu şekilde zamlanması ileride benzini geçmeyeceği anlamına gelmiyor.Ha tabiki benzinli kullanan biri olarak dizelin benzini geçmesini istemem benzine kıyasla daha ucuz bir alternatifin olması her koşulda iyi birşey,ticari olarakta önemli dizel.

Ben mazotun ileride benzine yetişmeyeceği ya da geçmeyeceğini yorumlamadım; müneccim değilim ne de olsa... Böyle bir sonucu nasıl çıkardınız, hayret...

Ben mazota gelen her zamdan sonra sıklıkla duyduğumuz "mazot yakında benzini yakalar" iddiasının, mantıklı olup olmadığını araştırdım. Rakamlara bakınca hiç de mantıklı olmadığı görülüyor. Bundan sonra tablonun ne olacağı hakkında hiç bir yorumum olmadı, olmaz da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wolfien -- 19 Eylül 2011; 14:11:45 >

• quote:

quote:

Ben mazotun ileride benzine yetişmeyeceği ya da geçmeyeceğini yorumlamadım; müneccim değilim ne de olsa... Böyle bir sonucu nasıl çıkardınız, hayret...

Ben mazota gelen her zamdan sonra sıklıkla duyduğumuz "mazot yakında benzini yakalar" iddiasının, mantıklı olup olmadığını araştırdım. Rakamlara bakınca hiç de mantıklı olmadığı görülüyor. Bundan sonra tablonun ne olacağı hakkında hiç bir yorumum olmadı, olmaz da.

Söylemek istediğim bu işlerin rakamla,hesapla zartla zurtla işi olmaz birgün bakarsınız mazot benzini geçmiş bilmem anlatabildim mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deniz6 -- 19 Eylül 2011; 14:21:14 >

• Benim ne söylediğimi siz bir anlayabilseniz!...
  • Hala aynı şey neyse boşverin.
  • neden illaki focus manuel alcaksanız birçok markanın güzel araçları var tabiki zevk meselesi ama ben şahsen dün kapının önünde gördüm hiç beğenmedım ne içinede dışı bana hitap etmedi CİTROEN C4 veya PEUGEOT 308 çok daha güzel tabi fransz takıntınız yoksa.
    PUG 308 1.6 HDİ 112 HP ACTİVE in donanımına bakmanızı tavsiye ederim .
  • dizel focus 10 litre yada 8 litre yakıyorsa mutlaka bir sorun vardır.
    neredeyse yarısını yakıyorum diyen arkadaşa katılıyorum.
    bende 1.6 tdci focus var, 'sürekli' devirli kullanıyorum (2000-3200 civarı)
    yani çekişin düşmesini sevmiyorum hemen tepki versin istiyorum. ve bu araç bu kullanımda 6.3 litre yakıyor.
    daha sakin ve sabit hızlarda kullanırsamda 5.6-5.7 civarı. tabii bunlar şehiriçi.
    şehirdışı otobanda 110-120 km sabitlersem 4.3 - 4.5 civarı yakıyor.
  • quote:

Kendi saçma sapan fikrinizi önce bi kendiniz anlayın bi "süzgecinizden" geçirin ondan sonra tekrar girip bir zahmet okuyun burayı inanıyorum bunu başarabilirsiniz."Her gelen zam haberinden sonra bu yorumu yaptıklarından olabilir mi?"ne demektir ya siz neyi kanıtlamaya çalıştığınızı farkında mısınız?Yakında mazot benzini geçebilir demiş birisi oturmuş hesap yapmışsınız ilginçlik burada zaten.Son olarak 5 yaşındaki çocuk olsa söylediklerinizi tabiki anlar çünkü konuştuklarınız ve söylediğiniz laflar o yaşın üstüne çıkamıyor.

İnsanlar mazota gelen her zamdan sonra, mazota benzinden daha fazla zam geldiğini düşünerek "yakında mazot benzini geçer" diyorlar ve ben de 1 dk 'lık bir araştırmayla, bu yorumun doğru olmadığını söylüyorum.

Evet haklısınız, şu yorum, 5 yaşındaki çocuk seviyesinde. O kadar basit yani... Ama gördüğünüz gibi; bunu bile anlayamayanlar çıkıyor...

• Bakın ne diyorlarmış kendiniz yazmışsınız "yakında" peki bu araştırmayı geriye dönük yapmanın mantığını aramaya çalışıyorum bulamıyorum.
    5 yaşındaki çocuk seviyesindeki mesajlarınızı da kendinize saklarsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deniz6 -- 19 Eylül 2011; 16:36:22 >
  • Siz almayın zaten, size fazla geliyor çünkü...
  • Evet bana fazla geliyor bu kadar basitlik.Ayık kafayla akşam bir daha yazdıklarınızı gözden geçirmeniz dileğiyle...
  • Arkadaş ben yeni focus'a alışamadım eskisi gibi bir cekiciliği yok, sıradan bir otomobil izlenimi kazandırırmış eskisi daha sıradışı ve kimsenin yapmadıgı tasarım anlayışı olmalıdı.
  • Şekli benim hoşuma gitti açıkçası Fransız arabalarının şeklini bende hiç beğenmiyorum Peugeot özellikle çok çirkin geliyor bana tabi herkesin zevkleri farklıdır.

Benim almak istediğim 3 model vardı..

Ford Focus
    Hyundai Elantra
    Opel Astra

Yeni modelleri ve hepsini gidip yerinde gördüm Ford Focus’a karar kıldım..

Beyaz renk istiyordum ellerinde olmadığından 2012 model almamı istediler ve 2011 model 53bin TL iken 2012 modele 59Bin TL demişlerdi..

Geçenlerde farklı illerdeki Ford bayilerinden fiyat aldım 2012 model Beyaz Focus için 56.000 TL fiyat verdiler.. Aldığım bu fiyatı kendi ilimdeki bayi ile paylaşınca bende 56.500 TL ye verebilirim dedi.

Hala karar veremedim ama sanırım 2012 sini alacağım..

1.6 Dizel motor, 6 ileri vites, style + plus paket ile beraber anahtar teslim fiyat 56.500 TL oldu 2012 focus un..

Yılda 10.000KM yol yapan biriyim, sadece evden işe, işten eve gidiyorum.. Yılda 1 defa memleketime gitsem oda git gel 250km yapar.. 10Bin KM bile belki yılda yapmam.. Tork oranı 270 olduğu için dizel istedim, hem satarken kolay oluyor dizel'i satmak..

• eğer dizel diyorsanız dsg şanzıman bir golf alın zaten satmayıda düşünmezsiniz merak etmeyin.mazot benzini yakalarmı sorusuna gelince bence artık mazotlu arabaların bir getirisi kalmadı servis ücretlerini düşünürseniz.geçen gördüm adam 0 bmw almış gözümün önünde lpg taktırdı neden diye sordum dizeliyle benzinlsisi arasında 20000 euro fark varmış düşündüm mantıklı geldi.şu anda focus için düşünürsek arada benzinli ve dizelde 5000 tl farkeder.bunu vermek yerine 2000 tlye prince lpg taktırın 3000 cebinize kalsın zaten 1 yıl olmadan 20000 km gidiyorsanız lpg de kendi parasını çıkartır.
  • benim kuzenimde var benzinli ford yakıtından dolayı satmayı düşünüyor alacaksanız kesinlikle dizel alın, benzinli aile aracını satmak bu benzin fiyatlarıyla hiçte kolay olmaz pişman olursanız.ama çok tasarruf istiyorsanız bu aracın dizelide az yakmıyor bilginize,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Giuletta -- 20 Eylül 2011; 20:49:41 >
  • Çok yakıyor diyen arkadaşlar arabalarına baktırsın bence. Yazın Gümüşhane den Mersin e 900 km lik yolu 200 TL lik mazotla geldim. 1.6 TDCI 109 hp
  • ben 2010 da aldım ford focus collection 1.6 otomatik.arabaya 35000 tl verdim bir yıl sonra 44 kuruş yaktığını görünce verip dizelini alayım dedim.arabam daha 15000 deydi.aldığım ford bayisine gittim değişeni yok bişeyi yok bana 24000 tl veriris dediler.resmen enayisin dediler yani sonra ben dod a gittim dodu bilirsiniz tam ölücüdür.onlar bile 26000 tl verdiler.fiat bayisine gittim bari dedim punto alayım önceki arabam puntoydu çok az yakıyor valla fiat bile 30000 tl fiyat verdi.en sonunda ne yaptım derseniz lpg taktırdım kapıda çürüsün daha iyi dedim kardeş aldum arabayla.ford satana kadar ford ama sonra sizi tanımaz haberiniz olsun.şimdi araştırdım para biriktiriyim 1-2 yıla kalmaz dsg şanzıman bir golf alıp kafamı yastığa rhat rahat koyacam.ford az yakar diyen arkadaşlara şöyle söyliyim ford piyasada sınıfında en fazla yakan araçlara sahiptir.hiçbir dizel fiesta punto corsa kadar az yakmaz hiçbir focus astra c4 ve golf kadar az yakmaz.hele hele c4 ün yeni iHDI motoru start stoplu haliye 1200 km gidiyorken lütfen fordum az yakıyor demeyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: birolbalkan

ben 2010 da aldım ford focus collection 1.6 otomatik.arabaya 35000 tl verdim bir yıl sonra 44 kuruş yaktığını görünce verip dizelini alayım dedim.arabam daha 15000 deydi.aldığım ford bayisine gittim değişeni yok bişeyi yok bana 24000 tl veriris dediler.resmen enayisin dediler yani sonra ben dod a gittim dodu bilirsiniz tam ölücüdür.onlar bile 26000 tl verdiler.fiat bayisine gittim bari dedim punto alayım önceki arabam puntoydu çok az yakıyor valla fiat bile 30000 tl fiyat verdi.en sonunda ne yaptım derseniz lpg taktırdım kapıda çürüsün daha iyi dedim kardeş aldum arabayla.ford satana kadar ford ama sonra sizi tanımaz haberiniz olsun.şimdi araştırdım para biriktiriyim 1-2 yıla kalmaz dsg şanzıman bir golf alıp kafamı yastığa rhat rahat koyacam.ford az yakar diyen arkadaşlara şöyle söyliyim ford piyasada sınıfında en fazla yakan araçlara sahiptir.hiçbir dizel fiesta punto corsa kadar az yakmaz hiçbir focus astra c4 ve golf kadar az yakmaz.hele hele c4 ün yeni iHDI motoru start stoplu haliye 1200 km gidiyorken lütfen fordum az yakıyor demeyin.

Arkadaşım sen dizel Focus'um var, çok yakıyor diye başlık açmadın mı ?

• Arabam ford olmasa ve az yaktığını bilmesem sana inanacağım!!! Gercekten bu kadar gerceksiz ve mesnetsiz nasıl yorum yapabiliyorsunuz sizlere hayret ediyorum. C4-308 focus bunların hepsi ayni motor, güçlerinin farklı olması krank milinden ve yazılımdan kaynaklanıyor. Yeni focus c4 vs üzerindeki de aynı motor, enjektor pompa krank ve yazılımdan kaynaklanan farklar var. 100 hp focus ile 115 hp focusun 0-100 hızlanmasında 1 salise fark var. Yetkili ford servisini arayın öğrenirsiniz. Sırf markaya çamur atmak icin söylenen sözler bunlar. Yada cahil cüheyla kafaların açlıktan beynine kan gitmiyor da ondan yazıyorlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Söylemek istediğim bu işlerin rakamla,hesapla zartla zurtla işi olmaz birgün bakarsınız mazot benzini geçmiş bilmem anlatabildim mi?

Böyle iki kişi arasında olan tartışmalara girmeyi hiç sevmem ama merak ettiğim bir şey var..

wolfien nikli arkadaş, geçmiş dönem verilerine bakarak, benzinin, mazottan hep daha fazla zamlandığını söylemiş. Gelecektede böyle olucak diye bir yorum yapmamış, ancak mazot yakında benzini geçer diyenlerin herhangi bir verisi ve kaynağı olmadığı söylemiş.

Siz ise
    "Söylemek istediğim bu işlerin rakamla,hesapla zartla zurtla işi olmaz birgün bakarsınız mazot benzini geçmiş bilmem anlatabildim mi?" demişsiniz..

Bu nasıl olabilir, bunun için dayanağınız yada elinizdeki veri nedir.

Yaşadığımız dünyada heleki Türkiye gibi bir ülkede geceden sabaha çok değişebilir bu kabulum. Ama sanırım böyle bir yorum yapmıyacaksınızdır..

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.