Şimdi Ara

Yeni C-max/Grand C-max (1000+ kullanıcı) (558. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.578
Cevap
83
Favori
1.028.359
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 556557558559560
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu bişgi ssang yong daki konuşmayı aklıma getirdi.

satıcı,
    "şirket olarak aracınızı garanti süresi içinde her an geri alma tahhüdü veriyoruz"
    dedi.
    sordum,
    "bu aracı (tivoli) satın alırsam bir ay sonra gelirsem kaça alırsınız" diye,
    hesap yöntemi varmış yaptı,
    102.000 tl alış fiyatı olan aracı 78.000 tl geri alırız dedi.
    güldüm, başka ne yapabilirdim ki?
    %32 değer kaybıyla geri alacakmış.
    ben enayiyim ya.....

neyse,
    fordun bu girişiminin iyice bir irdelenmesi lazım diyorum.

geçenlerde cmax bakmak için gittiğim gaziemir ford da,
    satış elemanı hanım, kullandığı volvoyu övdü,
    anlayın durumu,
    önce kendi elemanına ford ver, örnek olsun,
    sonra gel bizi düşün,,,,,,,

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4 sene önce en dolusundan sıfır Ford alan biriyim. Araç hatasız ve 52 000 km de. Sıfırına göre 40 000 lira değer kaybı var. Bunu düşündüğümde bir daha sıfır Ford almak istemem

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4 sene önce 0 civic aldım,
    bugün 6000 tl fazlasına satılabiliyor,
    günümüz fiyatına göre 25-27 düşük.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anlam karmaşası var :) Birisi aldığı zamanki fiyata göre değer kaybı hesaplıyor, birisi şimdiki sıfır fiyatına göre.

Aracın sınıfı yükseldikçe ikinci el kaybında artış olur. Cmax sınıf itibariyle düz sedanlardan bir tık üst sınıf, ister istemez ikinci el kaybı daha fazla olacaktır. Cmax'in değer kaybını karşılaştırmak için aynı sınıftaki diğer araçlarla (5008, Verso, Picasso...vb) kıyaslama yapmak ve buna göre Ford değer kaybı daha fazla oluyor bilgisini çıkarmak gerekiyor.

Bir de servis ağı daha az olan, sıfırı çok satılmayan markaların ikinci el kaybı daha fazla olur.

• Aynı zamanda 3 kişi sıfır araç almıştık. Şimdiki ikinci el fiyatı Ford da dahada aşağı düşerken VW ve Toyota nın fiyatları alış rakamları nın üzerine çıktı.

Bu durum C_max ta değil Focus ta da aynı.

Ford araçlar kötü değil ama nedense ikinci elde daha fazla değer kaybediyor.

Kendimce şu kanıya vardım. Ford alınacak sa sıfır değil ikinci el alınmalı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halil altın -- 24 Şubat 2016; 10:42:16 >
  • Şöyle izah edeyim. Son 1 yılda fiyatı en fazla artan model tüm araba ve modeller içerisinde C-MAX....

Mesela birkaç sene önce c-max aldın diyelim 60 bine bir de başka bir araç aldın 60 bine C-max 100 bin oldu, diğer araç 80 bin oldu.

Sen şimdi gidip de aracı satarken yine 60 bine satarsan sakın şunu deme : aaa c-max ta 40 bin kayıp var diğer araçta 20 bin tl kayıp var.

Bu üstteki durum söz konusu olduğu için sanki c-maxda aşırı değer kaybı var gibi görünüyor.

Ama şu gerçek 1 sene veya daha önce alınan c-max şu an yine o zamanki aldığın fiyata satabiliyosun. Piyasa da öyle zaten.

2013-2014 trend dizeller 60 bin tl üzeri şu an. Ki bu araçlar 2013 ve 2014 yıllarında da 58 bin ile 62 bin arasında değişmişti sıfır fiyatları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tsfirtina -- 24 Şubat 2016; 16:18:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tsfirtina

Şöyle izah edeyim. Son 1 yılda fiyatı en fazla artan model tüm araba ve modeller içerisinde C-MAX....

Mesela birkaç sene önce c-max aldın diyelim 60 bine bir de başka bir araç aldın 60 bine C-max 100 bin oldu, diğer araç 80 bin oldu.

Sen şimdi gidip de aracı satarken yine 60 bine satarsan sakın şunu deme : aaa c-max ta 40 bin kayıp var diğer araçta 20 bin tl kayıp var.

Bu üstteki durum söz konusu olduğu için sanki c-maxda aşırı değer kaybı var gibi görünüyor.

Ama şu gerçek 1 sene veya daha önce alınan c-max şu an yine o zamanki aldığın fiyata satabiliyosun. Piyasa da öyle zaten.

2013-2014 trend dizeller 60 bin tl üzeri şu an. Ki bu araçlar 2013 ve 2014 yıllarında da 58 bin ile 62 bin arasında değişmişti sıfır fiyatları.

Hocam, amacım Ford araçları kötülemek değil. Yaklaşık 10 senedir Ford kullanıyorum. C-max ı 2012 senesi başında sıfır almıştım.

İki sene öncesine kadarda aracımı değiştireceğim zaman yine sıfır c-max yada Kuga düşünüyordum. Bu düşüncemin değişmesinde başlıca iki sebep var.

Birincisi, direksiyon kutusundan ses gelmesiyle kutunun garantiden değişmesi. Sonrasında bu sesin yine tekrarlaması. Ford merkeze bu durumla ilgili tüm şikayetlerime rağmen ilgilenmemeleriydi.

İkincisi ise, sıfır ve ikinci el c-max fiyatları arasındaki fiyat farkının giderek açılması.

30 Mayıs 2011 deki araç fiyatları: Kaynak şurası
    focus Titanium 1.6TDCi 115PS 4K 55.100 TL
    mondeo Trend 1.6TDCI 115PS 4K 60.920 TL
    Corolla Dizel 1.4 D-4D Elegant 55,300 TL
    Passat 1.6 TDI 105 PS BlueMotion Technology Trendline 62.000 TL

Ve şu anki rakamlar:
    Focus 1.6L TDCi 115PS 4K Titanium 87.145 TL
    Mondeo 1.6 TDCI 115PS (4K) Style 97.920 TL TL
    Corolla 1.4 D-4D Premium M/M 94,200 TL
    Passat 1.6 TDI BMT 120 PS Manuel 98.800 TL

Focus 1.6 Titanium TDCI= 1,58 kat artmış
    Mondeo 1.6 Trend TDCI= 1,61 kat artmış
    Corolla 1.4 Dizel otomatik= 1.70 kat artmış
    Passat 1.6 Dizel = 1,60 kat artmış

Burada c-max ın 2011 fiyatı yok. Çünkü c-max almayı düşündüğüm bir araç değildi.
    Fakat o tarihte C-max fiyatı aşağı yukarı Focus fiyatına eşitti.

Şimdi ise C-max fiyatı 93.200 TL Yani Focustan 6000 TL daha yüksek. 2011 senesine görede yaklaşık 1.70 katı bir artış var.

Bu 5 araçtan fiyatı en çok yükselenler C-max ve Corolla. Fiyatı en az artan ise Focus

Önceki mesajlarımda da paylaşmıştım 2 sene öncesine kadar mpv segmentinde c-max açık ara liderken. Şu an satışları düştü. Bir aracın satış adedi niye düşer?
    1- Fiyatının yüksekliği
    2- İkinci elde çok tutulmaması

Sıfır fiyatı uygun diyebilirmisiniz?
    İkinci elde çok tutuluyor diyebilirmisiniz?
    Peki 2011-2015 seneleri arasında sıfır c-max almış arkadaşlar. Hala aracınız duruyorsa onu satıp, neredeyse bir o kadar daha para katıp yine sıfır c-max almak istermisiniz?Ben almak istemem. Tavsiyem sıfır c-max alınmaz. Temiz ikinci elleri çok daha uygun fiyata bulunabilir.

Hocam sen c-max da fazla bir değer kaybı yok diyorsun. Buna katılmıyorum. Ben 4 yaşındaki arabamın sıfır araçlarla arasındaki fiyat farkına bakmanın doğru olduğunu düşünüyorum. 4 yaşındaki hatasız bir araçla, sıfır araç arasında 40 000 lira fark var. Bu fiyat farkı bence çok fazla.

Fiyatlarda ve yorumlarda hatalı isem lütfen düzeltin.

• Son 2 senedir araç fiyatlarını baya bi takip ediyorum. Şunu da ekim ayında paylaşmıştım bakın :

Tabloya bakarsanız tam 6 aylık kısa bi sürede 22 bin tl zam gelmiş bu bir rekor belki de dünyada..

Dolayısıyla evet şu anki fiyatlarla sıfır c-max alan biri satmayı kesinlikle düşünmeden almalı yoksa çok çok düşük fiyata gider. Çünkü mantık şu sadece 6 ay önce bu arabayı alan adam zaten 2. elini 22 bin tl daha az fiyata otomatik olarak satacaktır. E sıfır bi araç alan biri 1 veya 2 sene içerisinde aldığı fiyattan 10-20 bin gibi aşağı bir fiyata satamaz tabi ki..

Ben bu muazzam zamdan önce araç alanlar için çok büyük bi kayıpları olmadıklarını düşünüyorum ki eskisini satıp yeni C-max almadığı sürece..

Şu an üstteki tablonun güncel hallerini bulamıyorum o site bu verileri ocak 2016 başlangıçlı olarak değiştirmiş ama çok iyi takip ettiğim için opel astra olsun corolla olsun hepsinin de bu fiyat grafiğini incelemiştim zamanında ve aynı dönem aralığında bu modellerdeki zam miktarı 5-6 bin civarındaydı.

Mesela en basitinden tanıdığım biri 2013 sonunda 58 bine sıfır trend dizel alacaktı, şu an ise aynı aracın temiz 2. eli 60 bin üzeri. Yani o zaman aldığı paradan fazlaya satıyor..

Ama işte dediğim gibi iş tekrar sıfır bi c-max almaya geldiğinde değişiyor maalesef. Madem satacan o zaman başka model alcan ya da satmayı düşünmücen :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tsfirtina -- 25 Şubat 2016; 0:22:42 >

• Hocam sahibinden com da 60_65 bin liraya 2011-2013 model titanium + x paket araç dolu

• Model yılı km si galeri oluşu boyası moyası derken inebiliyor tabi fiyat. Ama ben şimdi baktım 2013-2014 modeller trend dizel 61-64 bin arası.
  • 2011 Aralıkta, 2012 model Titanyum Cmax'i 54.500 TL'ye sıfır faizle, 2 yıl ödemeli olarak aldım. Şu an sanırım en kötü 60.000 TL'ye satarım. Yani Cmax ikinci elde diger arabalardan daha az prim yapmış değil. Ancak sıfırı ile ilgili fikirlerimi daha önce yazdım. Sıfırına şu an kesinlikle o parayı vermem. Ama arabamdanda o kadar memnunum ki, nasıl cmaxten vazgeçerim bilemiyorum. Sanırım yine ikinci el bir Cmax alırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: vs-fb

2011 Aralıkta, 2012 model Titanyum Cmax'i 54.500 TL'ye sıfır faizle, 2 yıl ödemeli olarak aldım. Şu an sanırım en kötü 60.000 TL'ye satarım. Yani Cmax ikinci elde diger arabalardan daha az prim yapmış değil. Ancak sıfırı ile ilgili fikirlerimi daha önce yazdım. Sıfırına şu an kesinlikle o parayı vermem. Ama arabamdanda o kadar memnunum ki, nasıl cmaxten vazgeçerim bilemiyorum. Sanırım yine ikinci el bir Cmax alırım.

Aynen işte benim demek istediğim de bu. Yani c-maxı satıp başka bi araç satın almak isterseniz parasal açıdan avantajlı oluyorsunuz.

Yani c-maxın sıfırındaki artış kadar 2. elde yaparsan o zammı o zaman alıcılar gider sıfır alır diğer markalardan aynı sınıf araçları.
  • tsfirtina kullanıcısına yanıt
    Katılmıyorum.
    Nedenine gelince aynı zamanda 3 kişi farklı markalarda araç aldık. Hiç birimizin kazası yok, tüm araçların km leri normal. Ben c-max ı alırken hepsinden daha fazla para harcadım. Şimdi ben aracımı satılığa çıkarsam verdiğim parayı alamam. Ama diğer arkadaşların araçlarının piyasa değeri aldıkları rakamdan daha fazla.

vs-fb Bende sizin aldığınız tarihlerde ve koşullarda almıştım. Benimki titanium + x paket. O tarihte hatırlıyorsanız Aralık indirimi beklerken Aralıkta araç fiyatları 1000 lira daha zamlanmıştı. Ben 63 bin liraya almıştım. x paket olmayanlarda 5 000 lira daha ucuzdu. Yani sizin araç fiyatları 58 000 filandı. Siz ek bir indirim mi almıştınız?

Bu fiyat konusunu daha fazla uzatmak istemiyorum. Ben aracımın ikinci el piyasasından memnun değilim. Sıfır ile 4-5 yaşındaki aşırı yıpranmamış araçlar arasında neredeyse iki kat fiyat farkı var.
    ***Sıfır C-max satış adetleri giderek düşüyor.
    ***İkinci el c-max satanlar fiyatların düşük oluşundan ve araçlarının genellikle zor satılmasından şikayetçi. ( ekonomik durumlar nedeniyle diyebilirsiniz ama bu durum her araç için geçerli.)

İşte bu nedenlerden dolayı yaklaşık 10 senedir Ford kullanan biri olarak şunu diyorum. Bir daha sıfır Ford almam.

• Hele ki şu fiyatlarla sıfır ford zaten çok zor ve anlamsız. Dediğiniz gibi 2. eller sıfırına göre neredeyse yarı yarıya.

Bir de alıcılar bilinçsiz. Yani 2. elde bu fiyata düzgün c-maxlar havada kapılmalı.
  • halil altın H kullanıcısına yanıt
    57.500 fiyat almıştım. Koç Ailem ile o fiyata geldi.

• vs-fb kullanıcısına yanıt
    Hocam siz aracı alırken 3 000 lira düşük aldığınız için avantajlısınız.

1.5 dizel otomatik için Ford tarafından aranan başka arkadaşlar varsa. Ciddi bir avantaj sağlayacaklarmı acaba?
  • OCAK 2016 C SEGMENTİ MPV SATIŞ ADETLERİ

1-Dacia Lodgy..........112
    2-Citroen C4 Picasso...29
    3-Toyota Verso..........28
    4-Ford C-Max.............27
    5-BMW 2 Serisi...........21
    6-Mercedes B Serisi.....16
    7-Peugeot 5008............8
    8-Renault Scenic..........1
    9-Seat Altea XL............0
    10-Opel Zafira Tourer....0

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halil altın -- 28 Şubat 2016; 2:40:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: halil altın

Hocam siz aracı alırken 3 000 lira düşük aldığınız için avantajlısınız.

1.5 dizel otomatik için Ford tarafından aranan başka arkadaşlar varsa. Ciddi bir avantaj sağlayacaklarmı acaba?

Ben de bunu merak ediyorum acaba indirim oluyor mu ? Bir de otomatik olanının test videoları falan gelse iyi olurdu.
  • Arkadaşlar 2013 yılında sıfır aldığım C-MAX 16.TDCI Titanyum X + Otomatik Park paketli aracımı satıyorum. Aracım beyaz renkli, kapalı garaj arabası. 20.600 km de ve orjinaldir. Fiyat: 68.500 TL istiyorum. yer: İstanbul Anadolu yakası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onboardx -- 3 Mart 2016; 11:11:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: onboardx

Arkadaşlar 2013 yılında sıfır aldığım C-MAX 16.TDCI Titanyum X + Otomatik Park paketli aracımı satıyorum. Aracım beyaz renkli, kapalı garaj arabası. 20.600 km de ve orjinaldir. Fiyat: 68.750 TL istiyorum. yer: İstanbul Anadolu yakası.

Alacak için sıfır almaktan iyidir. İnşlah dediğiniz rakama gider

• 
Sayfa: önceki 556557558559560
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.