Şimdi Ara

YENİ BAŞLAYANLAR veya TELEFONUM VAR AMA KAMERASI YETMİYOR diyenler -->> (61. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.333
Cevap
73
Favori
71.120
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
25 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5960616263
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ahşap ve reçine üzerine kolye ve benzeri uğraştığım bir hobim var ve ben bu hobim ile ilgili youtube videolari çekmek istiyorum.

Başlangıç olarak canon m50 ile sony 6100 arasında kaldım, sony video üzerine daha iyi olduğu söyleniyor ve sony 6100 otomatik netlemesi çok iddialı, bundan dolayı tercihim 6100 daha ağır basıyor. Aralarında biraz fiyat farkı var sony 6100 almak bu fiyat farkına değer mi? Video için Siz hangisini önerirsiniz.

Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

@multimatom

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atasoysahin -- 14 Mayıs 2020; 14:50:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • atasoysahin A kullanıcısına yanıt
    İki makine de iyi, çok fark etmez. Kullanacağın lens'e göre tercih edebilirsin.

Alternatif olark hiç lens ile uğraşmamak için rx100 M4 de kullanabilirsin

Bir de önce ışık araştır bence. Güzel bir ışık alıp telefonla deneme çekimleri yapman iyi olur. Eğer daha önce yapmadıysan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 14 Mayıs 2020; 14:59:0 >
  • Kendi hazırladığım 2 adet softbox kullanarak telefon ile çekim yapıyorum fakat telefonum Hd kalitede çekim yapabilen giriş seviyesi bir telefon olduğu için ve sensör boyutlarından dolayı ister istemez genede kumlanma oluyor.
    Şuan için bir süre kit lensler ile kullanmayı düşünüyorum. Olurda gelecekte farklı lense ihtiyaç duyar isem sanırsam Canon bu konuda daha bütçe dostu sony lenslerin çok pahalı olduğundan bahsediliyor.

Sanırsam benim için en uygun olanı Canon M50 dir.

İlgi ve önerileriniz için teşekkürler.

Yeterince ışık olunca kumlanma olmaması lazım. Zaten stüdyo ortamında iso 100 de video çekilir.

Bir de çekeceğiniz şey de alan derinliği sıkıntısı olabileceği için küçük sensör avantaj bile aslında.

Ben olsam önce kaliteli güçlü bir ışık alırım, ortalama üstü bir telefonla deneme yapardım mutlaka. Hangi makineyi alırsanız alın zaten kaliteli bir ışık lazım.

M50 alayım mı diyorsanız alın, pişman etmez Ama gövde işin yarısı. Bütçenin hepsini ona vermek mantıklı olmaz.

Kafa karıştırmak gibi olmasın ama dediğim alan derinliği yüzünden m43 aynasızlara da bakılabilir. Omd m10 mark 3 galiba 4K çekiyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 14 Mayıs 2020; 17:13:54 >
  • Kaliteli ışık bu işin önceliği ise nasıl birşey almalıyım, bütçe dostu bir ürün tavsiye edebilirmisiniz.

Ben led softbox modellerine bakıyorum bunlar bu iş için yeterlimidir, örnek olarak aşağıdaki baglantidaki softbox için yorumunuz nedir?

https://urun.n11.com/studyo-isigi/deyatech-5500k-led-isik-softbox-50x70-kit-surekli-isik-video-isik-P363329506

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atasoysahin -- 14 Mayıs 2020; 20:29:17 >
    Evet bu tip şeyler. Veya 4 tane normal bildiğimiz ampul takılabilenleri var onlar daha çok ışık verebiliyor.

Bir de çekeceğiniz objeler çok büyük olmadığı için ürün çadırı da çok faydalı olur.

• Merhaba, kompakt bir makine bakıyorum. 2. ele pek güvenemiyorum. Eşim resim öğretmeni. Yaptığımız resimleri telefona göre daha kaliteli çekmek istiyoruz. Üst düzey telefonlar kullanmıyoruz.Ayrıca çocukların fotoğraflarını, gezi fotoğraflarını vb. çekicez. Düşük ışıkta iyi performans çok iyi olur.
    Aklımda birkaç makine var. Tavsiyenize ihtiyacım var.
    1) Fuji xf10 (2999TL) aps-c sensör, dokunmatik ama sabit ekran, görüntü sabitleme yok, sıfır zoom lens( 35mm formatta 28mm odak uzaklığına eşdeğer olan 18.5mmF2.8 FUJINON lens , Dijital Teleconverter" işlevinde makine 35mm formatta 35mm & 50mm’ye eşdeğer odak uzaklıklarında çekim yapabilir.) lens - mm kullanım alanını bilmiyorum. Bu makine ile hangi çekimleri yapabiliriz, hangilerini yapamayız?
    2) Canon g7x mark II ( 4000 civarı ) en pahalı seçenek, değer mi? 1" sensör, dokunmatik ve selfie ekran, f/1,8-2,8 lens, 24 mm 4,2x optik zum, optik sabitleme.
    3) Sony rx100 mark 1 (2300 TL ) Hala alınır mı? 1" sensör, dokunmatik ve selfie ekran yok, 3,6x optik zoom özellikli ZEISS® Vario-Sonnar® T* f1,8 lens
    4) Birde Panasonic lx15 var 4000 TL civarı ama Türkiye'den çekildi diye biliyorum.
    Bu şekilde tavsiyelerinizi ve yönlendirmelerinizi bekliyorum. Gerçekten fiyatlar çok yüksek. Bulunduğumuz şehirde elden teslim alabileceğimiz 2. el bulabilmek çok zor.

• akif11 A kullanıcısına yanıt
    Merhaba 1. Makine kaliteli çekim yapar ama zoom yok. Sabit. Sıfır için en iyi seçim gbi duruyor

Diğer maknaların da hepsi iş yapar ama dediğiniz gibi bu sıfır fiyatların hakkını vermeleri zor. Hele telefonlar bu kadar iyileşmişken.

İkinci el olmaz diyorsanız telefon güncellemeniz daha iyi olur. Artık pek uçurum yok. Hem de hiç uğraşmadan çok daha canlı güzel renkler alabiliyorsunuz.

Canon G9m2, EOS M100, Sony A5100 gibi makinelere de bakabilirsiniz.

Resim için de tarayıcı kullanmak olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 16 Mayıs 2020; 5:14:52 >
  • @multimatom, cevap için teşekkürler. Konunuzu nerdeyse baştan sona okudum. Resimler tarayıcı için çok büyük.(evde standart a4 tarayıcı var.)
    Bir süre önce aynasızda karar kılmış gibiydik.( xt100 veya omd m10 2 gibi) Sizin konunuzu okuyunca hem cepte taşıma hemde kit lensin ne kadar işe yarayacağı, iyi lenslerin makineden pahalı fiyatları gibi sebeplerle iyi bir kompakt makineye yöneldik.
    Benim merak ettiğim fuji xf10. Selfie ekrandan vazgeçtik diyelim. Sabit, zoomsuz lensi, hangi senaryolarda kullanılır, hangi durumlarda eksikliğini hissederiz.
    Sıklıkla önerdiğiniz benimde çok beğendiğim rx100. Ama 1.nesli bile 2300 TL - xf10'a göre alınır mı? - mark 2, 3,4,5 fiyatlarını yazmıyorum bile.
    Hiç bir zaman yüksek fiyatlı telefon taraftarı olmadım. Neredeyse 2 sene ömürlü oluyorlar. Uzun soluklu kullanılacak bir fotoğraf makinesi daha mantıklı geliyor.

• akif11 A kullanıcısına yanıt
    Rica ederim.

Zumsuz makina tamamen kişisel bir tercih.

Martı çekecekseniz yaklaştıramazsnız mesela

Anladığım kadarıyla siz hem günlük kullanım hem de resim çekmek için istiyorsunuz.

Sadece resim çekmek için isteseniz tripod + Kitlensli dslr çok güzel işinizi görür.

Resim sabit olduğu için. Fotoğraf makinesinin Düşük ışık performansı önemli olmuyor. Lens de pek önemli olmuyor hatta. İso 100 de uzun pozlama ile çekiyorsunuz. Bunun için kompakt değil büyük sensörlü makine öneririm. Canon 100D, A6000, xt100 gibi

Günlük kullanım için de düşündüğünüz için
    Bence siz kit lensli a6000 alın. Yanına da tripot ve softbox ışık alın.

Resimleri çekerken zoom yapıp tripotta çekerseniz çok daha güzel sonuç alırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 16 Mayıs 2020; 13:30:25 >
  • multimatom kullanıcısına yanıt
    Merhaba kameradan önce ışık almaya karar verdim ışık sonrasında telefon ile ilerleme durumuma görede iyi bir kameraya geçiş yaparım. Işık konusunda iki ürün arasında kaldım bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

İlk ürün bir önceki mesajımda paylaştığım
    Deyatech 5500k led Softbox set
    https://urun.n11.com/studyo-isigi/deyatech-5500k-led-isik-softbox-50x70-kit-surekli-isik-video-isik-P363329506

Bu ürün 2 adet softbox set halinde.

Diğeri ise Godox sl-60w
    https://www.gittigidiyor.com/ev-bahce/godox-sl-60w-video-isigi_pdp_534118044?utm_source=google-pla&utm_medium=paid-search&utm_content=428998734444&utm_term=103738479270&ga_prodid=534118044&ga_merchantid=176262958&sc_gcsp=gg&gclid=CjwKCAjwwYP2BRBGEiwAkoBpAlN5nWKnyRgJBn7FTkaVWTp6LQ-bfW_Udjdd559n7Hznp3HNFRVvpBoCYB0QAvD_BwE

Bu Godox ışığa bir adet softbox Bowen ve ışık ayağı alacağım.

Godox güçlü ve kaliteli bir ürün ona görede bir fyatı var.

Sizce Deyatech 2 li softbox'un yerine sadece 1 tane Godox sl-60w alsam tepe noktasına yakın bir konumdan aydınlatma yapsam bir süreliğine deyatech setin performansını tek başına karşılayabilirmi.

Bu konudaki tavsiyeniz nedir?

Not: çalışma alanım 1 - 1,5 metre'lik bir çalışma masası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atasoysahin -- 17 Mayıs 2020; 17:35:13 >

ucuzundan almanız yeterli. Normal ampul takılması sizin için avantaj hatta

Godoxun pahalı olmasının sebebi profesyonel video çekimlerinde titreme vesaire olmaması için özel ayarlanabilir LED'li. sizin ona ihtiyacınız yok size normal ampul takılanlar olması yeterli

Ucuzundan alın yeter

• tavsiye ve ilgi alakanız için çok teşekkür ederim hayırlı çalışmalar dilerim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atasoysahin -- 17 Mayıs 2020; 21:33:55 >

• Yazarak nasıl anlatırım bilemedim
    bir video buldum güzel şekilde anlatıyor
    İngilizce ama tekrar tekrar izlerseniz anlarsınız muhtemelen

Özetle Türkiye'de çekim yapacaksanız 25 veya 50p çekim yapın
    Veya sürekli bir ışık kaynağı kullanıp kendime süt videonuzda istediğiniz şekilde 24 30 50 60p 120p nasıl isterseniz çekebilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 18 Mayıs 2020; 21:30:5 >

Gördüğüm kadarıyla iki önerinde de sürekli ışık özelliği var ve fiyat o yüzden yüksek. İlk etapta mulimatom'un da dediği gibi en ucuzundan bir tane softbox alsan da işini görecektir. Bir tane de masa lambası gibi bir ışığın varsa dolgu ışığı olarak kullanabilirsin. Çünkü önerdiğin godox bir softbox değil ve onun yerini asla tutmaz. O da bir dolgu ışığı. Ama softbox olarak kullanmak üzerede ekstra bir de şemsiyesini almalısın.
    O yüzden önerimi düşünebilirsin.
    En ucuzunu bile 25-50 karedeki çekimlerinde sorunsuz kullanabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TR_001 -- 19 Mayıs 2020; 12:10:19 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: multimatom

Yazarak nasıl anlatırım bilemedim
    bir video buldum güzel şekilde anlatıyor
    İngilizce ama tekrar tekrar izlerseniz anlarsınız muhtemelen

Özetle Türkiye'de çekim yapacaksanız 25 veya 50p çekim yapın
    Veya sürekli bir ışık kaynağı kullanıp kendime süt videonuzda istediğiniz şekilde 24 30 50 60p 120p nasıl isterseniz çekebilirsiniz
    Teşekkürler, gerçekten çok çok aşırı faydalı video ,
    Olayı anladım ama hangi değeri değiştirdiğini anlamadım.
    Kısaca ışığın hz bozulma frekansı ile kamerayı senkronize ediyor.

Aynı fabrikada dönen makinanın aydınlatma frekansı ile dönmüyormus gibi görünüp (tehlike), diğer ışığın farklı faza bağlanması gibi .

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Video çekerken Saniyede kaydedilen fotoğraf karesi sayısı.
    FPS

Türkiye'de 50fps
    Amerika'da 60 FPS
    Kullanılır genelde

• Merhaba,

Nikon d3500 ve d5600, Canon 250d dslr ile olympus omd e-m10 m3 aynasız makinelerini araştırıyorum. Fotoğrafçılığa yeni başlayacağım ve raw çekim ile photoshop ayarlamaları benim için önemli durumdadır.

Olympus raw çıktılarının dslr makineler kadar kaliteli olmadığı yönünde bir kanı var. Tabi çözünürlükte %50 daha az olduğundan da olabilir.Çünkü, dosya boyutları yarı yarıya fark ediyor.

Sizce Olympus alsam pişman eder mi? Video çok önemli değil benim için. Fotoğraf ağırlıklı düşünüyorum.Fiyatları birbirine yakın ürünler
  • emopayne kullanıcısına yanıt
    Başlangıç için her makine uygundur.

Çözünürlük, marka, dslr den ziyade SENSÖR BOYUTU ve LENS önemlidir.

Bu konunun ilk sayfasında ayrıntılı bilgiler var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi multimatom -- 20 Mayıs 2020; 1:25:8 >
  • Selamlar,yeni başlayanlar ve heveslenenlerdenim ancak kfam çalışıyor ama biraz karıştı şuan 5-6 model arasında kaldım bütçem çok yok ama birşeyler buldum şuan 2000Tl civarı bütçem var.Modeller bunlar;

Sony A33 18-55 ve 55-200 lens +3 yedek pil veriyorlar
    Fiyat:1850Tl

Canon eos 650D 18-55 be 70-300 veriyor çantası,askısı,kutusu var
    Fiyat:1450T

Fujifilm X-A2 orjinal deri,çantası ,kutusu bütün aparatları veriyor
    Fiyat:1875Tl

Sony DSC Rx100m3 yine kutusu herşeyi tam +batarya ve hafıza kartıda veriyor
    Fiyat:1700Tl

Şuan kafam çok karışık 1 ay sonra alıcağım için ilanlar belki eksilir duruma göre tekrar soru sorabilirim:)

Benim fotoğrafçılık bilgim var otobüste kit lens takar çıkarırım öyle bi deliyim ama rx100m3 çok hoşuma gitti.Hepsini elden alıcağım için sizin verdiğin listeyi ssledim tek tek deneyeceğim yer mi anadolu çocuğu kazık yemez yaşım çok büyük değil daha lise 3’üm biraz beyin yaşı büyük o kadar.

Siz olsanız hangisini alırdınız?

Bir şey unutmuşum;
    Sony a6000 16-50
    Fiyat:2499Tl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burakak.c -- 20 Mayıs 2020; 6:49:19 >

• 
Sayfa: önceki 5960616263
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.