Şimdi Ara

Yeni 2019 Corolla 1.6 vision İzlenimlerim (43. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
875
Cevap
25
Favori
180.971
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

japonlar oyledır bende de mazda vardı 25 yasında trım sesi dahi yoktu bıdet ıc tavan dosemesı sarkınca onu değiştirdim

• treyturop T kullanıcısına yanıt

Benimde şirketim var bende gider gösteriyorum.

Yani kiralama şirketinin gösterdiği giderin aynısını bende gösteriyorum.

İkinci el alsam da gider gösterebiliyorum ama ikinci el ile uğraşmak istemiyorum buna ne ayıracak vaktim nede sabrım var.

Aracın faturası dün düştü sisteme corollayı zamanında 100.000 TL almıştım 320.000 TL sattım, kâr amacım olsaydı sattığım aracı piyasanın altına zaten vermezdim.

Aracı alırken kâr yapma amacım zaten yok işimi görsün yolda bırakmasın ve beni yormasın bana yeter yoksa 50-100 bin zararına bile satsam 3 gün üzülür dördüncü gün unuturum.

bu fiyatlara ikinci el modelli dolu bir araç var mı bakmadım bile doğru düzgün.

Ama alırken kriterlerim belliydi

1. 5 Yaşından eski olmamalı
    2. Opel Olmamalı ( Kötü olduğun dan değil şuan için bana hitap etmiyor )
    3. Otomatik ve Dolu bir araç olmalı
    4. En fazla ikinci sahibi olmalı

Bu kriterlere C sınıfı iyi bir araç bulunurmuydu bakmadım ama sanmıyorum.

Donanımı için aldık inşallah donanımları da düzgün çalışıyordur da pişman etmez Yeni 2019 Corolla 1.6 vision İzlenimlerim 

Yeni 2019 Corolla 1.6 vision İzlenimlerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 23 Şubat 2022; 9:40:38 >

• emrcnd E kullanıcısına yanıt

ötv dahil fiyat gelir vergisine işlenıyor değil mi? (5 yıllık %20 %20 dusme muhabbeti)

Evet doğrudur.

Vergiden ciddi bir avantaj oluyor.

Fakat detayına hakim değilim o işleri muhasebe hallettiği için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 23 Şubat 2022; 9:45:19 >

sanayıde parçacım vardı adam 7 serısı almıştı zamanında belkıı 10 yıl once falandı.. Ama su anda sırketler ıcın arac alımına da fiyata ust sınır geldı sanırım vergı dusmesı için.. Aşırı lüks araclar alıp cok ucuza getirenler vardı mıllet yarısıyordu bır ara

• Konu sahibinin aldığı aracın 230.000,00 TL'ye kadar olan KDV+ÖTV toplamı, doğrudan bu yılın gelirinden düşülebilir, Vergisiz fiyatı da 200.000,00 TL altında kaldığı için, o tutarı da 5 yıl boyunca amortisman yoluyla gider kaydedebilir.

Eğer arkadaşın şirketi kar eden bir şirket ise (Yuvarlak hesap);

Bu yıl için ÖTV + KDV + 1 yıllık amortisman = 223.000,00 TL gider kaydeder ve 51.000,00 TL daha az vergi öder.

Diğer yıllarda ise;

Her yıl 39.000,00 TL gider kaydeder ve 9.000,00 TL (4 yıl boyunca her yıl) daha az vergi öder.

Toplamda 87.000,00 TL az vergi ödemiş olur.

Şirket sahipleri ya da ticaretle uğraşanlar için (Kar ediyorsa işletmesi) bu tür harcamaları (Araba, Telefon, Beyaz eşya) Ticari işletmesine kaydettirmek vergi avantajı sağlar.

Ama öte yandan aldığı aracı 320.000,00 TL'ye satmış arkadaşımız, bunun faturasını kesecek ve kar eden bir işletme ise ve aracın tamamı amortisman yoluyla itfa edilmiş ise, bu seferde 320.000,00 TL satış bedeli üzerinden 74.000,00 TL vergi ödemesi gerekecek.

(Satış karını yenileme fonuna aktarıp, yeni alınan aracın amortismanını itfa etmek içinde kullanabilir, amortisman yoluyla itfa edilemeyen kısmı, 5 sene sonra dönem karına ilave eder)

@emrcnd

Kusura bakmayın biraz özelinize girmiş gibi oldum ama genel bilgilendirme gibi de oldu, merak edenler için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 23 Şubat 2022; 10:40:42 >

• MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt

Aksine teşekkürler.

Aslın da çoğu galerici gibi satış bedelinin altında gösterip vergi avantajı sağlanabilirdi ama yamuk iş yapmak istemedik.

Araç satıcından dolayı ciddi bir vergi avantajı olmayacak gibi gözüküyor.

Mesajda da belirttiğim gibi, muhasebecinize söyleyin, satış karını yenileme fonuna alsın, yeni aracın amortismanını o fondan karşılasın, vergi ödemezsiniz bu sene için.Yeni 2019 Corolla 1.6 vision İzlenimlerim 

• MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt

İletiyorum teşekkürler.

---

Perşembe sabah 11 de teslim alacağım bugün de teslim edebiliyorlarmış fakat bugün uygun olmadığım için yarın teslim alacağım.

Pazartesi kaparo verdim

Salı paranın tamamını yolladım.

Çarşamba aracı teslim edebiliyorlar.

Oldukça hızlı oldu.

1300 TL sigorta

4.900 TL Kasko tuttu.

İndirim yaptıkları için kasko ve sigortanın ilk yıl bayi tarafından yapılması şartı koşuldu.

Artık yeni gelişmeleri herhalde yeni konuda paylaşırım Yeni 2019 Corolla 1.6 vision İzlenimlerim 

• Deneme fırsatım oldu dün 2022 Flame Multidrive S paketini. Dikkatimi çeken ilk şey malzeme kalitesi daha doğrusu kalitesizliği oldu. C sınıfına yakışmayacak bir kalitedeydi. VW'cilerin meşhur argümanı olan tok kapı seside yoktu maalesef, kapıların ağırlığı,kapanması sesi falan Symbol ayarında desem yeridir. Yol tutuşunu beğendim ama içeri fazla ses alıyor. Honda Civic'i de denedim ses yalıtımı ve malzeme kalitesi daha iyiydi Corolla'ya göre. Kendi aracım 2018 Mazda 3, malzeme kalitesi olsun yalıtım olsun tasarım olsun Civic ve Corolla'dan iki gömlek üstün. Ülkemiz insanı maalesef Japonları Toyota ve Honda'dan ibaret görüyor Mitsubishi,Subaru,Mazda varken.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 23 Şubat 2022; 15:56:4 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Güzel araba hayırlı olsun, ben üzeceğini sanmıyorum. Özellikleri oldukça fazla olan bir araba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Celonfix -- 23 Şubat 2022; 16:0:56 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Celonfix kullanıcısına yanıt

Birçok konuda yazdım yine yazayım, Corollanın malzeme kalitesi, tokluk hissi ile Egeanın verdiği his aynı ve Yalıtım konusunda Egea (En azından HB olan) corolladan daha düzgün bir araba. Güvenlik konusuna girmiyorum, orada corolla bariz üstün test sonuçlarına göre. Megane bunlardan daha düzgün, daha kaliteli bir araba.

satış bedelı sıstemdekı bedelın altında gosterılemıyor zannedersem yenı gecılmedımı o uygulamaya bıkac sene once

Kasko bedelinin belirli bir oranda altında satılabiliyordu eskiden, %20 - %40 arasındaydı değişmiş olabilir net bilmiyorum.

Sonuç olarak aracın pert olabilir kasko değeri altında satılan araçlar var bunu kullanarak satışı düşük gösterip vergi kaçırmak oldukça kolay Türkiye'de

Özellikle galericiler bunu tercih ediyor.

@MÜŞAVİR daha iyi bilir diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 23 Şubat 2022; 21:9:30 >
    28 senedir mesleğin içindeyim, bugüne kadar satış bedeli düşük gösterilmiş diye 1 tane mükellefim çağrıldı v.d.ne, onda da aradaki fark kadar fatura kestik geçti gitti.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Celonfix kullanıcısına yanıt

O saydığınız son üç marka bırakın Türkiye'yi Avrupa pazarında dahi kayıpları oynuyor.

Mazda iyi hoş keşke değeri bilinse demekten vazgeçtim, arabayı satanın böyle bir kaygısı yok belli ki. Ben niye tasalanayım.

Mazda 90'larda iyi bir algısı vardı, adım adım bunu yok ettiler.

• Aracı teslim aldım.

İlk görüşlerim

Yol sesi corolla dan az

Donanımlar harika şeritte tutma çok güzel çalışıyor sert de sokmuyor hafif hafif sokuyor şeride

Led farlar , Uzun far asistanı , Anahtarsız giriş ve çalıştırma , şerit de tutma ve otomatik olması beni çok mutlu etti.

Donanımlı , Otomatik araç başka güzel oluyormuş.

Bayi den eve kadar 70-80 km civarı yaptım erken bir şey söylemek zor ama araba mutlu edecek gibi.

Motor performansı corollaya göre tabiki kötü şanzımanı pek beğenmedim gaza basıyorsun 3 sn sonra algılıyor devir yükseliyor manuel gibi değil ama ona da zamanla alışırız herhalde.

yakıt tüketimi 7.5 civarı yaktı sık sık dip gaz basmama rağmen beğendim yakıtını.

Motor ile ilgili konuşmak için erken

Aracın hiç bir poşeti sökülmemiş bunu beğenmedim orada da basamak montajı yapılmadığı için 2 saat de onu bekledik.

Satış temsilcisi araç bakmaya gelenleri geri gönderiyor savaş nedeni ile şuan satışları durdurdular diyor.Dolar kaynaklı büyük olasılıkla.

300-400 km ulaşınca genel yeni bir konu açarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 24 Şubat 2022; 18:35:4 >

• Aracınızı satıp üstüne biraz ekleyip ikinci el temiz bir Flame x pack corolla alsaydınız hem o saydığınız bütün donanıma sahip olup hemde segment düşürmek zorunda kalmazdınız. Corollanın konforunu bayonda bulmanız çok zor. Ayrıca okadar donanımlı dediğiniz araçta çift bölge klima bile yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi canlee89 -- 24 Şubat 2022; 21:30:3 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • canlee89 kullanıcısına yanıt

Benim aldığım araç sıfırı 400.000 TL

Bahsettiğiniz araç sıfırı 511.850 TL

Sahibinden üzerinden ikinci el alabilirsiniz diyebilirsiniz ikinci el tercih edecek olsam corolla almayı düşünmem superb tarzı d sınıfına geçerim.

İkinci aracımız olan rapid mevcut onu da manuel en boş 2016 superb geçireceğiz bundan dolayı tüm parayı bir araca yığmak yerine böyle bir planlama yaptık.

Şehir içinde bayon gerçekten yeterli 86 km yol yaptım bol trafikli çok rahat geçti ama uzun yol için bir şey diyemem aratabilir yaşayıp göreceğiz.

--

Benim aracı aldığım bayide 2 elite vardı biri benim aldığım gri ve beyaz

Beyaz olan sarı sitede ilana girmiş bile plakalar bile seri

Neyseki gri olanı almamışlar Yeni 2019 Corolla 1.6 vision İzlenimlerim 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrcnd -- 24 Şubat 2022; 21:44:54 >
    Tekrar hayırlı olsun. İlerleyen zamanlarda tıpkı bu konu gibi çok güzel bir başlık açacağınıza eminim. Kazasız belasız kullanın inşallah

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 4041424344
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.