Şimdi Ara

Yazılım yaş sorularına cevappppp

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
2
Favori
1.203
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kisme yanlış anlamasın ama böyle saçma ve sırf açmak için konu açanlardan gına geldi. Yaş 21mişte yok çok mu geçmiş falan ya arkadaşım, genç kardeşim bak sen ve senin yaşındaki GENÇLER daha çocukluktan yeni çıkmışsınız ne geç kalması ? Matematiğin, ingilizcen iyiyse birazda saksı çalışıyorsa neden olmasın. Bak ben belki yıllardır işin içindeyim yaşım 37 ama bu kadar yıl tecrübe bunu gösteriyor bu saydıklarım konusunda bilgili yada açığını kapatacak olanlar çok rahat yapar. Ayrıca ben 42 yasında olup başlayanıda gördüm + 30 olanıda ( ki o bile geç değil ) bunlar istek azim işi yani "yok şöyle yok böyle mi " gibi bahaneler ile olmuyor.

YAŞIN DEĞİL BAHANENİN ENGELİ GEÇLİĞİ VAR.

Sizin yaşıtlarınız ve sizden küçük genç kardeşlerinizde bu yazıyı okursa aslında forumda bu dertten kurtulacak.

İyi forumlar ve başlayacaksanız da bol şanslar.

• Bazı yazılım sektörlerinde yaş gerçekten aleyhine işliyor. Mesela oyun geliştirme firmaları genelde genç ve dinamik, okulda öğrendiği matematik ve diğer bilimleri henüz unutmamış yazılımcılar arıyor, büyük yazılım firmaları da buna dahil, çoğu firmanın R&D departmanı gençlerden oluşuyor. 21 yaş çok erken bir yaş, bir bilgisayar mühendisliği öğrencisi zaten ortalama 23 yaşında mezun oluyor. Ama 21 yaş erken bile olsa yazılım üzerine üniversite okumamış biri zaten böyle büyük firmalarda işe giremez.

21 yaşındaysa ve önceden hiç yazılımla ilgilenmemişse bu gerçekten büyük bir dezavantajdır bunu inkar etmenin anlamı yok. Şuanda yazılım sektöründe her yıl binlerce yazılım mühendisi mezun oluyor rekabet edeceği kitle bu.

edit: Seni bloklamışım neden acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi patatessiz patso -- 29 Ekim 2021; 17:42:13 >
  • Yazılım = matematik + ingilizce + algoritma mantık kurabilme.

Yani bunlar için eğer temel varsa matematik ve ingilizce konusunda temeli, bilgisi varsa asla geç değildir. Hiç bir yazılımcı kodların hepsini bilmez ve ezberlemez ihtiyacı olduğunda google dan search ederek bulur. Peki nasıl gelişir bu olay diye sorarsan öncelikle algoritma olarak mantığını kurar sonra ingilizcesi ile google da yabancı kaynaklardan "how to" mantığı ile aramalar yapar. Peki matematik demiştim o ne alaka ? İşte oda aslında işin mantığını kurabilmenin temel taşıdır. Yani ben kalkıp sana tam sayıları bul dediğimde tıpkı "x sayısının mod 2 si 0 a bölünüyorsa çifttir diyip" o şekilde kısa bir çözüm bulmana olanak sağlar yada cebirsel terimleri, üslü çevirmeleri bilmek gibidir.

Şimdi bunlara hakim olunca öğrenmesi ilerlemesi de zor olmaz. Yaş bunun neresinde diye sorarsan ozamanda öğrenme konusunda güçlük çekilmesi 38-45 yaşlarından sonra başlar ama o zamana kadar minimal yavaşlıklar kaideyi bozmaz. Yabancı firmalarda, oyun firmalarıda genç aramıyor özellikle yurt dışında. Senin dediklerin Türkiyede ülkemizde böyle ve ne o firmalar düzgün nede aldıkları elemanların çoğu düzgün. Yani iki tarafta bihaber ilerliyor ve içler acısı.

Mesela çoğu matematğe gerek yok der sonra sorsan crud işleminden başka bilmez ve yazılımcı der kendine. Oysaki bilgisayar dili binary üstüne krulmuş yani 1 ve 0 lardan ve her kod 1 ve sıfırlara cevrilir.

Bir diğer kitle ingilizice gerekmez diyor ama yine aynı şey o kitle içinde geçerli sonra burda derleyicinin verdiği en basit bir uyarıyı hatayı bile sorarlar o kadar tembel ve kötüdürlerki google translate bile paklamaz onları.

• OzMeN OzzY kullanıcısına yanıt

analitik düşünme önemli olan.

yazılım için. atıyorum elon şirketinde uzaya araç yollayacaksan tabi matematik kralı olman gerekli. yani front end adam niye mat bilsin. yaş dediğin gibi önemsiz. kafası çalışanı sağlam projeleri olanı alırlar.

ingilizce > algoritma > mat

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ShibLeg -- 30 Ekim 2021; 1:8:58 >
  • geçenlerde bu konu ile ilgili çok güzel bir yazı yazmıştım

forum editörünün zoruna falan gitmiş olacak ki ! silmiş atmış !

yaşa takılanlar anlamıyla benim bildiğim bir tek ;

emeklilikte yaşa takılanlar var.

programlama konusunda yazılım malesef bir tek dil bilmekle çözülebilinecek bir şey değil

tüm işlerinizi tek bir dilde halletmeniz için baya bir tecrübe sahibi olmanız gerekiyor

veya sadece belli işler için yazılmış dilleri ayrışık ayrışık kullanmanız gerekir

her 2 yolda baya bir zaman alacaktır.

burada zaman yıllar anlamıyla değil İ!

öğrenmek için gösterilen emek süreçleri anlamıyla

dahası gel görki projesi bile olmayan bir sürü insan var

işleri güçleri popüler olan uygulamanın alternatif taklitini yapsam

bu kullanıcı sayısının %1 ini bile toparlasam köşe olurum diyenler tayfası

zaten google play bu kafa yapısındanki milyonlarcasından geçilmiyor.

hindistanda bile şu kast sistemi yüzünden

mensup olunan aşiret formatında

insanların meslek anlamıyla berber çırağı bile olamadığı bir düzende

youtube de en çok programcı hindistandan çıkıyor

adam ne yapsın ! teknolojinin açıtığı kapıdan başka bir kulvarda yürüyemiyor.

bizimkiler yaşım mı geç diye kompleks kompleks sorularla

bir şeyler öğrenme yerine psikolojik eksikliklerini motivasyon yolu ile

kendilerini ruhen ateşleyecek bir kıvılcım arıyor.

steam üzerinde git gide artan yazılım similasyon oyunları var

hatta ileri seviye asm ve fiziksel işlemci similasyonları bile çıktı.

en temel seviyede mantık işlemci yapılarını gösteriyor

ama bizim millet del enter kill enter yazıp matrix teki neo gibi artist artist hareketlerle

multi milyoner hacker programcı vari bir fantazi diyarında yaşadıkları için

motivasyon sorununuz var ise steam dan programlama similasyon oyunlarını inceleyin bi !

bunun ötesinde fazla geyik yorum yapamayacağım.

• ShibLeg kullanıcısına yanıt

Ya musk örneği ne alaka ben onu anlamadım?

Arkadaşım matematik bileceksin kimse sana kalkıp geometri bileceksin demiyor ama hani algoritma şemaları da geometriye giriyor :) Keşke bir girip yazılım yada programcılık bölümlerinde matematik dersi konu müfredatına bakabilseydin. Belliki bihabersin o yüzden bu yorumun. MATEMATİK bilmek demek atomu parçalayacaksın kadar bilmek değildir!!!

Analitik düşünme demişsin ya işte onun temeline baksan sende göreceksin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ProjectMan kullanıcısına yanıt

Ben sana hak veriyorum bu konuda +1

• OzMeN OzzY kullanıcısına yanıt

ve dahası programlama sadece C D Ç falanca dil filanca dil bilmek de değil !

her gün sabah kalkınca düzenli bir iş süreci dışında yapılacak bir çok işiniz var ise

nasıl uğranılacak yerler alınacak şeyler bunların ağırlıklarıyla nereye nasıl giderim

otobüs mü minibus mü taksiye mi binmek işi kolaylaştırır veya maliyeti artırır.

zaman dan kazanırsam paradan kaybedermiyim !

zaten program yapmak sağlıklı çalışan bir beynin yaptığı olan şeyler bunlar.

bir çok belgeselde beyaz tahtaya amaç ve araç bağlamında sorunu çözme odaklı

bir yol gidişat diagramı hep roportaj yapılırken arka planda kalıyor.

mesele ibm t nin türkçe youtube videolarını izlerseniz

adam masa üstü uygulamalarını değil !

cam tahta üzerinde sistem mantığını gösteren çizimlerle anlatım yapıyor.

koskojaman ibm yerel video yapmış hemide yerli dilde ve ekran sistem akışı anlatıyor

ama gel göre ki bizler abi tam nereye tıklatacağız

ezberci eğitim modeli beyni kullanmayı iptal eden bir model seviyesi

haliyle programcılık okuyupta program yapabilecek hayal gücüne ulaşamamış insanlar yetiştiriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 30 Ekim 2021; 11:37:18 >

Google search ile ve kulaktan duyma bilgiler + videolar ile anca bu kadar bilgi sahibi olursunuz .

Bu yazdıklarımı bence düşünerek okuyun sizde anlayacaksınız.

• Ayrıca front-end sadece uix tasarım yapıp onu html formuna gömmek değilki :( Artık tarayıcı bazlı çalışan diller var ve onlarla front-end yazılımcılar haşir neşir. Herşeyi geçtim müşteri tasarımda bir kod bütünlüğüyle bloğuyla oluşmuş bir kısım istese yapmayacak mısın ? Heleki o kod bloğu atıyorum bir hareketli ve design türü birşey olsun ? ( mesela sarmal dönen kod bloklu logo? ( bunu ps ile yaparım deme sakın müşteri öyle istemiyor dediğim gibi olsun diyor ? E ozaman senin güzel bir döngü bilgisi +matematik hesabı yapman lazım.

• hesap makinesi kullana bilen herkes programcı olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

hesap makinesi kullana bilen herkes programcı olabilir.

Sen öyle diyorsan öyle olsun :)

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Sen olamamışsın ama project manager. O halde hesap makinesi kullanmasını bilmiyorsun.

Matematik = Mantık

matematiği çözemeyenin mantık yürütebilmesi imkânsız.

• K110 kullanıcısına yanıt

Bahsettiğim tamda bu ama gelde anlat işte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OzMeN OzzY -- 30 Ekim 2021; 17:50:26 >
  • mantık = hesap makinesi kullana biliyormusun !? :)

• mevzu aranızda tartışmaya dönmesin arkadaşlar ikinizde sakin :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.