Şimdi Ara

Yazılım Öğrenme Sürecim (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
6
Favori
2.270
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

çok teşekkür ederim, yorumlarınız teşvik edici oluyor

• Selamlar, hesabın şifresini hatırladım :) şaka bir yana uzun bir dönem belirsizliklerle geçti benim adıma ve foruma yazmamamın sebebi ise yazılıma yönelik çok çok az çalışmamın olmasıydı. Vizeler bir ertelendi online oldu bilmem ne oldu, bazı bazı kendime has sorunlarım oluştu derken baya kafalar yandı bende. Neyse ki sınavları atlattım şu anda İstanbul'dan memlekete döndüm ve bayram tatili boyunca da kalacağım.

Bu süreçte hiç mi çalışmadın derseniz aradan geçen zamana bakılırsa neredeyse ihmal edilebilecek seviyede bir çalışmam oldu. Chad Darby'nin Spring eğitiminde IOC, Hibernate Crud kısımlarını bitirdim. 502 videoda 90 video bitirdim yani. Ancak kendimi daha çok vermem gerektiğinin farkındayım ve klavyenin başına geri döndüm.

Bilmiyorum haddime mi ancak hedefimi de büyütüyorum yavaş yavaş. Backend developer olmaktan FullStack developer olma isteğine doğru bir geçiş yaşadım. Sektörde çalışan tanıdıklarımdan bildiğim kadarıyla genelde .Net ve frontEnd kısımları için Angular kullanılıyormuş. Ben java öğrendiğim için C#' a geçiş yapmaktansa kendimi bir dilde eğitmeye devam etmeyi seçtim. Spring eğitimini olabilecek en yakın zamanda hakkıyla bitirip üstüne birkaç tane deneme projesi yapıp sonrasında da Javascript öğrenmeye başlayarak hafiften FullStack' e göz kırpmak istiyorum. (Benim için birkaç ayımı vereceğim bir süreç olacak)

Bunları hallettiğim vakit üniversite 2.sınıfta güzel bir staj yeri bulmayı umuyorum. Esasında kariyer açısından staj yerinin önemli olduğunu düşünüyorum ve özellikle şunu da öğreneyim bunu da öğreneyim gibisinden bir güdümün olması da bundan kaynaklanıyor.

Evet efendim umarım layık olabiliriz, sahura kadar biraz daha çalışmaya devam edeceğim herkese esenlikler dilerim ... (ve sanırım gün sayısı yazamayacağım artık ahaha)

• furkan boncuk kullanıcısına yanıt
    Vizeler bir ertelendi online oldu derken, 6.Şubat depremi gerekçesi ile üniversitelerin kapatılıp, sanala öğretime geçilmesinin sonucu sanırım.

Üni öğrencilerinin psikolojisini çok derinden etkileyecek bir eylem o. Ben üni öğrencisi değilim, ancak bu eylem bana yapılmış gibi koydu, ancak üni öğrencilerine pek öyle koymamış gibi görünüyor (İstanbulda bir avuç öğrencinin toplanarak eylemi protesto etmesi dışında hiçbir tepki göremedik)

Bu arada back-end, front-end programlama açısından çok ayrı alanlar değil. Angular dediğin, JavaScript'in daha modüler kullanılması, amacı da front-end'te verimsiz bir dil olan JS kullanıldığı için, front-end programlamayı daha verimli yapmak. Spring'in Java projelerini daha verimli yapması yönünü kavradığında, Angular'ın bu amacını daha iyi görebilirsin.

düzenleme: Türkçe dilbilgisi düzeltme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tuğkan-0153 -- 3 Mayıs 2023; 22:6:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Vizeler bir ertelendi online oldu derken, 6.Şubat depremi gerekçesi ile üniversitelerin kapatılıp, sanala öğretime geçilmesinin sonucu sanırım.

Üni öğrencilerinin psikolojisini çok derinden etkileyecek bir eylem o. Ben üni öğrencisi değilim, ancak bu eylem bana yapılmış gibi koydu, ancak üni öğrencilerine pek öyle koymamış gibi görünüyor (İstanbulda bir avuç öğrencinin toplanarak eylemi protesto etmesi dışında hiçbir tepki göremedik)

Bu arada back-end, front-end programlama açısından çok ayrı alanlar değil. Angular dediğin, JavaScript'in daha modüler kullanılması, amacı da front-end'te verimsiz bir dil olan JS kullanıldığı için, front-end programlamayı daha verimli yapmak. Spring'in Java projelerini daha verimli yapması yönünü kavradığında, Angular'ın bu amacını daha iyi görebilirsin.

düzenleme: Türkçe dilbilgisi düzeltme

Beni de ziyadesiyle etkiledi vizelerin ertelenmesi online'a geçilmesi vs. derslere gerekli önemi veremedim. Ha notlarım pek düşmedi ama ülkede herhangi bir sıkıntıda ilk olarak eğitimin zarar görmesini anlamış değilim neyse..

Spring'in Java projelerini daha verimli hale getirmesini kavradığında demişsin mesajında, yavaş yavaş şunu görüyorum ki gerçekten de projeler için büyük kolaylıklar sunuyor. Crud işlemleri için bin satır kod yazmak yerine sana direkt metotları kendi sağlıyor bunu Rest API ye çalışırken görmüştüm yanılmıyorsam. JDBC Hibernate derken en sonunda Spring Boot'ta JPA çok daha basit bir yolla halletmeni sağlıyor.

kafamdaki bir soruya da bugün cevap buldum. Thymeleaf. Ben çalışırken sürekli iyi güzel backend yazıyoruz ancak bu kodun front end kısmı ile iletişim kurmasını nasıl sağlayacağız diyordum Thymeleaf de buna güzel bir çözüm gibi geldi. html kodunu css kodunu yazıp backend kısmında da controller'dan endpoint'leri sağladığında hepsi görünürde halloluyor. Ancak tabii ki gerçek bir proje yapmadığım için kesin bir şey söylemem yanlış olur. Henüz ilk defa front-end kısmı olan bir Crud API yaptım o da şu şekilde :

Yazılım Öğrenme Sürecim

Yazılım Öğrenme Sürecim

Bu tarz veri tabanıyla ilişkili update delete read yapabildiğin bir proje. İlk defa bu şekilde bir proje yaptım o sebeple mutluyum. Thymeleaf konusunda fikirlerini almak isterim yeteri kadar araştırmış hissetmiyorum çünkü ben de. Daha yolun başındayım bunun farkındayım, çalışmaya devam. Esenlikler dilerim ...

• Selamlar, bayadır yazmıyorum finalleri atlattım memlekete geri döndüm. Bayadır yazmıyorum foruma, biliyorum. Son zamanlarda github üzerinde fazla aktifim her gün öğrendiğim yeni şeyler üzerinden bir çalışma yapıp paylaşmaya gayret ediyorum. Ancak öncesinde yazılım öğrenme sürecim biraz duraksamıştı okul derslerim yüzünden. contribution geçmişime bakıldığında çok net anlaşılıyor ne zamanlar çalışıp ne zamanlar çalışmadığım :)

Yazılım Öğrenme Sürecim

Yazılım öğrenmeye başladığım ilk günden ,19 Eylül'den, bu yana benim aktifliğim :')

Angular öğrenmeye çalıştığımı söylemiştim son yazılarımda. Angular öğrenmeye çok yanlış bir zamanda başlamıştım ve yarım kaldı. Sonrasında çalışmaya geri döndüğümde Spring Boot'ta az proje çıkardığım için birçok noktada kendi eksiklerimi gördüm. Asıl kendi alanım backend de eksiğim varken Angular çalışmaya devam etmek istemedim.

Bir proje fikri geldi aklıma : Basit bir not alma uygulaması kodlayacağım. Web application olacak. Not oluşturma, Not güncelleme, Notu silme, Notlarını filtreleyerek arama gibi temel CRUD işlemlerini yapacak. Bir RestController ı olacak JSON verileri için. Uygulamaya Thymeleaf ile arayüz yapacağım. Login Logout Signup kullanıcıyı yetkilendirme authorization authentication işlemlerini Spring Security ile yapacağım. JWT öğrenip kullacağım. Unit test yazmayı öğrenip kullanacağım. Docker öğrenmeliyim ve Spring Cloud işlemlerini veya başka cloud teknolojilerini öğrenmeliyim. Bu siteyi oluşturup internette yayınlamayı planlıyorum.

Ha yayınlamak nasip olmazsa da bu proje için Udemy de bir eğitim seti oluşturup belki para kazanırım. Burada bahsettiğim şeylerin bazıları hakkında şu anda fikrim bile yok. Proje ilerleyişi şu şekilde oluyor . "AAA ŞU TEKNOLOJİ DE VARMIIIIŞ, Hadi öğrenip kullanayım" tarzında :)

Şimdilik proje şu şekilde :

*** Anasayfa

Yazılım Öğrenme Sürecim

*** Menü

Yazılım Öğrenme Sürecim

*** Arama Sayfası

Yazılım Öğrenme Sürecim

*** "Not" yazıp Ara Butonuna Tıklandığında Filtrelenmiş Sonuçlar

Yazılım Öğrenme Sürecim

Resimleri paylaşırken fark ettim tablodaki yazılar kaymış. bunu düzeltmeliyim . Proje için Bootstrap öğrenmeye de giriştim :)

Şimdilik böyle gidiyor, Spring Boot üzerinden kendimi geliştirerek ve merak ettiğim başka teknolojilere de göz atarak bu yazı geçireceğim . Niyetim 2.sınıfta güzel bir staj yeri bulmak. Eğer bu projeyi tamamlayıp cv'me eklersem benim için büyük artı olacağına inanıyorum.

Esenlikler herkese...:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi furkan boncuk -- 24 Haziran 2023; 20:7:30 >

• Selamlar, daha önceki yazımda bir site üzerine çalıştığımdan bahsetmiştim hatta bootstrap öğrendiğimden vs. Daha sonrasında hızımı alamayıp javascript öğrendim dom eventleri, document'leri seçme onlara özellik kazandırma gibi web sitelerinde oldukça kullanılan şeyleri öğrendim. Sadece bununla da kalmadım javascript tutorial'ı bitirdiğim için OOP (ne kadar OOP denilebilirse artık :) ) kısımlarını core kısımlarını da öğrendim. Sonrasında Node.js ve Express.js baktım. Ve gördüm ki Spring Boot ile yapabildiğim http metodlarını kullanarak yönlendirme olayını MVC olayını javascript tarafında da Express.js ile yapabiliyormuşuz. hatta çok güzel de bir playlist buldum youtube üzerinde,

Yazılım Öğrenme SürecimArin Yazilimyoutube
    Merhaba, Bu dersler serimizde Node.js, Express.js ve MongoDB teknolojilerini kullanarak bir CMS çalışması gerçekleştireceğiz. Proje Başlangıç Dosyası: https://drive.google.com/open?id=14cQelfLH9RUyPJRtSeV_I19xir-TBJnj Bazı konu başlıkları: Javascript 101 Node.js NPM Express.js MongoDB body-parser Handlebars Template Engine express-fileupload method-override session moment mongoose ve çok daha fazlası.. Twitter: ArinSoft Email: arinyazilim@gmail.com
    https://www.youtube.com/watch?v=yR7tAOJC-8M&feature=youtu.be

Meraklılarına tavsiye ederim. Çünkü hem türkçe olup hem de içeriği kaliteli eğitim bulmak çok zor. Bugün de biraz bundan dolayı yakınacağım açık olmak gerekirse...

Sonra express.js ile bir şeyler yaptım fazla ilerlemedim dürüst olmak gerekirse çünkü bir anda ben spring boot ile yapabildiğim içerikleri express + node ile de yapabiliyorum neden java ile devam edeyim ki gibi bir soru oluştu kafamda. Ancak sonrasında her ikisini de öğrenmeye ama java ya ağırlık vermeye karar verdim. çünkü java hala kurumsal olarak çok çok fazla kullanılıyor. javascript tarafına ise birçok yer yeni yeni geçiş yapıyor. belki startup lar vs. daha yakından teknolojiyi takip ediyordu tabii orası ayrı.

Sonrasında youtube üzerinde yapılan projeleri inceledim. Spring Boot + React, Spring Boot + Angular, MERN (MongoDB + Expressjs + React + Node) gibi teknolojilerle projeler yapanları gördüm. MongoDB öğrendim hemen. öncesinde postgreSQL de bildiğim için anlamak zor olmadı .

MongoDB için şu playlisti önerebilirim :

Yazılım Öğrenme SürecimThe Net Ninjayoutube
    Hey gang, in this series you'll learn how to use MongoDB (a NoSQL database) from scratch. You'll also learn how to integrate it into a simple Node.js API. ⭐⭐⭐ Get Early Access to this course on Net Ninja Pro - https://netninja.dev/p/complete-mongodb-tutorial 🐱‍💻 View other premium courses without ads on the Net Ninja Pro site: https://net-ninja-pro.teachable.com/p/net-ninja-pro/ 🐱‍💻 Access the course files on GitHub: https://github.com/iamshaunjp/complete-mongodb (lesson code available from lesson 15 onwards) 🐱‍💻 Modern JavaScript Course: On Net Ninja Pro - https://netninja.dev/p/modern-javascript-from-novice-to-ninja On Udemy - https://www.thenetninja.co.uk/udemy/modern-javascript On YouTube - https://www.youtube.com/watch?v=iWOYAxlnaww&list=PL4cUxeGkcC9haFPT7J25Q9GRB_ZkFrQAc 🐱‍💻 Node.js Crash Course: On Net Ninja Pro - https://netninja.dev/p/node-js-crash-course On YouTube - https://www.youtube.com/playlist?list=PL4cUxeGkcC9gcy9lrvMJ75z9maRw4byYp 🐱‍💻 VS Code - https://code.visualstudio.com/ 🐱‍💻 Download MongoDB - https://www.mongodb.com/try/download/community
    https://www.youtube.com/watch?v=ExcRbA7fy_A&list=PL4cUxeGkcC9h77dJ-QJlwGlZlTd4ecZOA&pp=iAQB

Bu ingilizce bir tutorial ancak anlatan eğitmeninin diksiyonu çok güzel. Eğer sizinde ingilizceniz benim gibi orta seviye falansa rahatlıkla anlayabilirsiniz sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum.

Şimdi geleliiiim mevzuya benim yakınacağım kısım ise şu, React ve Angular' ı sırasıyla öğrenmeye karar verdim. Engin Demiroğ hocanın bir React eğitimini izlemekle işe koyuldum. Başta her şey iyiydi güzeldi. Ancak React Router konusuna gelene değin. Router olayı da işe url' deki yönlendirmeleriniz. Bir teknoloji bu kadar mı değişir. 1 sene önce sanırsam React Router 6 yayınlanmış ve birçok yenilik gelmiş dolayısıyla da ben hocayı takip ettiğimde sürekli hatalarla karşılaşıyordum ve bir türlü ilerleyemiyordum.

Gittim youtube üzerinde türkçe eğitimlere baktım hepsi çok yetersiz ve yeterli olanı da 3 4 sene önceki eğitim. En son yine az evvel linkini de paylaştığım "The Net Ninja" isimli kanaldaki React ile alakalı tüm tutorial'leri silip süpürmeye karar verdim.

Şu anda da React üzerine çalışıyorum. Angular ve React bitirdikten sonra (tahminen 2 hafta sürebilir). Spring Boot + Angular ile yapılmış eticaret sitesi projeleri var. onlardan yapmak istiyorum. Daha sonrasında eticaret demişken MERN de eticaret sitesi yapmaya baya kullanışlı diyorlar. İlk paylaştığım linkteki eğitimi tamamlayıp Expressjs te kendimi geliştirdikten sonra bir de zevk için MERN ile eticaret sitesi projelerine çalışacağım.

Yani şimdiki hedeflerim :

+React

+Angular

+Spring Boot + Angular ile Ecommerce Projesi

+Expressjs

+MERN ile Ecommerce projesi

bizim site projesine ne oldu derseniz de bu bahsettiklerimi gerçekleştirdiğim taktirde çok daha rahat o projeyi çıkaracağıma inanıyorum. Durmak yok yola devam . Herkese esenlikler dilerim...

• Selamlar, yeniden :) yazmayı unutmuşum ancak daha öncesinde react öğrenen veya şu anda öğrenmeye devam edenleriniz varsa destek olmak için kullandığınız kaynakları paylaşırsanız çok büyük mutluluk duyarım. iyi günler ve esenlikler dilerim tekrardan...

• Hocam ben de birkaç aydır spring framework üzerine çalışan biri olarak sa. Öncelikle büyüklerden duyduğum kadarıyla bir dile frameworke neyse odaklanıp ona yoğunlaşmak lazım yani adım adım gitmelisin bence. Bir sürü şeye heves etmek güzel ama kafanda çorba olmasın en basitinden bir database hangi prensiplerle verimli kullanılır ortada hangi problemi varken çözüm yolu nedir gibi temel şeyleri öğrenmezsek altı temelsiz kalır.
  • Ben bir mikroservis projesi yaptım içinde jwt token, gateway ile yönlendirme vesaire kullandım sana da tavsiye edebilirim dockerize etmeyi kesin öğren ve folksdev kanalını kesinlikle takip et şuanda bir mvc projesi yapmaya çalışıyorum ben de merakımdan
  • RootGamer36xx kullanıcısına yanıt

haklısın bu konuda javascripte geçtikten sonra javayı hemen bıraktım biraz da maymun iştahlılık yapmış olabilirim. Ancak şu anda kesin olarak javacriptle ilerlemeye karar verdim, kendimi bu alanda geliştirmeye devam edeceğim. Javascript'in library'lerini kullanarak projeler üretmeye devam edeceğim. Bunda da aslında react.js öğrendikten sonra node.js ile birlikte kullanımının çok kolay olduğunu fark etmem etkili oldu. Tek bir programlama diliyle hem arayüzü hem de server tarafını yapabilmek çok cazip geldi

• Selamlar, forumu hatırlayıp 2 ay sonra geri döndüm :) Burada ne kadar istesem pek aktif olamıyorum. İsterseniz Linkedin hesabımdan projelerimi takip edebilirsiniz www.linkedin.com/in/ahmet-furkan-boncuk-537971254 . Node.js ve React.js öğrendikten sonra aslında Angular.js i kullanmaktan vazgeçmiştim. Tam bir neden belirtemesem de React.js kullanmak, Angular.js 'ten daha cazip geldi bana. Sonrasında bir gün okuldan arkadaşlarımla konuşurken bir sosyal medya uygulaması projesi geldi aklıma. Bu sosyal medya uygulaması yalnızca bizim üniversitemiz öğrencileri arasında kullanılacak ve birbirimiz arasında sınavlar olsun sohbet muhabbet olsun iletişim kurmamızı sağlayacaktı. Çünkü şöyle bir gerçek var ki, üniversitelerde arkadaşlar arasında gruplaşmalar çok oluyor ve siz okulun ilk başlarında o gruplaşmalardan birisine dahil olamadıysanız yandınız :) Açıkcası bir arkadaş grubum var ancak onun dışında okuldaki diğer insanlarla bir networking kurmada ben de sorun yaşıyordum ve böyle bir proje ile belki de üniversite içerisinde öğrencilerin birbiriyle kaynaşması kolaylaşır diye düşündüm. Bu hem okula yeni girenler için de etkili olurdu. Açıkcası asıl sebeplerden bir tanesi de şu ki : benim amacım gerçek insanların kullandığı bir uygulama yapmak. Binlerce kişilik bir kullanıcı trafiğine sahip bir uygulamayı yönetmek ve o uygulamanın performansını korumak. Bu bana çok güzel bir tecrübe olacaktı. Ayrıca bu uygulama için uzun vadede okuldan arkadaşlarımla bir ekip kurmayı düşünüyorum. Ve takım çalışmasını tatmak istiyorum veya belki ileride bir startup gibi bir şeye de evrilebilir kim bilir. Neyse isterseniz linkedin hesabımdan anlık olarak her ilerlememi görüntüleyebilirsiniz ancak ben burada bazı resimler de paylaşacağım :

#Register sayfası

Yazılım Öğrenme Sürecim

# Login sayfası

Yazılım Öğrenme Sürecim

# Homepage sayfası

Yazılım Öğrenme Sürecim

# Tekil Post Görüntülemesi

Yazılım Öğrenme Sürecim

# Başka bir kullanıcının profil sayfası

Yazılım Öğrenme Sürecim

# Kendi profil sayfan

Yazılım Öğrenme Sürecim

Uygulamanın anasayfayla ilgili kısımları bu şekilde. Buraya kadarki kısımları kodlamam yaklaşık 1 ayımı aldı. Birçok eksik var. Ancak kodladıkça daha da rahatlaşıyor diğer sorunları çözmem. Şu anda da mesajlaşmalar üzerine çalışıyorum. Uygulamada gördüğünüz diğer ksıımlar bloglar, forum, eğitimleri, duyurular vs. gibi kısımların hepsini önümüzdeki 6 - 7 ay içerisinde tamamen "halledeceğimi" veya ekipleşme faaliyetleri kafamda kurduğum gibi gerçekleşirse "halledeceğimizi" düşünüyorum. Bu uygulamayı okuldaki yetkililer rektörlük vs. gibi benimsemesini istiyorum ve aslında bizim okulumuzun bir kültürü haline gelmesini istiyorum yani bir öğrenci bizim okulumuza girdiyse yapacağı ilk iş bu uygulamaya kayıt olmak olacak. Tabii bu hayalde mi kalacak gerçekleşecek mi onu zaman gösterir. Şimdilik bu şekilde. Kendinize iyi bakın, iyi günler, esenlikler dilerim herkese...

• İlk mesaj neden boşaltılmış?

• çok güzel bi süreç.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.