Şimdi Ara

Yazılım kariyerimde nasıl bir yol izlemeliyim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
1
Favori
592
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar sizlerden yazılımcılık kariyerim için öneriler nasıl yol izlemeliyim gibi konularda fikir almak istiyorum

İlk önce kendimi tanıtayim

Adım Kaan Yaşım 17 Açık liseye gidiyorum aralıktaki sınavda başarılı olursam mevzun oluyorum(konu içerisinde lazım olacağı için şunuda söyleyeyim 7.sınıftan beri ders görmedim 7.sınıftan beri okulda 15 günden az bulunmuş olabilirim)

Yazılımla 2020 yazında udemy siber güvenlik kursuyla tanıştım 3 senede çok fazla yazılım dili ve alan değiştirdim 2022 eylülünde kesin olarak karar verdim ve fullstack developer olmaya karar verdim buna vesile olanda engin demiroğun o ay yaptığı java spring bootcampiydi

aralık 2022 tarihine kadar java spring boot çalıştım fakat alaylı olarak tecrübesiz bi şekilde direkt olarak backend java developerı olarak iş bulamam diye front-end alanına geçtim mart ayına kadar html css çalıştım nisan mayısta JS öğrenmeye başladım haziran ve eylül ayları arasında yazılıma zaman ayıramadım sonrasında aniden bi farkındalık geldi ve işin ciddiyetini anladım ve ilerleyebileceğim muhtemel yolları listeledim

1-front-end alanında evde kendim öğrenip alabileceğim sertifikaları alıp öğrendiklerimi kanıtlayan projeler yapıp sonrasında bulduğum bütün staj ilanlarına başvurucaktım

2-yazılımı tamamen boşlayıp 2024 YKSye çalışıcaktım 6 senelik eksiğide 8 ayda kapatmak alaylı olarak yazılımcı olmamdan daha zor gözüküyodu o yüzden bu en son seçeneğimdi

3-front-end ve dersleri aynı anda götürüp yksde elimden ne geliyosa yapıp yazılımla bağlantısı olan herhangi bir bölüm okuyup hem okuyup hemde iş aramayı düşünüyodum

4- 3.nün aynısı tek farkı ders çalışmayıp sadece yazılım çalışıp açıktan YBS okuyup YBS okurken iş aramaktı

ben 1 ve 4.seçeneklere yoğunlaştım ve eylül ayında tekrar tüm günümü yazılımda kendimi geliştirmeye ayırdım

bu sırada bi aile dostumuzun çalıştığı şirkete başka bi dostumuzun oğlunu yönlendirdik yazılımcı olarak fakat kendisinin biraz burnu havada olduğu için ilk işinde 60K maaş istediği alınmadı ama burası ayrı konu

bunları duyuncada benimde aklıma buraya staj için danışmak geldi

ve pazartesi BT departman müdürüyle telefonda görüştüm yaşımı eğitimimi sordu deneyimimi ve yazılımdaki bilgimi sordu bende ne biliyosam saydım ve yüzyüze görüşmeye çağırdı

bugün görüşmeye gittim konuşmayı özetleyeyim

daha genç olduğumu ve alaylı olmayı hedeflediğim için yanlış yolda olduğumu söylediler(buraya azda olsa katılıyorum)

Türkiyede bilgiye değil diplomaya bakıldığını söyledi(kamuda ve gelenekçi şirketlerde böyle olduğunu biliyorum o yüzden bunada katılıyorum)

seni istediğin zaman sana yakın bi yerde staja başlatırım ama sana bir şey katmaz dedi(diplomam olmadığı için ve yapacağım stajı cvme yazsam bile diplomam olmadığı için iş başvurularımda bir geçerliliği olmayacağı için böyle demiş)

daha yaşım erken olduğu için çok dert etmememi en kötü 2 senelik bilgisayar programcılığı kazanıp öyle gelmemi istedi(normalde bilgisayar programcılığı gibi bölümler bana boş bölümler gibi geliyodu ama adamın ilk üniversitesi bilgisayar programcılığıydı ve bilgisayar programcılığı mevzunu olup kamu kuruma girmiş bu yüzden bende bilgisayar programcılığına sıcak bakmaya başladım)

yani haziranda sınava girip temmuzda sonuçlar açıklandığında yazılımla ilgili herhangi bir bölüm kazandıysam ertesi gün gittiğimde staj ayarlayabileceğini söyledi

birde ben bu görüşmeye gitmeden 30 dakika önce instagramda gördüğüm onlyjs akademi diye bir şeye başvurdum bilgi için saat 17 civarlarındada onlar aradı

(https://www.onlyjs.com)

sistemlerini falan anlattılar bende bugün aklımda kabaca çizdiğim yol haritasını ve adamla geçen konuşmadan bahsettim

danışmanda benim düşündüğüm gibi diploma olmadanda staj bulup tecrübe kazanıp iş bulabileceğim fikrindeydi

sonrasında fiyatlarını sordum 27K dediler ki bu standart paketleri videolu kurs canlı eğitim proje ödevleri genel mentorluk desteği ve üniversite onaylı sertifika içeriyor burda internette bulamayacağım tek bir şey yok üniversite onaylı sertifikalarının geçerliliği muhtemelen BTKakademiden farksızdır

ama profesyonel pakette standart paket + Kişiye Özel Mentorluk

Profesyonel Kariyer Danışmanlığı

İstihdam Güvencesi

(İş Bulunmama Durumunda Ücret İadesi)

Uzman Söyleşisi

(Ürün Geliştirme, Proje Yönetimi vb.)

-sitelerinden alıntıladım

bu paket 38K indirim kodu ile 26K oluyor bu paketteki istihdam güvencesi ve kariyer mentorluğu çekici geldi

ve benim açımdan kayışlar tam olarak onlyjs ile görüştüğüm zaman koptu

onlyjs aramadan önce yazılıma neredeyse hiç sadece sayısal dersleri çalışıp bir yandanda algoritma öğrenmekti(algoritmalara çok hakim olmadığım bunuda müdür söyledi) sonrasında bilgisayar programcılığı kazanıp adamı arayıp staj bulmasını isticektim

ama onlyjs arayınca her şey komple karıştı

onlyjs standart paketi alsam bana bir şey katar mı internetten öğrendiklerimden ne farkı olur standart paket + üniversite yapsam olur mu

onlyjs profesyonel alıp üniversiteye bel bağlamasam mı çünkü istihdam güvenceleri var

onlyjs profesyonel alıp müdürden staj yeri bulmasını istesem profesyonel paketin bi anlamı kalır mı

onlyjs standart + müdürden staja sokması ve üniversite planını iptal mi etsem

gibi bir çok farklı seçenek çıktı ve kafamı karıştırdı siz bu durumda ne yapardınız bana ne yapmamı önerirsiniz

buraya kadar okuduğunuz ve cevapladığınız için teşekkür ederim

• Zamanında seninle benzer süreçlerden geçmiş biri olarak tavsiye vermeye çalışacağım.

Öncelikle "ya yazılımcı olmak ya da üniversite okumak" gibi bir ayrıma gitmeni tavsiye etmiyorum. TR'de üniversitelerde verilen eğitim sektör ihtiyaçlarını karşılamasa da lisans veya ön lisans okumamış olmanın sürekli karşına çıkacağına ve canını sıkacağına emin olabilirsin. Açık lise okuduğun için hafif bir çalışmayla mühendislik kazanman da zor olur. Peki ben olsam ne mi yapardım? İstanbul Üniversitesi veya Anadolu Üniversitesinin 2 yıllık Yönetim Bilişim Sistemleri veya Bilgisayar Programcılığı açık öğretim bölümleri var. Başarı sıralamaları gayet ulaşabileceğin seviyelerde. Böyle bir bölüm okursan sana şu avantajları olur;

1-Üni. mezunu olmuş olursun

2-Okurken kendini geliştirmek ve sonrasında işe girmek için bolca vaktin olur

3-Üniversite sınavına sıkı sıkıya hazırlanmana gerek kalmaz

İşin üni. yönüyle ilgili tavsiyem buydu. Şimdi gelelim yazılımda nasıl ilerleyebileceğine.

Sektörü iyi bilen biri olarak şunu söylemeliyim ki video izleyerek yazılımcı olunmuyor. Videolarla kendini geliştirebilirsin ama tam olarak bir eğitim gibi düşünmemek lazım onları. Fakat bootcamp veya canlı yazılım kursu seçerken de çok dikkatli olmalısın. Yanlış seçim yaparsan sadece maddi kaybın olmaz. Zamanın ve hevesin de kaybolur. Nasıl mı dikkat edeceksin?

1-Herhangi bir yazılım kursunu aradığında karşındakinin doğal olarak amacının sana kursu satmak olduğunu unutma.

2-Ne zaman kurulduğuna (whois sorgusu yapabilirsin) ve yorumlarına göz at.

3-Eğitimleri kimlerin verdiğini incele. Mezunların neler yaptığını sor.

4-Mümkünse online değil de yüz yüze kurs al. Bu sayede hem network edinirsin hem de motive olursun.

5-Sertifika olayına hiç takılma. E-devlette sorgulanabilir sertifika 2 haftada alınabilen bir şey.

Şimdi gelelim nereden kurs alacağına.

Şuradan al diye bir şey diyemem ama söylediğin yeri hiç duymadım ve hakkında hiç bir yorum bulamadım. Whois sorgusu yaptığımda 2023-03-04 tarihinde yani 7-8 ay önce sitesini açtığını görüyorum. Öğretmenlerine dair bilgi de bulamadım. Ayrıca sadece online kurs veriyorlar. Bu bilgilerle burası işine yarar veya yaramaz diyemem. Ben kendi aldığım kurslardan örnekler verebilirim.

Ben 2016'da Bilge Adamın (20 yıldan eski) kursunu bitirdim. 2021'de Neos Yazılım Akademi'den (3-4 yıldır var) yazılım kursu aldım.

www.bilgeadam.com
    BilgeAdam Teknoloji
    https://www.bilgeadam.com

www.neosyazilim.com
    Neos Yazılım Akademi | En iyi Yazılım Akademisi
    https://www.neosyazilim.com

Kardeşim de şu an (24 yaşında) Neos Yazılım Akademi'den kurs alıyor. Şahsi tecrübeme göre ben zamanında Bilge Adamdan aldığım kurstan memnun kalmıştım fakat geçtiğimiz yıllarda Python ve Django'ya yönelmek istedim. 2021'de çok araştırmıştım ve o zamanlar TR'de Django eğitimi veren tek yer yanılmıyorsam Neos Akademi olduğu için denemek istedim. Kurs içeriği ve eğitmenler beklentimi karşıladı o yüzden kardeşimi de buraya yönlendirdim. Kardeşimin ve benim görüşüme göre beğendiğimiz özellikleri:

Mentorluk kısmı kara düzen değil de her hafta belli bir saatte bire bir yapılıyor.

Pratik eğitim kısmı var

Bir çok şehirde kampüsü var ve bu bizim çok işimize yaradı. Kardeşim kursa ilk Bursa'da başlamıştı. Kısa süre sonra okulu bitti ve İstanbula dönmesi gerekti. Sorduğumuzda hiç ikiletmeden kaydını İstanbul kampüsüne aldılar.

Belli dönemler gece dahil eğitmen desteği oluyormuş (henüz o kısma gelmedi)

Kısacası Neos bana göre son derece eğitim odaklı ve gerçekçi. Bilge Adam büyük bir marka ama şu anki durumunu bilmiyorum. Yine de doğrudan bir tanesini tavsiye edemem ama ben kendi deneyimimi aktarmak istedim. Her ne yaparsan yap, önce sağlam bir araştırma yap ve tam bir plan kur. Emin ol araştırmaya ve düşünmeye ayırdığın zaman boşa gitmez.

• Oooo spam yapmayada başlamış vitaminsizler...

• hocam dediğin firmaların çok fazla mağduru var kimse yemez artık.

• drjacob kullanıcısına yanıt

Ben kendi deneyimimi paylaştım. Yaşım ve tecrübem gereği insanlarla tartışmayı bırakalı çok oldu. Siz de beni çürütmeye çalışmak yerine kendi deneyiminizi paylaşarak veya ortaya attığınız konuyu somutlaştırarak kardeşimize yardımcı olabilirsiniz diye düşünüyorum.

• drjacob kullanıcısına yanıt

Merhaba, isminizi öğrenebilirsek görüşme ve öğrenci kayıtlarımızdan deneyiminiz hakkında detayları tekrar görüşebiliriz. Yaşamış olduğunuz deneyimle alakalı bu nedenle değerlendirme yapamadık.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.