Şimdi Ara

[Yayında] Pardus ekibine sorun, soralım, cevaplasınlar!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
77
Cevap
1
Favori
2.666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Pazartesi günü yerli işletim sistemimiz Pardus'un Geliştirme Ekibini Donanimhaber.com Ofisinde ağırlayacağız. Ekip ile gerçekleştireceğimiz söyleşide merak ettiğiniz sorulara cevap alma şansımız olacak.

Merak ettiklerinizi sorun, soralım, cevaplasınlar!

Not: Röportaj yapılmış ve yayınlanmıştır. İlginize teşekkür ederiz.

Yorumlarınız için
    http://forum.donanimhaber.com/m_37185579/tm.htm

[wvp=1470]

< Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• http://www.pardus.org.tr/

Ben burada artık staj ve kariyer ilanlarını acıklasınlar istiyorum. İletirsen sevinirim Mesut abi.
  • neden kde kullanıyorlar?
  • Öncelikle 64bit Pardus çalışmaları için ne kadar teşekkür etsem azdır. Bunun yanında pardus'un netbook sürümü hakkında sorularım olacaktı; çalışmalar başladı mı, başladıysa ne durumda.
  • linux e de virüs bulaşmıştır hade geçmiş olsun..
    kaynak http://www.ozgurlukicin.com/forum/haberler/5746/?page=1
  • quote:

Orijinalden alıntı: freezer80

linux e de virüs bulaşmıştır hade geçmiş olsun..
    kaynak http://www.ozgurlukicin.com/forum/haberler/5746/?page=1

Rasgele bir forumdan hicbir kaynak belirtilmeden 1 sene önce yazılmıs bir yazıyı koymussun. Acaba ben buraya dünya bankasını hackledim diye konu acsam, baska forumlarda "Dünya bankası hacklendi, gecmis olsun" diye postlar atacak mısın?
  • Pardus ekibi olarak , bizim sorun olarak işlediğimiz , attığımız hiç bir mesajını neden cevaplamadıkların dan başlayalım ...

Pardus yükleyen sorunlarıyla baş başa kalıyor, en ufağından bir örnek; Benim ev arkadaşım operayı yüklemek için çılgına dönünce güle eğlene birlikte silmiştik pardüsü
  • Sanırım herkes kendi ülkesinin işletim sistemini kullanmak ister.Mesala bende bir süre pardus kullandım ama oyunları açamaması benim için en büyük sorundu mesala Devil May Cry,Crysis,Cod gibi büyük oyunlardan güzel efektli oyunlara neden destek veremediklerini ve ne zaman vereceklerini soruyorum.Düşünsenize oyunu açarken reklam olarak pardus yazıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dante38

Sanırım herkes kendi ülkesinin işletim sistemini kullanmak ister.Mesala bende bir süre pardus kullandım ama oyunları açamaması benim için en büyük sorundu mesala Devil May Cry,Crysis,Cod gibi büyük oyunlardan güzel efektli oyunlara neden destek veremediklerini ve ne zaman vereceklerini soruyorum.Düşünsenize oyunu açarken reklam olarak pardus yazıyor.

Bu sorun Pardus kaynaklı değil. Hic bir linux dağıtımında direk acamazsın o oyunları. Fakat acmak icin Wine tarzında platformlar arası gecis programları var, bunları kullanarak cogu oyunu oynayabilirsin pardusta.
  • windows tekeli neden kırılamıyor?
    windows mu çok başarılı yoksa onun alternatifleri mi çok başarısız?
  • Hocam pardus süper ama ben kullanamıyorum tam bana göre linux ama exelerdi felan çok sakat iş biri anlatmak isterse msn ekleyebilir mi? Pardusçularada iyi dileklerimi iletebilirsin.
  • 1-Wine tarzı, ama daha başarılı bir emulator neden yazılmıyor? Pardusa entegre olarak, bilindik, sık kullanılan yazılımlar için üzerinde çalışılmış bir emulator yazılsa harika olur.
    2-Neden KDE?
    3-Pardusa neden tema desteği getirilmiyor?
    4-Pardus'un neden yurtdışında tanıtımı yapılmıyor? Diğer bir çok linux (!) programı diğer dağıtımlarda çalışırken Pardus'ta sorun çıkarabiliyor?
    5-Niçin Pardus'un, netbook'lar için özel, kolay bir şekilde indirilebilecek bir USB SÜRÜM'ü yayımlanmıyor?
    6-Neden daha çok geliştirici ekibe katılmıyor?
    7-Daha çok Türkçe isimler neden kullanılmıyor? Her şey, her yazılım adı&içeriği Türkçe olmalı bence...

Mesut Bey lütfen atlamayın çok merak ediyorum tek tek sorarsanız çok minnettar kalırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: castorpollux

windows tekeli neden kırılamıyor?
    windows mu çok başarılı yoksa onun alternatifleri mi çok başarısız?

Windows cok basarılı değil ama cok zengin, cok kolay.
  • Konuyla çok fazla ilgim yok ama şöyle bir girip baktım, kedi ve köpekgillerin latince adları ilginç olmuş
  • hayret kimse sormamış, ben sorayım. linux browser'larda shockwave player eklentilerinin çalıştığını ne zaman göreceğiz?
    acaba artık çalışıyor da haberim mi yok?
  • bir soru daha sorayım.

windows işletim sisteminde antivirüs & firewall programları free veya lisanslı kullanılabiliyor. bu programların kullanımı,
    windows kullanıcısını hem iç hem de dış tehditlere karşı koruduğu gibi kullanıcılara güvende olduğunu hissini de veriyor.
    özellikle lisanslı programlar.

pardus' un ülkemize özel güvenli bir işletim sistemi olabilmesini sanırım herkes ister.
    bu durumda pardus' a böyle bir ünvan kazandırmayı hedefleyenlerin, güvenliğe de yönelmeleri kaçınılmaz.
    pardus'a özel bir güvenlik yazılımı üretmeyi düşünüyorlar mı? yoksa böyle bir program zaten var mı?

• Pardus u neden bilgisayırımıza kuralım ?

Yani Windows tan ekstra olarak bize sundugu özellikler neler ?
    Windows varken pardusu kurmamızı sadece Türk İşi olmasıyla mı saglayacaklar ?

Teşekkürler.

Yanlış anlamasınlar soruyu , bilgilendirme amaçlı soruyorum. Türk yazılımını herkes desteklemeli.
  • 1. sorum:Pardus 2009'da masaüstü yapılandırması (explorer.exe benzeri uygulama) kde çöküyordu.Ne zaman düzeltilicek herhangi bi bilgi varmı elinizde ?

Pardus'da ne zaman gnome kullanmaya başlıyacaklar 2. sorumda bu olsun

Öneri olarak:

Pardusuda ubuntuya benzetseler çok daha iyi olur.Ubuntu gerçekten çok kullanışlı.

Linux sistemini komutlarla değilde windows gibi derli toplu bi işletim sistemi gibi yapsalar satışlar windowsu bile geçer.

Son olarak pardusu yüklediğimizde msn-video oynatmak için sürücüler (mp4-mkv-avi) kursalar süper olur.Hatta amsn ve yamalarıyla (çok çeşitli yamaları bulunmakta) kurulursa çok daha fazla tutulur gibime geliyor.Ubuntuyu sevmememin bi yanıda bu mp3-mp4-mkv-avi dosyaları için illa codec yüklemek gerekli olduğu.

@The souls migration senin cevabını ben vereyim.Linux için yazılan virüsler o kadar azki virüs girme olasılığıda o kadar düşük.Ayrıca linux için kde temasını destekleyen virüs tarayıcılarda mevcut.Türk yapımı değil aslında pardus.Ortada bi linux çekirdeği var ve sen ona göre yazılım monte ediyorsun.Tabiki kolay değil bunu yapmak ama fazlada abartılmasın

Pisi paket yöneticisini ubuntu 9.10 gibi yapın çok güzel olmuş...

Ayrıca bi hikayemide paylaşayım.Kadıköy 6. noterliğinde çalışıyoruz (pc teknik servis işinde çalışıyodum) bi baktım open office.Çok şaşırdım bi devlet dairesinde pardus 2009 kullandıklarını görmek çok şaşırttı beni.Noterde çalışanlara siz linuxmu kullanıyorsunuz dedim onlarda gayet sakin evet neden ki dediler.Daha çoğu insan linuxun ne olduğunu bilmezken ordaki çalışanların linux kullanmalarına çok şaşırdım

Şimdilik bu kadar bizim fikirlerimizi dikkate aldığınız için çok teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi N-0NE -- 16 Ocak 2010; 0:18:12 >

• * Opensuse'de eula lisansı görmüştük. Pardüste de ilerde böyle bir anlaşma yada micrsoft tarafından satın alınma gibi bir durum olabilir mi? ( olacak ise hiç kurmayalım baştan :)

* Pardüsün popüler linux dağıtımı ubuntudan avantajları ve dezavantajları neler? Kde 4 teki sorunları gözönüne aldığımızda kde'yle yola devam mı edilecek ?

* Kütüphaneleri hakkında biraz bilgilendirirlerse sevinirim, güncellik falan gibi, programlar gibi...

* İlköğretim 2. basamağında 6. sınıflara dağıtılan netbooklara pardus yükleme fikri yada talebi neden olmadı? Tübitak yada pardus grubunun özellikle bu olaya el atması lazım.

* Linux öğrenimi ne zaman internetten başka boyutlara örneğin kurslara yada okullara taşınacak ?

En önemli soruyu unutmuşum. Standartlaşma !!!! Geçen yine dh'de bir üye her kernel güncellemesinde birşeylerin değiştiğini ve yeniden driver yazmak gerektiğini ya da yazmanın zor olduğundan bahsetmişti. Burdanda konu standartlaşmaya kaymıştı.

Bu soru çok önemli : Standartlaşma VS çeşitlilik (özelleşme, bireyselleşme, özgürlük) . Bu iki kavram hakkında özellikle linux için neler düşünüyorlar. Olumlu ve olumsuz tarafları hakkında neler düşünüyorlar. Linux felsefesinin standartlaşma ile arası nasıl ?

Sorularımı sorarsanız çok sevinirim Mesut Bey

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi electrogod -- 17 Ocak 2010; 0:55:40 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.