Şimdi Ara

Yavaş Dönen Fan PSU veya Bilgisayara Zarar Verir mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
220
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bilgisayarımda anakart ve CPU'ya yakın iki adet egzoz fan var. Bunlardan biri daha büyük sanırım 15 yada 17 cm. Baya büyük hatta. Diğeri de 12 cm. Şimdi bu büyük olan anakartta yer olmadığından direk molex ile PSU'ya bağlı ve küçük olana göre yarı yarıya neredeyse yavaş dönüyor. Yani yavaş derken yine dönüyor böyle duraksama vs yok ama küçük fanlar onun yanında çok hızlı görünüyor. Bu şekilde yavaş dönse bile CPU onu çalıştırmazsam 29-32 derece arasında çalışıyor boşta. Fakat onu bu şekilde yavaş dönerek çalıştırdığımda CPU 26-28 derecede çalışıyor boşta. Sizce yavaş dönmesi fan büyük olduğu için mi yoksa bozuk olduğu için mi? Yani olması gerekenden yavaş çalışıyorsa (bozuk olduğundan) PSU'yu zorlayıp bozabilir mi? Yada büyük olduğu için yavaş çalıştığından (PSU 5 volt belki veriyor ama o 12 volta ihtiyaç duyuyor) bir zarar vermez mi bu şekilde kullanabilir miyim? Eski anakartımda anakarta bağlıyordum bu fanı ve yine yavaş dönüyordu ve sıkıntı yapmadı şu ana kadar ama şimdi direk PSU'ya bağladığımdan PSU'yu zorlar mı diye korkuyorum açıkçası ve yardımlarınızı bekliyorum.

• Selamlar

Alıntı

metni:
    Kişisel bilgisayarlarda sıkça kullanılan 4 pinli güç bağlayıcısı genelde Molex bağlayıcısı diye anılır. Sarı ve kırmızı kablolar sırasıyla +12V ve +5V iken, siyah kablolar topraktır. Kaynak: tr.wikipedia.org/wiki/Molex

Fan eğer 12 Volt olarak dizayn edilmişse 12 Volt ver. Multimetre ile ölçüm yaparak ilerle. Ayrıca 7 Volt da verebilirsin:

Yavaş Dönen Fan PSU veya Bilgisayara Zarar Verir mi?

Kaynak: https://www.overclock.net/threads/molex-with-inline-resistor-7v.1631430/#post-26134329

Bir de her halükarda fanlar çok karmaşık devreler değil. Düşük volt verirsen düşük devirde çalışır, daha fazlası için PSU zorlanmaz, fan düşük voltta daha sessiz ve performansı düşük olur. İnternette bu konuyu aradım normalden daha düşük volt ne olur diye, özellikle başlarken motor stresinden bahsedilmiş, fan başlarken zorlanıyorsa biriken enerjiden dolayı parçaları ısınıp fan bozulabilirmiş.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=m6G0KbdJvbM

• E_Y_B_H_P_T E kullanıcısına yanıt

Hocam molexde sadece 5V ve toprak (GND) var fana giden. Başka da kablo yok. Yani 5V çalışıyor resimlere göre. Dediğiniz gibi ilk kalkışta yavaş başlıyor sonra belli bir hıza gelince sabit hızlı dönüyor ama tabi 12cm'lik fanlar kadar hızlı dönmüyor. Bu arada çok abartı bir yavaşlığı da yok küçüklerin yanında yavaş duruyor. Zamanla fan bozulur ama PSU'ya zarar vermez anladığım kadarıyla. Toprak hat olduğu için en fazla bozulur çalışmaz, kendine de bir şey olmaz diye düşünüyorum. Yanma vs olmaz heralde voltaj aldıkça. Sonuçta toprak hattı var. Bugün 24-25 derecelere kadar düştü CPU sıcaklığı ki hani fan yavaş da çalışsa baya faydasını gördüm. PSU'ya zarar verip vermemesi benim için önemliydi. Vermiyorsa sadece kendisi bozulacaksa bu şekilde devam edebilirim sanırım ki kendisinin de bozulacağını sanmıyorum. Eski anakartta da aynı şekilde gücü anakarttan alıp aynı hızda dönüyordu ve 3-4 sene bu hızda kullandım bir sıkıntı olmadı. Hala bozulmadı da. PSU bozulmayacaksa böyle devam edebilirim sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: thrashead

Hocam molexde sadece 5V ve toprak (GND) var fana giden. Başka da kablo yok. Yani 5V çalışıyor resimlere göre. Dediğiniz gibi ilk kalkışta yavaş başlıyor sonra belli bir hıza gelince sabit hızlı dönüyor ama tabi 12cm'lik fanlar kadar hızlı dönmüyor. Bu arada çok abartı bir yavaşlığı da yok küçüklerin yanında yavaş duruyor. Zamanla fan bozulur ama PSU'ya zarar vermez anladığım kadarıyla. Toprak hat olduğu için en fazla bozulur çalışmaz, kendine de bir şey olmaz diye düşünüyorum. Yanma vs olmaz heralde voltaj aldıkça. Sonuçta toprak hattı var. Bugün 24-25 derecelere kadar düştü CPU sıcaklığı ki hani fan yavaş da çalışsa baya faydasını gördüm. PSU'ya zarar verip vermemesi benim için önemliydi. Vermiyorsa sadece kendisi bozulacaksa bu şekilde devam edebilirim sanırım ki kendisinin de bozulacağını sanmıyorum. Eski anakartta da aynı şekilde gücü anakarttan alıp aynı hızda dönüyordu ve 3-4 sene bu hızda kullandım bir sıkıntı olmadı. Hala bozulmadı da. PSU bozulmayacaksa böyle devam edebilirim sanırım.

Hocam molexde PSU üzerinden gelen 4 pin yok mu? Eğer öyle ise şemadaki gibi değişikliği deneyebilirsin. O pin uçları muhtemelen biraz zorlamayla ile yerleri sökülüp takılabilir olabilir. Yine de uğrşamam dersen tercih senin.

Şu da var belki 12 Volta geçsen sesten duramayacaksın, mevcut sistemin için bu havalandırmanın yettiğini düşünüyorsan ve kalkışta zorlanma, dönememe gibi durumlar olmuyorsa zaten böyle de kalabilir.

• E_Y_B_H_P_T E kullanıcısına yanıt

Dediğinizi denerim ama elektrik işleri beni korkutıyor genelde. Böyle kalınca psu zarar görmeyecek sanırım çünkü dönmeme duraksama vs yok bu şekilde bırakıyım sıcaklıklar oldukça iyi çünkü. tabi yazın önemli şimdi zaten havalar soğuk. Çok teşekkürler verdiğiniz fikirlerden dolayı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thrashead -- 17 Aralık 2023; 18:12:42 >
  • thrashead kullanıcısına yanıt

Estağfurullah hocam ne demek.. Evet düşük volt da olsa her zaman tehlike var. Elin yatkın değilse hiç bulaşma. Dediğin gibi kış mevsiminden dolayı rahatsın. Şimdilik fanların döndüğünden emin ol, sıcaklığı takip et yeter. Selamlar.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.