Şimdi Ara

Yarışma: MONSTER® Q61MS-17624 İncelmesi (Tozu Üzerinde)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.136
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar incelemeden önce belirtmek isterim ki incelememde tamamen tarafsızım o yüzden Monster firmasını ne övmeye nede kötülemeye çalışmıyorum. Sadece ürünün artı ve eksi taraflarından bahsedip neler olsaydı daha iyi olurdu onlardan bahsedeceğim. O yüzden incelememde Monster firmasına değinmeyeceğim. Bu yazımdan sonra jüriye oynadığımı düşünen arkadaşlarda olabilir :) . Jüriye de oynamıyorum. Ürüne sahip olmak isteyen arkadaşlar için tam kapsamlı bir video tadında inceleme oluşturmak istedim. Lafı daha fazla uzatmadan incelememize geçelim.

Bu gün inceleyeceğim ürün MONSTER® Q61MS-17624 17.3 inç ekrana sahip bir oyun notebooku. Bu ürün 2012 yılının onuncu aylarında satılan bir ürün şuanda Monster firması tarafından satılmıyor. Sahip olmak isteyen arkadaşlar ikinci el olarak ürünü aramak zorunda. Notebook ‘un detaylarına inmeden önce isterseniz kısaca bir teknik özelliklerine değinelim.

MONSTER® Q61MS-17624 17.3 inç FullHD (1920x1080) çözünürlüğüne sahip mat bir ekrana sahip. İçerisinde üçüncü nesil Intel i7-3630QM 8 çekirdek (4 Gerçek 4 Sanal) 2.4GHz-3.4 GHz hızlarında çalışan işlemci ,1.5GB GDDR5 Nvıdıa GTX670M 192-Bit DX11 destekli ekran kartı, 16 GB (4X4GB) DDR3 1600MHz CL9 Kingston HyperX KIT Ram, 120GB Kingston HyperX 6GB/sn ( Okuma : 555 MB/s - Yazma : 510 MB/s ) hızına sahip SSD , 750GB Seagate® 3GB/sn 7200RPM HDD, 8x Multi DVD +-RW/-RAM, HD kamera, Dahili 2+1 Ses sistemi , Killer e2200 ethernet kartı ve intel wireless-n 2230 kablosuz ağ kartı bulunuyor. Ve bu canavar 3.9 Kg ağırlığında. Windows 8.1 işletim sistemine sahip canavar SSD sayesinde 3 sn gibi kısa sürede açılıyor

Şimdi de incelememizde ürünün genel hatlarına, tasarımına ve detaylarına değinelim. Ürünün kasa tasarımı hepimizin aşikar olduğumuz MSI GT70 ‘e benzediğini fark etmişinizdir. Zaten bu serinin kasası ve anakartı MSI tarafından üretiliyor.

Kasa kalın bir plastik malzemeden üretilmiş ve fırçalanmış yapısıyla gayet hoş duruyor.

Tasarım konusunda zevkler kişiden kişiye değişse de bence güzel bir tasarıma sahip.

Notebookun kapağını kaldırdığımızda üst köşelerde hoparlörler, güç butonu, dokunmatik fonksiyon tuşları, klavye ve touchpad bizi karşılıyor.

Notebookun sol kısmında 3 adet Usb 3.0 portu, SD kart okuyucu , ses giriş –çıkışlarına ve soğutma için fan kanalına yer verilmiş.

Notebookun sağ tarafında 2 adet USB portu ve DVD-ROM bulunuyor..

Notebookun arka tarafında kensington kilidi, adaptör girişi , Ethernet, VGA, E-sata ve HDMI portu bulunuyor.

Notebook’un altında ise sol alta pilimiz , sol yukarda ise bass konumlandırılmış. Geniş kapaklı tasarımı sayesinde notebooku tamamen parçalara ayırmadan oem parçları söküp takmamızı kolaylaştırmışlar.

Notebookun ön yüzünde Bluetooth , Wi-Fi, Batarya ,Uyku Modu ve CPU bildirim ledleri konumlandırılmış.

Fotoğrafları incelerken dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama notebookun sol üst kısmında bir hasar var. Bu hasarı aslında bir drop test sayabiliriz. Elimden 1.5 metre yüksekliğinden düşen 3.9 Kg ’lık canavar düşerken tutma cabasıyla biraz yavaşlasa da sol köşesi tarafından yere çarptı ve sol tarafında hasara meydana geldi. Çalışmasında hiçbir problem olmadığını da söylemek istiyorum sadece kozmatik açıdan zarar gördü. 3.9 kilogramlık canavardan daha büyük bir hasar bekliyordum. Buda MONSTER® Q61MS-17624 ‘nin malzeme kalitesini gösteriyor ve malzeme kalitesi olarak Premium malzeme olmasa da gayet dayanıklı bir plastik. Fotoğraflardan göreceğiniz üzere de maalesef çizilmeye yatkın bir plastik kullanılmış.

Notebook da kullanılan FullHD Mat ekran güneşte ve ışığın yoğun olduğu ortamlarda parlamayı engelliyor. Mat ekranların renklerinin soluk oldukları söylense de bu mat ekran notebooku kullananların daha sonraki seçimlerinin de mat ekran olacağını söyleyebilirim.

Güç tuşunun solunda (soldan sağa doğru) P1 (istediğiniz progmın kısa yolu) , Ortam oynatıcı, Turbo fan ve web cam tuşu yer alıyor. Sağında ise Wi-Fİ , Bluetooth, Harici Ekran bağlantı ve DVD rom çıkarma tuşu mevcut.

Güç tuşunun üzerinde bulunan led aslında bir bildirim ledi. Bu led eğer beyaz ise dahili ekran kartının turuncu ise harici ekran kartının çalıştığı anlamına geliyor. Böylece hangi ekran kartı devrede anlayabiliyoruz.

Klavyesi oyun için üretilmiş ve üzerindeki yazılar dayanaklı kolay kolay çıkmayacağını temin ederim. Tuşların geri bildirim hissiyatı gayet iyi derecede. Klavyede sol Ctrl ve Enter tuşu küçük olarak tasarlanmış, karanlık ortamda bu tuşları kullanırken başka tuşlara basabiliyorsunuz. Oyun dışında başka bir işe geldiğinde klavye oyun oynarken verdiği rahatlığı veremiyor.

Bu notebookun en kötü yeri touchpadi diyebilirim.Hem konumu olsun hem tuşlarının sertliği olsun hem de kullanım hassasiyeti olsun kötü bir deneyim sunuyor. Touchpadin hassasiyeti çok kötü bir durumda. Aynı zamanda tuşları çok sert ve basışı zor. Oyun oynarken touch padi kapatmayı unuttuysanız eliniz touchpade %99 değecektir ve buda fare imlecinin başka yere kayması demek. Touchpad sağ tara doğru konumlandırılsaymış daha iyi olurdu. MONSTER® Q61MS-17624 ‘i kullanırken touchpadi çok sık kullanmak istemeyeceğinizi temelli ederim. Zaten oyun oynarken kimsenin touchpad kullandığını sanmıyorum. MONSTER® Q61MS-17624 ‘e sahip olmak isteyen kullanıcılar kendilerine güzel bir mause edinseler iyi olur.

HD Webcam düşük megapiksele sahip bu yüzden iyimi kötümü olduğunu aşağıdaki webcamden çekilmiş fotoğrafa bakarak siz karar verin.

Ses konusunda ise THX TruStudio Pro ve 2+1 Hoparlörü ile gayet tok ve yüksek sesler elde ediyorsunuz. Oyun oynarken basları avcunuzun içinde hissetmek ise harika bir duygu. Ses konusunda MONSTER® Q61MS-17624 sizi yarı yolda bırakmayacağını söyleyebilirim.

Büyük bir canavarımız var bu canavarı beslemek içinde büyük bir adaptör mevcut. 19V 9.5A güce sahip adaptör 180.5 watt ile canavarımızı besliyor.

Şimdi herkesin merakla beklediği oyun performansına değinelim. Bu canavarın oyun için üretildiği belli oluyor. Oyun sırasında notebook doğal olarak ısınıyor ama bu ısı klavye tarafında hissedilmiyor. Isı notebookun arkasına fanla veriliyor. Normal kullanımda fan sesini duymuyorsunuz ama oyuna girdiğinizde fan hızlı dönmeye başlıyor buda ses yapmaya başlıyor hoparlörün sesi 20 den fazlaysa bu sesi oyun sırasında duymanız zaten güç. MONSTER® Q61MS-17624 ‘de GTX 670M ekran kartı bulunmakta bu da malum 2 yıl önce çıkan bir ekran kartına sahip ama yine de çoğu oyunu FullHD çözünürlükte orta detaylarda akıcı şekilde oynaya biliyorsunuz(örn. Battlefield4). Genelde moba tarzı oyunlar oynadığım için (örn. Dota 2) tüm ayarları fulle çekip 50 fps ‘in üstünde akıcı olarak oynatabiliyor. Bana sayılar rakamlar lazım diyen kullanıcılar içinde buradan fps değerlerine ulaşabilirler. Küçük bir de hatırlatma yapalım oyun oynarken adaptörünüzün sürekli takılı olduğundan emin olun. Hem ekran kartı tam performans da çalışır hem de batarya ömrü uzar.

Son olarak MONSTER® Q61MS-17624 tam bir oyun bilgisayarı ve ağır bir notebook. Her gün uzun saatler omzunda taşıyacak arkadaşlar için pek önermiyorum. Adaptörle birlikte toplam ağırlığı 4.5 Kg yaklaşıyor. Ayrıca bir oyun notebookuna sahip iseniz yanında ekstra kulaklık ve mause taşıyorsunuz bunlarda ekstra ağırlık demek. Her gün omzunuzda 5 Kg taşımak duruş bozukluklarına neden olabilir. MONSTER® Q61MS-17624 bu yüzden LAN partileri, buluşmalar ve evde yer sıkıntısı olanlar için kolay yer değiştirmek isteyenler için üretilmiş.
    MONSTER® Q61MS-17624 17,3” Oyun notebook’un 19.10.2012 tarihinde ön sipariş ve kampanyalı satış fiyatı : 2.799 TL (Windows işletim sistemi dahil değil.) Şuanda Monster tarafından satılmamaktadır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BayV -- 8 Mayıs 2014; 22:06:25 >

• Emeğiniz için teşekkürler.

Kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanmanız şansınızı arttıracaktır.

Başarılı bir inceleme olduğunu düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: burakesan

Emeğiniz için teşekkürler.

Kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanmanız şansınızı arttıracaktır.

Başarılı bir inceleme olduğunu düşünüyorum.

Yorumunuz için teşekkürler.
    Ayrıca yarışmada başarılar diliyorum.
  • Gerçekten tozu üzerindeymiş :D
    Bayağı hor kullanmışsınız anladığım kadarı ile. 2 yılda çizikler ile touch pad'deki hafif aşınma dışında hiç bir şeyi yok gibi.
    Düştüğünde ise o kadar ufak bir parçalanma benide şaşırttı.
    Yarışmada başarılar dilerim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: besir99

Gerçekten tozu üzerindeymiş :D
    Bayağı hor kullanmışsınız anladığım kadarı ile. 2 yılda çizikler ile touch pad'deki hafif aşınma dışında hiç bir şeyi yok gibi.
    Düştüğünde ise o kadar ufak bir parçalanma benide şaşırttı.
    Yarışmada başarılar dilerim.

Evet hocam biraz hor kullandım. Oyuncu notebooku olmasına rağmen neredeyse her gün yanımda taşıyordum. Touch pad de aşınma yok hocam parmak izi o :) touch pad kötü olduğu için kullanmıyorum. Sürekli mause ile kullanıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BayV -- 11 Haziran 2014; 14:43:05 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.