Şimdi Ara

Yapay Zeka Bölümleri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
1.376
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • geçen sene açılan yapay zeka bölümlerinin sıralamaları aşırı uçukken yök atlasta bu bölümlerin çoğunda akademik kadrosunun profesör içermediğini gösteriyor. doçent sayıları da çok az aynı üniversitenin ceng bölümüne göre.

geçen sene bu bölümlere yerleşen arkadaşlar memnunlar mı?
    akademik kadroların ileriki senelerde nasıl olacağı hakkında duyumlar var mı? sonuçta yeni açılan bölümler oldukları için geniş değiller.
    bölümlerin imkanları ve ilk sene için izlenimleri nasıl bu bölümlerde okuyanların?

• Hacettepe Yapay Zeka bölümü 2 senedir akademisyen alımı için başvuru açıyor ancak bulamadılar sanırım bulsalar kadroyu açıklarlardı. Şimdilik Bilgisayar Mühendisliğinin hocalarıyla idare etmeye çalışıyorlar.

Hatta 2 sene önce şu şekilde bir duyuru yayınlamışlardı :

Yks sınav sonuçlarına göre hacettepe üniversitesinde kurulan yapay zeka mühendisliği programı oldukça iyi bir netice çıkardı. şimdi kadromuzu daha da geliştirmeyi istiyoruz. bu programda görev almak isteyen doktor öğretim üyesi, doçent ve profesör unvanlı adaylar ayrıntılı özgeçmiş, eğitim planı ve araştırma planı dokümanlarını bölüm başkanlığına gönderebilirler.

Kısacası önce bölümler kuruldu ardından kadro oluşturuluyor denebilir.

• itu yapay zeka ne kadar kotu olabilir ki
  • Bölümde prof olmaması bölümde derse prof girmeyecegi anlamına gelmiyor en basitinden bölümümün kadrosunda olmayan bi doçent var ama dersime girdi dersi veren kişi prof olabilir yani direkt kadroyu ele almak pek dogru gelmiyor bana varsa bilmediğim bi bunun anlamı bana da söylesin :D

• Hacettepe Yapay Zeka bölümü 2 senedir akademisyen alımı için başvuru açıyor ancak bulamadılar sanırım bulsalar kadroyu açıklarlardı. Şimdilik Bilgisayar Mühendisliğinin hocalarıyla idare etmeye çalışıyorlar.

Hatta 2 sene önce şu şekilde bir duyuru yayınlamışlardı :

Yks sınav sonuçlarına göre hacettepe üniversitesinde kurulan yapay zeka mühendisliği programı oldukça iyi bir netice çıkardı. şimdi kadromuzu daha da geliştirmeyi istiyoruz. bu programda görev almak isteyen doktor öğretim üyesi, doçent ve profesör unvanlı adaylar ayrıntılı özgeçmiş, eğitim planı ve araştırma planı dokümanlarını bölüm başkanlığına gönderebilirler.

Kısacası önce bölümler kuruldu ardından kadro oluşturuluyor denebilir.

• bu yeni acilan bolumler ileride akademisyen olmak isteyenler akademisyen azligi yuzunden okunabilir bence. bolumde okuyanlar daha iyi bilir de aslinda yazilim da yapay zeka da bilgisayar muhendisliginin bir dali, sektor icin bilgisayar muh kazanip ardindan bu bolumlerde yuksek lisans yapmak daha mantikli geliyor. Yapay zeka iyi unilerde okunur bence ama tipki bilgisayar muhendisligi gibi sacma sapan yerleri de sirf yapay zeka diye yazmayin.
  • Penanggalan kullanıcısına yanıt
    yok hocam kastettiğim şey o değil. tobb ve itüdekilerin ilk 5k, hacettepe 8k ve bahçeşehir 11k bölüm sıralamaları ama tobbta 3ü doçent 5, bahçeşehirde 1i prof 4 öğretim üyesi görünüyor. diğerlerinde öğretim üyesi gözükmüyor zaten ceng bölümünden öğretim üyelerinin derslere girdiği aşikâr. bu ilk sene eğitim alanlar için bir artı mı oluşturdu yoksa bir eksi mi oluşturdu onu merak ediyorum. bir de ceng in o kadar hypelanmasına rağmen yeni açılmış bölümlerin bu kadar ileri sıralamada olması beni şaşırttı yine de açıkçası.
  • Bahçeşehire ne diyosunuz revaçta olan yapay zekayı reklam malzemesi olarak mı kullanmışlardır yoksa kaliteli eğitimi var mıdır

• İtü yapay zeka sıralaması uçar bence
  • eruhaben kullanıcısına yanıt

Bahçeşehir ' deki 4 taneden 1 tanesi (Serkan Ayvaz) Bahçeşehiri bıraktı Ytü Bilgisayara geçti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kalimantero -- 16 Temmuz 2021; 21:12:10 >

Yanlışınız var hocam, itüde nasıl öğretim üyesi gözükmüyor? 2 profesör vardı, şu anda sayı 4e yükseldi. Dışarıdan yeni bir akademisyen alındı ve birkaç kişi daha almayı düşünüyorlardı.Ayrıca bölüm bilgisayar ve bilişim fakültesi altında açıldı, yani yapay zeka hocaları bilgisayar mühendisliği öğrencilerine ders verdiği gibi bilgisayar mühendisliği hocaları da yapay zeka öğrencilerine ders verebiliyor. Yani fakülteyi bir bütün olarak düşünmek daha doğru olacaktır. Zaten fakültede toplam 3 bölüm var, birisi yeni açıldı. Sadece yapay zeka için ayrılmış 10 akademisyen olması lazım, ki bölüm 5 sene öğrenci alsa ve 200 öğrencisi olsa basit hesapla akademisyen başına 20 öğrenci düşer. Bu da fazlasıyla iyi bir oran.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Helbram -- 16 Temmuz 2021; 21:33:42 >
  • Helbram kullanıcısına yanıt
    ben bölümde okumuyorum hocam, bölüm bilgisinde gördüklerimi söyledim. yukarıda verdiğim bilgiler zaten yökatlas'tan. akademik kadro sayıları az, hiç ders işlemiyorlar galiba gibi bir beyanım olmadı. bu durum pozitif mi negatif mi etkiledi diye sordum. itü gibi ceng bölümü başarılı olan okullarda pozitif etkilemesi daha olası diye düşünüyorum.
    https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=105590133
    dediğim gibi yökatlasta gözükmüyor ama haklısınız hocam bu sene yeni gelenleri güncellememişler mi diye bugün yayınlanan kılavuzdan da kontrol ettim ve güncellenmemiş henüz.

kılavuzda itüde 2 prof 5 doç gözüküyor.
    hacettepe 1 prof 1 doç, bahçeşehir 1 prof 2 dr, tobb 3 doç 2 dr şeklinde gözüküyor. diğer dediklerinize katılıyorum itü bu konuda başarılı gözüküyor.

• Kalimantero K kullanıcısına yanıt
    aynen haklısınız hocam yökatlasta 4, kılavuzda 3 öğretim üyesi gözüküyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eruhaben -- 17 Temmuz 2021; 0:12:41 >

Görünüşe göre İtü ve Tobb hariç diğerleri kadrosunu toparlayamamış

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.