Şimdi Ara

Yanmış direncin değeri nasıl öğrenilir ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
1.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bilgisayarın 300 wattlık bir güç kaynağı var zamanla tozdan kirden ya da kondansatörlerin ömrünün bitmesinden devrede bikaç parça yanmış. Devrede genel olarak sıkıntı yok trafolar transistorler sağlam. Devreyi prize taktığımda (power tuşuna basmadan) kondansatör cayır cayır ısınmaya başlıyor zaten. Her neyse o kondansatörün yanında bir direnç var. Direnç yanmış üst katmanı kalkmış renkler belli olmuyor yani fotoğrafı var altta. Bu direnci ölçtüğümde 1.3 k değer çıkıyor yanmış bir direnç için doğru bir değer midir bu ? Devrenin üstünde değer yazmıyor R23 var bir tek ondan başka r23 e bakayım dedim bulmak imkansız dirençlerin altında kalıyor yazı.
     Yanmış direncin değeri nasıl öğrenilir  ? Yanmış direncin değeri nasıl öğrenilir  ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Dirrnçler kolay tam olarak bozulmaz, değeri düşebilir, 3.9 olan direnç bi hatamla kısa devre olup 3.3 olarak okunuyordu, sizdeki de örneğin 1.5 - 1.8 yada 2.2 olabilir,

• Üzerindeki renklerden anlaşılır burdan tam göremiyorum renkleri renkleri sırasıyla yazarsan yardımcı olurum

• Pm attım okur ve cevap verirsen çok sevinirim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.