Şimdi Ara

Yakıt tüketim bilgisindeki tutarsızlık hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
1.037
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Octavia TDI DSG (2019 model) aracımda yakıt tüketiminde aşağıdaki karşılaştırmayı yaptım.

Bilgi ekranında "Yakıt alımına 55 km kaldı" yazarken 12,6lt yakıt aldım. Trip değerini sıfırladım.

Bilgi ekranında "Yakıt alımına 55 km kaldı" 270 km kaldı yazdı.

Yakıtı tükettim.

Tekrar yakıt alımına 55 km kaldı yazarken, bilgi ekranında dolumdan bu yana ortalama yakıt tüketimine baktım .

Dolumdan bu yana ortalama yakıt 5lt/100km yazıyordu.

Ama trip değeri 220 km idi.

Yani aldığım yakıtla 220 km gittim. Ortalama 5,75 lt/100km tükettim.

Bilgi ekranında yakıt dolumundan bu yana ortalama 5 lt/100km yazarken ben gerçekte ortalama 5,75 lt/100km tükettim.

Burada bir tutarsızlık mevcut.

Sebebi ne olabilir?

Şimdiden teşekkür ederim.

• trip değerine bakmayınız depoyu fulleyip gidilen km, yakıt fiyatı bazından hesap yapınız daha net olur. ben corolla hybridde yapıyorum gram şaşma olmuyor

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Yol bilgisayarında sapma olabiliyor. Aracı fulledikten sonra bir süre kullanın ve aynı istasyonun aynı pompasında tekrar doldurun. Yol bilgisayarı değeriyle pompa değerlerini karşılaştırın. Kendi aracımda bu şekilde ölçümler yaptım sapma olmuyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hiçbir araç menzili doğru göstermez , gösteremez. Aracın gösterdiği menzil tamamen tahmini bir değerdir. Zira gerçekten kalan menzili gösteriyor olsaydı gaybı bilmiş olacaktı. Gaybı da Allah'tan başka kimse bilemez.

Aracı fulleyin değerleri sıfırlayın. Tekrar yakıt alınca yol bilgisayarını kontrol edin .

• Menzil son 3-5 kilometredeki kullanıma göre tahmini bir hesap. Depoyu doldurup yokuş aşağı viteste gazsız inin mesela 1500-2000 (yol bilgisayarı üst sınırı neyse) yazar.

En temiz ölçüm yöntemi aynı pompada atana kadar doldurmak.

• Araştırdığım kadarıyla bütün araçların bilgi ekranları ortalama tüketimi 1lt eksik gösteriyor. Kendi kullandığım dizel manuel corolla ile uzun bir otoban yolculuğu sonrası bilgi ekranı ortalama tüketimi 4.2lt gösteriyordu. Kendi yaptığım hesaplamaya göre 5.2-5.3 litre civarındaydı.

Zaten menzili tutturması imkansız. Senin sürüş sitiline, gidilen yola göre değişen bir durum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pottteee -- 6 Mart 2023; 16:5:44 >
  • dfk24 kullanıcısına yanıt

Arkadaşlar beni yanlış anladınız.

alınan yakıtla gideceğim mesafeyi tabiki doğru bilemez. Bunu beklemek anlamsız olur.

Sadece tahmin eder.

Benim sorunu şuydu:

Bilgi ekranında yakıt dolumundan bu yana ortalama 5 lt/100km yazarken ben gerçekte ortalama 5,75 lt/100km tükettim.

Yani araba 100 km'de ortalama harcanana yakıtı doğru göstermiyor.

Burada bir tutarsızlık mevcut.

• musti35 kullanıcısına yanıt
    100 km'de 0.75 litre sapma normal bir durum. Bazı araçlar nokta atışı doğru gösteriyor bazıları sapmalı bir değer gösteriyor. Mesela yakıt doldururken tabanca attıktan sonra doldurmaya devam ettiyseniz fazla alınan 0.75 litre ordan geliyor olabilir

Hiç bir aracın yol bilgisayarı gramı gramına doğru gösteremez. Veriler tahminidir.

• tefennili kullanıcısına yanıt

"Bilgi ekranında yakıt dolumundan bu yana ortalama 5 lt/100km yazarken ben gerçekte ortalama 5,75 lt/100km tükettim."

Yani araba 100 km'de ortalama harcanan yakıtı doğru göstermiyor.

O zaman bu ölçüm sistemleri doğru ölçen sistemler değil hocam.

Aynen öyle Hocam.

• Bazen başabaş tutar, bazen sapar.
    Çok defa denedim. Tam sebebini ben de bilmiyorum. Yol bilgisayarı Fiziki depo ölçümü mü yapılıyor, yoksa beyne gelen yazılımsal değerleri mi yansıtıyor bunları da bilmek gerek.

• Civicte de 0.9 - 1 lt arası eksik gösteriyor.

Aldığın yakıt / gittiğin yol olarak hesapla. Önceki benzin alışınla şimdiki aldığın arasında kat ettiğin mesafe olacak tabi.

• ESER14 kullanıcısına yanıt
    Enjektörlerin açık kalma süresini hesaplıyor. Yakıt basıncı sabit olduğu için , enjektörlerin de birim zamanda verdiği yakıt sabit olduğu için hesaplamak gayet kolay.

Mesela 0.1 saniye açık kalırsa 5 ml benzin akıtıyordur enjektör. Bu değer sabittir. Gaza çok basarsanız 0.2 saniye açık kalmış olacak ve 10 ml benzin harcanmış olacak. Bilgisayar ecusu bunu sürekli takip ediyor ve sürekli yapılan km'ye endeksliyor.

Herşey profesyonelce yani.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.