Şimdi Ara

yağma yaparmıydınız? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
81
Cevap
0
Favori
2.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir müslüman bu parayı alır mı? Soru açık ve net.
  • Haram, helal nedir bilen adam almaz.
  • Yakınsa, risksizse ve uğraş gerektirmiyorsa alırım.
    Diğer durumlarda umursamam nereye giderse gitsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tech. Türk

İt, köpek alacağına alır, emin bir yerde sahibini bulana dek saklardım. Dğerli değersiz, açıkta ya da kapalı bir mekanda ne olursa olsun onu almak haramdır.

Eğer yağmalama amaçlı orda bulunmuyorsanız ve o para sizin önünüzden geçiyor peşinden o para benim diye yüzen yoksa o para sizin kısmetinizdir kesinlikle haram değildir
  • önce alırdım diodum ama haram para sonucta ne olursa olsun.vicdanı olan almaz bence. ben alıp sahibine verirdim. 100bin dolar falan ödül verirdi heralde. eşek degil ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: TiKey

quote:

İt, köpek alacağına alır, emin bir yerde sahibini bulana dek saklardım. Dğerli değersiz, açıkta ya da kapalı bir mekanda ne olursa olsun onu almak haramdır.

Eğer yağmalama amaçlı orda bulunmuyorsanız ve o para sizin önünüzden geçiyor peşinden o para benim diye yüzen yoksa o para sizin kısmetinizdir kesinlikle haram değildir

Bunu neye dayanarak söylüyorsun? Bir malın ya da paranın yanında sahibi yoksa onu almak nasıl kısmet olabiliyor?

Selden gitmiş olsa bile siz onu alırken sahibinin haberi olmadığı için bunun adı hırsızlıktır. Ha metro istasyonunda unutulmuş bir çantayı almışsın, ha market soymuşsun, ha bunu almışsın, arada hiçbir fark yok ve bunu günah değilmiş gibi göstermeye çalışmanız da gerçekten komik.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tavuklu Pilav

Haram, helal nedir bilen adam almaz.

atmayalım cafer kardeşim.

quote:

Orijinalden alıntı: iZCi_500

Bir müslüman bu parayı alır mı? Soru açık ve net.

sünnet olan, paranın sahibini aramak amacıyla almaktır. eğer aramanızın sonucunda bulamadıysanız o bölgenin yöneticisine para teslim edilir.
  • kim almazki bu devirde diye sormak geldi içimden ben almassam başkası alacak nede olsa
  • quote:

quote:

cafer kardeşim, ne güzel atmışsın. hakkında böyle bir hadis ya da ayet ya da fetva olmayan bir konuda, kendince şartlar sıralayıp (1. yağmalama amaçlı bulunmamak, 2. paranın önünüzden geçmesi, 3. para benim diyenin olmaması (aynı zamanda yüzücü olmalı)) haram değil demişisn.

başka var mı böyle şartların ? mesela hava yağmurluysa, kedinin biri miyavlamışsa ve telefonunuzu yanlış numara diye arayıp kapatmışlarsa o gün orucu bozabilirsiniz gibi.

• quote:

Kardeşin çok ağır hasta. Onu tedavi ettirmek için büyük miktarda paraya ihtiyaç duyuyorsun. Birdenbire bir sel geliyor ve senin parayı alıp gidiyor. Sen parayı arayadururken senin paranı alan şahıs kendi kendine şöyle sesleniyor:

"Hem ben yağmalama amaçlı bulunmuyordum ki orada. Para çantası önümden geçiyordu ve kimseler de o benim param diye seslenmiyordu. Evet evet bu benim kısmetim. Bu benim param. Kıymetlim."

• ayıplan hepınıze gıdın kızılaya gıdın tsk ya gıdın beledıyelere bagıs yapın ozaman daha unlu olursdunuz copten buldu hayır yaptı dıe
  • Teknosayı basarsa belki
  • buldunuz mu la yoksa benim çantayı?

• quote:

quote:

Aferin sana.

Fetva vermeye 3 aylıkken mi başladın?

@Alpine,

Ok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-BFEC10673 -- 11 Eylül 2009; 20:24:41 >

• öbür tarafta sorgulanmayacağımı bilsem vallahide billahide alırım..ahlak mahlak dinlemem... yanlız eğer o para bir firmanın personel maaşı ise içim cız eder...
  • yağma yapmam ama hep hayalim bi gün gezerken içi para dolu bi çanta bulup o paraya çökmek kesin alırdım o parayı sonra ülkeyi terk ederdim
  • alırım gider sahibine veririm
  • Alırım ve sahibini bulana dek saklardım. Dinini, ideolojisini herşeyini geçtim; insanlık adına etik bir davranış değil o parayı harcamak.
  • alırdım sahibi bulunmazsa kendime harcamaz okul falan yapardım
  • Öncelikle verdiğim yanlış cevaptan dolayı özür dliyorum herkezden

Arkadaşlar eğer yerde bulunan paranın sahibini ararda bulamazsanız o para helalinizdir ben bunu okuldaki din hocasına sordum ve aynı zamanda teşvikiye camii nin hocasıdır kendileri.Benim sorum şu şekildeydi eğer yerde 50 lira bulursak ne yapmalıyız diye.Cevabı eğer sahibini bulamazsanız para helalinizdir demişti.Benzer bi durum sandım fakat az önce gidip babama sordum.Milyon dolar kaybeden birinin sahibini bulmak 50 lira kaybedenin sahibini bulmaktan çok daha kolaydır dedi.İlk başta anlamadım neden diye sordum.Gazetelere benzeri yerlere ilan verirsin para bulundu diye, sahibi benim diye çıkan kişilere sorabileceğin sorular olur başta paranın miktarı sonra çantayı tanımlaması kaybettiği yer vs vs diye.Bu şekilde sahibini bulabilirsin dedi. Tekrar tekrar özür diliyorum ve altını çizerek belirtiyorum ki KESİNLİKLE ART NİYET OLMADAN ATTIM O YORUMU

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.