Şimdi Ara

XPERİA 2011 SERİSİ - ROOT-BOOTLOADER-ROM-YAZILIM ve DİĞER İŞLEMLER (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.267
Cevap
53
Favori
292.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yanıtlar için sağolun fakat yedekleri geri yüklediğimde ics nin de bir önceki sürümünü yüklemiş olacağım.

Ayrıca yedek alındığında kernelin de yedeği alınıyor. Geri yüklendiğinde eski kernel de yüklenmiş olacak.

İş biraz karmaşık anlayacağınız
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaya_han

Yanıtlar için sağolun fakat yedekleri geri yüklediğimde ics nin de bir önceki sürümünü yüklemiş olacağım.

Ayrıca yedek alındığında kernelin de yedeği alınıyor. Geri yüklendiğinde eski kernel de yüklenmiş olacak.

İş biraz karmaşık anlayacağınız

CWM yedeğinde Kerneli Almıyor Bizde Yanlış Hatırlamıyorsam alıyorsa Alınan İmg Açamadığımızdan Göremiyoruz :)
    GB ydeğini ICS sistemin üzerine kurarsan Hata alırsın Yedek Hangi Sisteme ait ise O Romu yükleyip Yedeği Öyle Yüklet
  • şimdi ben daha öncesinde telefonuma root atmak istemişitim googleandroid.gentr den yapmaya çalıştım bi konudan olmadı telefonum 4.0.4 ics xperia neo v işte sonra bi program buldum root programı basit bişi ama onlada olmadı en son olarak buraya geldim burdan olurmu acaba root atabilirmiyim 4.0.4 ics için root varmıburda yoksa sadece gb için mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: osmancan71

şimdi ben daha öncesinde telefonuma root atmak istemişitim googleandroid.gentr den yapmaya çalıştım bi konudan olmadı telefonum 4.0.4 ics xperia neo v işte sonra bi program buldum root programı basit bişi ama onlada olmadı en son olarak buraya geldim burdan olurmu acaba root atabilirmiyim 4.0.4 ics için root varmıburda yoksa sadece gb için mi

ICS 4.0.4 de rootlayabilirsiniz ama onda kulağını tersten tutma durumu var, işlem gereksiz uzuyor.
    Emin olmamakla beraber sanırım ki, önce telefonunuza .42 ya da .58 GB sürümünü flashlıyorsunuz, sonra Fastboot moda alıp ADB driverlarını yüklüyor, root programını çalıştırıp rootluyorsunuz ama bitmiyor. Bu şekilde GB rootladınız. Sonra işlemin geriye kalan kısmını uyguluyorsunuz ve ICS'e yükseltiyorsunuz rootu koruyarak.
    Konunun 2. mesajını iyice okuyun, emin olmadığınız bir konu varsa kesin Orochi hoca yardımcı olacaktır, Allah başımızdan eksik etmesin onu

• quote:

Orijinalden alıntı: ogancihan

quote:

Orijinalden alıntı: .::Orochi::.

1.flashtolldan yazılım atıcaksan unroota gerek yok
    2.root gider
    3.ICS 4.0.4 geçip orginal romu kullanacaksan uyarı ledi fixi için cihazı rootlaman gerekir

1.romda hatalar giderilmiştir walkman müzik ışığı Yeni Walkmande bu özellik olmadığı için çalışmaz açıcak menu yok :P
    2.romu yükleyeceksen rootun ne önemi var rom zaten rootlu ve yetkiler tamamen açık bu roma geçmek için bootloaderi açman gerek
    olayları karıştırıyorsun konun ilk mesajını dikkatli oku root ayrı bi şey rom yüklemek ayrı bi şey
    3.58 var iken 6.mesajda verdiğim 62 tr romunu yükleyip PC companiondan Güncelleme alıp 4.0.4 geçmen daha sağlıklı olur
    daha sonra bootloaderini kırıp istediğn kerneli yükleyip ROMu yükleyeceksin ...

Ne kadar Android acemisi olduğumu az çok hepiniz anlamışsınızdır
    Ama böyle de sürmesini istemiyorum yavaş yavaş yeterince bilgi toplayıp bu işlere bulaşmak istiyorum.. Sonuçta bu Android iPhone değil nimetlerinden neden faydalanmayayım ki?

Bu öğrenme sürecim içinde de size göre kesin aptalca sorular soruyor olabilirim ama mazur görün.. Cihazımdan hem verim almak, hem de brick durumuna düşürmemek için elimden geldiğince bilgi sahibi olmaya çalışıyorum
    Size de zahmet veriyorum kusuruma bakmayın

Yani uyarı ledini ICS 4.0.4 fix'lemek istersem yapacaklarım: Root işleminin ICS için kalan kısmını uygulamak > Fix'i atmak doğru mudur?
    Fix hata verir cihaz açılmazsa da Flashtool'la GB ya da ICS mi flashlıyorum?
    Şimdi anladım ROM'da herşey paket olarak geliyor yani rootudur yetkisidir bilmemnesidir
    Peki hocam RISE ROM'unuz için hangi Kernel'i önerirsiniz? En stabili hangisi söyleyebilir misiniz Kernel deneyip değiştirmek istemiyorum sonuçta kafam daha yeni yeni basmaya başladı Android özelleştirme konularına

Bir de "ICS 4.0.4 Extended Stock Kerneller Haricindeki Kernelleri Atınca Cihaz Açılmaz" demişsiniz, ICS başlığı altında verdiğiniz kernellerin hepsi bu "Extended Stock" tanımına uyuyor mu? Yani benim anladığım ICS ROM'u yükleyeceksem ICS Kernel, GB ROM'u için GB Kernel'i kullanılmalı :))

Sorularıma cevap alırsam sevinirim hocam

• quote:

quote:

2.root gider
    3.ICS 4.0.4 geçip orginal romu kullanacaksan uyarı ledi fixi için cihazı rootlaman gerekir

1.romda hatalar giderilmiştir walkman müzik ışığı Yeni Walkmande bu özellik olmadığı için çalışmaz açıcak menu yok :P
    2.romu yükleyeceksen rootun ne önemi var rom zaten rootlu ve yetkiler tamamen açık bu roma geçmek için bootloaderi açman gerek
    olayları karıştırıyorsun konun ilk mesajını dikkatli oku root ayrı bi şey rom yüklemek ayrı bi şey
    3.58 var iken 6.mesajda verdiğim 62 tr romunu yükleyip PC companiondan Güncelleme alıp 4.0.4 geçmen daha sağlıklı olur

Ama böyle de sürmesini istemiyorum yavaş yavaş yeterince bilgi toplayıp bu işlere bulaşmak istiyorum.. Sonuçta bu Android iPhone değil nimetlerinden neden faydalanmayayım ki?

Bu öğrenme sürecim içinde de size göre kesin aptalca sorular soruyor olabilirim ama mazur görün.. Cihazımdan hem verim almak, hem de brick durumuna düşürmemek için elimden geldiğince bilgi sahibi olmaya çalışıyorum

Yani uyarı ledini ICS 4.0.4 fix'lemek istersem yapacaklarım: Root işleminin ICS için kalan kısmını uygulamak > Fix'i atmak doğru mudur?
    Şimdi anladım ROM'da herşey paket olarak geliyor yani rootudur yetkisidir bilmemnesidir
    Peki hocam RISE ROM'unuz için hangi Kernel'i önerirsiniz? En stabili hangisi söyleyebilir misiniz Kernel deneyip değiştirmek istemiyorum sonuçta kafam daha yeni yeni basmaya başladı Android özelleştirme konularına

Bir de "ICS 4.0.4 Extended Stock Kerneller Haricindeki Kernelleri Atınca Cihaz Açılmaz" demişsiniz, ICS başlığı altında verdiğiniz kernellerin hepsi bu "Extended Stock" tanımına uyuyor mu? Yani benim anladığım ICS ROM'u yükleyeceksem ICS Kernel, GB ROM'u için GB Kernel'i kullanılmalı :))

fix için evet.
    Fixi dediğim şekilde yüklediğinde hata alman imkansız hata alırsanda yazılım atıp cihazı eski haline getirebilirsin ıcs gb hangisini istersen zevk senin

kernel için ben KRSH v3 kullanıyorum şimdilik RAGE veya KRSH kernellerden istediğini dene kernel atmak 2 saniyelik iş

bootloaderi açtın açar açmaz EXtended Stock kerneli Yüklediğinde cihaz kendisini sıfırlayıp açılır
    Diğer Kernellerde Açılmıyordu Ben KRSH sürümlerini denedim Bunu çözmek içinde Cihaza rom atıcaksın
    sonuçta bootloaderi açıp kernel atmanın amacı cihaza custom rom yüklemek ? bu yüzden kerneli yüklemeden önce yükleyeceğin romun zipli dosyasını hafıza kartına atıp kerneli yükledikten sonra cihazı CWM den açıp ayarları sıfırlayıp romu yükleyeceksin

ICS için ICS kernel GB için GB kerneli Kullanacaksın şu an için ICS deki tüm romlar aynı kerneller ile çalışıyor sadece Cyanogen romlar kendi kernellerini kullanır birde MIUI romların bazıları kendi kernellerini kullanır

GB de ise Her romun kendi Kerneli Oluyor benim yaptığım GB x-WALKMAN rom Rage kerneller ile tam Uyumlu Çalışır...

• http://talk.sonymobile.com/thread/35239?start=0&tstart=0

Buradaki anlatımı aynen uyguladım. USB hata ayıklama modunu aktif etmek gerekiyormuş, biraz uğraştırdı ama sorunsuz yüklendi. Şimdi sormak istediklerim; bootloader kilidi açık kalmış mıdır? PC companion ile güncellerken sorun çıkar mı? Telefon türkçe ama klavye seçeneklerinde japonca seçenekte var ve menüdede japonca birkaç uygulama var nedense? Birde adresteki anlatımda seçtiklerimiz senin anlatımında yoktu bir yanlışlık yok değil mi?

XPERİA 2011 SERİSİ - ROOT-BOOTLOADER-ROM-YAZILIM ve DİĞER İŞLEMLER

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Raven -- 22 Temmuz 2012; 12:32:08 >

• merhaba hocam daha öncede belirtttiğiim flashlama sorununu başka versiyon atarak çözdüm sizede vermek istedim.

http://sourceforge.net/projects/seandroid/files/xperianeo/firmwares/MT15i_4.0.2.A.0.62_%281246-9107%29.zip/download
  • quote:

Orijinalden alıntı: Raven

http://talk.sonymobile.com/thread/35239?start=0&tstart=0

Buradaki anlatımı aynen uyguladım. USB hata ayıklama modunu aktif etmek gerekiyormuş, biraz uğraştırdı ama sorunsuz yüklendi. Şimdi sormak istediklerim; bootloader kilidi açık kalmış mıdır? PC companion ile güncellerken sorun çıkar mı? Telefon türkçe ama klavye seçeneklerinde japonca seçenekte var ve menüdede japonca birkaç uygulama var nedense? Birde adresteki anlatımda seçtiklerimiz senin anlatımında yoktu bir yanlışlık yok değil mi?

XPERİA 2011 SERİSİ - ROOT-BOOTLOADER-ROM-YAZILIM ve DİĞER İŞLEMLER

Flashtool Yeni Sürümlerinde Çıkıyor fazladan bi seçenek apps Log Normalde Wipe data Wipe Cache ve No Final verification Seçiyoruz
    Yanlışlık Yok Rom Japaonca olduğu için Extra uygulamalar olur
    resimide ekledim yazılım anlatımına :)

quote:

Orijinalden alıntı: kadiraybar

merhaba hocam daha öncede belirtttiğiim flashlama sorununu başka versiyon atarak çözdüm sizede vermek istedim.

http://sourceforge.net/projects/seandroid/files/xperianeo/firmwares/MT15i_4.0.2.A.0.62_%281246-9107%29.zip/download

ilk Mesaja Ekledim Yazılımı sorun alanlar kullanır :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .::Orochi::. -- 22 Temmuz 2012; 21:45:05 >

• süper açıklama olmuş
  • şu ics'yi rootlamak istiyorum da ne kadar bilgisayara hakim olsam da yine de korku var...
  • korkulacak bi şey yok anlatılanları uyguladıktan sonra hiç bi şey olmaz en kritik dert elektrik kesintisi olabilir onuda işlemi notebook ile yaparsanız oda sorun çıkarmaz toplam süre 30 dk
  • quote:

quote:

quote:

2.root gider

fix için evet.
    Fixi dediğim şekilde yüklediğinde hata alman imkansız hata alırsanda yazılım atıp cihazı eski haline getirebilirsin ıcs gb hangisini istersen zevk senin

kernel için ben KRSH v3 kullanıyorum şimdilik RAGE veya KRSH kernellerden istediğini dene kernel atmak 2 saniyelik iş

bootloaderi açtın açar açmaz EXtended Stock kerneli Yüklediğinde cihaz kendisini sıfırlayıp açılır
    Diğer Kernellerde Açılmıyordu Ben KRSH sürümlerini denedim Bunu çözmek içinde Cihaza rom atıcaksın
    sonuçta bootloaderi açıp kernel atmanın amacı cihaza custom rom yüklemek ? bu yüzden kerneli yüklemeden önce yükleyeceğin romun zipli dosyasını hafıza kartına atıp kerneli yükledikten sonra cihazı CWM den açıp ayarları sıfırlayıp romu yükleyeceksin

ICS için ICS kernel GB için GB kerneli Kullanacaksın şu an için ICS deki tüm romlar aynı kerneller ile çalışıyor sadece Cyanogen romlar kendi kernellerini kullanır birde MIUI romların bazıları kendi kernellerini kullanır

GB de ise Her romun kendi Kerneli Oluyor benim yaptığım GB x-WALKMAN rom Rage kerneller ile tam Uyumlu Çalışır...

Yani Rage, KRSH ya da Extended Stock farketmiyor.. Ama telefon Extended Stock Kernel atılmazsa, ROM atmadan açılmıyor anladığım kadarıyla.. Herhalde herkesin "SONY logosunda takılıp kalıyor" dedikleri şey bu durum mu? :D

İnternette bazı yorumlar gördüm, çoğu kişi Samsung Galaxy telefonlarına ROM atarken telefonları brick olmuş. Hatta bazıları upgrade alırken bile telefonlarını brick etmeyi becermiş :P
    Ama Sony için baktığımda Xperia X10 mini ve bir tane Arc dışında brick olan telefon yok. (Türkçe araştırdım, diğer ülkeleri bilemiyorum). Arc da "SONY logosunda takılıp kalmaktan" muzdarip, half-brick yani. Sanırım Xperia serisi brick olmaya daha dayanıklı bu güzel birşey :)))

Peki siz ikisini de dibine kadar denemiş biri olarak ICS'e geçmemi önerir misiniz? Yoksa GB'de kalıp ICS'in daha stabilleşmesini mi beklemeliyim? ICS'teki en bariz stabilite hataları nelerdir bildirim led'i dışında?
    Yoksa kendi ROM'unuzu mu kullanmamı önerirsiniz? Stabilite benim için en önemli faktör.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• hataları dert ediceksen GB de kal ICS hiç bulaşma Yanlış anlamada Çok tereddüt ediyorsun Bunları sormak yerine şimdiye kadar 50 kere yükleyip geri geçerdin en ufak sorunları dert ediyorsun rom işine giriceksen bunları dert etmeyeceksin sonuçta bootloaderi açarak risk alıyorsun :)
  • Orochi hocanın talimatları konularını okuyupta uygulayıp telefonu beceremeyenler :D dünya üzerinde bulunmasınlar :D :D. Onun yazılarını uyguladım çok mutluyum. Bootloader'ımda açık ama istersem nasıl kapatacağımı bile atlatmış bulunuyor :). Birde şöyle birşey var sakınan göze çöp batar, eğer korku varsa hiç işe girme derim :).
  • yok yok tamam karar verdim bu işlere bulaşcam sıradaki yapacağım şey bootloader'ı açmak olacak :D
    ondan sonra ICS yükleyip LED'i fixliycem, ICS yüklemeden önce format atıp fabrika ayarına dönmek daha iyi sanırım yanlış mıyım?
    eğer beğenmezsem de artık ROM'lara da girişiriz :D
  • bence Bootloader kapat Update'ini al sonra bootloader aç Kernel + rom iş temiz ;) Tabi Orochi hocam daha iyi bilir :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheNerd

bence Bootloader kapat Update'ini al sonra bootloader aç Kernel + rom iş temiz ;) Tabi Orochi hocam daha iyi bilir :)

evet haklısınız yazarken sırayı karıştırdım
    Bootloader hep kapalı olmalı Flashtool ya da yazılım almadan önce okuya okuya ezberledim
  • Bu arada RootExplorer programını bulamıyorum, Markette paralı sürümü var. Anlatımlarda arada linki verilmişti şimdi ara ara her yere baktım bulamadım
    Linkini veren olursa sevinirim..

Bu arada ICS'e geçmeden önce SD kartı formatlayıp fabrika ayarlarına dönmem lazım mı takılma yaşamamak için?
    Yoksa GB rootluyken rootu koruyarak ICS'e yükseltirsem sorun olmaz mı?
    Aynı soruyu RISE OF THE WALKMAN ROM'u için de sormak istiyorum, donma/takılma yaşar mıyım format atmadan geçersem?

EDIT: Yine aptallığıma geldi herhalde, RootExplorer RISE OF THE WALKMAN'in içinde varmış. İhtiyacım olur mu ROM yüklenmeden önce?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ogancihan -- 25 Temmuz 2012; 9:17:16 >
  • Cm9 rc2 deneyen var mı arkadaşlar ?
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.