Şimdi Ara

Xiaomi Redmi Note 8 [ANA KONU] (303. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.237
Cevap
129
Favori
557.849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 301302303304305
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bymoci B kullanıcısına yanıt
    Makro mod açık kalmış olabilir. Açık değilse ayarıyla oynanmış olabilir. Veya lens kirlidir, bir bezle (elinizle değil) güzelce temizleyin. Bu da sorun kaynağı değilse format atmak önerilir. Format da işe yaramazsa yazılım yeniden yüklenir. Yazılım da işe yaramazsa cihazın kamerasında sorun vardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: BorazanPower

@smaug @bilexsamet o zaman ne olacağı hiç belli olmaz. Benim cihaz siyah diye TP color sizinle aynı değil sanırım, çıkarımım bu yönde.

Kamera sensörleri de farklı olabilir demişsiniz, yani birimizde daha iyi birimizde ondan düşük mü olabiliyor yani? Benim cihazın üretim tarihi Kasım 2019 gözüküyor bu arada. 2. Parti mi oluyor bu tarih?
    Eşimin Redmi Note 8 Huaxing panele sahip.
    Telefonun rengi siyah ama onunkinde TP Color kısmında "534232" yazıyor.

Bu arada telefonun üretim tarihine nereden bakıyoruz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilexsamet -- 29 Mayıs 2020; 13:54:59 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: efekcr

Sizin arka kamera kısmında da fark var?

Sizdeki: ov02a10_ofilm_ii
    Bizdeki: gc02m1_ofilm_ii

Bunların arasındaki fark nedir bilen var mı?
    Muadil farklı marka/model sensörler kullanılmış. Ben de garipsedim. Toplama bilgisayarlar aklıma geldi. 😁

Zaten ikimizde farklı olan sensörler arka aux kamera yani derinlik sensörü.

Ben derinlik sensörünün pek bir fark oluşturacağını düşünmüyorum.

Allah'tan hepimizdeki ana kamera sensörü aynı. Ana kamera sensörü Samsung S5KGM1.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilexsamet -- 29 Mayıs 2020; 14:5:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bymoci

Hocam merhaba. Telefonum note 8 kamera sorunu var cozurluluk düşük gibi birde çektikten sonra yakinlastirinca yağlı boya resmi gibi oluyor note 7 ile karsilastirdim benim telefon çok titriyor kamreaasi birde cozurlulugu daha düşük . Bunun için bir uygulama varmı ( g cam indirdim pek değişiklik yapmadı ). Veya yazilimmi atılması gerekiyor. Huaweide aynı sorun vardı daha kotu garantiye göndermiştim yazılım filan atmisiti bundada bu sebepten mıdır
    Sağ üstteki yıldız işaretine tıklayıp "Güzellik" ayarını en düşüğe getirin.

Bende de çok yakınlaştırınca sulu boya/yağlı boya gibi oluyor. Ama sizdeki ile bendeki farkı bilemiyorum. Özellikle düşük ışıkta çekilen fotoğraflar böyle oluyor.

Bizde 2 tane Redmi Note 8 olunca birbiri ile kıyaslayıp bir şeyin bozuk mu yoksa normal mi olduğunu tespit etmem kolay oluyor. 😁

Mesela kamera ile fotoğrafı çekmeden daha net bir çözünülük ve kalite oluyor. Yani önizleme esnasında. Ama fotoğrafı çekince fotoğraftaki kalite düşüyordu. Yani daha kötü bir görüntü oluyordu. Diğer telefon ile kıyaslandığımda onda da böyle olduğunu gördüm.
    Özetle normal modda fotoğrafı önizleme halindeki (yani fotoğrafı çekmeden önce ekrandaki görüntü) gibi net çekmiyor. Bu sorunu çözmek için gece modunu kullanıyorum. Önizlemedeki ile aynı kalitede fotoğraf çekiyor ama normal çekimden daha uzun sürüyor. Onu da her zaman kullanamıyorum tabi. Çünkü gece modunda sabit bir şey çekmek lazım.

Bir de fotoğrafları yüksek ışıkta çekmek lazım.

• bilexsamet kullanıcısına yanıt
    Kutunun bu yüzünde sağ alt tarafta hocam. 2019.12 yazıyor.

Xiaomi Redmi Note 8 [ANA KONU]

• Smaug kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim cevabınız için. Ben çok yoğun kullanmıyorum, bu şekilde okuma modunda kullanmaya devam edeyim, inşallah sorun olmaz.

• efekcr kullanıcısına yanıt
    Bunu duymak bizi rahatlattı hocam. En azından beş dakika sonra kaybolması bile iyi bir durum. Teşekkür ederim :)

• quote:

Kutunun bu yüzünde sağ alt tarafta hocam. 2019.12 yazıyor.

Teşekkürler.

Bizim birisi Tianma birisi Huaxing panelli olmak üzere iki Redmi Note 8'de de 2019.11 (2019 Kasım) yazıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilexsamet -- 29 Mayıs 2020; 17:25:26 >
  • quote:

@smaug @bilexsamet o zaman ne olacağı hiç belli olmaz. Benim cihaz siyah diye TP color sizinle aynı değil sanırım, çıkarımım bu yönde.

Kamera sensörleri de farklı olabilir demişsiniz, yani birimizde daha iyi birimizde ondan düşük mü olabiliyor yani? Benim cihazın üretim tarihi Kasım 2019 gözüküyor bu arada. 2. Parti mi oluyor bu tarih?
    Ana kamera ve ön kamera sensörlerimiz aynıymış zaten. Diğer sensörlerin farklı olmasının normal kullanımda çok bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. Mesela geniş açı kamera ve makro kamerayı çok kullanmıyorum ben.

Ah keşke bizimkilerde yeni panel olsa da ghost screen çıkmasa....

Makro kamera zaten olmasa da olurmuş. Geniş açıyı da gerekli durumlarda kullanıyorum bir ortamı vs. Çekmek için. Zaten arka ve ön kamera gcam'da gayet iyi. Özellikle ön kamerayı çok iyi buluyorum sunny marka lens varmış söyleseler dalga geçerim sunny ne diye ama bence gayet başarılı. Aslında ghost screen de pek önemli değil de, şu görüntü konuşmada kalite düzelse keşke...

• BorazanPower kullanıcısına yanıt
    Sunny dediği, Sony hocam. Kod adı Sunny. Sadece içinde kullanılan lens Sony üretimi (camlar), sensörün kendisi GM1 ve GM2. Galiba sunny_i diye bitenler GM2, ofilm_ii diye bitenler GM1.

Kamerada kullanılan camlar da performansı etkiliyor. Sony lens kullanılan GM2 düşük ışıkta daha iyi diyorlar ama kamera yazılımı ve işlemci çok iyi olmadığı için fark olmuyor bize. Birebir aynısı gibi yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Smaug -- 29 Mayıs 2020; 18:9:20 >
  • quote:

Makro kamera zaten olmasa da olurmuş. Geniş açıyı da gerekli durumlarda kullanıyorum bir ortamı vs. Çekmek için. Zaten arka ve ön kamera gcam'da gayet iyi. Özellikle ön kamerayı çok iyi buluyorum sunny marka lens varmış söyleseler dalga geçerim sunny ne diye ama bence gayet başarılı. Aslında ghost screen de pek önemli değil de, şu görüntü konuşmada kalite düzelse keşke...
    Lensten ziyade sensör önemli aslında.
    Lens cam gibi bir şey, optik yani.

Sunny ve ofilm olarak iki farklı lens kullanılmış gördüğüm kadarıyla. Ama kamera sensörleri modelleri aşağıda arada kod gibi yazan şeyler aslında. Orada kamera sensörlerinin modelleri yazıyor. Yani kamera sensörleri koyu yazıp altını çizdiklerim:

back: ginkgo_s5kgm1_ofilm_ii
    back_aux: ginkgo_ov02a10_ofilm_ii
    front: ginkgo_ov13855_sunny_ii
    back_wide: ginkgo_ov8856_ofilm_ii
    back_macro: ginkgo_gc2375h_af_ofilm_ii

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilexsamet -- 29 Mayıs 2020; 18:8:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Smaug

Sunny dediği, Sony hocam. Kod adı Sunny. Sadece içinde kullanılan lens Sony üretimi (camlar), sensörün kendisi GM1 ve GM2. Galiba sunny_i diye bitenler GM2, ofilm_ii diye bitenler GM1.

Kamerada kullanılan camlar da performansı etkiliyor. Sony lens kullanılan GM2 düşük ışıkta daha iyi diyorlar ama kamera yazılımı ve işlemci çok iyi olmadığı için fark olmuyor bize. Birebir aynısı gibi yani.
    Lensin o kadar etkisinin olduğunu bilmiyordum.

GM1 ve GM2 ne oluyor? Hangisi daha iyi bunların?

GM1 ve GM2'den kasıt Samsung'un 48MP'lik S5KGM1 ve S5KGM2 model kamera sensörleri mi?

Bu arada ekran alıntısı koyan ben dahil 4 kişinin ana kamera sensörü de Samsung S5KGM1.

Wikipedia'daki tabloda bu iki sensörün (S5KGM1 ve S5KGM2) de Redmi Note 8'de kullanıldığı yazıyor:
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Samsung_CMOS

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilexsamet -- 29 Mayıs 2020; 19:11:38 >

Lens etkili ama iyi bir işlemci ve kamera yazılımı ile etkili. Misal Mi Note 10 ile Mi Note 10 Pro arasında ram ve depolama dışında bir de fazladan 1 katman lens farkı var. Özellikle gece biraz fark ediyor, diyorlardı karşılaştıranlar. Ama bizim cihazın ne kamera yazılımı iyi, ne de işlemcisi güçlü. Yani fark olmuyor o kadar.

Aida64 programı benim cihazın kamerasında S5KGM2 diyor. Sunny ve Ofilm farkını bunu bağladım.

Ama dediğim gibi, iki cihaz arasında fark edebileceğimiz bir fark olmayacaktır.

• quote:

Lens etkili ama iyi bir işlemci ve kamera yazılımı ile etkili. Misal Mi Note 10 ile Mi Note 10 Pro arasında ram ve depolama dışında bir de fazladan 1 katman lens farkı var. Özellikle gece biraz fark ediyor, diyorlardı karşılaştıranlar. Ama bizim cihazın ne kamera yazılımı iyi, ne de işlemcisi güçlü. Yani fark olmuyor o kadar.

Aida64 programı benim cihazın kamerasında S5KGM2 diyor. Sunny ve Ofilm farkını bunu bağladım.

Ama dediğim gibi, iki cihaz arasında fark edebileceğimiz bir fark olmayacaktır.
    Aynen hocam.
    Aida64 dediğiniz uygulamanın linkini paylaşabilir misiniz?
    Ben de bakayım orada bilgiler nasıl çıkacak diye.

Uygulama bağlantısı:
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.finalwire.aida64

Benim cihaza gösterdiği:

Not: Sadece ön ve arka kamerayı gösteriyor. Uygulamaya girince "Cihazlar" kısmına tıklayın, kamera izni isteyecek, verin izni. Ve bazı cihazlarda hiç göstermiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Smaug -- 29 Mayıs 2020; 19:33:24 >

• quote:

Uygulama bağlantısı:
    https://play.google.com/store/apps/details?id=com.finalwire.aida64

Benim cihaza gösterdiği:

Not: Sadece ön ve arka kamerayı gösteriyor. Uygulamaya girince "Cihazlar" kısmına tıklayın, kamera izni isteyecek, verin izni. Ve bazı cihazlarda hiç göstermiyor.
    Bende de bilgiler aynı çıktı.

Bu uygulamadan bakınca ana kamera sensörü telefonun kendi ayarlarındaki S5KGM1 bilgisinden farklı olarak S5KGM2 çıkıyor. Ama ön kamera sensörü bilgileri telefonun kendi ayarında da uygulamadaki bilgide de aynı, yani OV13855.

Bendeki sonuç şöyle:

Cihazı otomatik tanıyıp var olan bilgiyi yazıyor olabilir. Çok takılmamak gerek.

• 
Sayfa: önceki 301302303304305
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.