Şimdi Ara

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! (50. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
7.009
Cevap
137
Favori
310.950
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
52 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4849505152
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Xiaomi Redmi AC2100 modeline sanırım, keenetic'in yazılımını yüklemeyi başarmışlar.

ilgilenen yada konu hakkında bilgisi olan varsa paylaşım yapan olursa memnun olurum.

• Xiaomi 4a Giga routerıma Openwrt yazılımını buradaki yönergelere uygun bir şekilde sorunsuz kurdum lakin SQM eklentisini kurmaya çalışırken kernel'in güncel olmadığı ile ilgili hata veriyor ve yüklemiyor. Nasıl çözebilirim bu sorunu?

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!
  • naz_eg kullanıcısına yanıt

official olanı değil de araujormun sürümünü kurmuşsunuz sanırım onda banada olmuştu.

ssh ile bağlanıp opkg ile kurmak tavsiye edilmiş ancak araujorm a ssh ile bağlanamadım ben.

official olana geçtim onda zaten güncel kernel olduğu için sorun olmadı.

ayrıca 17 mart buildi önceki denediğim buildlere göre daha stabil çıktı.

21.02 olan sürüm bende şu an mükemmel çalışıyor.4 gün oldu kopma olmadı.SQM de aynı şekilde.

• agritux kullanıcısına yanıt

1.sayfadaki şu linkten kurmuştum:

https://downloads.openwrt.org/releases/21.02-SNAPSHOT/targets/ramips/mt7621//

xiaomi_mi-router-4a-gigabit-squashfs-sysupgrade.bin dosyası ile.

Router'da da sürüm olarak şu gözüküyor:

OpenWrt 21.02-SNAPSHOT r15877-7e1ab3b746

• Bir hata olmuş olabilir mi acaba? Mevcut sürümünüz nedir acaba luciden bakabilir misiniz?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Bu şekilde gözüküyor:

Firmware Version: OpenWrt 21.02-SNAPSHOT r15877-7e1ab3b746 / LuCI openwrt-21.02 branch git-21.062.56276-2e1f950

Kernel Version: 5.4.99

Merhaba,

Hocam snapshot sürümleri çok sık güncellenir. Dolayısıyla sizin kurduğunuz sürüm bugün eski kalmış olabilir. (r15877)

Snapshot özelinde konuşuyorum; programların olduğu repo'lar her zaman en güncel yazılm için uygundur. (Stabil sürümlerde bu sorun olmaz.)

Naçizane size tavsiyem en yeni snapshot'a güncelleme yapmanız olur. An itibariyle 18 Mart akşamı çıkan sürüm (r15913) günceldir. Muhtemelen bu sürümde kernel versiyonu güncellendi ve bu yüzden sorun yaşıyorsunuz.

https://downloads.openwrt.org/releases/21.02-SNAPSHOT/targets/ramips/mt7621//

https://downloads.openwrt.org/releases/21.02-SNAPSHOT/targets/ramips/mt7621//openwrt-21.02-snapshot-r15913-192486ac74-ramips-mt7621-xiaomi_mi-router-4a-gigabit-squashfs-sysupgrade.bin

Kolay gelsin

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

Öncelikle yardımınız için teşekkür ediyorum. Direk Openwrt üzerinden güncelleyebiliyorum değil mi? Bu şekildeyse güncelleme esnasında dikkat etmem gereken bir nokta var mı?

Paketi indirip flash firmware bölümünden güncelleyebilirsiniz. Yakın sürümlerde ayarları sakla diyebilirsiniz ama uzak sürümlerde çok tavsiye edilmiyor. Dikkat etmeniz gereken husus belki upload bittikten sonra, flash demeden sha1 kontrolü yapabilirsiniz ve kurulum bitene kadar elektriği kesmemeye dikkat edebilirsiniz.

Bende sizinle aynı gün yeni kurulum yapmıştım bende sqm kurulumu sorun olmamıştı. Ama ben kurulum hemen ardından sqm kurmuştum belki siz kurana kadar sqm güncellenmiştir.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

Dediğiniz gibi güncelledim ve sqm sorunsuz bir şekilde kuruldu bu sefer. Çok teşekkürler tekrardan.

• Bu arada güncellerken ayarları sakla seçeneğini işaretlememe rağmen kurduğum adblock eklentisi silindi. Diğer yaptığım ayarlarda sıkıntı yok. Her güncellemede yüklediğimiz eklentileri yeniden mi kurmamız gerekiyor?

• 0ldskool kullanıcısına yanıt

sayın hocam bilmediğime verin, sora sora öğreniyorum.

alttaki linkte verdiğiniz satabil sürümler midir? yoksa güncellenene versiyonlar mıdır?

https://downloads.openwrt.org/releases/21.02-SNAPSHOT/targets/ramips/mt7621/

Birde benim kullandığım tam olarak hangi sürüm veya hangi geliştirici. Değişmeli miyim acaba bilemedim.

şu sqm olayını da çözemedim bir türlü.

Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı!

Merhaba,

Hocam aslında dediğiniz gibi ayarların ve programların kalması gerekiyor. Zaten her güncelleme böyle olacak olsa kimse kurulu düzenini bozup güncellemek istemez. Ama snapshotlar arasında geçişte eğer olası bir uyumsuzluk söz konusu ise önlem amaçlı kaldırmış olabilir. Neticede adblock da bir program, sistemle uyumlu sürümün kurulu olması gerekebilir. Başka bir ihtimal aklıma gelmedi maalesef.

• tb_fb T kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Hocam estağfurullah...

Yok maalesef henüz stabi sürümler çıkmadı. Stabil sürüm için daha çok zaman var.

Bunlar 21.02 için ön izleme sürümleri gibi bir şey aslında. Normal snapshotlardan farklı olarak LuCi arayüzü kurulu olarak geliyor. Bir süre böyle test sürümleri çıkacak daha sonra RC (release candidate) sürümleri çıkacak ondan da sonra stabil sürüm gelecek.

Siz muhtemelen araujorm sürümünü kullanıyorsunuz. Bana sorarsanız memnunsanız hiç güncellemeye heves etmeyin. Ben çalışıyorsa elleme fikrini seven birisiyim. Kendim de araujorm firmware kullandım, çok güzel çalışıyordu memnundum ben. İşte şimdi 1 ay kadar 21.02 kullandım, arada pppoe sorunu yaşadım geri döndüm vs. Onun dışında hep araujorm firmware'deyim.

SQM kolay bir şey aslında. Siz nasıl bir sorun yaşadınız? SQM için hem benim hem de başka arkadaşların faydalı mesajları var forumda. Hatta naçizane daha önce kurulum ve ayarlamasını da anlatmıştım. Yine de olmazsa yardım etmeye çalışırız elbette.

Kolay gelsin.

• Arkadaşlar cümleten kolay gelsin.

benim sorunum cihazımı alalı henüz 2 gün oldu

Xiaomi Mi WiFi Router 4C

aldığım ürün tamamen çince olduğu için general firmware yükledim (sürüm: miwifi_r4cm_firmware 3.0.16_ENG.bin) ve Türkçeye çevirdim lakin sonrasında kablosuz tekrarlayıcı modunu bir türlü ayarlayamadım.

Bende eski sürümü tekrar bularak çince ( sürüm: miwifi_r4cm_firmware_cb838_2.14.80.bin) sürümü tekrar yükledim.

işte sorunum burda başladı eski sürüme dönerken bana eski bir sürüm yüklüyorsunuz sorun yaşamamak için verileri silin diye bir soru sordu bende tamam sil dedim

ancak sildiğim veriler sonrası eski sürüme döndü dönmeyede menü basit bir sürüme geçiş yaptı. ilk aldığımda ve general sürümü ilk yüklediğim esnada menü gelişmiş menüydü, şimdi telefonumdan daha önce girdiğim menü seçenekleri sönük çıkıyor ve cihazınız desteklemiyor diyor, o ana kadar herhangi bir sıkıntı yoktu girebiliyordum.

menüde mac engelleme hız engelleme ve daha bir çok özellik varken şuan hepsi kayboldu.

ilk kullanımda http://192.168.31.1/ ana menüye girerken şimdi http://192.168.1.42/ girilebiliyor.

bu sorun değil ancak sadece telefondan değil bilgisayardan tarayıcıdanda girince aynı şekilde basit bir menü geliyor, önceki gelişmiş menü ayarları tamamen gitmiş.

bununla ilgili bana yardımcı olabilecek ustalarımız varsa çok memnun olurum. eski gelişmiş menüye nasıl dönebilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koraskaan_ -- 20 Mart 2021; 14:6:36 >

• koraskaan_ K kullanıcısına yanıt

Merhaba,

Stok yazılımla ilgili tecrübem fazla yok. Ama benim bildiğim kadarıyla cihazı router modunda kullanmak ile repeater modunda kullanmak arasında farklar oluyor.

Router modunda birçok ayar ve seçenek imkanı varken, repeater modunda burada anlattığınız gibi daha basit bir hale dönüyor. Cihazı repater modunda kullandığınızı düşünürsek sizdeki durum bununla alakalı olabilir.

Kolay gelsin.

• cihazımı router modunda kullanıp kullanmadığımı nasıl anlayacağım bilmiyorum, şuan openwrt modunu yükledim cihaz bambaşka bi hal aldı, bu seferde aşırı anlaşılmaz bi münü görünümüne sahip oldu ve dil ingilizce, şimdi bunun üzerine stock miwifi_r4cm_firmware_c6fa8_3.0.23_INT.bin dosyasını atmayı düşünüyorum bakalım ne olacak, eğer eski haline döndermeme yardım ederseniz hem bilgi sahibi oluruz konuyla ilgili hemde ilerde böyle bir durum başına gelecek olan arkadaşlara yardımcı olmuş oluruz, şimdi yükleyecem tecrübe edince burdan sizlerle paylaşırım, eğer herşey yolunda giderse güzel olacak yada cihaz çöp olacak bakalım artık kısmette ne varsa Xiaomi Router Modelleri ve OpenWrt Firmware [ANA KONU] - OpenWrt 23.05.2 Yayınlandı! 

• @Oldskool hocam merhabalar. Daha önce de yazmıştım sizlere. Kurulumu tastamam yapmama rağmen cihazın wifi ı pc de gözükmüyordu. Süperonline nın ip ile aynı olduğu için Xioaminin ip yi yazdığınız şekilde değiştirdim. fakat save etmeme rağmen hala eski ip den arayüze giriş yapılıyor(kablo ile yaptım bu arada. modem ile router arasında kablo yoktu) Kabloyla bağlandığında bağlandı gözüküyor fakat internet kullanılamıyor. Bir el atarsanız çok sevineceğim. Saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nalburs -- 20 Mart 2021; 21:39:57 >
  • 
Sayfa: önceki 4849505152
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.