Şimdi Ara

WV Bora oksijen sensörü arızası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
17.038
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2000 model WV Bora aracımın ilk sahibiyim, arabam 11 yaşında ve bugüne kadar çok önemli ve büyük bir arıza çıkarmadı bu nedenle satmadım tek kusuru benzin 4 TL olunca çok yakıt yakıyor.. Son 15-20 gündür arabam yolda giderken arasıra stop ediyor rölanti 8'de bazen bir bakıyorsunuz rölanti düşüyor ve yolda giderken bazen yavaşlayıp viraj dönerken motor stop ediyor. Çekişinde ve gaz yemesinde bir sorun yok stop edeceğini anladığımda gaz veriyorum düzeliyor. Neyse bu hafta sonu özel servise götürdüm bilgisayara bağladılar oksijen sensörü arızası çıktı, aracı lifte kaldırdık manifoltun bitiminde sağ ön tekerin biraz arkasında bir soketi var oradan modeline baktık ruhsattan motor numrasına baktık usta bir iki yerden fiyat aldı, Bosch marka oksijen sensörü 220 TL Çin malı olursa 110 TL dedi.. İstersen internetten arayıp parçayı alın biz takarız dedi, benim parça "2000 model WV Bora AKL motor için oksijen sensörü"ymüş. Forumda bazı arkadaşların mesajlarını okudum bu tür arıza yaşayanlar olmuş ama parça fiyatı konusunda uçurumlar var 40-50 TL diyen 350-300 hatta 900 TL diyenler bile var.. Bu konuda üstad olan arkadaşlar yorumlarını yazarlarsa çok sevinirim. Birde bu parçayı ucuza alabileceğim bir yer tavsiye edebilir misiniz? Aracın yakıt tüketimi çok arttı bu parçadan dolayı olduğunu düşünüyorum, siz ne dersiniz?

Saygılar,
    NFY

• İki tane sensör var hocam. bir tanesi 200 250TL cıvarında diğeri ise 800 900 TL cıvarında.
    800lük sensor NoX sensörüydü yanlış hatırlamıyorsam.
    Sensör arızalanabilir hocam.
    Ama arızalanmayadabilir. Belki boğaz kelebeğindeki pislik vs sensörü yanıltıyor olabilir.
    Arıza kodunu sildirttikten sonra hemen tekrar ışık mı yakıyor?
  • Aynısı benimde başıma gelmişti.Sensörün uç kısmında seri numarası vardır vw için şöyle mesela 036906262G.

Sizde aracınızın sensör kodunu bi yere yazıp googleda aratın 80 90 liradan 300 500 liraya kadar farklı fiyatla karşılaşacaksınız.Ucuz bir tane alın kolay kolay arıza yapan parça değil zaten.

Görevi silindire giden benzin hava karışımını takip edip bu oranı ayarlamak.

Lambda probu , lamda sensörü , oksijen sondası , diyede geçer.
  • verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, önce boğaz kelebeğini temizleteceğim bakalım yine stop edecek mi motor.. kime sorsam motorun stop etmesi oksijen sensöründen olmamalı diyor, yakıttan olabilir dediler en iyisi boğaz kelebeğini temizletip adaptasyon ayarlarını yaptırmak sonrasına bakmak olacak. Oksijen sensörü bozulan arkadaşların sorunlarını okuyorum kimse motorun durmasından bahsetmiyor..

saygılar..
  • Bendeki problem motor normal sıcaklığına gelmeden vitesdeyken devir durduk yere düşmeye başlıyordu,gaza basmak farketmiyordu,boşa atmazsam motor stop ediyordu,boşa atıp gaz pedalına basınca motor geri toparlıyordu.

Bu durum arada bir oluyorken sonradan çok sık olmaya başladı,sensör karışımı tutturamadığı için motor stop ediyormuş.

Sizdekide çok benzer bir problem,bu parça arıza çıkarmasada periyodik olarak değiştirilmesi lazımmış,yakıt sarfiyatını artırdığı için.

quote:

Orijinalden alıntı: NFY

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler, önce boğaz kelebeğini temizleteceğim bakalım yine stop edecek mi motor.. kime sorsam motorun stop etmesi oksijen sensöründen olmamalı diyor, yakıttan olabilir dediler en iyisi boğaz kelebeğini temizletip adaptasyon ayarlarını yaptırmak sonrasına bakmak olacak. Oksijen sensörü bozulan arkadaşların sorunlarını okuyorum kimse motorun durmasından bahsetmiyor..

saygılar..

Banada sanayilerde oksijen sensöründen stop etmez diyen çok motor ustası oldu,motorun ellemedikleri,taciz etmedikleri yeri kalmadı sağolsunlar,o efendilere baksaydım 70binde motoru rektefe ettirecektim.

• quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

İki tane sensör var hocam. bir tanesi 200 250TL cıvarında diğeri ise 800 900 TL cıvarında.
    800lük sensor NoX sensörüydü yanlış hatırlamıyorsam.
    Sensör arızalanabilir hocam.
    Ama arızalanmayadabilir. Belki boğaz kelebeğindeki pislik vs sensörü yanıltıyor olabilir.
    Arıza kodunu sildirttikten sonra hemen tekrar ışık mı yakıyor?

AKL motorlarda 1 tane lambda sensörü mevcuttur.

16 V lierde 2 tanedir.Bende 2004 pasfic bora var.Benim lambda sensörünün birisi bozuk Ben bile bile değiştirmiyorum.Araç lpgli.değiştirsemde takrar bozulacak.Ben de fiyatlarına baktığımda en fazla 400 lirayı duymuştum.O da NGK markasıydı.Ben 800-900 hiç duymadım.Bi yanlışınız olacak.arayın yetkili servisi garantili bi sorun bakalım.

Benim bildiğim sensör arızalıysa sadece yakıtı belli oaranda arttırıyordu.o da öyle yüksek falan değildi.

Bence farklı bi durum var.acaba boğaz kelebeği ömrünü tamamlamış olmasın.Farklı bi ustaya gitseniz olmaz mı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi liberty_15 -- 27 Ocak 2011; 23:47:15 >

• Tüm bosch oksijen sensörlerini oto-parca.net adresinden uygun fiyatta kolaylıkla bulabilirsiniz.Bosch yetkili satıcısı 02642914444 bu telefon numarasından gerekli bilgiyi alabilirsiniz nacizane tavsiyemdir saygılar.
  • Bendede stop etme vardı buji ve buji kablosundandı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MuscleTower

Bendede stop etme vardı buji ve buji kablosundandı
  • Sorunu nasıl çözdüklerini zahmet edip yazmamış arkadaş,
    2011 den beri sorun devam ediyor olabilir mi

amiyane tabirle hortlamış konu
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.