Şimdi Ara

Wireless için ekstra antenler ve kulanımı hakkında bilgisi olanlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.277
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu çoğu yerde bahsedilen antenler nelerdir
    Adları nedir ben bi bilgi bulamıyorum nette
    Access Point die bişi diyolar bide bunlar nelerdir
    6 Katlı bir binada wireless kurmaya çalışcam ve
    bütün katlardan çekmesini istiyorum
    Hangi modemi almalıyım neler kullanmalıyımm yardımcı olursanız sevinirim
    Şimdiden teşekkürler

• 6 katlı binayı tek modemle besleyemessin.. Her kata bir dağıtıcı koymalısın ve araların repeter yapmalısın....
  • dağıtıcı derken neyi kasdediyorsun acaba

aralarında repeter yapmak ne demek

biraz acıklayıcı yazabilirmisin
  • repeater derken Access Pointi (Erişim Noktası) kastetti galiba. ama ben her katta bir Erişim Noktası olması gerektiğini düşünmüyorum.
    Eğer bina içinde kapılar demir, özellikle alüminyum değilse 2 katta bir rahat olur diye düşünüyorum.

yalnız konu hakkında çok fazla uygulama bilgisine sahip değilim. Daha tecrübeli arkadaşlar bilgilerini paylaşırlarsa bende sevinirim.
  • Zaten normal 2 tane laptopla enlemesine olarak binada 2 ile 4 . katlar arası çok rahat ağ kurabiliyoruz.
    Aynı hizada bile değiliz yani ve çok iyi veri iletimimiz oluyo
    5 üzerinden 4 çekiyoo.

Modemlerin daha kuvvetli olmasını bekliyorum aslında ama galiba değiller
  • abbi eger 2 katta normal çekiyorsa modem 5. katta olmalı 3. katada bi access point kur kullan yada 4. kat modem 2. kat acces poin en iyi verimi deneyerek bulabilirsin
    yada herkes aynı cam kenarında ise modemi camadan çıkar açık alanda mesafe artar ama diger baglantı yapanlarında cama yakın olmaları gerekecektir

antenle felan ugraşma inan çok bi faydası olmuyor piyasada bulunan antenler mesafeye yönelik katlar arasına pek ayrdımcı olmuyorlar
  • Aslında yardımcı olur ama katlar arasında bağlantı için yatay polariteyle kullanmak gerek. Özellikle de o yüksek kazançlı antenleri. Bence ek masraf yapmadan önce tam orta kata bu şekilde koyarak denemek lazım.
  • 6 kata tek modem bence hayal...bizim ev 2 katlı.Aşağı kattaki pc mde wireless mevcut.robotics 9106 nın orjinal 3 db lik antenleri warken %30 cıvarı verimle çekerken 5 db lik antenleri taktığımda %85 e yükseldi..Ve evin her köşesinde 1024 adsl nin kendi hızında download yapılabiliyor.Hatta aynı anda wirelesstan bağlı 2 laptop,1 pc we ethernetle bağlı 1 pc kullanabiliyorum.Önceden zor oluyordu..Antenlerden bahsetmişken orjinaller 3 db imiş orta büyüklüktekiler 5 ve devasa büyüklükteki 9 db lik antenler piyasada mevcut ama 9 db lik anten yerine ekstra bi modemi tercih edebilirsin çünkü fiyatı 100 ytl nin üzerinde.bence 6 katlı binaya ekstra 5 db lik antenlerle (tanesi 16 dolar flndı) 3 modem gayet sağlıklı olacaktır..wireless dalgalarının yatay olcağını düşünürsek modemi bina durumuna göre dik yada yada konumda kullanmalıyız
    ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YEY -- 15 Ekim 2006; 20:09:34 >
  • Bişi daha danışayım belki kullanan vardır
    Airties AP300 için kapalı alan 100m
    Acık alan 400m yazıyooo gerçeklik payı varsa işimi görür gibime geliyoo

Ayrıca kurmak isteğim bina cevresinde Airties modem kullanan bi bina var ama tespit edemedim
    yoksa o ağı sömürüyorum ama adam sınırlı kullanıyoo yazık diyorum.
    En yakın bina 50m ötede yaklaşık olarak ve gündüzleri 18mbs geceleri 2ile 5,5 mbs ile sinyal alıyorum
    Airties sanki bu olayı çözmüş gibime geliyo
  • Akadaşlar, yeni başlık açacaktım ama bunu görünce devam edeyim dedim.

Şu an Hong Kong'da bulunuyorum. HK Elektronik Fuarı dolayısi ile. Bu Fura, meşhur markaların (Sony, Panasonic, Samsung, LG, Philips, Toshiba vb.'leri), çoğunlukla Çin, H. Kong, Taiwan ve biraz da G. Koreli üreticilerin katıldığı bir Fuardır. Genellikle tüketici elektroniği ürünleri (hemen hertürlü ve seviyede/kategoride) audio ve video irili ufaklı ürünler ve bizim Türk insanımıza genellikle "uzak" ve "yabancı" gelen markalar sergilenir. Tabi işin daha traji-komik yanı buraya katılan firmaların (özellikle büyük olanlarının) yukarıda saydığım büyük ve meşhur markaların aynı zamanda fasoncusu (OEM'leri) olduklarıdır.

Bu Fuara bir miktar da telekom ürünleri üreticileri katılır; bunların çoğu telefon cihazları (kablolu ve kablosuz) üzerinedir. Ama arada birkaç tanesi de (A)DSL modem, router, sair network donanımı ve anten üreticisi olarak da ortaya çıkar.

İşte bunlardan Taiwan'da olan bir anten üreticisinden, export çıkış fiyatına 1 adet SMA konektörlü 9 dBi'lık çbuk anteni 5 US$'e (ambalajı yok, haliylen), bir adet de modemin SMA soketine ayrı bir adaptörle takılabilen ve harici ancak küçük bir AC/DC güç adaptörü ile çalışan 500 mW'lık bir booster amplifikatörü de sadece US$ 60'a (nötr ambalajlı bir kutuda)
    alıp yanımda getiriyorum ve heyecanla bunları AirTies WAV-140'a takdığımda neler olacağını bekliyorum.

ArTies WAV-140 sökülebilir (SMA konektörlü) ancak standart 2 dBi'lık bir antenle geliyor. Bu modemi evimin bodrumundaki çalışma odama yerleştirdiğimde, üst katta bodrumun tam üzerine gelen salonda dizüstüm "tam çekiyor" ancak arka yatak odasına gidince Internet bağlantısı ya çok zayıflıyor ya da tamamen kopuyordu. Türkiye'den galiba $ 15'e aldığım USR 5 dBi'lık anten de durumu fazla değiştirmedi. Geçenlerde Vatan'dan galiba $ 30'a D-Link'in masaüstü ayağı da olan 7 dBi'lık bir antenini aldım (o anda Linksys'in de 7 dBi'lık bir anteni $ 33'e satışdaydı ama onun masa ayağı olmadığından tercih etmedimdi...); bunu kullandığımda arka odada artık kesintisiz ancak yine oldukça düşük seviyeli (ancak ciddi bir bağlantı elde edebildim. Şimdi bakalım yeni oyuncaklarla neler olacak?

Burada dokunmak istediğim bir konu da fiyatlar: bakın ambalajsız 9 dBi anten $ 5 ise, fiyatını sormayı unuttum ama bunun 7 dBi olanınınki olsun olsun $ 4-4.25 arasıdır. Buna güzel bir ambalaj (blister içinde) yapan [pardon yanlış oldu: "yaptırtan" demeliydim...] Linksys -- ki bu ambalaj taş çatlasa $ 1.25-2.00 arasıdır -- bilemediniz $ 6.25'e mal eder ve herhalde Türkiye'deki ithalatçısına $ 11-12'den aşağıya satmaz. İthalatçı, KDV'yle birlikte bunu ($ 12 alım bazında) ençok $ 16-17'ya mal eder. Sonra ithalatçı, ana dağıtıcı ve perakendeci karları eklenince bu $ 16-17 arasındaki rakam %100 artışla bizlere (son kullanıcıya) intikal eder.

Doğrusu iyi kar marjı; A(DSL) modem hatta ev tipi router ithalatında bu kadarı artık kesinlikle yok.

Azıcık bilginiz olsun istedim...

• E bu duruma gülelim mi ağlayalım mııı
    Senin adına sevindim ne diim
    ii günlerde kullan
  • quote:

Orjinalden alıntı: mafaky

Akadaşlar, yeni başlık açacaktım ama bunu görünce devam edeyim dedim.

Şu an Hong Kong'da bulunuyorum. HK Elektronik Fuarı dolayısi ile. Bu Fura, meşhur markaların (Sony, Panasonic, Samsung, LG, Philips, Toshiba vb.'leri), çoğunlukla Çin, H. Kong, Taiwan ve biraz da G. Koreli üreticilerin katıldığı bir Fuardır. Genellikle tüketici elektroniği ürünleri (hemen hertürlü ve seviyede/kategoride) audio ve video irili ufaklı ürünler ve bizim Türk insanımıza genellikle "uzak" ve "yabancı" gelen markalar sergilenir. Tabi işin daha traji-komik yanı buraya katılan firmaların (özellikle büyük olanlarının) yukarıda saydığım büyük ve meşhur markaların aynı zamanda fasoncusu (OEM'leri) olduklarıdır.

Bu Fuara bir miktar da telekom ürünleri üreticileri katılır; bunların çoğu telefon cihazları (kablolu ve kablosuz) üzerinedir. Ama arada birkaç tanesi de (A)DSL modem, router, sair network donanımı ve anten üreticisi olarak da ortaya çıkar.

İşte bunlardan Taiwan'da olan bir anten üreticisinden, export çıkış fiyatına 1 adet SMA konektörlü 9 dBi'lık çbuk anteni 5 US$'e (ambalajı yok, haliylen), bir adet de modemin SMA soketine ayrı bir adaptörle takılabilen ve harici ancak küçük bir AC/DC güç adaptörü ile çalışan 500 mW'lık bir booster amplifikatörü de sadece US$ 60'a (nötr ambalajlı bir kutuda)
    alıp yanımda getiriyorum ve heyecanla bunları AirTies WAV-140'a takdığımda neler olacağını bekliyorum.

ArTies WAV-140 sökülebilir (SMA konektörlü) ancak standart 2 dBi'lık bir antenle geliyor. Bu modemi evimin bodrumundaki çalışma odama yerleştirdiğimde, üst katta bodrumun tam üzerine gelen salonda dizüstüm "tam çekiyor" ancak arka yatak odasına gidince Internet bağlantısı ya çok zayıflıyor ya da tamamen kopuyordu. Türkiye'den galiba $ 15'e aldığım USR 5 dBi'lık anten de durumu fazla değiştirmedi. Geçenlerde Vatan'dan galiba $ 30'a D-Link'in masaüstü ayağı da olan 7 dBi'lık bir antenini aldım (o anda Linksys'in de 7 dBi'lık bir anteni $ 33'e satışdaydı ama onun masa ayağı olmadığından tercih etmedimdi...); bunu kullandığımda arka odada artık kesintisiz ancak yine oldukça düşük seviyeli (ancak ciddi bir bağlantı elde edebildim. Şimdi bakalım yeni oyuncaklarla neler olacak?

Burada dokunmak istediğim bir konu da fiyatlar: bakın ambalajsız 9 dBi anten $ 5 ise, fiyatını sormayı unuttum ama bunun 7 dBi olanınınki olsun olsun $ 4-4.25 arasıdır. Buna güzel bir ambalaj (blister içinde) yapan [pardon yanlış oldu: "yaptırtan" demeliydim...] Linksys -- ki bu ambalaj taş çatlasa $ 1.25-2.00 arasıdır -- bilemediniz $ 6.25'e mal eder ve herhalde Türkiye'deki ithalatçısına $ 11-12'den aşağıya satmaz. İthalatçı, KDV'yle birlikte bunu ($ 12 alım bazında) ençok $ 16-17'ya mal eder. Sonra ithalatçı, ana dağıtıcı ve perakendeci karları eklenince bu $ 16-17 arasındaki rakam %100 artışla bizlere (son kullanıcıya) intikal eder.

Doğrusu iyi kar marjı; A(DSL) modem hatta ev tipi router ithalatında bu kadarı artık kesinlikle yok.

Azıcık bilginiz olsun istedim...

500MW Booster demişsiniz ama bu cihazların ithalatı ve kullanımı yasak ve ciddi yaptırımları var. Aman dikkat diyeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EuphoriA -- 21 Ekim 2006; 2:48:15 >

• geçenlerde müşterimize kurdum evine usr9108 2dpi le iyi çekiyordu sadece yatak odasında çekmedi anteni deyiştirdik 9 dpi anten aldık usr yine
    heryerde sinyal gerçekten çok iyi arttı ve sinyal %80 %90 la çekmeye başladıı.. antenin faydası buyuk gücüne baglı olarak ( burda antenin yeri .konumu.kullanılan sifre metodu cok önemli)

geçenlerde atasehirde bir özel bir sirkete kurdum burda duvarlar cok kalın (duvari delelim derken matkap yandı :D) yer müsait olmadı için
    modemi en kötü denilecek yere koyduk .. sadece sirket patronun odasında çekmedi bir tane usr 5441 aldık bunu patronun odasına koyduk sinyal seviyesi
    mukemmeldi....

BENCE USR BU İSTE COK BASARILI ....VE SORUNSUZ.
    AMA BENCE SENIN ISINI 2 TANE ACESS POINT RAHATLIKLA GORUR...
    AIRTIES AP300 BU URUNU HIC KULLANMADIM AMA YAZILAN ÖZELLİKLER NE KADAR DOGRU ONU BİLMİYORUMM...BUNU İYİ ARAŞTIR...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AL[e]N -- 21 Ekim 2006; 23:37:00 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.