Şimdi Ara

Windowsun derdi ne

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
1
Favori
216
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir uyanıyorum 10gb alan C drivedan kendi kendine gitmiş. Şimdi otur ara hangi saçma dosyada ne oldu. Appdatalar mı dersin Windows dosyalarımı, sinir oluyorum artık Windowsa. Geçen gün dosya sisteminin derinliklerinde Temp adlı bir dosyanın 15gb olduğunu fark ettim . Adam gibi bir distro olsa Linux kullanıcam ama oda yok.

Yedi gün sonra Edit:

Bir bakayım dedim 14gb geri gelmiş. Kendi kendine oluyor bütün bunlar ben hiç geri almaya çalışmadım giden alanı. Dalga geçiyor galiba işletim sistemi, 1 hafta gitti geldi 14gb boş alan...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viper13 -- 17 Ağustos 2017; 22:27:55 >

• Windows'un bir derdi yok virüslerin derdi var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Scalh

Windows'un bir derdi yok virüslerin derdi var

Virüs filan yok, zaten Windows virüs gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Viper13

quote:

O halde Linux akar. Elementary OS veya Deepin OS görsellik açısından bayağı iyi.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Viper13

quote:

O halde Linux akar. Elementary OS veya Deepin OS görsellik açısından bayağı iyi.

Linux kullanmak istiyorum ama hiç bir donanımı doğru düzgün desteklemiyor ve bazı programlamların sadece Windowsta olmasıda cabası. Mac'e geçerim belki zaten oyun filan oynamıyorum...

• Dism /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Dism /Online /Cleanup-Image /StartComponentCleanup /ResetBase

sfc /scannow

Bu komutlar tek tek CMD'ye girin. Özellikle 2. komut diskinizde 500 mb yakın yer açacaktır.
  • Viper13 kullanıcısına yanıt
    Hiçbir donanımı desteklemiyor mu ? İmzamdaki bilgisayarlardan birisinde Deepin diğerinde Ubuntu-Budgie yüklü. İkisine de Nvidia ekran kartının sürücüsünü yüklüyorum bitiyor. Dahili ekran kartı olan İntel HD sürücüye gerek yok Linux çekirdeği ile geliyor.

Buna karşın windows 10, İntel HD sürücüsü 230 MB Nvidia ise 400 MB civarında. Linux Nvidia sürücüsü ise 60 MB civarında.

Uyumluluk konusunda Windows 10'da fan gürültüsü varken fanlar Linux ile daha sakin çalışıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dmclskn -- 15 Ağustos 2017; 19:36:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: dmclskn

Hiçbir donanımı desteklemiyor mu ? İmzamdaki bilgisayarlardan birisinde Deepin diğerinde Ubuntu-Budgie yüklü. İkisine de Nvidia ekran kartının sürücüsünü yüklüyorum bitiyor. Dahili ekran kartı olan İntel HD sürücüye gerek yok Linux çekirdeği ile geliyor.

Buna karşın windows 10, İntel HD sürücüsü 230 MB Nvidia ise 400 MB civarında. Linux Nvidia sürücüsü ise 60 MB civarında.

Uyumluluk konusunda Windows 10'da fan gürültüsü varken fanlar Linux ile daha sakin çalışıyor.

Donanım sadece grafik kartı olmuyor, senin kullandığın parçalar tüm donanımları da kapsamıyor. Piyasada milyonlarca usb, wifi card, yazıcı, scanner, klavye, fare vs var. Ve genelde linuxte bunların çoğuna düzgün destek olmuyor. Razer faremin driverı ve uygulaması olmadığı için özelliklerini kullanamıyorm. TP Link wifi kartım Ubuntu'da çalışmıyor. Donanım desteği dışında Linux kullanan masaüstü işletim sistemleri iyi değil. Bu kadar net, yeterince iyi değiller çünkü arkalarında Microsoft gibi bir firma yok. Linux bir işi yapmada çok iyi, mesela süper bilgisayarlar veya telefonlar. Bunu ben değil Linus Torvalds söylüyor.

• Viper13 kullanıcısına yanıt
    Söylemek istediğimi eksik anlamışsın. Vurgulamak istediğim sadece ekran kartı sürücülerini yüklemek. Diğer Wifi, Ethernet, klavye fonksiyon tuşları, klavye aydınlatması .... vs için bir şey yapmıyorum. İntel HD sürücü çekirdeğe biraz kod ekleyip dışardan MB'larca kodla yazılan sürücüye gerek kalmadığı.

TP Link wifi kart, Razer fare ... gibi durumlar özelinde yaşadığın durumlar geneli bağlamaz. Linux için yazılım veya sürücü yapmamalarıda o şirketlerin ayıbı. Firma sürücü ve yazılım yapmasa donanımların Windows'da çalışmayacak. Ayrıca Windows kendi gibi kazanç odaklı firmanın ardında kendi kazancı olmadan durmaz. Donanım üreticilerini de anlıyorum çoğunluk neredeyse oraya yatırım yapar. Senin durumunda olsam bende Windows'da kalırdım yahut o donanımları almadan Linux ile uyumluluğuna bakardım. TP Link wifi kart, Razer fare ... MacOS ortamında çalışıyor mu ? Yüksek ihtimalle çalışmayacak çalışsada Windows'daki gibi tam kapasite kullanamayacaksın nedeni gayet basit firma destek vermiyor. Eeeee Mac makineye o kadar da para verip aldın. Şimdi suçlu Apple mı oluyor. Bence olmalı senin mantığınla daha zengin daha paragöz firma.

Kendimden örnek: MSİ bilgisayarlarda Windows ortamında çalışan 2-3 tane özelleştirmeye yarayan yazılım olduğu ve Linux desteği konusunda pek birşey de görmediğimden Dell bilgisayarlara yöneldim. Linux kullanılacaksa donanımı veya bilgisayarları alırken seçici olmak gerek.

Windows ve Linux kavgasına girme amacında değilim ama eğri oturup doğru konuşmak gerek. Kim nerde mutluysa orada devam etsin. Şahsen ikircikli ve de çok fazla ayarları olan düzensiz dosyalama sistemi, arkaplanda çalışan gereksiz pek çok servis sonucunda makineyi yoran sistem istemediğimden kullanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dmclskn -- 16 Ağustos 2017; 9:35:21 >

• quote:

Söylemek istediğimi eksik anlamışsın. Vurgulamak istediğim sadece ekran kartı sürücülerini yüklemek. Diğer Wifi, Ethernet, klavye fonksiyon tuşları, klavye aydınlatması .... vs için bir şey yapmıyorum. İntel HD sürücü çekirdeğe biraz kod ekleyip dışardan MB'larca kodla yazılan sürücüye gerek kalmadığı.

TP Link wifi kart, Razer fare ... gibi durumlar özelinde yaşadığın durumlar geneli bağlamaz. Linux için yazılım veya sürücü yapmamalarıda o şirketlerin ayıbı. Firma sürücü ve yazılım yapmasa donanımların Windows'da çalışmayacak. Ayrıca Windows kendi gibi kazanç odaklı firmanın ardında kendi kazancı olmadan durmaz. Donanım üreticilerini de anlıyorum çoğunluk neredeyse oraya yatırım yapar. Senin durumunda olsam bende Windows'da kalırdım yahut o donanımları almadan Linux ile uyumluluğuna bakardım. TP Link wifi kart, Razer fare ... MacOS ortamında çalışıyor mu ? Yüksek ihtimalle çalışmayacak çalışsada Windows'daki gibi tam kapasite kullanamayacaksın nedeni gayet basit firma destek vermiyor. Eeeee Mac makineye o kadar da para verip aldın. Şimdi suçlu Apple mı oluyor. Bence olmalı senin mantığınla daha zengin daha paragöz firma.

Kendimden örnek: MSİ bilgisayarlarda Windows ortamında çalışan 2-3 tane özelleştirmeye yarayan yazılım olduğu ve Linux desteği konusunda pek birşey de görmediğimden Dell bilgisayarlara yöneldim. Linux kullanılacaksa donanımı veya bilgisayarları alırken seçici olmak gerek.

Windows ve Linux kavgasına girme amacında değilim ama eğri oturup doğru konuşmak gerek. Kim nerde mutluysa orada devam etsin. Şahsen ikircikli ve de çok fazla ayarları olan düzensiz dosyalama sistemi, arkaplanda çalışan gereksiz pek çok servis sonucunda makineyi yoran sistem istemediğimden kullanıyorum.

Hocam bende senin yaptıklarını yapıyorum sorunum grafik sürücülerinde değil. Ama onda bile Nvidia yeni sürücüyü 6 ayda bir çıkarıyor ama Windows'a 2 haftada bir. Zaten oyun oynanılıcaksa Linux direk devre dışı.

Firmanın yapması lazım ama aynı zamanda da işletim sistemininde desteklemesi lazım, yoksa sürücü yazamazlar. Dediğim gibi 100 tane kendi kafasına göre takılan distro yapıcaklarına hepsi birleşip adam gibi bir şey yapmalılar bence.

Haklısın o donanımları alırken uyumluluğa bakmadım ama insan bazı şeylerin kutudan çıktığı gibi çalışmasını bekliyor. Ama Linux'te hiç bir şey düzgün çalışmıyor. Tamam power userız problemleri çözebiliyoruz ama bir süre sonra gerçekten sıkıyor. Windows kullanırken kimsenin dikkat bile etmediği düzgün çalışan bir şeyi Linuxte kurmak için saatler harcanabiliyor. Tecrübeli kullanıcalar için problem değil fakat yeniler ne yapıcak? İnsanlar bu yüzden soğuyor. En basitinden %85 ihtimalle ses sistemi düzgün çalışmıyor çoğu distroda. Sonra pulse audioyla falan uğraşıyorsun 1 saat. Macte ikisininde sürücüleri var bu arada.

Hocam dediğim gibi KEŞKE uğraşılıp Windows seviyesinde bir Linux distrosu çıkarılsa da gözümü kırpmadan geçerim. Ama 5 yıldır double bootla Linux kullanıyorum, onlarca distro kullanmdım ama daha bulamadım. Ama bu olmayacak, Linux'un parladığı yer an itibariyle telefonlar ve serverlar vs. Windows ile dediklerine katılıyorum, çok ram alıyor ama bende de çok var zaten.

• Viper13

Linux altyapısı sebebiyle büyük bilgisayar ve çok kullanıcılı senelerce yeniden başlatmadan çalışacak şekilde tasarlandı. O kadar Linux dağıtım olmasına bende karşıyım daha az olup varolan işgücü daha etkin kullanılabilirdi. Çeşitlilik gelişim ve yenilik adına çok iyi bir şey nitekim Windows ve Mac sistemlerdeki pek çok özelliği Linux masaüstlerinden aldı.

Sürücü ve yazılım altyapısı zaten var. Daha önceki iletimde dediğim gibi MB'larca kod yazıp sonradan sürücü yazmaya gerek kalmadan direk Linux çekirdek köklerine bağlanıp sürücü eklenebiliyor.Windows'da sürücü veya yazılımı gereksinimleri tamamıyle paketlersin Linux'da ise hangisine ihtiyaç duyarsa onu yükler. Sistemler yüklendikten sonra yarıya yarıya alan farkı olur. Windows 7 kullanırken 8-10 sürücü yüklediğim olurdu 30 dakika bununla uğraşırdım.

Versiyon: 384.59
    Tip: Grafik Sürücüsü
    Sürüm Tarihi: Mon Jul 24, 2017
    İşletim Sistemi: Linux 64-bit
    Dil: Turkish
    Dosya Boyutu: 78.01 MB

Versiyon: 385.28 - WHQL
    Sürüm Tarihi: Mon Aug 14, 2017
    İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
    Dosya Boyutu: 438.99 MB

Arada 5 katından fazla boyut farkı var.

Linux'un en önemli hatası 10 yıldır son kullanıcıyı hedefledi yani kişisel bilgisayarlara daha önce yönelseydi şu an Windows ile Linux konum olarak yer değiştirirdi. Android'in olduğu yerde Windows Phone rekabet edemedi.

Aklıma gelmişken Linux çekirdek geliştiricilerine sürücü kaynak kodlarını vermiyor verse gönüllü geliştirici mevcut donanım için sürücü yazıp çekirdeğe ekleyecek ama bazı firmalar vurdum duymaz olduğundan umursamıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dmclskn -- 16 Ağustos 2017; 15:58:43 >

• quote:

Viper13

Linux altyapısı sebebiyle büyük bilgisayar ve çok kullanıcılı senelerce yeniden başlatmadan çalışacak şekilde tasarlandı. O kadar Linux dağıtım olmasına bende karşıyım daha az olup varolan işgücü daha etkin kullanılabilirdi. Çeşitlilik gelişim ve yenilik adına çok iyi bir şey nitekim Windows ve Mac sistemlerdeki pek çok özelliği Linux masaüstlerinden aldı.

Sürücü ve yazılım altyapısı zaten var. Daha önceki iletimde dediğim gibi MB'larca kod yazıp sonradan sürücü yazmaya gerek kalmadan direk Linux çekirdek köklerine bağlanıp sürücü eklenebiliyor.Windows'da sürücü veya yazılımı gereksinimleri tamamıyle paketlersin Linux'da ise hangisine ihtiyaç duyarsa onu yükler. Sistemler yüklendikten sonra yarıya yarıya alan farkı olur. Windows 7 kullanırken 8-10 sürücü yüklediğim olurdu 30 dakika bununla uğraşırdım.

Versiyon: 384.59
    Sürüm Tarihi: Mon Jul 24, 2017
    İşletim Sistemi: Linux 64-bit
    Dosya Boyutu: 78.01 MB

Versiyon: 385.28 - WHQL
    Sürüm Tarihi: Mon Aug 14, 2017
    İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
    Dosya Boyutu: 438.99 MB

Arada 5 katından fazla boyut farkı var.

Linux'un en önemli hatası 10 yıldır son kullanıcıyı hedefledi yani kişisel bilgisayarlara daha önce yönelseydi şu an Windows ile Linux konum olarak yer değiştirirdi. Android'in olduğu yerde Windows Phone rekabet edemedi.

Aklıma gelmişken Linux çekirdek geliştiricileri donanım kaynak kodlarını vermiyor verse gönüllü geliştirici mevcut donanım için sürücü yazıp çekirdeğe ekleyecek ama bazı firmalar vurdum duymaz olduğundan umursamıyor.

Evet, o boyut farkı benim de hep gözüme çarpıyordu. Umarım ileride Linux daha çok ilgi görür.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.