Şimdi Ara

Windows mu? Mac OS mu?|Makale (8. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
171
Cevap
1
Favori
9.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim pcde ilginç bi şekilde Hackintosh daha iyi çalışıyor
    Yosemite kullanıyorum 4gb ram i3 ilk nesil işlemci ve 1156 anakart + tarihi eser 64 bit ekran kartıyla süper çalışıyor.
    Tek sıkıntım ekran kartı tam olarak desteklenmediğinden ağır 3d gerektiren bişey açmaya kalktığımda donuyor ekran sadece fare kıpırdıyor seslerde geliyor sistemde sorun yok. Ama video açma, nette gezinti ve basit oyunlar oynama gibi klasik şeyleri yapabiliyorum ve inanın Windows böyle iyi çalışmıyor. Şu aralar itunes biraz sıkıntılı dün 3gb ram kullandığını görünce şaştım kaldım. Heralde 10.11 yükle diyor.
    Desteklenen bi ekran kartım olsa heralde bidaha windowsun yüzüne bakmam. Bu arada bu sistemi çökertmeden 10 aydır kullanıyorum Yosemite yüklemeden önce de ML vardı ondan güncelledim onu da bi 6-7 ay kullanmışımdır. Windows kullanırken maksimum 4-5 ay dayanıyordu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkür ederim (konuyu hortlatmışsınız )
  • quote:

Orijinalden alıntı: iris07

Teşekkür ederim (konuyu hortlatmışsınız )

Bu konu devam etmeli bence :)
  • O zaman buyrun yorumlara :)

• iris07 kullanıcısına yanıt
    Şu an windows kullanıyorum, mac'i de epey bi kullanacağım sonra yorum yazarım
  • Herkese merhabalar,

öncelikle şunu söyleyeyim ilk sahip olduğum Pc'de Windows bile yoktu. Dos kullanarak başladım. Sonraları Windows 3.1 ile kullanmaya başladım. Bir fuardan Unix temin ettim. çok fazla anlayamadım. İnternetin bile olmadığı dönemlerlerden bahsediyorum. Bu nedenle Linux temin etmekte çok zorlandım. Onu da kullanmaya başladım. Değişik Linux dağıtımlarını kullandım. Redhat 3.0 dan başlayın, Mandriva, Suse, Gelecek Linux vesaire vesaire...

Bunları az da olsa deneyimli bir kullanıcı olduğumu söyleyebilmek için söylüyorum.

Hiç birinde Windows'un kullanıcı dostlğu yoktu. Yazılım kurmak bağımlılıklar nedeniyle hep çok problemliydi. Çıkan hataları kendiniz çözmeniz gerekiyordu. Ama çözmek için de internette araştırmalar yapmak, config dosyaları düzenlemek gibi bana ciddi şekilde zaman kaybı oluşturacak problemler çıkıyordu.

Hayatımı bilgisayarla azanan biri olarak bilgisayarda çok zaman geçiriyorum ama bunu para kazanmak için yapmak isterim. Hata çözmeye uğraşmak için değil, bir problemi çözmek için bir hafta internette çözüm aramak bana yarar değil zarar verir.

Hep MacOs'nin ne kadar üstün olduğundan bahsediliyordu. Fakat fiyatı nedeniyle pek yanaşamıyordum. Bundan 7-8 yıl önce ikinci el MacBook Pro 17 inch satın aldım. Yaklaşık 7 ay ısrarla kullanmaya çalıştım.
    Kullandığım programların birebir Mac versiyonları olmadığı için zorlanıyordum.

Ancak donanım olarak mükemmeldi. O dönemdeki dizüstüler arasında şarjı 2 saat giden el üstünde tutulurken Mac 4-5 saat rahat gidiyordu. Hele o klavyedeki ışıklandırma yok mu, süper ötesi bir şeydi.

Gene Windows'a dönüş yapmak zorunda kaldım.

Zamanla Mac için programlar çoğaldı. İhtiyacım olan her şey Mac için de vardı artık.

Geçen sene bir şekilde denk geldi. Gene ikinci el bir MacBook Pro sahibi oldum. Bu sefer artık Mac kullanacağım dedim.

En büyük sebebi de bahsettiğiniz gibi virüslerden korunmaktı.

Ama hemen şunu da ekleyeyim öyle sizin dediğiniz veya bir çok sitede gördüğünüz gibi MacOs'a virüs bulaşmaz değil. Hem de nasıl bulaşır... Yapılsa anasını bile ağlatır.
    Fakat virüs yazan adamlar da bunu bir amaç uğruna yapıyorlar. Piyasada 10 kat daha fazla Windows varken neden MacOs ile uğraşsınlar ki?
    Öyle olsaydı MacOs için virüs programı yapılmazdı ;)

Neyse bu sefer kullanacağım dedim, inat ettim.

İşletim sistemine alışkın olmadığım için gene yavaşlamıştım. Ama sonradan fark ettim ki alışkın olmanın dışında MacOs'un Windows kadar kullanıcı dostu olmaması yüzünden yavaşlıyordum.

Sorunlarım basit şeylerdi aslında Finder ile klasörler arasında gezerken takılıyordum. Bir programı kullanırken menüler arasında gezip duruyordum.
    Fark ettim ki Aynı programı Windows ile kullanırken uyguladığım klavye kısayolları yok, bir çok şey için mouse bağımlısıyım. Sonradan dikkat ettim, bir çok işlem mouse olmadan yapılamıyor.

En basitinden ben dakikada 3-4 kere Alt+Tab kullanan biriyim. Windows ile bunu yaptığınızda doğrudan bir önceki açık program gelir, onda aynısını yaparsanız diğerine geri dönersiniz.
    Aynı şeyi MacOs ile yapın, 2-3 program ileriye gitmiş oluyor. Benim gibi aynı anda 10-15 program penceresi arasında geziyorsanız ve her dakika bunla uğraşıyorsanız, eziyeti siz düşünün.

Veya hiç harici monitör taktınız mı? Apple monitörleri dışında bir monitör takarsanız görüntü çamur gibi oluyor. Ayar yapma, driver vs. gibi bir çözüm yok. Anca bazı yama programlarla 3 ay uğraştıktan sonra monitörümü kullanabildim.
    Bu da Apple'nin sadece kendi ürünlerini kullanılması için yaptığı bir zorbalıktan başka bir şey değil.

Sonuç olarak MacOs o kadar da abartıp övdüğünüz kadar ultra, süper ötesi bir işletim sistemi değil, çok hoş güzel özelliklerinin yanında hala kullanıcının sisteme hakim olmasını, bir çok şeyi kendisinin yapmasını gerektiriyor.

Ama Windows öyle değil, hataları buluyor, sorunları çözüyor. Yeni donanım takıyorsunuz internetten yazılımlarını bulup yüklüyor.
    Evet, hataları eksik yönleri tabi ki var. Ama öyle söylendiği gibi rezil bir işletim sistemi de değil

Windows için bir sürü hata raporu var diyebilirsiniz. Aynı miktarda MacOs kullanıcısı olsa acaba bu oranlar ne şekilde olurdu? Az kullanıcıdan doğal olarak rakamsal olarak daha az hata raporu geliyor.

Siz o istatistiklere bakarak aldanmayın bence...

Eğer alıp sadece internette gazeceğim, maillerime bakacağım diyorsanız stabil bir şekilde çalışıp sizi memnun edecektir.
    Ama çok kurcalayan biriyim diyorsanız ya bilgisayar sistemlerine çok hakim olmalısınız ya da sorunları çözmek için bol bol boş vaktinizin olması gerekir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: SelcAdmirer

Herkese merhabalar,

öncelikle şunu söyleyeyim ilk sahip olduğum Pc'de Windows bile yoktu. Dos kullanarak başladım. Sonraları Windows 3.1 ile kullanmaya başladım. Bir fuardan Unix temin ettim. çok fazla anlayamadım. İnternetin bile olmadığı dönemlerlerden bahsediyorum. Bu nedenle Linux temin etmekte çok zorlandım. Onu da kullanmaya başladım. Değişik Linux dağıtımlarını kullandım. Redhat 3.0 dan başlayın, Mandriva, Suse, Gelecek Linux vesaire vesaire...

Bunları az da olsa deneyimli bir kullanıcı olduğumu söyleyebilmek için söylüyorum.

Hiç birinde Windows'un kullanıcı dostlğu yoktu. Yazılım kurmak bağımlılıklar nedeniyle hep çok problemliydi. Çıkan hataları kendiniz çözmeniz gerekiyordu. Ama çözmek için de internette araştırmalar yapmak, config dosyaları düzenlemek gibi bana ciddi şekilde zaman kaybı oluşturacak problemler çıkıyordu.

Hayatımı bilgisayarla azanan biri olarak bilgisayarda çok zaman geçiriyorum ama bunu para kazanmak için yapmak isterim. Hata çözmeye uğraşmak için değil, bir problemi çözmek için bir hafta internette çözüm aramak bana yarar değil zarar verir.

Hep MacOs'nin ne kadar üstün olduğundan bahsediliyordu. Fakat fiyatı nedeniyle pek yanaşamıyordum. Bundan 7-8 yıl önce ikinci el MacBook Pro 17 inch satın aldım. Yaklaşık 7 ay ısrarla kullanmaya çalıştım.
    Kullandığım programların birebir Mac versiyonları olmadığı için zorlanıyordum.

Ancak donanım olarak mükemmeldi. O dönemdeki dizüstüler arasında şarjı 2 saat giden el üstünde tutulurken Mac 4-5 saat rahat gidiyordu. Hele o klavyedeki ışıklandırma yok mu, süper ötesi bir şeydi.

Gene Windows'a dönüş yapmak zorunda kaldım.

Zamanla Mac için programlar çoğaldı. İhtiyacım olan her şey Mac için de vardı artık.

Geçen sene bir şekilde denk geldi. Gene ikinci el bir MacBook Pro sahibi oldum. Bu sefer artık Mac kullanacağım dedim.

En büyük sebebi de bahsettiğiniz gibi virüslerden korunmaktı.

Ama hemen şunu da ekleyeyim öyle sizin dediğiniz veya bir çok sitede gördüğünüz gibi MacOs'a virüs bulaşmaz değil. Hem de nasıl bulaşır... Yapılsa anasını bile ağlatır.
    Fakat virüs yazan adamlar da bunu bir amaç uğruna yapıyorlar. Piyasada 10 kat daha fazla Windows varken neden MacOs ile uğraşsınlar ki?
    Öyle olsaydı MacOs için virüs programı yapılmazdı ;)

Neyse bu sefer kullanacağım dedim, inat ettim.

İşletim sistemine alışkın olmadığım için gene yavaşlamıştım. Ama sonradan fark ettim ki alışkın olmanın dışında MacOs'un Windows kadar kullanıcı dostu olmaması yüzünden yavaşlıyordum.

Sorunlarım basit şeylerdi aslında Finder ile klasörler arasında gezerken takılıyordum. Bir programı kullanırken menüler arasında gezip duruyordum.
    Fark ettim ki Aynı programı Windows ile kullanırken uyguladığım klavye kısayolları yok, bir çok şey için mouse bağımlısıyım. Sonradan dikkat ettim, bir çok işlem mouse olmadan yapılamıyor.

En basitinden ben dakikada 3-4 kere Alt+Tab kullanan biriyim. Windows ile bunu yaptığınızda doğrudan bir önceki açık program gelir, onda aynısını yaparsanız diğerine geri dönersiniz.
    Aynı şeyi MacOs ile yapın, 2-3 program ileriye gitmiş oluyor. Benim gibi aynı anda 10-15 program penceresi arasında geziyorsanız ve her dakika bunla uğraşıyorsanız, eziyeti siz düşünün.

Veya hiç harici monitör taktınız mı? Apple monitörleri dışında bir monitör takarsanız görüntü çamur gibi oluyor. Ayar yapma, driver vs. gibi bir çözüm yok. Anca bazı yama programlarla 3 ay uğraştıktan sonra monitörümü kullanabildim.
    Bu da Apple'nin sadece kendi ürünlerini kullanılması için yaptığı bir zorbalıktan başka bir şey değil.

Sonuç olarak MacOs o kadar da abartıp övdüğünüz kadar ultra, süper ötesi bir işletim sistemi değil, çok hoş güzel özelliklerinin yanında hala kullanıcının sisteme hakim olmasını, bir çok şeyi kendisinin yapmasını gerektiriyor.

Ama Windows öyle değil, hataları buluyor, sorunları çözüyor. Yeni donanım takıyorsunuz internetten yazılımlarını bulup yüklüyor.
    Evet, hataları eksik yönleri tabi ki var. Ama öyle söylendiği gibi rezil bir işletim sistemi de değil

Windows için bir sürü hata raporu var diyebilirsiniz. Aynı miktarda MacOs kullanıcısı olsa acaba bu oranlar ne şekilde olurdu? Az kullanıcıdan doğal olarak rakamsal olarak daha az hata raporu geliyor.

Siz o istatistiklere bakarak aldanmayın bence...

Eğer alıp sadece internette gazeceğim, maillerime bakacağım diyorsanız stabil bir şekilde çalışıp sizi memnun edecektir.
    Ama çok kurcalayan biriyim diyorsanız ya bilgisayar sistemlerine çok hakim olmalısınız ya da sorunları çözmek için bol bol boş vaktinizin olması gerekir...

Dostum mac'de bir önceki ya da sonraki programa touchpad ve magic mouse'un kısayollarıyla geçebilirsin.Mac'in de bu yönleri çok güzel mouse kısayolları falan
  • Evet bazı kısayollar var. Ama mesala basit bir soru;
    Bir belgeyi kapatırken kaydetmeden kapatmak istiyorsunuz. Sadece klavye kullanarak değişiklik yapmadan kapatmayı dener misiniz?
    "Hayır" için bir kısayol yok, Tab ile de geçemiyorsunuz.
    Mouse kullanmak zorundasınız
  • Windows'un explorer'ı (İnternet explorer değil dosya yöneticisi) finder'a göre daha kullanışlı. 7 - 8 senedir os x kullanıyorum. ama windows'da da arabirimde kötü yönler var. mesela os x'e göre çok karışık. sadelik yok. lüzumsuz bir karmaşa var. (menü karmaşası)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtreme4495 -- 2 Aralık 2015; 12:55:56 >
  • quote:

Evet bazı kısayollar var. Ama mesala basit bir soru;
    Bir belgeyi kapatırken kaydetmeden kapatmak istiyorsunuz. Sadece klavye kullanarak değişiklik yapmadan kapatmayı dener misiniz?
    "Hayır" için bir kısayol yok, Tab ile de geçemiyorsunuz.
    Mouse kullanmak zorundasınız

Usta mouse kullansak biyerimiz mi eksilir yahu?Mouse olmadan bilgisayarın anlamı kalmaz yav
  • Late 2011 iMac'imi geçen yılın sonunda yani 1 yıl önce 1800 TL'ye sattım, onun yerine aynı fiyata Asus X550JK aldım. Bir Mac kullanıcısı olarak oyunları özlemişim. O sebepten ekran kartı performansı en yüksek ve en uygun cihazı seçtim. 1 yıla yakın zamandır Win10(Denem sürümünden itibaren) işletim sistemi le bu cihazı kullanıyorum.. 1 sene oldu.. Daha sonrada iPhone 5'i satıp Note4 aldım. Apple ekosisteminden biraz uzaklaşmak istedim... Bu sefer de Google ile çevrelendiğimi farkettim.

Nemi hissediyorum, sevmediğim bir kadınla evli olmak gibi bir şey. Android çöp değil tabiiki, kararsız bir işletim sistemi hiç değil haksızlık edemem.. Ama iOS ile kıyaslanamaz! Ben kıyaslamam. Telefonda 3GB ram var, 500 MB kullanılabilr gösteriyor.. 8 ÇEKİRDEK VAR! YAZIYLA SEKİZ! Ama takılıyor. İnanılır gibi değil. Kullanım deneyimi açısından da, android kişiselleştirilebilir bir os ama tam da bu sebepten çok karmaşıklaşa biliyor. Ben ve benim gibi kurcalamayı seven kullanıcılar için ilk 3 ay(cicim ayları) çok keyifli, ama sonra? Sonrası eziyet! Ben bu deneyimi sevmedim, sevemedim arkadaşım. Cicim ayları bitince soğudum cihazdan. Eşimin Z2'si var ona sulanıyorum şimdi, arayüzü daha güzel.. Daha akıcı geliyor bana.. Belkide o çok sade, temel programları kulandığı için şişmiyor sistemi, bilmiyorum. Öbür taraftan iPhone'da çok pahalı be kardeşim! Bu sebeplerden dolayı artık daha düşük donanımlı bir android cihazla temel ihtiyaçlarımı karşılayıp bu pahalı zevkten vazgeçmeyi tercih ediyorum. Akıllı telefonda artık F/P telefonlara yöneleceğim. 1-2 sene sonra iPhone 6s alabilirim mesela, ucuzlamış olur.

Ne alaka diyeceksiniz. Çok alaka. Yukarıdaki yazıda android yerine Win10, iOS yerine MacOS koyun.. Temel olarak aynı konular. Ama kendi açımdan PC pazarında paraya kıyıp Apple alma taraftarıyım.
  • xtreme4495 X kullanıcısına yanıt
    Pathfinder kullanıyordum ben.. Tavsiye ederim. Ayrıca Finder bence Windows'un dosya yöneticinden daha kullanışlı. Spotlight, Finder kullanımını minimuma indiriyor zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Save The Day
    Usta mouse kullansak biyerimiz mi eksilir yahu?Mouse olmadan bilgisayarın anlamı kalmaz yav

demek ki eksiliyor ki bu kadar dert ediyoum :)

Eğer bilgisayarı Facebook'ta dolaşmak, Youtube'da müzik kullanmak için kullanıyorsanız haklısınız, ne olacak ki?

Ama iş için kullanıyorsanız ve günde en az 30-40 kere kaydetme demeniz gerekiyorsa her seferinde elleriniz klavyedeyken basit bir tab tuşuna basıp işinizi görebilecekken mouse aramak can sıkıcı oluyor
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Save The Day

demek ki eksiliyor ki bu kadar dert ediyoum :)

Eğer bilgisayarı Facebook'ta dolaşmak, Youtube'da müzik kullanmak için kullanıyorsanız haklısınız, ne olacak ki?

Ama iş için kullanıyorsanız ve günde en az 30-40 kere kaydetme demeniz gerekiyorsa her seferinde elleriniz klavyedeyken basit bir tab tuşuna basıp işinizi görebilecekken mouse aramak can sıkıcı oluyor

Üstadım ben normal bir kullanıcıyım benim için bi problem olmuyor ama dediğin gibi iş içinse haklısın tabi.Ama şu mac fiyatları çok uçuk daha ucuz olsa daha iyi olurdu yav
  • Yıllarca Windows kullandıktan sonra MacBook Pro alınca kendimi eskiden salakmışım gibi hissetmiştim. Mac işletim sistemine o kadar alışmıştım ki maddi sıkıntılar yüzünden satmak zorunda kaldım daha sonra ucuz yollu bir win notebook aldım ama anca 4 ay kullanabildim. Onu satıp MacBook alacaktım ki Mac Mini ile takas teklifi geldi , aniden şans yüzüme güldü ve hiç para harcamadan Mac OS kullanmaya başladım. Fakat bir sorun vardı ! MacBook da ki ekran parlaklığı görüntüsü çözünürlüğü yoktu, neyse o çok sıkıntı değil de Apple Klavye ve TouchPad'i yoktu! Normal klavye ve mouse ile kullanmak eziyet gibi, Apple Magic Mouse ve Klavye de çok pahalı... O TouchPad olmadıktan sonra MacOS bence çok boş...
  • Windows 10 ile birlikte açıkçası osx ile windows arasındaki stabilite, vs.. gibi konuları tartışmanın çok ta bir anlamı kalmadı.

Açıkçası benim gibi kodlama ile, özellikle de .net dışındaki open source ağırlıklı teknolojilerle (node.js, java, vs..) uğraşıyorsanız bir windows makine kullanıyor iseniz bile sizi en çok rahatlatacak şey linux kurmak olacaktır. Bu noktada da yazılım geliştiricilerin imdadına osx yetişiyor. Linux'un bütün esnekliği ve yeteneklerinin üstüne windows'un çok daha üstünde bir kullanıcı dostu arayüz eklenmiş oluyor.

Zaten internete de birçok yazılım geliştiem platformuna veya framework'e baktığınızda kurulum kolaylığı ve destek açısından osx > linux > windows şeklinde bir sıralama ile karşılaşıyorum genelde. Windows için osx'ten daha özgür bir işletim sistmei derler ama windows'ta kendi teknolojileri dışındaki platformların kurulması ve bakımı tam bir işkence.

OSX 'i herzaman acemilere yönelik basitleştirilmiş bir işletim sistemi gibi görüyor insanlar ama altyapısında unix yatıyor ve özellikle networking işlerinde ve power userlar için sunduğu olanaklarda windows'un çok önüne geçiyor. (windows command prompt / powershell vs bash terminal)
  • Bence windows..kullanmasını bilen adam windows u öttürebilir ama mac os ta anca masaüstüne boş boş bakar..windows çok daha iyi bir işletim sistemidir mac ise biraz daha iş kullanımı için tercih ediliyor zor virüs bulaşması ve bazı mac e özel programlardan dolayı.. Ama windows u kullanabilen adamda bence virüs bulaştırmaktan çekinmez ve windowsta çok daha seçenek olduğu için istenilen şekilde kullanılabilir.. İlla apple isteniyorsa macbooklara windows kurmayı deneyin retina ekran veya 4k imacler ile yemede yanında yat bi olay 😄😄

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.