Şimdi Ara

Windows mu? Linux mu? Mac mı? hangisini kullanıyorsunuz. (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
162
Cevap
1
Favori
16.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki

Windows mu? Linux mu? Mac mı? hangisini kullanıyorsunuz.

(En Son Oy Tarihi: 18.2.2022)
Giriş

Orjinalden alıntı: xXx_xXx

quote:

Orjinalden alıntı: buffy45
    quote:

Yukarıdaki yazılarda @MURATSPLAT ve @buffy45 nickli üyelerin konunun ve kendilerinin selameti için msjlarındaki ağır argo ve hakaret içeren kelimeleri değiştirmelerini rica ediyorum

değiştirdim.Ama ne zamandan beri salak kelimesi argoya giriyo?

O kenimenin argoya girdiğini söylemedim direk hakaret.
    +1 yaptığın hakaret çok genel bi kitleye yönelik(sitelerde takılan /msn de yazışan)

sadece sitelerde takılan ve msne girenlerden bahsediorum ama bu hepsi için geçerli değil %90 ı öyle.

• ne hikmetse 3'ünü de aynı bilgisayarda kullanıyorum.

Xp berbat ama her işe yarayan işletim sistemi (Çok zorda kalırsam kullanıyorum)

Mac sorunsuz ve çok kullanışlı bi sistem (Grafik işlerim için kullanıyorum çünkü çok başarılı)

Linux'a gelince tamamen kullanıcıya bağlı ve benim vazgeçilmezim (Her türlü işlerim için kullanıyorum el verdiği kadarıyla )

• Linux kullanıyorum win. duruyor yerinde. Macos Kuracam :-) Linux galiba vazgeçilmez oluyor becerebilince yada sağlam yardım alabilince.
  • Ubuntu 7.04 kullanıyorum fakat şu sıralar SuseLinux ve MacOSX düşünüyorum MacOSX'in program avantajı var, Dreamweaver,Flash,Fireworks,Photoshop vb. programların MacOSX sürümleri bulunmakta
  • Eğer opensuse kullanacaksan 1ay kadar bekle opensuse 10.3 çıkacak.
  • Arkadaşlar konuyu çok fazla dalyana geirmeyelim ama şunu da esgeçmeyelim.Hepimiz bir şeyler yapmak ve insanlara yardımcı olmak istiyoruz.Hepimiz "Bilgi Paylaştıkça Güzeldir" fikri ile yaşıyoruz.Ancak şunu bilmekte de büyük fayda var.Kendini açık kaynak koda adamış bir kişi aynı düşünceye sahip birisi ile kırgın olmamalıdır.Bunun sebebi açık kaynak kodun toplumsal bir hareket olup öncelikli gaye para değil paylaşmak ve insanlığa faydalı olmaktır.Richard Stallmn gibi amcalarımız olmasalardı bu hareket daha geç başlıycak ve insanlık açık kaynak feslesefesinden mahurum kalıcaktı.Ben 2 senedir Unix türevi sistemleri kullanıyorum ve iyiki bu işe başamışım diyorum.Sadece bilgisayar konusunda değil hayatımın her köşesinde bana faydası oldu.Mesela artık bir olaya daha objektif ve belli gayeler gütmeden bakabiliyorum ki bu çok güzel bir şey.Tabii lafı fazla uzatmamakta da fayda var diye düşünüyorum.Hepimiz faydalı bireyler olmak isiiyorsak çatışma değil uzlaşma içinde kendimizi geliştirelim ve insanlığa daha fazla nasıl kaykıda bulunurum sorusu içinde yaşayalım.Illaki bir yazılım yazıp kaynak kodunu açıcaksınız diye bir şey yok söyliyceğiniz bir kaç güzel ve düşündürücü sözcük bir çok şeye sebep olabilir.

Bu arada belirtmekte fayda var diye görüyorum.
    Mesajımda ki Dil bilgisi hataları için affınıza sığınıyorum.

Hepinize bol Açık kaynak kodlu günler dileğiyle...

Mesajımı okuyan arkadaşlar hangi sistemi ve felsefeyi seçtiğimi anlıycaktırlar.

Sağlıklıca Kalın...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hacker683 -- 16 Eylül 2007; 15:05:09 >

• imzana ve nickine bakarak, windows olmazsa olmaz mı demek istedin acaba

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The souls migration -- 16 Eylül 2007; 20:52:23 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: ask all your friends

imzana ve nickine bakarak, windows olmazsa olmaz mı demek istedin acaba

Tam tersi Windows'u mecburiyetle kullandığımı, gönlümün Unix ve türevi sistemlerden ve özellikle Linux'tan olduğumu belirtmek istedim.
    Ayrıyeten Hack ve Hacker sadece bir bilgisayar terimi değil genel masanıyla bir şeyi kıran manasına gelir bu telefon hattı veya bir araba bile olabilir.(Daha fazla uzatmak yerinewww.belgeler.org deki Hack ve Hacker ile ilgili yazıları okumanız çok daha iyi olur.)
    Benim kullandığım sistem öyle abartı değil ayrıca.Sadece ekran kartım DirectX 10 destekliki,benim bu kartı alış sebebim almış bari güzel bir şey olsundu.
    Ayrıca bu kartın diğer bir faydası OpenGl'ın son sürümünü tam manasıyla desteklemesi ki bu bana daha çok lazım olan bir özellik.

Linux'u çok seviyorum.

Oyum kesinlikle Linux'a.

Sağlıklıca Kalın...

• Kimse bana ahlak dersi vermeye kalkmasın. Ben kimseye hakaret etmedim. Etmemde .

Bu benim görüşümdü sadece . Linuxun iyi olmadığı yanları var tabiki. Özellikler kim ne derse desin öğrenmesi zor bir sistem. Ama biraz mantığını kaptıktan sonra hemen(kernel=çekirdek, hataları hariç) karşınıza çıkan bütün yazılım ve kullanım hatalarını çözme imkanınız var. bu winde var mı. Görevi sonlandırdan başka ne yapabiliyorsunnuz. Ha birde olay görüntüleyici. Bunların verdiği bilgide hep makyajlı bilgiler. Windowsu AteşDuvarı yada bilgisayarınızı virüsten koruyan bir yazılım kullanmadan windows kaç saat kullanabiliyorsunuz?
    Windows kurduğunuzda kendi donanım tanıyor mu ? Mesala basit bir seskartını, yada ağ(bazı kartları tanıdığını biliyorum ama çoğunluğunu değil.)?
    Linux lspci diğe bir komut vardır. Bu bile linux ne kadar iyi bir işletim sistemi olduğunun kanıtıdır.Sistemde donanımın sürücüsü olmadığı halde makineye takılı aygıtlar hakkında bilgi alabiliyorsunuz.
    Winde hangi çalışan yazılımın sistemde hangi aygıtı kullandığını öğrenebiliyor musunuz?hangi programın hangi kütüphane dosyasını kullandığını?

Winin en sevmediğim yönü sistemi ne kadar iyi öğrenirseniz öğrenin , sistemi tam olrak yönetemiyorsunuz. Sadece kullanıyorsunuz.

Mesala linux ve FreeBSd sistemlerde çekirdek derleme olayı var. Gereksiz şeyleri mesala:gereksiz dosya formatları,gereksiz ağ protokolleri, gereksiz sürücüler, gereksiz destekler vs.. bunları kapatabiliyor musunuz?
    Siz bir komutla mbr yerdekleyebilir misiniz?

Çok söylenecek şey var. Bizim gibi 3 dünya ülkeleri saplandı kaldı windowsa.
    Evet yine söylüyorum: Win iyi bir "işletim sistemi" değil. Ama çoklu ortam, donanim desteği mükemmel. Bana 2003 server demeğim gülerim buna. Siz bir windows gibi güzel sistem yapıyorsunuz ve güvenliği anti-virüs programlarının keyfine bırakıyorsunuz.Microsoft bu mantığı terk etmedikçe hiç bir zaman güvenli stabil bir sistem yapamayacak.

• uff be nedir bu ya. herkesin bakış açısına göre değişir. bana göre argo değil bu foruma yazılanlar. Makale değil bişe değil. Niye bu kadar bu işi büyütüyorsunuz anlayamıyorum. Ben görüşümü açıklıyorum size ne oluyor anlayamıyor. kullandığım bir kelime basit bir sıfat. Foruma mesaj yazıyorum. Resmi daireye dilekçe yazmıyoruz... Lütfen bu konuyu kapatalım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MURATSPLAT

Kimse bana ahlak dersi vermeye kalkmasın. Ben kimseye hakaret etmedim. Etmemde .
    Çok söylenecek şey var. Bizim gibi 3 dünya ülkeleri saplandı kaldı windowsa.
    Evet yine söylüyorum: Win iyi bir "işletim sistemi" değil. Ama çoklu ortam, donanim desteği mükemmel. Bana 2003 server demeğim gülerim buna. Siz bir windows gibi güzel sistem yapıyorsunuz ve güvenliği anti-virüs programlarının keyfine bırakıyorsunuz.Microsoft bu mantığı terk etmedikçe hiç bir zaman güvenli stabil bir sistem yapamayacak.

Neden gülersin? Anlayamadım. Windows 2003 server kurulu her bir sistemde ortalama 1000 adet web sitesi yayınlıyoruz.Ve sistemler sürekli açık. Bunda gülünecek ne var onu anlamadım. Binlerce web sitesi için DNS server olarak kullanıyoruz. Active Directory sistemini sorunsuz bir şekilde kullanıyoruz. Exchange gibi harika bir sistem ile mail konusunda hiçbir sıkıntı yaşamıyoruz.
    Herşey sistemi yöneten kişide biter. Bu ister Windows olsun ister Linux olsun. Linuxun hiçmi açığı yok yani. Linux serverı kurup sanki arkanızamı yaslanıyorsunuz?

Linuxun muazzam bir potansiyeli var. Fakat bana göre herkesin kafasına göre bir dağıtım çıkarıp birbirinden bağımsız çalışıyor olması Linux sistemin şu anda olduğundan çok daha ileride olmasını engellemiştir. Büyük bir güç parça parça birşeyler yapıyor. Hergün yeni bir dağıtımlar çıkıyor bunun amacını anlayabilmiş değilim. Birbirinin kopyası birsürü dağıtım var. İnanın millet dağıtım çıkarmak yerine yeni ve daha orjinal birşeyler yapmak için uğraşsa daha faydalı olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi demon -- 17 Eylül 2007; 1:40:39 >

• dos 3.0 dan beri pc kullanıcısıyım, uzun yıllardırda windows kullanıyorum. aynı zamanda "microsoft certified solution developer"ım yani yazılım ve veritabanı konularındada yeterince bilgim ve tecrübem var. son günlerde linuxu inceliyorum (ubuntuyu kurdum) performans ve kullanılabilirlik olarak oldukça başarılı buldum. işletim sisteminin pek bir eksiği yok gibi ve gerçekten üzerine istediğim gibi oynayabilmem güzel birşey. tam olarak hakim olduktan sonra oldukça büyük bir potansiyeli var sistemin benim görüşüme göre. ama linuxta bence asıl problem sistemin kendisinde değil, dünya pazarındaki büyük firmaların linuxa yatırım yapmamasından kaynaklanıyor. en basitinden ati ekran kartımın driverını yüklemek için bir ton araştırma yapmak zorunda kaldım. macromedia flash kurayım dedim 64 bit versiyonu yokmuş. (tamam windowstada 64 bit flash yok ama emule ediyor en azından). flash kurmak içinde google da araştırdıktan sonra kurabildim. bence bu yatırım farkıde gerek pazarın büyük bir yüzdesinin microsoft olmasından (ki buda microsoft yazılımı geliştirmenin karlılığını düşürüyor) vede microsoftun sadece işletim sistemine yada son kullanıcıya değil, aynı zamanda yazılım geliştiricilerede oldukça ciddi yatırımlar yapmasından kaynaklanıyor. (visual studio, robotics, directx, vs. gibi tonlarca sdk). linux ilk çıktığı zamanlarda mandrake ni erken versiyonlarını test etmiştim bundan seneler önce. potansiyeli vardı fakat daha çok yeniydi. ubuntuda son gördüğüm durum ise linuxun artık desktop tarafında bir olgunlaşma aşamasına geldiğidir (server tarafında zaten gayet başarılıydı, ama yinede ben kişisel olarka windows serverı tercih ederim -en iyi yol kendi bildiğin yoldur ) . bundan sonra bana göre bişeyler yapması gereken taraf linux tarafı değil, diğer büyük yazılım ve donanım firmalarıdır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreampowder -- 17 Eylül 2007; 9:49:26 >

• quote:

Orjinalden alıntı: MURATSPLAT
    Mesala linux ve FreeBSd sistemlerde çekirdek derleme olayı var. Gereksiz şeyleri mesala:gereksiz dosya formatları,gereksiz ağ protokolleri, gereksiz sürücüler, gereksiz destekler vs.. bunları kapatabiliyor musunuz?

Herşeyi geçtim, buraya cevap vermek istiyorum.

Linux ve FreeBSD monolitik çekirdektir. Ama Windows mikroçekirdeğe sahiptir. Windows'ta çekirdek, donanım sürücülerini ve modüllerini ihtiyaç duyduğunda hafızaya yükler ve çalıştırır. Bu nedenle "onu kapat, bunu aç" gibi bir şey yapmaya gerek yoktur. Ama optimize bir sistem elde ederken Linux ve FreeBSD'de bunu yapman gerekebilir.
  • Linux - XP Pro - Mac OSX
  • Bir üst postumda belirtmiştim. Bu kadar dağıtım çıkarmak yerine farklı şeylere yönelseler süper olacak diye. Linux ile yapılabilecek o kadar harika şeyler varki. Bakın adamlar mikrotik yapmış. Bu bir örnek. Cırt dağıtım pırt dağıtım. Çok gereksiz. Bu adamlar dağıtım çıkarmak yerine linux yapısını kullanarak faydalı sistemler yapsalar, yeni programlar geliştirseler linuxun önünü kimse tutamayacak.
  • quote:

Dostum msj ını kontrol et Copy plase iki msj atmışsın.

Tamamdır düzelttim teşekkürler.
  • Windows XP + Pardus 2007.2 Caracal caracal
    Şuanda İkincisinden Yazıyom Pardus tabiki
  • xp ve vista :) ikili işletim sistemi kullanıyorum işe yarıyor tabi favori xp
  • linuxün bukadar kullanıldığını bilmiyodum
    xp pro kullanıyorum doğru kullanıldığında sorun çıkarmıyo ve en önemlisi sakin kafa ve vakit lazım ve xp herşeye uyumlu
    daha doğrusu daha önce hiç linux kullanmadığım için saçmalaıyorum aldırmayın yorgunluktan
  • ve şunu söyliyebilirim vista kesinlikle çöp acele edilmiş diye düşünüyorum
    sadece görüntü var işlev yok çok ciddiyim aklınızda vista varsa unutun
    kullandığım laptop vistaydı formatı çektim gözünün yaşına bakmadım
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.