Şimdi Ara

Windows 8.1 Her Oyun Başlatınca Donuyor !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
1.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sırf Battlefield 4 beta stabil çalışsın diye Windows 8.1 kurdum ve 2 gün BF4 betayı birkaç kez oyundan atsa da stabil bi şekilde oynadım. Sistem hiç donmadı sadece bikaç kez oyundan attı.

Ama şimdi hangi oyunu açarsam açayım "Start the Game" dediğim anda Windows 8.1 donuyor ve hiç bir şekilde eski haline dönmüyor. Donmuş ekran da her seferinde Mavi ve Gri tonlarında değişik bi renkte oluyor dalga geçer gibi.

Bios'u güncelledim. Ekran kartı driver'larını silip silip tekrar yükledim. Windows güncellemelerini yaptım ama nafile. Ekran kartı zorlandığı anda bilgisayar takılıyo ve tek çözüm res atma. Ekran kartı veya işlemcimde kesinlikle overclock yok.

Ne yapsam bi işe yaramıyor. Eğer bu konudan da cevap çıkmazsa önce windows 7'ye geri döncem.

Sistem

gigabyte 990xa-ud3
    amd phenom ii x4 955
    hd radeon 6850
    8 gb ram

• Bir de komut isteminden 'sfc /scannow' komutu ile sistem dosyalarınızı denetleyin bakalım bir hasar var mı.
  • xheatus X kullanıcısına yanıt
    Başlattım şimdi. Uzun süreceğe benziyo. Bu işletim sistemini inceliyo heralde, donanımı değil dimi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Helter_Skelter

Sırf Battlefield 4 beta stabil çalışsın diye Windows 8.1 kurdum ve 2 gün BF4 betayı birkaç kez oyundan atsa da stabil bi şekilde oynadım. Sistem hiç donmadı sadece bikaç kez oyundan attı.

Ama şimdi hangi oyunu açarsam açayım "Start the Game" dediğim anda Windows 8.1 donuyor ve hiç bir şekilde eski haline dönmüyor. Donmuş ekran da her seferinde Mavi ve Gri tonlarında değişik bi renkte oluyor dalga geçer gibi.

Bios'u güncelledim. Ekran kartı driver'larını silip silip tekrar yükledim. Windows güncellemelerini yaptım ama nafile. Ekran kartı zorlandığı anda bilgisayar takılıyo ve tek çözüm res atma. Ekran kartı veya işlemcimde kesinlikle overclock yok.

Ne yapsam bi işe yaramıyor. Eğer bu konudan da cevap çıkmazsa önce windows 7'ye geri döncem.

Sistem

gigabyte 990xa-ud3
    amd phenom ii x4 955
    hd radeon 6850
    8 gb ram

bende öyle bir sıkıntı yok bro sistemi yenilemeyi dene.

Sağdan charm bar'ı aç

Ayarlar

Bilgisayar Ayarlarını değiştir

Güncelleştirme Ve Kurtarma

Kurtarma

Dosyalarınızı Etkilemeden Kişisel Bilgisayarınızı Yenileyin
    Başlayın'a basınız ve bekleyiniz.

NOT : Bu sırada windows 8 dvd niz veya usb niz takılı olsun eğer takılı değil hatası verirse o ekrandayken o ekranı kapatmadan dvdnizi veya usbnizi çıkarıp takın ekran değişecek ve tanıyacak sonra ileriye basın bilgisayar kapanacak 5 10 dkika bekleyin işlemleri yapacak sonra yenilenmiş olarak pc açılacaktır.

• Tarama bitince bunu da deniycem. Valla 6850'yi alalı 2.5 yıl oldu. O bi sorun çıkarıyo diye düşünmeye başladım. Ekran kartı arızalı mı nasıl öğrenebilirim? VBIOS mu atsam ona da?
  • ekran kartına bak iyisini al
  • xheatus X kullanıcısına yanıt
    Kart 1 hafta önce sorunsuz çalışıyodu zaten. Arada da hiçbir şey yapmadım doğru düzgün ama. Bi arkadaşın evinde deniyelim bari
  • Hyper-v ile ne alaka ya

Sorun açıkça belli ekran kartı.

Muhtemelen driver uyumsuzluğu var, sistemi kitliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 26 Ekim 2013; 17:01:59 >
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Driverları 2-3 kez tekrar yükledim. Beta driverlarını da denedim. Eskileri denemek istemiyorum Windows 8.1'e hiç uyumlu olmazlar diye bi tavsiyeniz var mı?
  • quote:

Driverları 2-3 kez tekrar yükledim. Beta driverlarını da denedim. Eskileri denemek istemiyorum Windows 8.1'e hiç uyumlu olmazlar diye bi tavsiyeniz var mı?

Bu donma olayları ati lerde sık yaşanıyor, en ufak bir uyumsuzlukta kart donuyor sistemide kitliyor, aynı olayları ben hd7790 da yaşadım kart değiştirdim sırf bu sorun yüzünden.

Geçenlerde bir konu vardı yine arkadaşın ati kartı vardı windows 8 yükleyip bazı oyunlarda çok kötü fps değerleri alıyordu, tüm driverları denemesine rağmen, win 7 kurup driverları yükleyin önerisi yapmıştık ve bunları uygulayınca sorunu düzelmişti.
    Benim de aklımda windows 7'ye geri dönmek var. Direk yüklenebiliyo mu Windows 8'den?
  • quote:

Benim de aklımda windows 7'ye geri dönmek var. Direk yüklenebiliyo mu Windows 8'den?

Düşürme yapamassınız, temiz şekilde format atınız.

Güncel çipset driverınızı yükleyip ardından atinin sitesinden güncel ati driverını indirip, win güncellemelerini yapın.
    Format atabiliniyo mu diye soruyodum zaten. Eskiden Vista'dan XP'ye geçilemiyodu heralde. Dosyaları yedekleyip format atıcam.

Yalnız kafama takılan ilk Win 8.1 yüklediğimde çalışan oyunların şimdi hata vermesi.
  • quote:

Format atabiliniyo mu diye soruyodum zaten. Eskiden Vista'dan XP'ye geçilemiyodu heralde. Dosyaları yedekleyip format atıcam.

Yalnız kafama takılan ilk Win 8.1 yüklediğimde çalışan oyunların şimdi hata vermesi.

Ati kartlarda olağan şeyler bunlar, oyunun çalışıp sonra çalışmaması gibi olaylar.
  • Dostum 8.1 de hiç bir oyunda sıkıntı yaşamadım.Win 8.1 i sıfırdan birdaha kurup denemeni tavsiye ediyorum.
  • BeranSetaou kullanıcısına yanıt
    Önce öyle yapmayı planlıyorum zaten. Windows 8.1'i tekrar yüklüycem. Olmazsa Windows 7'ye kesin dönüş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xheatus

Heyper-v ne alaka demişsiniz de yabancı forumlar da windows 8.1 oyunlara girmek istendiğin de donma yapanların yarısı hyper-v aktif ederek bu sorunu aşmış, araştırabilirsiniz. Her ihtimali deneyelim dedik ekran kartına müdahale etmeden önce..Neyse.

Hyper-v nin ne olduğunu araştırıp ondan sonra yazın.

Hyper-v bir sanallaştırma teknolojisidir. Bilgisayarınızı sanallaştırıp sanal bilgisayarlar kurmanız için verilen bir destektir.
  • ben windows 7 sp1 bir sistem kurmanızı öneririm bu sorunların hiç birini yaşamazsınız w8 den w7 aynı nasıl format attıysanız o şekilde döenebilirsiniz oyun saveleri yedeklemiyi unutmayın
  • hyper-v olmaz ise yerine vmware kurun belki oyun açılır.

bunlar nasıl tavsiyeler ya?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.