Şimdi Ara

Windows 10 Açılırken Anakart Ekranında Uzun Süre Bekleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
2.569
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bilgisayarımı daha yeni topladım ve Windowsun sitesinden win 10 iso dosyasını indirip Rufus programı ile uefi kurulumu ile Windowsu Ssdye kurdum. Ama bilgisayarı yeniden başlattığımda anakartın bios menüsüne girmek için anakart logosu ve altta biosa girmemize yarayan tuşları yazan ekranda gereğinden çok uzun süre bekliyor, bazen 1 bazen 2 dk bekliyor ve biosa girmek için F2 veya Delete tuşlarına bastığımda bile tepki vermiyor. Bir tuşa basmazsanız eğer uzun süre bekledikten sonra yine Asus Yazısı çıkıp windowsun açılma ekranı için 2-3 dk orada bekliyor ve sonrasında açılıyor.

Tabi olanlar sadece bununla sınırlı değil bilgisayar açıldıktan sonra windows ssd ye yüklü olmasına rağmen geç tepki veriyor birazcık ve depolama alanı için aldığım hdd gözükmüyor disk yönetimine girdiğimde ise aşağıda verdiğim ekran görüntüsündeki manzara ile karşılaşıyorum ve GPT veya MBR olarak diski başlatmaya çalıştığımda ne yazık ki sonuç alamıyorum.
    Not: Anakartın son bios sürüünü Technopat sitesinde gösterildiği gibi güncelledim.

Sistem özellikleri:
    Anakart: Asus B450 Tuf Gaming
    İşlemci: Ryzen 2600
    Ekran kartı: Sapphire Rx 580 8 gb Nitro
    Ssd : WD 240 gb GreenSeries
    Hdd: WD 1 TB blue
    Ram: Corsair CMR16GX4M2C3000C15

• bende bu şekilde değil ama anakart logosundan sonra o dönen noktalar iki kez çıkıyor ve geç açılıyor Bilgisayar Windowsun yeni sürümünde olmaya başladı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Konu hakkında bilgisi olan yok mu hiç?
  • 1TB'lık diski söktüğünüzde yine yavaş mı açılıyor?
    Bios'da full screen logo seçeneğini disable yapıp normal post ekranını görüp ahngi aşamada beklediğini öğrenmeye çalışını. Tahminim dediğim disk olabilir, ön USB portları olabilir onlarrın bağlantısını söküp deneyiniz. Bu şekilde çeşitli denemeler yapabilir siniz.
  • hyrgul H kullanıcısına yanıt
    Şuan 1tb diski söküp denedim anında açıldı. Birde Bios'dan full secreen seçeneğinide kapadım dediğiniz gibi.
    Ama bu diskimde ne gibi sorun olmuş olabilir? Daha hiç kullanmadım o Hdd yi gecen hafta amazontr den almıştım
  • SSD sata ise ilk sataya (SATA0) takılı olsun. HDD ise ikinci sataya (SATA1) takılı olsun. Çünkü ilk satalar yüksek hızlı oluyor. Sonraki satalar ise genellikle başka bir kontrolcüye nispeten daha yavaş olan bir kontrolcüye bağlı oluyor. Eğer sorun devam ederse başka bir sisteme diski takıp sorunun diskte olup olmadığından emin olunuz. Gerekirse disk değiştirilir.
  • hyrgul H kullanıcısına yanıt
    Anakartta uygunluk bakımından birisi sata5 diğeri sata 6 da bağlı disklerin ve o Hdd yi farklı sata yuvalarına taktığımda sorun devam ediyor birde kabloları değiştirip deniycem acaba sorun kabloda mı?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.