Şimdi Ara

WIN10 SMB 3.1.1 ve SMB 1.0 sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
777
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Acaip garip ve bir o kadar da komik bir problemle karşı karşıyayım.Ofisimizde Archicad 21 (Mimari bir program) kullanıyoruz ve bunun takım çalışmasına olanak sağlayan Bim Server 21 diye bir yardımcı programı var.Böylece ofis içindeki birçok kullanıcı aynı anda aynı proje üzerinde çalışıyorlar ve hem zamandan hemde yerden tasarruf edebiliyoruz.Bim Server mantık olarak basit bir web sunucusu olarak hizmet veriyor, nodejs ve mongodb kullanıyor ve diğer kullanıcılarla al/ver komutlarıyla sürekli iletişime geçip projeyi güncelliyor.Bunları yardımcı program hakkında az çok bilginiz olsun diye yazdım.

Gelelim soruna ;

Bim Server 21 yardımcı programı kurulumunda web sunucu için gerekli bazı dosyalar var, bunları /data klasöründe (farz-ı misal), ben bu klasörü kendi (local) makinemde değilde ofisteki sunucuma kaydettirmek istiyorum (Lenovo px12-450r).Windows10'da SMB3.1.1 protokolü aktifken bunu hiçbir şekilde yapmıyor, dosyayı yazmıyor, hata veriyor.SMB1.0'a geçince bir sorun yok, sıkıntısız çalışıyor ancak Microsoft SMB1.0'a desteği kesti hatta kullanmayın diye bas bas bağırdı Wannacry exploitinden sonra.
    İşin asıl ilginç tarafı başka bir WIN10 makineyi aynı şekilde remote folder olarak yazdırmak istediğimde de aynı sorunla karşılaştım.Yani WIN10 makinemden tekrar LAN'daki başka bir WIN10 makinenin klasörüne yazdırmak istedim, yine aynı sorun.Bu arada paylaşım izinleri firewall vb. herşey açık yani normal file explorer'da dosyayı tutup karşı makineye salladım mı 110 MB/s hızla atıyor, bütün klasör ve dosyaları görebiliyorum, onlarla ilgili hiçbir problemim yok.

Şimdi sizde diyeceksiniz ki o zaman risk alıp SMB1.0'a dönmen gerek ancak şimdi de olayın en garip tarafı geliyor, aynı sistem evimdeki Zyxel NSA310 (2010 model) hiçbir problem olmadan çalışıyor.O zaman NSA310'u kullan diyeceksiniz ama o cihazda o kadar eski ve dandik bir cihaz ki ancak bir ev kullanıcısını tatmin edebilir.

Şimdi sistemin NSA310'da çalıştığını görmesem tamam sistem çalışmıyor diyeceğim ancak SMB3.1.1 ne WIN10-WIN10 nede WIN10-Debian7 olayında çalışmıyor.

Fikri, tecrübesi yada önerisi olan var mıdır?

Teşekkürler.

• Selamlar ;

Lenovo NAs üzerinde çalışan OS nedir ? Siz Windows 10'lar da smb1 i kapattınız mı ayrıca powershell i run as administrator olarak açıp " Get-SmbServerConfiguration " komutunu çalıştırıp çıkan sonucu paylaşır mısınız?
  • Merhaba Cumhur Bey, ;)

WIN10'da SMB1 kapalıyken zaten çalışmıyor.SMB2 açıkkende çalışmıyor.Çalıştığı tek durum SMB1 aktif ve SMB2/3 kapalı.

Powershell çıktısı : (Şu an default'a geri döndüm SMB1 ve 2 aktif)

PS C:\Windows\system32> Get-SmbServerConfiguration

AnnounceComment :
    AnnounceServer : False
    AsynchronousCredits : 64
    AuditSmb1Access : False
    AutoDisconnectTimeout : 15
    AutoShareServer : True
    AutoShareWorkstation : True
    CachedOpenLimit : 10
    DurableHandleV2TimeoutInSeconds : 180
    EnableAuthenticateUserSharing : False
    EnableDownlevelTimewarp : False
    EnableForcedLogoff : True
    EnableLeasing : True
    EnableMultiChannel : True
    EnableOplocks : True
    EnableSecuritySignature : False
    EnableSMB1Protocol : True
    EnableSMB2Protocol : True
    EnableStrictNameChecking : True
    EncryptData : False
    IrpStackSize : 15
    KeepAliveTime : 2
    MaxChannelPerSession : 32
    MaxMpxCount : 50
    MaxSessionPerConnection : 16384
    MaxThreadsPerQueue : 20
    MaxWorkItems : 1
    NullSessionPipes :
    NullSessionShares :
    OplockBreakWait : 35
    PendingClientTimeoutInSeconds : 120
    RejectUnencryptedAccess : True
    RequireSecuritySignature : False
    ServerHidden : True
    Smb2CreditsMax : 2048
    Smb2CreditsMin : 128
    SmbServerNameHardeningLevel : 0
    TreatHostAsStableStorage : False
    ValidateAliasNotCircular : True
    ValidateShareScope : True
    ValidateShareScopeNotAliased : True
    ValidateTargetName : True

smb ayarlarını (aç/kapa) şu komutlarla yapıyorum.

sc.exe config lanmanworkstation depend= bowser/mrxsmb10/nsi
    sc.exe config mrxsmb20 start= disabled

Lenovo NAS Lifeline diye bir yazılım kullanıyor Debian 7 tabanlı :

cat /etc/*-release
    PRETTY_NAME="Debian GNU/Linux 7 (wheezy)"
    NAME="Debian GNU/Linux"
    VERSION_ID="7"
    VERSION="7 (wheezy)"
    ID=debian
    ANSI_COLOR="1;31"
    HOME_URL="http://www.debian.org/"
    SUPPORT_URL="http://www.debian.org/support/"
    BUG_REPORT_URL="http://bugs.debian.org/"

Bu arada 10 Gb LAN olayından şimdilik vazgeçtik.Link bindirme az/çok işimizi görüyor.Makinelerde 10 Gbe NIC takacak PCI slotumuz kalmadı malesef.Başka bir formül düşünüyoruz bakalım.Destekleriniz için çok teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Charmlander -- 16 Ekim 2017; 11:50:37 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.