Şimdi Ara

Wildstar (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.719
Cevap
8
Favori
73.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Aizen Sousuke

quote:

Orijinalden alıntı: LifeSuxTR

Pay to Play her zaman iyidir.Oyunu betada test eden bir arkadaşıın izlenimlerini aktarıyorum buraya.

Merhaba arkadaşlar,WildStar'da totalde 2 tane betaya katıldım ve bu akşam bir betaya daha katılacağım.Bir çok Türk oyuncu bu oyuna ilgi duyuyor ondan dolayı böyle bir inceleme yazmaya karar verdim..

Öncelikle oyunun hala CBT aşamasında olduğun ve bir çok eksiğin olduğunu,yaptığım eleştirileride bu başlık altından yaptığımı belirteyim.

Karakter Yaratma ve Class seçimi: Bana sorarsanız oynadığım onlarca MMO arasında en basit karakter yaratma ekranına sahip olan oyun buydu.Neredeyse hiç bir şeyi detaylı ayarlayamıyoruz (ŞUANLIK).Gerçe benim için çokta önemli bir şey değil bu.Class seçimine gelirsek 4 adet class bulunuyor şuanda.

Bunlar

Warrior=Klasik bildiğimiz warrior ancak aşırı yavaş geliyor insana hani böyle skill basarken adam yeni uyanmışta elini zar zor kaldırıyor gibi.Hiç akıcı değil,hoşuma gitmedi..

Spellslinger=Bildiğimiz mage.Ancak SWTOR dakiler gibi düşünün.Elinde bir tabanca var ve o tabancayla ateş ederek skilleri vuruyor.En yüksek dmg veren class oynanışıda eh işte yani denecek cinsten.

Stalker=Asssassin classı.Kısa sürede vurduğu Burst damage ile öne çıkıyor ve tabi yine klasik olarak belli bir süre stealth (görünmez) oluyor..En seri oynanan class ama nedense damage olarak düşük geldi.

Esper=Tam olarak ne olduğunu bende anlamasamda healer class olduğunu biliyorum.Daha fazla oynamadım çok sıkıldım bu classdan Smile

Yeni classlar gelcekmiş ama şuan belli değil.

Skiller ve Oynanış

Ne yalan söyleyeyim çok büyük umutlarla betalarına girdiğim ve WoW'un yerine geçebilir dediğim oyundu.ArcheAge ile kıyaslanan ve en büyük rakibi olarak görünen bir oyun(DU).

Oyun bir türlü sizi içine almıyor,damage aldığınızı kesinlikle hissettirmiyor ''aa ölmüşüm'' oluyorsunuz.Bunun yanında vurduğunuzuda hiç hissetmiyorsunuz.Yani combat aşırı dandik şuanda.Hiç ama hiç akıcı değil ve hani bir KnightOnline kadar bile (kıyasladığım oyuna dikkat) combat hissettirmiyor.Combat kısmında eğer düzenleme yapmazlars kesinlikle hayatımda gördüğüm en dandik combat sistemi budur.

Skill vurmalar ise önünüzde küçük bir alan çıkıyor (bazı skillerde farklı) o alana vuruyorsunuz skilli yani non target bir combat.Yaratıklarda skill vurduğunda yine o alan kırmızı olarak görünüyor ve sağ sol yapmanızla beraber basit bir şekilde avoid yapabiliyorsunuz.Kısaca daha iyi beklerdim..

[Resim: wildstar_telegraph.jpg]

Skiller: Skill konusuna gelince level atladıkca otomatik olarak skiller geliyor.GuildWars 2 sisteminin aynısı bulunmakta,kullanabildiğimiz 6-7 tane skill var.Skill listesinden kendimiz seçip bir skill bar yaratıyoruz.Sevende olur sevmeyende şahsen ben bol skill seven biri olarak sevmedim.

Path (Meslekler)

Oyunun belkide en güzel yanı bu diye düşünüyordum.Ancak mesleklerdende inanın gram bir şey anlamadım..Önümüzdeki betalarda detaylıca anlatacağım.Şimdi eksik veya kötü anlatmak istemiyorum.

Özet:

Haritası gerçekten çok geniş,oyunda fps ölü durumda şuan (betadandır heralde) 20-30 yanyana geldiğimizde slow motion oluyor oyun,Skill sistemi bence çok kötü,classlar idare eder,görevleri görevciden alıyorsunuz ama gitmeden de verebiliyorsunuz (görevler zevkli),level kasmak cidden çok zor bunuda belirteyim,battlegroundlar şuan 2 tane var ve klasik wowdaki warsong var (bayrak çalma) zevkli denilebilir,grafikler anime tarzı ve çok çok güzel,ev yapma sistemi betada kısmen çalıştığı için detaylara bakamadık ama güzel duruyor,sandbox olarak değil kesinlikle theme park olarak bakmanız gerek,dungeon-raid v.s zaten giremedik daha,combat sistemi kesinlikle çok kötü toparlanması lazım,oyundaki bazı görevler ve eventler gerçekten acayip zevkli ve kullanıcıları bir araya getiriyor çok beğendim.

Sonuç olarak tam olmamış bir oyun gördüm.Hani güzel ama eksikleri cidden çok fazla ama en çok can sıkan kısım kesinlikle combatın çok dandik olması..Örnek vermek gerekirse nasıl ki O-Game'de gemiler savaşırken siz hissetmezsiniz anlamazsınız öyle bir combatı var.

Eğer üstünde çalışırlarsa gerçekten güzel bir oyun olacak ANCAK ArcheAge oynamış bir olarak size şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki ArcheAge ile kesinlikle yarışamaz...

İçerik ve oynanış olarak ArcheAge'in çok çok gerisinde kalıyor.

Biraz açarmısın p2p herzaman iyidir düşünceni ?

Bence eskiden iyi olabilirdi ama günümüzde iyi olduğunu sanmıyorum.

P2P = Kaliteli Oyuncu en önemliside bu.F2P hiç bahsetmiyorum B2P oyunların durumu ortada.Bir oyun pay to play olursa kendini oynatıyor.Gidip 1-2 ayda sıkmıyor yada para yatırmadan oynanamaz duruma gelmiyor.Nice arkadaşlarım var f2p oyunlara milyarlar yatıran...
    P2P = İlgili bir support
    P2P = Fazlasıyla Content
    P2P varsa pay to win yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Last Peony -- 19 Ağustos 2013; 17:14:37 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: [__Zahid__]

keşke sadece aylık ücretli yapsalar. sırf ana paketin fiyatı yüzünden başlamam bile. gw2 yi bile 80tl ye aldım ve aylık ücreti yoktu. ayrıca birsürü iddialı f2p mmo oyunlar geliyo aynı zamanda. wildstarın bu fiyatla işi zor. çıkış tarihlerini bilmiyorum ama archeage wildstar ve everquest next var önümüzde. benim ilgimi çekenler sırasıyla everquest next>archeage>wildstar. ve archeage ve everquest f2p olacak. benim gibi düşünen bi insan gidipte bulaşmaz heralde wildtstara.

ArcheAge F2P olmayacak allah aşkına herkes nerden çıkarıyor bu haberi

bölümsonucanavarı editörü f2p olucak gibi görünüyo diyo sürekli. ona dayanarak dedim.

• quote:

quote:

quote:

keşke sadece aylık ücretli yapsalar. sırf ana paketin fiyatı yüzünden başlamam bile. gw2 yi bile 80tl ye aldım ve aylık ücreti yoktu. ayrıca birsürü iddialı f2p mmo oyunlar geliyo aynı zamanda. wildstarın bu fiyatla işi zor. çıkış tarihlerini bilmiyorum ama archeage wildstar ve everquest next var önümüzde. benim ilgimi çekenler sırasıyla everquest next>archeage>wildstar. ve archeage ve everquest f2p olacak. benim gibi düşünen bi insan gidipte bulaşmaz heralde wildtstara.

bölümsonucanavarı editörü f2p olucak gibi görünüyo diyo sürekli. ona dayanarak dedim.

Dua edinde olmasın.Olursa ömrünüzde görmediğiniz kadar kısıtlamalı bir mmorpg oynayacaksınız benden söylemesi.Çünkü eğer ArcheAge f2p olursa gelecek kısıtlamalar oyunun ekonomi/ticaret sistemi yüzünden direk oyunun en can alıcı sandbox öğelerine gelicek.F2p oynayan adam ne ev yapabilecek,nede paralı oynayan biriyle eşit craft yapabilecek.ArcheAge'de evin yoksa bahçen yok,bahçen yoksa bitkin yok,bitkin yoksa ticaret malzemen yok,ticaren malzemen yoksa paran yok,paran yoksada gücün yok demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Last Peony -- 19 Ağustos 2013; 17:22:45 >

• @LifeSuxTR

Bence lol gibi (mmorpg olmasada) tf2 gibi oyunların sistemleri kullanıldığı sürece bence sorun olmayacaktır.Piyasada çok kaliteli f2p oyunlar olduğuna inanıyorum.

Şuan wildstar'ın yaptığı bence ilk başta parayı kaldırmak ve sonra duruma göre f2p'e dönmektir.Dediklerinde haklı olabilirsin ama wow hariç p2p sistemine direnen başka mmorpg yoksa durup bir düşünmek lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aizen Sousuke

@LifeSuxTR

Bence lol gibi (mmorpg olmasada) tf2 gibi oyunların sistemleri kullanıldığı sürece bence sorun olmayacaktır.Piyasada çok kaliteli f2p oyunlar olduğuna inanıyorum.

Şuan wildstar'ın yaptığı bence ilk başta parayı kaldırmak ve sonra duruma göre f2p'e dönmektir.Dediklerinde haklı olabilirsin ama wow hariç p2p sistemine direnen başka mmorpg yoksa durup bir düşünmek lazım.

Benim için oyunun kalitesi ve oyuncu kitlesi eşittir.Bir oyun mükemmel olsun kitlesi berbat olsun ( f2p genelde böyle :/ ) o oyunu oynamam.Finansal olarak şirketlerin aklındaki şeyleri bilemem ancak,league of legendsın oyuncu kitlesi ortada.Oyun rezalet kaç kere ekrana yumruk attığımı bilirim feeder 8 yaşında veletler yüzünden.

Benim görüşüm her zaman P2P yönündedir.Finansal olarak f2p daha çok para kırıyor olabilir ama p2p sistemi çok iyi oturtulmuş(wow) kaliteli ve türünde ilk olabilecek bir oyunun en az f2p kadar para kırabileceği görüşündeyim.Wildstarın p2p çıkması normal çünkü oyunun hedeflediği kitle wow kitlesi.WoW'dan arta kalan aç aç mmo arayan bir kitleyi doyurmak amacıyla hazırlıyorlar oyunu.Bilirsiniz wow tayfası wow hariç mmorpg beğenemiyor.

Tutarsada uzun yıllar p2p gidebilir.

• Dövüş sistemi videolardan anlaşılacağı üzere çok vasat görünüyor. Bu şekilde çıkarsa bırakın $60'ı aylık $15 bile çok. Diğer geliştiriciler gibi betaya 2 makyaj atıp çıkarmayacaklar orası kesin. Güncelleme notlarından açıkça görülüyor, bir şeyleri değiştirmek için derine indiklerini. Ancak dövüş sistemi değişir mi? Zor.

Kapalı beta testlerini bitiremediler ki bir doğru düzgün bir şeyler görelim. Yıl sonuna doğru tekrar başlayacaklarmış testlere. Seneye Eylül'de çıkar artık. ESO nasıl çıkarsa çıksın ikisi beraber seneye gelirse Wildstar'ın en fazla 6 ay ömrü var, F2P için. Böyle olmamasını en çok isteyenlerdenim ancak yapacak bir şey yok.

Verilen emeğin boşa gitmemesi için şimdi daha fazla çaba sarf etmeliler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lopexia -- 19 Ağustos 2013; 17:41:17 >
  • quote:

quote:

ArcheAge'in F2P olması konusunda kaçıncı denk gelişimiz bilemiyorum ama Trion artık P2P oyun çıkaracak seviyede değil. Çıkarır ama olan Defiance gibi olur. Nisan ayında 59.99 dolardan çıkan oyun şu an 9.99 dolara satılıyor. Eğer ArcheAge de 2014'ün kışında P2P olarak çıkarsa, bahara ya da en geç yaza F2P olur.

Trion'un Rift'ten başka hiç bir yerde işi denk gitmedi. End of Nations cephesinde koskoca oyun baştan yapılıyor, MOBA olarak çıkacak. Defiance'in durumu malum. Dizi tutmadı, oyun tutmadı, DLC bekleniyor. DLC'ler de yapımcıların istifasından dolayı ertelene ertelene bir hal oldu.

Trion'un Bethesda veya Blizzard gibi üst bir firması yok. Elder Scrolls Online diyorsunuz, o oyunun destekçisi olarak ZeniMax var. Blizzard'ın destekçisi ise koskoca Activision. Bu adamlar her türlü kararı alırlar. Çünkü arkalarında büyük isimler var. Ama Trion'un arkasında sadece zengin, yatırımcı iş adamları var. Bu kişiler artık yatırımın karşılığını bekliyorlar.

Şunu söyliyim belki dalga geçen olur ama Rift olmasaydı Trion belki de Defiance'dan sonra iflas etmişti. Rift'ten daha büyük masraflar harcanan iki tane koca oyun fail oldu. Firmanın üst yetkilileri de bunun farkında olacak ki geçen haftalarda Rift ekibinin başındaki kişi Scott Hartsman Trion'un CEO'su olarak atandı. Zaten Trion'un Avrupa stüdyoları da Defiance'dan sonra kapandı.

• Son durum nedir beyler
  • Çıkış için 2014 Q2 den bahsediliyor ki ESO ve Archage ile benzer zamanda çıkacak demektir. Geçende bir beta yapılmış ancak betadan çok alpha gibi imiş. Eksikleri fln çokmuş. 10 a yakın video var Youtube kanallarında izleyip biraz daha combat ve classlar hakkında fikir edinebilirsin.
  • 2014 Q2'de fazla sarkmaz umarım. Yazın final büt ve uygulama sınavlarını verdikten sonra denemek istiyorum bomboş geçen 2013 yazına karşın.
  • Pati'de patlatmışlar oyunu.

İki kişinin yorumu var biri negatif biri pozitif

Negatif olan

quote:

Evet, yemeğimi yedim, çayımı aldım; artık anlatmaya başlayabilirim.

Grumpy MMO-vet Gangren'in honest Wildstar preview'ına hoşgeldiniz! Kendi gördüklerimi anlatıyorum, o yüzden anlattığım herşeyi “Gangrence” olarak okuyacaksınız. Önce biraz bilgi.

2 karakter levelladım, Spellslinger (Ranged dps) L7 (sevmedim) ve Stalker (Melee dps, rogue-vari) L14.
    Betada max level 36.

CBT4 (aka Winter Beta Phase 1) combatı baştan sonra yenileyen bir beta olmuş. Forumda baya övenler var ama CBT3 nasıldı bilmiyorum.

Birkaç ana bölümde anlatıcam.

Combat:
    Baya kötü ve sıkıcı. Bir kere tek tip silahınız var. Evet. Sadece 2h Sword veya Rifle veya PsiBlade. Modeller değişiyor ama tip değişmiyor. (Ha silah değişse ne farkeder? Eyvallah ama sene 2013 ya, ayıptır)
    Ability spamfest. Autoattack yok, sürekli spam. Oyunun en önemli özelliklerinden Telegraph bence MMO’lara uygun değil. 1e1 mob ile kapışırken, güzel tamam da, aynı anda 3-4 mob gelince ortalık cümbüş oluyor. (Genellikle pack halinde geliyorlar) Örnek verelim. A mob frontal cone telegraph atıyor, B mobu uzun 3 şerit aoe yapıyor, C mobu instant PBAoE spamlıyor. Ekran kıpkırmızı oluyor sürekli, yerde birşeyler dönüyor. Kendi spellerin de mavi telegraphlı zaten, oh epilepsy seizure. (UI’den ayar değiştirilebiliyor, transparency, vs.)
    2 dodge hakkınız var, mutlaka birşeylere yakalanıyorsunuz zaten. Bu noktada kötü olan, hangi telegraph neye ait, bilinmiyor (en azından şu anda) Instant öldüren AoE miydi yerdeki yuvarlak, yoksa cripple mıydı?
    Vurma hissiyatı yok. Benim için önemli, bazıları için değil. Ne var ne yok ortaya sallıyorum, screenshake benzeri bir şey var ama bi boka yaramıyor. Zaten ekran sürekli yanıp sönüyor, screenshake napayım? Ama SWToR kötülüğünde değil, en azından animasyon senkronizasyonu var. (SWToR’da sallıyor sallıyor sallıyordun, boşa gidiodu yarısı, fyvm EA)
    Şu pack olayını kim getirdiyse ona da bir çift lafım var zaten :p

Abilityler:
    Diğer MMO’lara çok benziyorlar. Daha çok görme imkanım olmadı ama genel olarak 4’e ayrılıyorlar. Assault (Damage) Support (Tank/heal) Utility (Stun, Blink) ve Path (Uzun CD gereksiz şeyler. 30 dk cd ile mesela yere food ration koyuyorsun. Yiyince heal, bitti.)
    Ability tierları gelmiş. Bir üst tier damage ekleyebiliyor veya ek özellik getirebiliyor. Tier pointler levelling ile geliyor. Yeni abilityler vendordan alınıyor (baya pahalılar)
    Limited Action Set diye bir bar var, toplamda 9-10 skill buraya yerleşiyor ve bunu sürekli olarak değiştirebiliyorsun. İstediğin buildi yap. Talentler daha oyunda değil. Ama gördüğüm kadarıyla alternatif action barlar bir işe yaramıyor, heal pot, vs. dışında. Yani Slice 1’de olsun, Blink Alt+1’de olsun yok. Blink de 3-4-5-6-7 olabiliyor sadece. (Büyük ihtimalle addon ile değişir.)

Questler:
    ÇOK KÖTÜ. ÇOK SIKICI. NOOOOOOOOOOOOO.
    L6-14 arası 85 quest yapmışım. 43 civarı o zone ile alakalı, story-vari. Diğerleri side quest. 20 tane Path questi yapmışım, 15’e yakın da Challenge (Verilen süre içerisinde Kill 10/20/30 mob, Gather 10/20/30 bıdıbıdı, Race 5 dk/3 dk/1 dk, vs. vs. Slot machine tarzı rewardlar var. (3x crafting mat/heal pot, 2x uncommon crafting mat/1 uncommon item, 1x rare crafting mat/rare item) Yaptığın dereceye göre reward multiplier geliyor. Bronze 2x, Silver 4x, Gold 8x gibi. Bir item seçiyorsun yaptığın dereceye göre o itemi alma şansını arttırma çarpanı veriyor. Bir süre sonra bayıyor, en azından beni baydı.
    Questlere gelince, çok kötü demiş miydim? Sene 2014 olacak halen börtü, bok, böcek topluyoruz. 40x mob öldürüyoruz. Ne bileyim Ali’nin sihirli suyunu Veli’ye götürüyoruz. Çok quest var, hikayeye bağlantısı zayıf, tekrarlayıcı. Zorlayıcı da değil. Ünleme bas, questi al, haritayı aç, gideceğin yeri zaten gösteriyor, git oraya, kes, geri getir/communicator ile questi bitir. Bu mudur yani? Hiç farklı quest görmedim desem yeridir. 2m veya 5m questler var, 2m sololanabiliyor ama 5m grup gerektiriyor. Dungeon questleri var, vs. vs. Araya birkaç tane şirin quest koymuşlar, işte 5 tane mob capture et, bir mobu camp’e lure et, vs. Ne kadar şirin gelirse artık. Birkaç tane de mobdan düşen queststarter itemlar var işte.

Bir de uzun ya questler. % bazlı ilerliyor progress. Yukarıda bahsettiğim packlerden bir tane mob öldürünce %1 atıyor tick. ÖEH. Arada tek olan moblar var, biraz daha fazla HPleri, onlar 10% veya 15% de verebiliyor. Queste göre değişiyor. Quest hublar birbirine uzak. 2 hub arası daha daha fazla zaman harcıyorsun.
    Public eventler gördüğüm kadarıyla az. Sadece belli başlı yerlerde var.
    Mob spawn beklediğim yerler oldu baya. Tagging ile ilgili bir sorun yok.

Grafikler :
    SWToR diyeceğim izninizle. Polished cartoony MMO. Cartoony kısmını abartmışlar. Gerçi haklarını verelim, haritalar SWToR kadar boş veya corridor değil. Doodadları güzel yapmışlar. Ama herşeyin sürekli olarak şirin görünüyor olması beni cezbetmedi açıkçası. Gritty değil kesinlikle. Bir de bu söylediklerim Dominion tarafı düşünün. Exile tarafı herhalde Hello Kitty Island gibidir :p
    Makinem iyi sayılır, FPS sıkıntısı çektiğim yerler oldu ama bu watermark/debug tooldan da olabilir.
    Eski sayılabilecek texturelar var. İşte SWToR ya grafikler, daha fazlasını beklemeyin derim. WoW kadar kötü değil.

Gameplay:
    Akıcı. Bu konuda sıkıntı yok gibi. Standart MMO gibi işte. Sürükleyici bir şey görmedim açıkçası. (GW2 örneğini verebilirim sanırım, birçok kişi katılacaktır. “Aa burada PoI var gidip bakayım, aa şu Vista da güzel, gelmişken şu public eventi yapalım, dur dur jumping puzzle varmış, hadi deneyelim. Bu yok.) Quest al, kes mob, geri ver, yeni yere git, yenisi al, vs. vs. Collectible tarzı şeyler var ama beni çok çekmedi. Datacube, journal, page, vs. bi ton lore sayfasına giden şey yazı oluyor ama sadece clickliyorsun, ben okumadım açıkçası veya izlemedim. Bunları map ekranında takip edebiliyorsun. Double-jump var, meh.

Pathler:
    Oyunun en güzel/en yeni(?) tarafı bu bence. 4 path var, çoğunuz biliyordur ne olduğunu üstünde durmak gerekmez ama kısaca özetlemek gerekirse; Settler quest hublara buff veren “şeyler” ekliyor. Travel speed boost, resistance boost, hp boost, vs. Explorer dağ tepe geziyor, GW2 Jumping puzzles tarzı. Soldier sürekli öldürmece, assasination, holdout, demolition, vs. Son olarak favorim Scientist, non-combat pet geliyor bi tane etrafta üzerinde “Science” iconu çıkan mob, bitki, object gibi şeyleri scanletiyorsun. Güzelcene işte, bayık questlerin arasında iyi gidiyor.

Housing:
    Bir diğer oyunun en çok lanse edilen tarafı. L14’te otomatik quest geliyor (bir önceki betada L6’da geliyormuş.) Capital cityden gidip alıyorsun ve ışınlanıyorsun. Kendine özel instance işte. Yerde slotlar var 1x1, 2x1, 2x2, vs. buralara ya vendordan ya da quest reward/architect/mobdroplardan gelen kitleri kuruyorsun. Ben mesela evin yanına hergün 1’er adet leather, meat, ağaç veren Survival (gathering skill) plotu kurdum. Çok alternatif var. Jumping Puzzle’a hazırlık yapmak için bile ona uygun kit hazırlamışlar. Tabi iyi/ilginç kit ve furniturelar ÇOKÇOKÇOK fazla renown gerektiriyor (grupta oynayarak, event mentor ederek falan kazanıyorsun. L14’te 6 renownum vardı. Evin içine kurmak istediğim wallpaper 10.000 renown istiyordu. ON BİN. okay.) Evin içi bildiğim Sims olmuş zaten. Tile, Wallpaper, Ceiling falan alternatifler arasından seçiyorsun.

Crafting:
    Farm üstüne kurulu. Gathering ile farmla. Çantadaki itemleri diğer malzemeler (2. ve 3. Malzemeler) için salvagela, vs. Bildiğiniz klasik template. Mining al, Weapon ve Armorsmith ol. Survival al, Outfitter ol, vs. Crafting’in kendine özel talent ekranı var. Yeah, wtf right? Şöyle: 3 kere legging craft et, blink blink. Bir sonraki tier “talent” açtın. O ne? Chest craft. YAAAAAY. 3 kere chest craft et. Blink blink. Now what? Gloves craft. MORE YAAAAY. Çok fazla bir şey beklemeyin. Biraz RNG de var tabi işin içinde. Yukarıda dediğim 2. ve 3. Malzeme vendor/drop falan ama, asıl leather mesela, çok denemediğim için net değil bu bilgi ama diyelim ki chest craft edeceksin, base item bi sefer (örnek) STR ile geliyor, bir daha denediğinde INT ile geliyor. Garip.
    Work order var, crafting levellamak için. AION oynayanlar hatırlar. SWToR’da da vardı galiba.

Char Creation, Customization: Kısıtlı baya. Belli başlı şeyler var. 10 face tipi (+ detaylı customization var burada), 10 hair style, 10 color, 10 facial hair, vs. Body slider yok. Ingame clothing var. Bir nevi skin olarak düşünebilirsiniz. Mount dye, item dye falan da var da baya pahalı şu anda.

Battleground, PvP ve Dungeon henüz deneyemedim. Yapabildiğimde onları da yazarım.

Mutlaka daha iyileştirirler ama bu oyun subs based devam ederse bence patlar.

Pozitif olan

quote:

Ya bu paticik bukadar yıldır oyun oynar, ama ne yazık ki üç satır oyun yazısı yazamayacak adamlarla doludur. Tek yazabildikleri cümle -ki o da zaten ezberlenmiştir- "patladı" dan öteye geçemez.

Neyse, en azından ben buradayım da, insanlar biraz bilgilenebiliyor. Neyse sözü uzatmadan, Wildstar'a gelelim.

Efendim, cumartesi ve pazar iki gün boyunca toplamda 6-7 saat kadar wildstar closed betada oynadım. Şimdi size izlenimlerimi yazacağım. Yazı uzun olursa kusura bakmayın. Okuyamayanlar okuyanlardan özet istesin.

1- Wildstar, gerçekten de, WoW'dan aşırı derecede etkilenmiş bir oyun. Sadece WoW mu, aslında şimdiye kadar çıkmış bu tarz pek çok oyundan etkilenmiş ve esinlenmiş.

2- Grafikler, tamamen WoW diyebiliriz. Yani Blizzard kalkıp, "Ulan şu wow'u biraz sci-fiction yapalım" dese böyle bir şey çıkardı ortaya. Belki, bir iki ton farkı, art stilde biraz değişiklik falan ama sonuçta wow'la aynı havayı veriyor.
    Peki bu kötü mü? Burası tartışılır. WoW'un grafikleri hoşunuza gidiyor veya gözünüze batmıyorsa bunu da seversiniz. Tabii insan "yıl olmuş 2013-2014... Hala mı bu grafikler" demeden edemiyor. Yani tamam, cartoon tarzını seçersin de, insan biraz daha detaylı, biraz daha çözünürlüğü yüksek şeyler bekliyor. Belki oyun çıktığında bunlar biraz daha düzelmiş olur.

3- Dünya tasarımı güzel. Akan sular, yağmur, şimşekler, bulutlar, bulutların arasından sızak ışıklar falan keyifli. Oyunun tutorial havası veren ilk bölümünde, doğrusu biraz canım sıkılmıştı. WoW'un o özgürlük hissi veren open world dünyasının yasında, Wildstar'ın ilk haritası bana instance havası verdi. Oradan oraya teleport olarak geçiyordunuz falan. Ama öyle değilmiş. O sadece ilk bölüm için geçerliymiş. Zaten 15-20 dakikalık o bölümün ardından gerçek dünyaya adımınızı atıyorsunuz ve tıpkı wow'daki gibi open world olduğunu görüyorsunuz.

4- Videoları izleyenlerin en çok eleştirdiği şeylerin başında combat geliyordu. Ben de videoları izledikten sonra, "Bu ne ya" demiştim. Ama oyunda öyle hissetmedim. Combat çok keyifli geldi bana. WoW'daki kadar akıcı olabileceğini düşünmemiştim ama akıcı. Sürekli hoplayıp zıplaman gerekiyor. Ama mobların atacağı alan, combatı biraz kolaylaştırıyor. Eh, devir ne de olsa casual player devri.

5- Leveling kolay. Yani öyle çok zorlandığım bir quest olmadı. 10. levele kadar toplasan 3 kere anca ölmüşümdür.
    Normal questlerin yanı sıra, bir de seçtiğiniz "path" için yaptığınız questler var ki, onların tadına doyum olmuyor. Hele ki, sevdiğiniz bir "path"i seçtiyseniz. Mesela ben explorer seçtim ve çok eğlendim.
    Explorer'da üç dört çeşit farklı görev tipi var. Bir bölgeyi claim etme. Mutant bir hayvanı inceleme (Bu çok eğlenceli. Bir hayvanı buluyorsunuz ve onu takip ediyorsunuz. Denizde veya karada olabiliyor. Havadakine rastlamadım henüz. Hayvan sizden hızla kaçıyor ve siz onu takip ettiğiniz süre kadar reward alıyorsunuz). Bir diğer explorer görevi de salgave. Belli noktaların koordinatları veriliyor size. Oralara gidip, tam noktada kazı yapıyorsunuz.
    Normal questlerin yanında bir de challenge görevleri var. Bunlar biraz GW2'deki eventleri anımsatıyor. Mesela bir bölgeye girdiğinizde challenge başladı uyarısı alıyorsunuz ve size verilen süre içerisinde o görevi tamamlarsanız ekstra loot kazanıyorsunus. Bu bazen bir binek yarışı, bazen çöp toplama bazen de belli mobları öldürme olabiliyor.

6- Salvage demişken... Oyunda normal inventorinizin var. Craft itemleri ise başka bir çantaya düşüyor ve asıl çantalarınızda yer kaplamıyor (Evet GW2 gibi). Beğenmediğiniz itemleri ise inventori bölümünde salvage yapabiliyorsunuz. Bunlardan craft itemleri düşüyor.

7- Crafting ise çok güzel geldi bana. Çok fazla zaman ayıramadım henüz ama, kendime güzel bir silah yaptım mesela.
    Craft için, craft tezgahının önünde olmanız gerekiyor. Yapmak istediğiniz itemin planı elinizde olmalı ve gereken materyaller de tam olmalı. Kullandığınız materyalin kalitesine göre silahın veya ne üretiyorsanız onun kalitesi de değişiyor.
    Cooking de keyifli. Önünüze bir pencere açılıyor. Ortada yapacağınız yemeğin resmi duruyor. Siz elinizdeki malzemelerle, ona en yakın noktayı bulmaya çalışıyorsunuz. Anlatması zor, ama keyifli.

8- Questler keyifli; sıkmıyor en azından. Çok fazla kulak topla, 35 tane kurt kes görevine rastlamadım. Mesela bir köy var, oraya kendinizi kabul ettirmeniz, onların güvenini kazanmanız gerekiyor. Ve o köyün geleneksel bir futbol oyunu var. O oyunu oynamanız gerekiyor questte.
    Veya bir silahı tamir etmeniz gerekiyor. F tuşuna basıyorsunuz, tamirat aktif oluyor. Bu arada bir zaman çizgisi ilerliyor. Belli zamanlarda yine F tuşuna basmassanız görev fail oluyor.

9- Bir yerden bir yere seyehat etmek için uçan taksi kullanılıyor ama aynı harita içinde ya koşmanız ya da binek kullanmanız gerek. Bu arada 10. levele ulaşınca hediye olarak uçan kaykay geldi ama ben tam bineği alırken server göçtü ve oyuna tekrar döndüğümde kaykay yok olmuştu. petition attım. bakalım ne olcek.

10- Housing level 14'de açılıyor. O yüzden bilemiyorum. ama moblardan veya questlerden evinizde kullanmanız için, eşya veya tohum gibi şeyler düşüyor.

11- Oyunda şu an için eksik olan tek şey, ambians sesleri. Mesela kendi ayak seslerimi duyamıyorum. Oysa petimin veya yanımdan geçen bir başkasının ayak sesleri var. Veya yağmurun sesi yok. Ama sanırım bunlar sadece bug ve düzeltilebilir.

Valla aklıma gelenler şimdilik bunlar. Ama mutlaka atladıklarım olabilir. Belki aklınıza takılanlar olursa cevaplayabilirim.

Sonuç olarak, "Bu oyun bir wow killer olabilir mi?". Bence neden olmasın. Yıllardır wow oynamaktan sıkılan ve biraz content değişikliği arayanlar için bu oyun biçilmiş kaftan. Hem wow gibi hem değil. Ama WoW'un fanboyları ne düşünür bilmem. Sonuçta wow'un arkasında koca bir hikaye var. Wildstar'ın en büyük handikapı bu. Henüz kendi hikayesini oluşturmuş değil. Ama wow da vahiyle gelmedi sonuçta. Onun hikayesini de birileri yazdı.

Bana soracak olursanız, ben bu oyunu alırım ve oynarım. Henüz dungeon ve raidlerini görmedim tabii. Hele onlar da güzelse tadından yenmez. Ama yıllar sonra wowa dönmüş ve yaklaşık iki buçuk aydın wow oynayan biri olarak, böyle bir oyuna sıfırdan başlamak isterim. Hele ki, sci-fiction seviyorsanız, neden olmasın.

Okumak isteyene:http://forum.paticik.com/read.php?42,5829977,page=43

• Bu arkadaslardan birtanesi farklı bir oyun girmiş sanırım.Böyle uzun yorum yazılıp birbiriyle bukadar alakasız degerlendirme ilk defa goruyorum. Kötü yorumdaki arkadasın fazlası ile abarttıgını yada cok fazla beklenti içinde olup oyuna girmiş olabilir. Birde yıl olmus 2013 grafik geyikten başka birşey degil insanlar grafik degil oynanabilirlik arıyor.Grafik 2.planda. Rf online diye bir oyun vardı zamanında şimdi öldürdüler oyunda grafik yoktu ama binlerce player oynuyordu vsvs yüzlerce böyle oyun var.Tam tersi grafikleri cok iyi olup boş kalan birçok oyun mevcut.Bu oyuna lore ekleyip eksiklikleri tamamlarsa tutar fikrindeyim birde b2p mi olacak ? p2p cıkarıp free dönunce oyunların ıcıne ediyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mert1905x
    birde b2p mi olacak ? p2p cıkarıp free dönunce oyunların ıcıne ediyorlar.

http://www.wildstar-online.com/uk/the-game/business-model/
  • Bana oyunun betasina katılma şansı taniyan surveymonkey maili geldi fake felan değildir umarım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Selamlar arkadaşlar Fazla key i olan varsa talibim , çok ama çok minettar olurum şimdiden teşekkürler...
  • Yorumlar beni oyundan soğuttu.
  • ekstradan beta key'i olan varsa bende talibim. elder scrolls betalarına sürekli key geliyor en kötü onlarla takaslayabilirim.
  • Key için

http://Wildstar.Gamerbutler.com/?ref=94

Edit: Fake çıktı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kill or Be Killed -- 28 Kasım 2013; 13:28:50 >
  • http://Wildstar.Gamerbutler.com/?ref=b4849f
    verilen linklerden 5kere ziyaret edilmesi gerekiyormus nekadar dogru bilmiyorum ama.

Alabilen varmı ? 5kişi olmus liste acıldı diyor. http://cleanfiles.net yönlendirioyor orda 5-6tane sitenin anketini doldur ayagna birton şey istiyor.Çakma gibi geldi bana bu işlerle hiç ugrasmadıgım için yapabilen varsa anlatırsa geliyormu key gelmiyormu iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mert1905x -- 28 Kasım 2013; 11:35:58 >

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.