Şimdi Ara

Web scraping(veri kazima)için izin almalı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.362
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bu konuda tam anlamıyla doyurucu bilgiye ulaşamıyorum. Hangi sitelerin buna izin verip vermediğini nereden ogrenebiliyoruz. Siteye girip bakıyorum izin verip vermediği hicbiryerinde yazmıyor. Ayrıca herhangi bir siteden ticari kullanmamak kaydıyla veri çekmek yasal mı? Veya ticari olarak kullanacaksak yolu yordamı nedir. Paylaşırsanız sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• robots.txt dosyasına bakacaksın. facebook.com/robots.txt mesela orada yazar detaylar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kurtçu Restrop

robots.txt dosyasına bakacaksın. facebook.com/robots.txt mesela orada yazar detaylar

Teşekkürler dediğinizi deneyeceğim

• Web scraping(veri kazima)için izin almalı mı?

Boyle bir dosya açıldı allow dediğine izin vermiş oluyor ozaman. Bazı sitelerin robots.txt dosyası da yok sanırım. Bir de Allow dediği kısımlar sadece googlebot icin mi geçerli öyle birseyler okudum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Apollon75 -- 13 Şubat 2021; 23:44:55 >
  • Apollon75 A kullanıcısına yanıt

Hiçbir site scraping yapılmasını istemez fakat yaptırımı olacağını da sanmıyorum. Engellemek isteyen siteler IP adresine bloke koyar genelde.

• Scrape ettiğin siteye göre değişir.
    Mesela bazı siteler sen veri çekip onu youtube’da eğitim videosu olarak yayınlasan(selenium ve python ile veri dersleri gibi) bile hakkında DAVA açabilirler.

Eğer bunu ticarete dökeceksen çok dikkatli olman lazım, direkt davayı yapıştırırlar. Haberin olsun.

Davalar nasıl sonuçlanıyor peki diye sorarsan, pek bir bilgim yok sanırım kimse ceza almıyor bu durumdan. (Tabi davanın sonucu davayı açan sitenin büyüklüğüne göre değişiyor olabilir)

Mesela bazı sitelerin ise umrunda olmaz verileri çekip yoluna bakarsın : D

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.