Şimdi Ara

WD elements 2 tb harici hdd devre kartı yandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
5.144
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • iyi günler beylar bayanlar. 4 ay önce aldığım WD elements 2 tb harici hdd min devre kartı yanlış adaptör kullanımı nedeniyle yandı. bi kaç sorum olacaktı bu konuyla ilgililere. öncelikle belirteyim içerisindeki diskler ve veriler sağlam sadece devre kartı yandı. hard diskin devre kartı temel olarak 2 parçadan oluşmakta ilki direk disklere bağlı olan ana devre kartı. diğeri ise ana devre kartına bağlı olan power ve usb girişlerinin olduğu devre kartı. ilk başta sadece power girişinin olduğu devre kartı yandı zannettim ama testler sonucunda o sağlam çıktı ana devre kartı yanmıştı. hard diskin içinde önemli proje ve verilerim var ayrıca hard diskede ihtiyacım var. servisi aradığımda ise talebim verilerin kurtarıp hdd yi çalışır hale getirebilirmisiniz oldu. ancak o tip ürünlerde genelde değişim verdikleri ve verileri geri getirmediklerini söylediler. sanırım zaman açısından bu tip bir işlem uzun ve garantili olmadığı için geri çevirdiler. o nedenle garantiyede göndermedim. sorum ve planlarım ise şu. ben ana devre kartını değiştirmeyi düşünüyorum. sadece satılık olarak o devre kartını bulmam mümkünmü yoksa cihazın sıfırını alıp ondanmı değişim yapmalıyım. hadi değişimi bi şekilde yaptım başarılı olma olasılığım ne? ayrıca neden power girişinin olduğu devrenin sağlam kalıp ana devrenin yandığını anlamadım. yani normalde o ekstra devre zaten koruyucu amaçlı değilmi. konunun daha açıklayıcı olması için cihazın resimlerini atıyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.
     WD elements 2 tb harici hdd devre kartı yandı WD elements 2 tb harici hdd devre kartı yandı WD elements 2 tb harici hdd devre kartı yandı

• Harici harddisk kutusu alıp o kutuyla kullanabilirsiniz. Eğer cihaz usb 3.0 ise 3.0 lık bir kutu alırsınız.

Tanıdık bilgisayarcı varsa ona yoksa vatanbilgisayara gidin. Durumunuzu anlatın. Elimde hdd var ben sadece kutu istiyorum diyin. Alıp montajınıda onlara yaptırabilirsiniz. Yalnız everst marka almayın bazı modelleri problem çıkarıyor.
  • denedim haridi hdd kutusunu işe yaramadı. devre kartı yandığı için çalıştırmadı. usb 3.0 ve 2.0 denedim
  • Diskin boardını söküp güç girişinin ordaki diyotlara ait detaylı resim görsek iyi olurdu çünkü:

Her diskin güç girişinin orda önlem amaçlı diyotlar var aşırı voltajta vs bu diyotlar yanarak bir nevi sigorta görevi görüyor.Eğer ordaki devre elemanları yandıysa işiniz çok kolay iyi bir yere verip 2-3 dk da diskinizi kurtarırsınız.

Tabiki bu bir ihtimal ve ben böyle olduğunu düşünmekteyim.Diskin devre elemanları o boardu sökmeden görülemez.Önceki disklerde devre elemanları bize bakardı artık onları diskle pcb arasına gelecek şekilde yapıyolar.

Hatta bahsettiğim şeyle ilgili zamanında bir şey bulmuştum arşivden çıkarttım:

http://www.atasehirbilgisayarservisi.com/harddisk-nasil-tamir-edilir-harddisk-tamiri-egitimi.html

Yukarıda bahsettiğim elemanlarıda görürsünüz.Zaten kutu içine alıp göstermişler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *ExtraTechx* -- 25 Aralık 2013; 18:54:00 >

• quote:

Orijinalden alıntı: *ExtraTechx*

Diskin boardını söküp güç girişinin ordaki diyotlara ait detaylı resim görsek iyi olurdu çünkü:

Her diskin güç girişinin orda önlem amaçlı diyotlar var aşırı voltajta vs bu diyotlar yanarak bir nevi sigorta görevi görüyor.Eğer ordaki devre elemanları yandıysa işiniz çok kolay iyi bir yere verip 2-3 dk da diskinizi kurtarırsınız.

Tabiki bu bir ihtimal ve ben böyle olduğunu düşünmekteyim.Diskin devre elemanları o boardu sökmeden görülemez.Önceki disklerde devre elemanları bize bakardı artık onları diskle pcb arasına gelecek şekilde yapıyolar.

Hatta bahsettiğim şeyle ilgili zamanında bir şey bulmuştum arşivden çıkarttım:

http://www.atasehirbilgisayarservisi.com/harddisk-nasil-tamir-edilir-harddisk-tamiri-egitimi.html

Yukarıda bahsettiğim elemanlarıda görürsünüz.Zaten kutu içine alıp göstermişler.

teşekkürler ilginiz için ancak konudaki gibi herhangi bir deforme yanma görünmüyor. dış görünüşü gayet sağlam. bende tam olarak onu anlamadım zaten. devre yanmış olsa herhangi bir şekilde yanık erime v.s olmazmıydı. gerçi ben devrenin alt tarafını görmedim henüz. ama bildiğim kadarıyla diotlar ve yanabilecek her şey üst tarafta oluyor. yani alt taraf komple şemadan oluşan düz plaka. şu an ülke dışındayım hdd evde 1-2 güne detaylı resim çekip atacağım tekrar kontrol ederiz.

• Harddiskin kartının vidalarını sökmeniz lazım görebilmeniz için zaten.Sökmeden göremezsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *ExtraTechx* -- 26 Aralık 2013; 8:48:42 >
  • quote:

Harddiskin kartının vidalarını sökmeniz lazım görebilmeniz için zaten.Sökmeden göremezsiniz.

gerçekten teşekkür ederim üstad. tam olarak resimde gösterildiği gibi sata bağlantı girişlerinin tam arkasındaki diot patlak. yani öyle bariz bir erime v.s yok ancak. bi hasar oluştuğu belli. resimlerini atıyorum ekte kırmızı ile işaretledim hasarlı bölgeyi. bunu tam olarak nerede kime ne şekilde tamir ettirebilirim acaba? yani sıradan bi elektirikçiyede götürsem yapabilirmi?
     WD elements 2 tb harici hdd devre kartı yandı WD elements 2 tb harici hdd devre kartı yandı

• Sandığım gibi çıkmasına ve tamir imkanının olabilmesine sevindim.valla devre elemanı olsa herkes yapar çok kolay bir is.fakat bulunduğunuz yere göre adres verme imkanım yok.Kocaelide yapan bir yer biliyorum sadece

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorunu gösterip yaptırmaya bak.önüne gelen bir yere verirsen distribütöre veya yetkili servisine felan verebilir.

Arkadaşlar illaki yardımcı olacaktır siz nerede oturdugunizu söyleyin tabi önce

• quote:

Sorunu gösterip yaptırmaya bak.önüne gelen bir yere verirsen distribütöre veya yetkili servisine felan verebilir.

üstad ben giresunda oturuyorumda iyi bir elektronikçiye göstereyim önce. onlar bi baksın artık. olmadı senden son bi iyilik kocaelideki yerin adresini isteyebilirim.
  • Olmadı ynan devre elemanı temin edilip Giresun da iyi bir elektronikcide lehimlenebilir.Ya da Istanbul da kargo ile yollayıp tamir ettirebileceginiz bir yer bulunur.Önemli olan verilerinizin %99.9 ihtimal kurtulmuş olması.

• *ExtraTechx* * kullanıcısına yanıt
    evet sanırım aynen öyle oldu yardımlarınız için çok teşekkürler
  • Ne demek iyi akşamlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: serox28

quote:

Sorunu gösterip yaptırmaya bak.önüne gelen bir yere verirsen distribütöre veya yetkili servisine felan verebilir.

üstad ben giresunda oturuyorumda iyi bir elektronikçiye göstereyim önce. onlar bi baksın artık. olmadı senden son bi iyilik kocaelideki yerin adresini isteyebilirim.

Elektronikçiye vereceksiniz, merkezdeyseniz iş bank karşısında var elektronikçi. Oraya yapabilir mi diye sorabilirsiniz. Meslek yüksek okulu yukarısında da elektronikçi var.
    Olmadı orduda mupe elektronik var belki orası yapabilir.

• istanbul dan ben varım. genelde kartları yenisi ile değişirim. hem verilere hem de diskinize kavuşursunuz..

mikail1313@gmail.com

0505 403 35 80
  • mikail13 kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam konuyu hortlatmış gibi olcam fakat aynı sorunu bende yaşadım. Aynı yer yandı bir elektronikçiye yaptırdım fakat parça olmadığı için kendisi el yapımı bir seyyar modül ayarladı. Açıkcası eskisi gibi performanslı çalışmıyor.
    Hala bu işi yapıyorsanız, düşük ihtimal ama elinizde bu devreden varsa fiyat verebilir misiniz?
  • yasirov Y kullanıcısına yanıt
    El yapımı seyyar modül dediğiniz nedir merak ettim

• yasirov Y kullanıcısına yanıt
    marka model nedir?
  • mikail13 kullanıcısına yanıt
    WDBAAU0020HBK-01 hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasirov -- 31 Ağustos 2019; 5:20:41 >
  • DigitalVeri kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam,

Yapan usta aynı chip'i bulamadığı için afedersiniz bağırsakları dışarı serilmiş gibi bir devre ayarladı, fakat aşırı ısınıyor.
    Aktarım yaparken yada uzun süreli kullanımlarda tıkanmaya başlıyor ısınma yüzünden olduğunu düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yasirov -- 31 Ağustos 2019; 5:20:55 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.