Şimdi Ara

WAN portunu LAN port olarak kullanmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
191
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 2 ay
  • Cevaplayan Üyeler 8
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 1
  • Ortalama Mesaj Aralığı 2 gün 10 saat 48 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 1
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • cumhuraltan (2 mesaj) emirk77xxxx (2 mesaj) The_eXXe (1 mesaj) mstf.42 (1 mesaj) hipnoa (1 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (9 mesaj) Mobil (1 mesaj)
  • @
0 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Network ve Güvenlik >> Network >> WAN portunu LAN port olarak kullanmak
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Giriş
    21 Mesaj
    Konu Sahibine Özel

merhaba arkadaşlar. .tp link td-w9970 marka modemim var.bu modemde 1 adet wan portu ve 4adet lan portu var.bu wan portunu lan port olarak nasıl kullanabilirim. sonucta lan portları 100mb/s wan portu ise 1gb/s ethernet hızına sahip.forumda ve internette epey araştırdım hiç bir kayank bulamadım.yardımcı olabilirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler.

|
    |
  • Binbaşı
    1133 Mesaj

Modem arayüzünden ayarlayabilirsin wan kısmından portu lan olarak ayarlaman gerekiyor.
    |
    |
    mstf.42 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    85 Mesaj

WAN portunu lan portu gibi kullanamazsın. Yani biraz saçma olur. Buna izin veren router varmıdır bilemiyorum.

Sebebine gelince WAN ile LAN portaları arasında routing, nat gibi şeyler yapılır. Arasında firewall olur. Normal bir bilgisayar olsa istediğin gibi interface'leri konfigure edersin ama router'larda arayüzde sana ne sunuluyorsa onu kullanırsın. Ben bir router'da WAN portunu LAN portuna çevir gibi bir şey olacağını sanmıyorum.

• Yüzbaşı
    876 Mesaj

repeater modunda yapan vardır belki...

|
    |
    The_eXXe kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yüzbaşı
    330 Mesaj

O özellik her cihazda bulunmuyor ancak bazı modemlerde var. Mesela bazı modemlerde ayrıca bir wan portu yok istenirse lan portlarından biri yada birkacı wan olarak ayarlanabiliyor. Cisconun bazı eski modemlerinde var mesela. Modeminin donanımları bunu kolayca yapacak kabiliyettedir. Ancak modem arayüzünde böyle bir seçenek sunulmadı ise yapamazsın. Belki telnetten bağlanıp birşeyler denenebilir ama uğraşmaya deymez. Tp link emulatörüne baktım cihazının arayüzünde böyle bir seçenek görmedim. bence o modemde öyle bir özellik yok. Yine de gözümden kaçan bir şey varsa paylaşan olursa faydalı olur tabi.

|
    |
  • Yüzbaşı
    437 Mesaj

Selamlar @mstf.42

Lan portu olarak kullansanızda farkeden bir şey olmayacak. Cihazın diğer portları 100 doğal olarak diğer cihazlar ile 100 mbps ile iletişim kuracaksınız.

|
    |
    Bahsedilenler: mstf.42
  • Çavuş
    45 Mesaj

Hocam merhaba, aynı modem bende de var, eğer ki bu bu portu lan olarak kullanıp gigabit portlu switcher ile kullanırsak cihazlardaki hız 1 gb/sn olmaz mı? Baya araştırdım ama bulamadim lan olarak yapmayı. Gigabit portlu modemlerde baya pahalı fazla para harcamak istemiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Binbaşı
    1776 Mesaj

TD-W9970'in 4 portu da 10/100 özellikte.

|
    |
    emirk77xxxx kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Çavuş
    45 Mesaj

Benim modem ttnetin verdiği versiyon. Mavi wan portu var ve 1gb/s destekliyor. O portu lan olarak kullanabilirsek dediğim işlem gerçekleşmez mi

|
    |
  • Yüzbaşı
    437 Mesaj

quote:

Orijinalden alıntı: emirk77xxxx

Hocam merhaba, aynı modem bende de var, eğer ki bu bu portu lan olarak kullanıp gigabit portlu switcher ile kullanırsak cihazlardaki hız 1 gb/sn olmaz mı? Baya araştırdım ama bulamadim lan olarak yapmayı. Gigabit portlu modemlerde baya pahalı fazla para harcamak istemiyorum

Selamlar @emirk77xxxx ,

Bilgisayarları direkt olarak gigabit switch üzerinde sonlandırın bilgisayarlar zaten gigabit haberleşecekler konunun modeminiz ile bir alakası yok.

Kullandığını internet 100mbps üzerinde olur ise o zaman modem<--->switch arasındaki uplink'in gigabit olması gerekir ki 100mbps üzeri bir internet hızı ve şirkette kullandıgınızı düşünürsek zaten standart modem yeterli gelmeyecektir modemi bridge mode olarak yapılandırıp Firewall üzerinde interneti sonlandırmanız gerekecektir.

|
    |
    Bahsedilenler: emirk77xxxx

Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Reklamlar
Pubg mobile uc
Radyo Dinle
Ko Cuce
backlink paketleri
En ucuz kedi maması fiyatları
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR1
0,797
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.