Şimdi Ara

2 Modemi Kablosuz Olarak Köprüleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
2
Favori
72.708
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Evim de 2 adet modem var. 1.si sürekli olarak kullandığım ana modem Airties 5650ML. Diğeri ise ZyXEL VMG3312-B10B modem. bu ZyXEL modemi access point olarak çalışma odama kablosuz kurmak istiyorum. Ana modem arayüzünden MESH ayarlarından bu modemi tanıttım fakat access point olacak modem arayüzünden kablosuz ayarlarından 'Kablosuz Köprü' seçeneğini seçip ana modemi tanıtmaya çalıştığım da hiç bir wifi aygıtı görmüyor. Nasıl yapabilirim yardımcı olabilir misiniz ?

Youtube da farklı farklı modemlerin ayarları var fakat arayüzleri farklı olduğundan birbirini tutmamakta. Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden Teşekkürler.

• yukarıdaki iki alet bu işin olma ihtimali var ama kısaca açıklamak gerekirse iki farklı markada mutlaka uni repeater özelliği iki aynı markada ise wds özelliği tercih sebebidir. şöyle bir dip not düşelim.

alıcı ve verici denen iki kelime var. access point, wds, repeater, istasyon.. bu dört özelliği bu iki kelimeye uyarladık mı sorun kendiliğinden çözülür. iki modem de birbirine yukarıdaki vasıfları kullanarak köprü edilebilecek özelliklere sahip ise bu iş gerçekleşir. soru dışı, arada kablo ile hayli hayli gerçekleşir. iki modemde wds özelliği var ise biri köprü moduna alınır yine gerçekleşir.

alıcı özelliği: wds, repeater, istasyon
    verici özelliği: ap, wds, repeater

bu saatte doğru yazdım inşaallah

şimdi airties' in wifisi normal ap modda çalışacak. zyxel' i köprü moduna alıp dhcp' si kapatılacak wds' si aktif hale getirilecek ve modemdeki wifi ayarları yapılacak. muhtemelen wep şifereleme mecburi olacak. yine de diğer şifreleme türü tercih edilmeli o yüzden denemek lazım. iki modem birbirine bağlanır ama yukarıdaki tercih sebebidir dediğim konunun burada yansıması çalışmayabilir veya düzensiz çalışır. kopar, bağlanır, bazen laga düşer bilemem ihtimal dahilinde denenebilir.

zyxel' in bu modeli kesinlikle sorunlu bunu rahatlıkla söyleyebilirim. ayar yapılamadığı yazılmış doğrudur. saçmalıyor tabiri caizse. bence sabırla tekrar deneyebilirsiniz bu köprü modu ayarını yapabilmek için modemi resetleyin. hatta bunun ip' sine dokunmayın. diğerini buna uydurun. wifi ayarını yapın wds modunda herşeyi elle girin. köprü moduna alın en son dhcp' sini kapatın. ipv4 ayarlarına girip manuel ip yapılandırması ile ayarların doğruluğunu arayüzden teyit edin. bu teyiti yapmanız lazım. yapamıyorsanız ayar olmamış demektir. ben muhtemelen çalışır diyorum ama dediğim gibi problem de yaşanırsa normal karşılarım. yani bağlantıda kötü performans.

dikkatimi çekti köprü modunda wifi kullanılamaz denmiş. wds ile dhcp gelecek. lan' a da wlan' a da dhcp gider.
  • Repater olarak kullanmak istiyorsunuz ancak cihazı destekliyor mu bilmiyorum, desteklese de ne derece performans verir o da muallak zira cihazın ana görevi modem. O açıdan 3312 ye kablo çekip onun üzerinden dhcp yi kapatarak wifi üzerinden bağlanabilirsiniz.
  • Merhabalar

ZyXEL VMG3312-B10B modem arayüzünden

- Ağ ayarları, Ev ağından DHCP devre dışı bırak ve ip adresini asıl modemin den 1 sonraki ip olarak tanımla( Modemin 192.168.1.1. ise Zyxel i 192.168.1.2 olarak tanımla
    - Ağ ayarları, Geniş banttan Etkin olan PPPoE bağlatınlarını Pasif Yap
    - Ağ ayarları, Kablosuz, WDS basamağından "Erişim Noktası(AP) Modu:" kısmını Kablosuz köpru seçin ve Asıl modemin mac adresini girin
  • Bu arada iki modem bir birini Wifi sinyali olarak görmeyebilir kanal farklılıkları olabılır aynı kanalı seçmelisiniz eğer ki bu durumda da olmuyor ise (ben olsam öyle yapardım daha hızlı daha sağlam bağlantı olur) ana modemden ikinci modeme kablo çekerek calıştırıdım.
  • Dediğiniz gibi kaç defa denedim hocam fakat o WDS kısmından kablosuz köprüyü seçinde ne pc ne de telefon modemi görmüyo artık. Modemi kapatıp açıyorum yine yok. Sanki hiç yokmuş gibi görünmüyor. Tekrardan reset atıp fabrika ayarlarına döndürüyorum üzerindeki ince düğmeden normale dönüyor. Anlamadım gitti.

Kabloyu evin ortasından dolaştırmayayım diye demiştim zaten hocam ama yine de sağolun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sorun devam ediyormu

• Evet. Şuan da sadece ana modem olarak airties marka kullanıyorum. Köprü yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: slhttnshn61

Dediğiniz gibi kaç defa denedim hocam fakat o WDS kısmından kablosuz köprüyü seçinde ne pc ne de telefon modemi görmüyo artık. Modemi kapatıp açıyorum yine yok. Sanki hiç yokmuş gibi görünmüyor. Tekrardan reset atıp fabrika ayarlarına döndürüyorum üzerindeki ince düğmeden normale dönüyor. Anlamadım gitti.

Kabloyu evin ortasından dolaştırmayayım diye demiştim zaten hocam ama yine de sağolun.

Köprü modu benim bildiğim kadarı ile kablosuz yayın yapmaz. Kablosuz bağlantıyı alıp ethernet portlarına verir. Yani bir nevi modemden kablo alıp ethernet kablosu uzatmış gibi oluyorsunuz. Tekrar kablosuza çevirmek için köprü modu yaptığınız cihaza ethernet ile ap bağlamanız gerekiyor.

Bazı markaların bridge modu kablosuz yayın verebiliyor ancak bridge modunun standardı yukarıda anlattığım gibidir.

• slhttnshn61 kullanıcısına yanıt
    Aynı işlemi bende yapmaya çalışıyorum başaramadım siz yaptınız mı acaba bana da yardımcı olur musunuz

• Modem wifi repeater gibi kullanılamaz en fazla köprü görevi verebilirsiniz o da aynı marka ürünlerde oluyor.

• Üç Kağıtçı Mesut kullanıcısına yanıt
    yukarıdaki iki alet bu işin olma ihtimali var ama kısaca açıklamak gerekirse iki farklı markada mutlaka uni repeater özelliği iki aynı markada ise wds özelliği tercih sebebidir. şöyle bir dip not düşelim.

alıcı ve verici denen iki kelime var. access point, wds, repeater, istasyon.. bu dört özelliği bu iki kelimeye uyarladık mı sorun kendiliğinden çözülür. iki modem de birbirine yukarıdaki vasıfları kullanarak köprü edilebilecek özelliklere sahip ise bu iş gerçekleşir. soru dışı, arada kablo ile hayli hayli gerçekleşir. iki modemde wds özelliği var ise biri köprü moduna alınır yine gerçekleşir.

alıcı özelliği: wds, repeater, istasyon
    verici özelliği: ap, wds, repeater

bu saatte doğru yazdım inşaallah

şimdi airties' in wifisi normal ap modda çalışacak. zyxel' i köprü moduna alıp dhcp' si kapatılacak wds' si aktif hale getirilecek ve modemdeki wifi ayarları yapılacak. muhtemelen wep şifereleme mecburi olacak. yine de diğer şifreleme türü tercih edilmeli o yüzden denemek lazım. iki modem birbirine bağlanır ama yukarıdaki tercih sebebidir dediğim konunun burada yansıması çalışmayabilir veya düzensiz çalışır. kopar, bağlanır, bazen laga düşer bilemem ihtimal dahilinde denenebilir.

zyxel' in bu modeli kesinlikle sorunlu bunu rahatlıkla söyleyebilirim. ayar yapılamadığı yazılmış doğrudur. saçmalıyor tabiri caizse. bence sabırla tekrar deneyebilirsiniz bu köprü modu ayarını yapabilmek için modemi resetleyin. hatta bunun ip' sine dokunmayın. diğerini buna uydurun. wifi ayarını yapın wds modunda herşeyi elle girin. köprü moduna alın en son dhcp' sini kapatın. ipv4 ayarlarına girip manuel ip yapılandırması ile ayarların doğruluğunu arayüzden teyit edin. bu teyiti yapmanız lazım. yapamıyorsanız ayar olmamış demektir. ben muhtemelen çalışır diyorum ama dediğim gibi problem de yaşanırsa normal karşılarım. yani bağlantıda kötü performans.

dikkatimi çekti köprü modunda wifi kullanılamaz denmiş. wds ile dhcp gelecek. lan' a da wlan' a da dhcp gider.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The souls migration -- 11 Ocak 2019; 2:24:52 >

• The souls migration kullanıcısına yanıt
    Modemi yine repeater olarak kullanamayacaksın başka bit routera ihtiyaç olacak. Bu kadar uğraşana kadar wifi repeater alınır daha iyi.

• Üç Kağıtçı Mesut kullanıcısına yanıt
    valla bütün iş şu zyxel' in wds özelliğine kalıyor. kendi ürününü görmezden gelen tek firmadır zyxel. (inanmıyorsanız arattırın vmg yazmanız yeterli :https://www.zyxel.com/tr/tr/products_services/product_overview.shtml ) yani elimde var deneyim diyorum ama söz vermeyim. bir airties ile ben de bir deneyim bakalım görelim router özelliğini. uğraşacak bir şey yok. beş dakikalık olay. ama işin içinde olunca beş dakika oluyor elli dakika.

• zyxel' in köprü modu yalan oldu. biraz ümidim vardı ama neyse yapacak bir şey yok.
    bu arada vmg3312-b10b' nin web arayüzünü zyxel sayfalarında buldum. ilginç di mi..

https://www.zyxel.com/tr/tr/guidemo/gui_demo_list.shtml
  • Merhaba,

Access Point Ayarlarına Buradan Ulaşabilirsiniz

http://www.zorluteknoloji.com/zyxel-vmg3312-b10b-access-point-ayarlari/
  • quote:

Orijinalden alıntı: BarbarosTUGRUL

Merhabalar

ZyXEL VMG3312-B10B modem arayüzünden

- Ağ ayarları, Ev ağından DHCP devre dışı bırak ve ip adresini asıl modemin den 1 sonraki ip olarak tanımla( Modemin 192.168.1.1. ise Zyxel i 192.168.1.2 olarak tanımla
    - Ağ ayarları, Geniş banttan Etkin olan PPPoE bağlatınlarını Pasif Yap
    - Ağ ayarları, Kablosuz, WDS basamağından "Erişim Noktası(AP) Modu:" kısmını Kablosuz köpru seçin ve Asıl modemin mac adresini girin
    Merhaba, elimde iki adet vmg3312-b10b modem var birisi dsl'e bağlı. Diğerini kablosuz ap olarak kullanmak istiyorum. @BarbarosTUGRUL dediklerinizi harfiyen yapmama rağmen işe yaramadı.
    @sergycan verdiğiniz link çalışmıyor.
  • crazyslamdunker kullanıcısına yanıt
    iki modem arasında kablo bağlantısı varmı?
  • Yok hocam.

• crazyslamdunker kullanıcısına yanıt
    Cok fazla vaktim yok su lınki incelermisiniz
    https://www.sosyal-destek.com/zyxel-vmg3312-b101b-access-point-ayari-resimli/
  • Elimde 2 adet ZyXEL VMG3312-B10A v2 vardı. Birini WPA2 de kablosuz repeater olarak kullanabiliyorum. Ama Airties 5452 modemi internet olan VMG3312-B10A v2 modeme hiç bir zaman WPA2 de repeater olarak bağlayamadım. WEP de oluyor ama olmasa daha iyi zaten.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.