Şimdi Ara

W11 KAPALI LAPTOP ŞARJININ AZALMASI

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.515
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İki ay önce aldığım intel 11. Nesil i5 Asus vivobook 14x oled bilgisayarın kapalıyken günde ortalama %2 şarjı azalıyor. (w11 yüklü) Güç seçeneklerinden hızlı başlatmayı kapattım. Aygıt yöneticisinden usb, thunderbolt ve diğer aygıtların güç yönetimi ayarlarını kontrol ettim bilgisayar bu aygıtı kapatsın seçeneğini aktif ettim....Bios son sürüme güncelledim. (biosta buna yol açabilecek bir seçenek bulamadım ama neyse....) Aklıma gelenleri yaptım....

Asus destekle iletişime geçtim onlar normal diyor. Bana pek normal gelmedi ve bu durum sanki Windows tan kaynaklı gibi...

Bunu düşündürende FREE dos olarak aldığım bilgisayarın üretim bandından çıkalı aylar olmasına rağmen kutusunu açtığımda şarjı vardı. Şuan %90 iken kapattığım bilgisayar 4 gün sonra %80 olarak açılıyor. Çözümü olan var mı bu konuya?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi br251 -- 23 Şubat 2023; 21:12:30 >

• Hızlı başlat açıksa kapatın. (Laptop kapanmamış oluyor gerçek anlamda çünkü)

• erhanercan kullanıcısına yanıt

İlk ona baktım zaten kapalı şuanda.

• Bataryası çıksaydı takılı değilken de gücü azalıyor mu diye bakıp anlayabilirdik sorunun pilde olup olmadığını. Bu durumda sorun pilde mi anlamak zor. İnternette yabancı kaynaklarda aradığımda da hızlı başlatı denetimden filan kapatından başka bir öneri yok ve çözüm olmamışlar. Biosta kapalıyken usb'yi aktif tutma gibi bir seçenek olmalı sanırsam. O da yoksa veya çözüm olmazsa hızlı başlatı kapatma ayarı bozuk. Pil şarjlı geldi dediğiniz için pil hücrelerinde sorun olmadığını varsayıyorum, oldukça kaliteli piller olmalı ki şarjları bitmemiş.
  • yazılım ne durumda en son ne zaman temiz kurulum yapılmıştı

• Exfat E kullanıcısına yanıt

Önce Asus başlığına konu açtım bir cevap geldi aynı bilgisayara sahip bir arkadaş aynı durumu yaşadığını servisin normal dediğini söyledi. Bende çok aradım sorunu yaşayan çok ama çözüm bulan yok.

Pilde sorun olduğunu bende düşünmüyorum normal kullanımda şarj dayanımı iyi... Bir önceki bilgisayarım 11 yıllık Asus tu onun pili çıkıyordu orjnal pili ölünce muadil yeni aldım taktım şarj süper gidiyor ama 15 gün kapalı kalıyor bakıyorsun pil sıfır. Söktüm pili öyle koydum 10 gün sonra tak %2-3 farkla canavar gibi o bilgisayarda da w10 yüklüydü (güncellemeler dahil) ondan Windows un yol açtığına emin gibiyim. Bios ta bu konuda tek ayar bulamadım😔

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi br251 -- 24 Şubat 2023; 13:30:2 >
  • erhanercan kullanıcısına yanıt

FREE dos olarak aldım 2 ay anca oldu kendim sıfır kurulum yaptım kurulumu Microsofttan indirdim ....herşey normal aslında.

• br251 kullanıcısına yanıt

Bilgisayarı kapattıktan sonra usb porttan telefonu taktığında şarj veya veri ibaresi çıkıyor mu? Pil tasarufunu da full kapat. Ağ ayarlarından, gelişmiş ağ ayarları, diğer bağdatarıcı, wifi ve ethernet sağ tık , özellikler, yapılandır, güç yönetimi, güç kazancı tikini kaldır. Tarayıcı ayarlarında uyku modu varsa iptal et. Güncelleştirme ayarlarını da kontrol et. Bence pil kaynaklı olma ihtimali daha yüksek.

• Geçenlerde aygıt yöneticisinden tüm usb'lerin güç yönetimi ayarlarına girerek kapatılsın işaretledim. Bilgisayar kapalıyken telefonu tüm usb portlarına takıp denedim şarj yada veri ibaresi çıkmıyor.

Diğer söylediklerinize de bir bakayım. Pil kaynaklı mı bilmiyorum ama aynı bilgisayarda aynı sorunu yaşayan bir arkadaş servise başvurmuş sıkıntı yok demişler. Bende geçen ay Asus'a mail attım durumu anlattım günde dedim %2 %3 ortalama şarj azalıyor... Verdikleri cevap aynen şu;

"Tüm bataryalar için bu durum söz konusudur ve normal sayılmaktadır."

Bios güncel mi kontrol edin, değilse güncelleyip daha sonra bios u varsayılana geri yükleyin.

Cihazı full 100 şarj edin. Bluetooth,wifi yi kapat, üzerinde hafıza kartı veya usb varsa hepsini çıkar, ethernet kablosunu da sök. Bilgisayari düğmeden kapatıp, sabaha kadar 6-8 saat kapalı kalsın. Gine aynı mı bak.

• Bios'u son sürüme geçen hafta güncelledim. Üzerinde hafıza kartı ve usb bırakmadım zaten.

Bios'u varsayılana geri döndürüp diğer dediklerinizle bir deneyeceğim sonucu yazarım.

• Biosu varsayılana geri döndürdüm mavi ekran hatası almaya başladım bilgisayar boot etmemeye başladı sonra vmd kapalı kurulum yapmıştım aklıma o geldi onu kontrol ettim açık hale gelmiş kapattım. Windows açıldı....

Bios'u iyice kurcaladım gözümün önünde olupta sürekli es geçtiğim bir şey gördüm "Fast boot" 🤦🏻‍♂️🤦🏻‍♂️ kapattım. Şarj edip dün akşam kapattım bilgisayarı az önce açtım 22 saat sonra şarj %100 açılış biraz yavaşladı tabi ama kendi kendine boşalan bataryadan iyidir. Birkaç güne daha net anlarız ama ilk izlenim galiba çözdük sorunu. 😅

Geç olsunda güç olmasın, sorunun en kısa sürede çözülmesini temenni ederim.

• Maalesef sorun aynen devam ediyor esasen bir sorun mu onuda anlamadım.Asus normal diyor farklı markalarda aynı sorun için açılmış yabancı forumlar dahil birçok yerde başlık gördüm ama şu şekilde çözüldü diye bir sonuç görmedim. %80 şarjla kapattığım bilgisayar 15 gün sonra %5 şarjla açıldı. Ama %100 şarjla ofis kullanımında (nette dolaşma program indirme yükleme ayar düzenleme... ) 5 saatte %20 ye düşüyor kullanırken pil sağlam yani...

Senin laptopdan elektrik çalıyorlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lady-Of-Ice -- 27 Mart 2023; 0:50:32 >
  • 😭😭😭😭 Çalanı yakalarsam korksun benden😅

Bende 2.el hp elitbook 820g4 aldım. Pili full şarjda bırakıyorum, sabah açtığımda full dolu. Senin kullandığın seride bir sorun olabilir mi?

• Asus başlığında bir konu daha açmıştım. Orda bir arkadaş aynı bilgisayarla aynı sorunu yaşadığını servise gittiğinde normal cevabı aldığını söyledi bende maille iletişime geçtim banada aynısını söylediler. Geçen ay 303 nolu bios güncellemesi çıktı diğer arkadaş yükledikten sonra durum düzeldi bende dedi. Bende yüklemiştim onu çıkar çıkmaz bende değişen birşey olmadı. Var bir dengesizlikte nerde çözemedim.

At sahibine göre kişner, laptop kullanıcısına göre şarj tutar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lady-Of-Ice -- 27 Mart 2023; 22:19:49 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.