Şimdi Ara

VODAFONE SüperNet FİBERMax (FTTH/GPON) -ANA KONU- (155. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.197
Cevap
116
Favori
540.170
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 153154155156157
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Uzun uğraşlar sonunda 3 gün önce Vodafone bağlantım sonunda yapıldı. Sürecin uzamasında Superonline'ın saçma sapan politikası olduğu kadar Vodafone'un umursamazlığı da var tabi. Daha başlangıç aşamasında Vodafone'dan da vazgeçecektim ama 10 güne yakın internetsiz kalınca ve fiberde başka alternatif kalmayınca artık Vodafone'a geçmiş oldum. Süreç içerisinde tedavi görüyor olmam beni daha yordu tabi. Sağolsun buradaki @VodafoneFibermax da baya uğraştı kurulum aşamasında. Şimdi şöyle bir sorunum var; evde internet genellikle oyun amaçlı kullanıldığı için 100 mbit değerleri Superonline'a göre oldukça düşük kaldı.

Gündüz saatlerinde 80-85 mbit arası alıyorum hatta akşam bazen daha da düşebiliyor. Ms değerleri ise fibere göre oldukça kötü. Superonline'da sabit 5 ms alıyordum, şuanda 22-25 ms arası değişken. Bariz bağlantı sorunları hariç hiç 5 ms üzerinde aldığımı hatırlamıyorum. Oyunlarda pingim geçmişe göre 10 ping belki daha fazla artmış durumda. Geceleri 95 mbit alıyorum mesela, böyle de bir gariplik var. Superonline kullanırken tüm bağlantıları iyi bir Cat6 kablo ile yapıp 50 mbit ile 55 mbit civarı alıyordum. Bir ara hediye olarak 100 mbit tanımladılar, onda da 100 üzeri değerlere çıkıyordu ve yine sabit 5 ms alıyordum. Kurulum ekibi hiçbir bağlantıyı veya kabloyu değiştirmedi, alttaki kutu ile de hiç uğraşmadı. Sadece modem kurulumu yapıp gitti yani sadece modem ve ONT değişti. Önceden Huawei HG253S kullanıyordum tek değişen onun HG255S ile değişmiş olması.

Bağlantı kalitesi arasında büyük fark var. Çok yakınımda uydunet kullanan arkadaşım bile maksimum 13 ms alıyor ve tracertte değerler bana göre çok daha iyi. İlk gün müşteri hizmetlerini aradığımda karşımdaki arkadaş saçmalayınca hasta hasta çok uğraşmak istemedim ama bu sıkıntıyla yarından itibaren uğraşmaya başlayacağım. Aynı alt yapı üzerinden hiçbir şey değişmemişken tam randıman alamamak bana çok mantıklı gelmedi. Bunun düzelme şansı var mı veya niye böyle bir sıkıntı var? Bir de fiber için iyi bir modem almak ne kadar mantıklı, router alsam daha mı iyi olur? Router veya modem almayı kesinlikle düşünüyorum çünkü modemin bildiğiniz üzere kronik wireless sıkıntısı var. Bu iki konuda önerilerinizi bekliyorum, teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beybifeys -- 9 Temmuz 2018; 5:2:13 >

• Beybifeys kullanıcısına yanıt
    Merhabalar,
    Ben de Superonline sonrası Vodafone kullanan birisiyim. Bahsettiğiniz sıkıntıların hiçbirisini yaşamadım. Tam hız rahatlıkla alabiliyorum. Ping'lerde herhangi bir sorun yok.

Sizin de bahsettiğiniz gibi SOL kullanrken HG253s kullanıyordum. Tek değişen ONT ve HG255s oldu.
    Yakın zamanda yeni bir router almayı düşünüyorum. Sadece router sizin de işinizi görecektir.https://www.asus.com/tr/Networking/RT-AC53/ adresindeki cihazı satın almayı düşünüyorum.

Ayrıca size hız sorunlarını denemeniz için tavsiye edebileceğim bir yöntem var.
    Bilgisayarınıza 192.168.100.x bloğundan (örneğin 192.168.100.200 gibi) bir IP adresi elle verin.
    Netmask 255.255.255.0 ve ağ geçici olarak 192.168.100.1 olarak ayarlayın.
    ONT cihazından çıkan kabloyu direkt olarak bilgisayarınıza bağlayın, HG255s i aradan çıkartın.

Denetim masasından ağ seçeneklerinden yeni bir bağlantı oluşturun.
    İnternet'e bağlan seçeneğine tıklayın.

Geniş bant (PPPoE) seçeneğini seçin.

Vodafone un size sağladığı kullanıcı adı ve şifreyi girin.

Bir de bu şekilde router aradan çıkartarak hız testi yapın.

Bakalım herhangi bir fark görecek misiniz.

İyi günler dilerim.

• Arkadaşlar geçtiğimiz aylara göre ping artışı yaşayan var mı? Benim Şubat civarı yurt dışına göre pinglerim yaklaşık 10-20 daha düşüktü. Mesela Frankfurt'ta şubat sonunda 54 ping alırken şu an 65-74 arası ping alıyorum. Aynı zamanda online oyunlarda da ping artışı söz konusu. Başka bu durumdan muzdarip insan var mıdır?
  • Başvurduk bakalım ekibin aramasını bekliyorum 2 gün oldu umarım bir an önce gelip kurulum yaparlar

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
    Ping olarak 20-25ms ile Veri Merkezine ulaşıyor olmanız muhtemelen Turkcell omurgasından Vodafone ya da Türk Telekom omurhasına geçiyor olmanızla alakalıdır muhtemelen. Zira bir omurgadan diğerine geçerken gecikme yaşarsınız.

Hız olarakta bölgedeki Turkcell hatları yoğun ise darboğaz yapıyor olabilir yoğun saatlerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 10 Temmuz 2018; 18:19:11 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Vodafone Net ne zaman arıyor randevu için

• Bende vodafone 100mbit bağlattım. Kablo ile 90-95 değerleri alıyorum ama telefonda bağlandığımda 5g de max 55-60 alaabliyorum. Bunu arttırmanın bir yolu var mıdır?
  • WMM mi ne vardı kablosuzda onları kapamak gerekiyor fakat kablosuz cihazlar daha fazla elektrik kullanıyordu telefonlar içinde dezavantaj oluşturuyor.Yanlış bilmiyor isem.

• WoLeRiNe kullanıcısına yanıt
    Hocam biraz geç yazdım kusura bakmayın bu aralar devamlı hastaneye gidip geliyorum da sağlık sorunlarım var, internetle o yüzden fazla uğraşamadım. Bu dediğiniz şekilde test yapmayı denedim ama bağlantı kurulamıyor. Ethernet kablosunun birisini ONT cihazına bağladım zaten tek portlu, diğerini de bilgisayarıma ethernet kartına bağladım ama bağlantıyı kuramadım. Ben mi bir yerde yanlış yapıyorum acaba, ss olarak buraya koyayım size zahmet bakabilir misiniz acaba?

Ağ bağdaştırıcılarında bu şekilde ethernet ayarlarından ayarladım ama ben becerememiş olabilirim. Daha sonrasında da söylediğiniz gibi yeni bir bağlantı kur diyip dsl seçip Vodafone kullanıcı adı ve şifremi girdim ama olmadı. Beni "http://www.msftconnecttest.com/redirect" şeklinde bir siteye yönlendiriyor bu bağlantıyı kurduğumda, zaten bağlantı da kurulmuyor. İnternet daha da sıkıntılı bir hal aldı, çözülmezse kapattırmayı düşünüyorum. Bu yazıyı yazdığım anda Cat6 kablosunun bağlı olduğu bilgisayarla test yaptım 70 mbit civarında hızı zor alıyorum. Hiç memnun değilim açıkçası.

Bunlar da testler :

http://www.speedtest.net/result/7465039514.png

http://www.speedtest.net/result/7465042037.png

• Ö1f1 kullanıcısına yanıt
    Hocam testi aşağıya koydum, evde internet online oyun amacıyla kullanıldığı için sıkıntı oluyor. Superonline'da son dönemde akşamları bir lag sıkıntısı vardı ama 5 ms alıyordum ve hız da çok iyiydi. 50 mbit kullanırken 58 civarı, 100 mbit varken de 110'a yakın alıyordum cat6 kablosuyla. Böyle giderse aboneliği sonlandırmayı düşünüyorum. Alt yapı aynı, adamlar hizmeti veremiyor 30% kayıp var resmen. Her oyunda pingim 15 civarında artmış durumda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Beybifeys

Hocam biraz geç yazdım kusura bakmayın bu aralar devamlı hastaneye gidip geliyorum da sağlık sorunlarım var, internetle o yüzden fazla uğraşamadım. Bu dediğiniz şekilde test yapmayı denedim ama bağlantı kurulamıyor. Ethernet kablosunun birisini ONT cihazına bağladım zaten tek portlu, diğerini de bilgisayarıma ethernet kartına bağladım ama bağlantıyı kuramadım. Ben mi bir yerde yanlış yapıyorum acaba, ss olarak buraya koyayım size zahmet bakabilir misiniz acaba?

Ağ bağdaştırıcılarında bu şekilde ethernet ayarlarından ayarladım ama ben becerememiş olabilirim. Daha sonrasında da söylediğiniz gibi yeni bir bağlantı kur diyip dsl seçip Vodafone kullanıcı adı ve şifremi girdim ama olmadı. Beni "http://www.msftconnecttest.com/redirect" şeklinde bir siteye yönlendiriyor bu bağlantıyı kurduğumda, zaten bağlantı da kurulmuyor. İnternet daha da sıkıntılı bir hal aldı, çözülmezse kapattırmayı düşünüyorum. Bu yazıyı yazdığım anda Cat6 kablosunun bağlı olduğu bilgisayarla test yaptım 70 mbit civarında hızı zor alıyorum. Hiç memnun değilim açıkçası.

Bunlar da testler :

http://www.speedtest.net/result/7465039514.png

http://www.speedtest.net/result/7465042037.png
    Öncelikle çok geçmiş olsun dilerim.

Bu şekilde elle ayarlama yaptığınızda 192.168.100.1 IP adresine ping atabiliyor musunuz?
    Atamıyorsanız, belli ki ONT cihazınızın IP adresi farklı ayarlanmıştır.
    Arkasındaki reset tuşundan cihazı sıfırlayıp yeniden denemenizi öneririm. Cihaz için zaten herhangi bir ayar gerekmemektedir.

İkinci olarak da DNS sunucu belirlemenizi öneririm. Ben belirlemeden bağlantı sağlamıştım daha önce. Bir de bu şekilde deneyin.

Ayrıcahttp://192.168.100.1 ile cihazın arayüzüne girebilirsiniz :)
    Hat değerlerini anlık olarak gösteriyor
    Kullanıcı adı ve şifre : telecomadmin / admintelecom ve admin / admin şeklindedir.

Ayrıca yukarıda bahsettiğim farklı router konusuna gelirsem eğer, Letgo'da 2 adet Asus RT-N12 D1 modeli cihaz satın aldım. Eve geçtiğimde kurup deneyeceğim. Sonuçlardan sizi de bilgilendiririm.

Kolay gelsin, iyi günler :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WoLeRiNe -- 12 Temmuz 2018; 16:30:25 >

Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Hocam hiç ip atmayı denemedim, benim kullandığım notebook biraz eski olduğu için lan kablosuyla bağlayamıyorum. Gidip içeri diğer bilgisayardan kablolaları sök tak uğraştım biraz. Baktım olmayınca o aklıma gelmedi hiç. Bugün büyük ihtimalle tekrar uğraşamayabilirim çünkü evde çok kablo var masayı it çek zor oluyor, bana ağırlık kaldırmak yasak o yüzden fazla zorlamam artık. Gerçi bunda da farklı sonuç çıkacağını zannetmiyorum ama yine bir deneyelim tabi. 100 mbit hızdan 70 alabilmek büyük sıkıntı, düzeltemezlerse hiç uğraşamayacağım hasta hasta. Yarın dediklerinizi yaparım, DNS girin demişsiniz. DNS'i ne olarak belirlemem gerekiyor acaba? Son olarak router konusuna gelirsek, bir önceki mesajda yazdığınızı almamışsınız sanırım. Ona ben önceden de bakmıştım, alet iyi ama 2 portluydu sanırım. Bizim ev cihaz cenneti olduğu için bana uygun değildi. Bundan memnun kalırsanız ben de mutlaka almayı düşünüyorum, bunda 4 port var fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla. Tabi önce şu hız sıkıntısı çözmem lazım. Modem aşırı leş, HG255s'te wireless menzili dışında, kullanımda da sıkıntı var. Geçen sefer onu yazmayı unutmuşum, mesela 2 cihaz ve fazlası internete bağlandığında bağlantıda kopmalar var ve acayip yavaşlamalar oluyor. Atıyorum bilgisayarınızda wireless üzerinden bağlantıyı kullanıyor olun, 2 tane de telefon bağlı olsun mutlaka problem yaşatıyor. 2 telefon sadece bağlı kalıp veri alışverişi yapmasa bile internet bir şekilde çöküyor. Bugün bizzat gözlemledim, oyun oynarken cihazlar bağlı olduğunda ara ara inanılmaz bir lag oluyor ve bir süre sonra 1-2 saniyelik bir kopma oluyor bağlantıda. Öyle 1-2 kere de değil devamlı olan bir şey. Router alınca sizce bu sıkıntıları çözer mi tamamen? Bir de niye 2 tane aldınız merak ettim sakıncası yoksa :)

• Mitridat Ktistes M kullanıcısına yanıt
    Hocam ben bağlatana kadar 40 takla attım, şimdi de bağlantı problemleri var. Adamların müşteri kazanmaya ihtiyacı yok sanırım, rica minnet eve zor getirdim adamları. Superonline alt yapısından kaynaklı kapanma sorunu oldu, o sorunu çözdükten sonra da günlerce Vodafone'dan tekrar gelmelerini bekledim. En son aynı günde 3 kere aradığımda randevu almadan gün içinde direk geldiler, yaklaşık 15 gün internetsiz kaldım bu aralıkta. Tabi bunun yarısı Superonline yarısı Vodafone kaynaklı.
    Hocam valla btk'ya kayıt bıraktım vodafone sitesinde 2 tani kayıt müşteri hizmetleriyle 3 kez görüştüm bir hafta oldu gelen giden yok bende

Şimdi ping konusunda artış normal zira bir omurgadan diğerine geçiyorsunu belli ki peering yapan router'larda yeterince performanslı değil.

Ya da ölgenizdeki Turkcell hattında kapasite sorunu var..

• Geçen günkü yağmurda Vodafone menholleri su dolmuş idi, pingler ondan artmış. :D Şaka bir yana, fiber kabloları kurcalayan adam yağmurda iş yapmaya ısrar edip menholleri açık tutunca doldu o kanallar su ile. :D
  • 100Mbit 100GB 2 sene taahhütlü paketi bu sabah 9buçukta gelip bağladılar. Kablolama falan yaklaşık 1 saat sürdü. Speedtest sitesi bozuk galiba Vodafone Ankara hariç diğer tüm servisler çalışıyor. O yüzden tam hızımı test edemedim nereden test edebiliriz acaba ? Bu arada verdikleri modem siyah Nokia marka cihaz. Hem 5Ghz hem 2.4Ghz. Kablosuzda da test edemedim hızı. Umarım online oyunlarda çok fazla ping yapmaz. Bakalım deneyip göreceğiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Beybifeys

Çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. Hocam hiç ip atmayı denemedim, benim kullandığım notebook biraz eski olduğu için lan kablosuyla bağlayamıyorum. Gidip içeri diğer bilgisayardan kablolaları sök tak uğraştım biraz. Baktım olmayınca o aklıma gelmedi hiç. Bugün büyük ihtimalle tekrar uğraşamayabilirim çünkü evde çok kablo var masayı it çek zor oluyor, bana ağırlık kaldırmak yasak o yüzden fazla zorlamam artık. Gerçi bunda da farklı sonuç çıkacağını zannetmiyorum ama yine bir deneyelim tabi. 100 mbit hızdan 70 alabilmek büyük sıkıntı, düzeltemezlerse hiç uğraşamayacağım hasta hasta. Yarın dediklerinizi yaparım, DNS girin demişsiniz. DNS'i ne olarak belirlemem gerekiyor acaba? Son olarak router konusuna gelirsek, bir önceki mesajda yazdığınızı almamışsınız sanırım. Ona ben önceden de bakmıştım, alet iyi ama 2 portluydu sanırım. Bizim ev cihaz cenneti olduğu için bana uygun değildi. Bundan memnun kalırsanız ben de mutlaka almayı düşünüyorum, bunda 4 port var fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla. Tabi önce şu hız sıkıntısı çözmem lazım. Modem aşırı leş, HG255s'te wireless menzili dışında, kullanımda da sıkıntı var. Geçen sefer onu yazmayı unutmuşum, mesela 2 cihaz ve fazlası internete bağlandığında bağlantıda kopmalar var ve acayip yavaşlamalar oluyor. Atıyorum bilgisayarınızda wireless üzerinden bağlantıyı kullanıyor olun, 2 tane de telefon bağlı olsun mutlaka problem yaşatıyor. 2 telefon sadece bağlı kalıp veri alışverişi yapmasa bile internet bir şekilde çöküyor. Bugün bizzat gözlemledim, oyun oynarken cihazlar bağlı olduğunda ara ara inanılmaz bir lag oluyor ve bir süre sonra 1-2 saniyelik bir kopma oluyor bağlantıda. Öyle 1-2 kere de değil devamlı olan bir şey. Router alınca sizce bu sıkıntıları çözer mi tamamen? Bir de niye 2 tane aldınız merak ettim sakıncası yoksa :)
    Tekrardan merhabalar,
    DNS olarak Google DNS kullanabilirsiniz.
    Router sıkıntınızı çözebilir. Ancak önemli birşeye dikkat etmeniz lazım. Alacağınız router Gigabit ethernet olmasında fayda. Şuanda benim Letgo'dan aldığım iki adet Asus RT-N12 D1 modeli, Fastethernet. Port 100Mbps limit olduğu için 85-90 Mbps hıza ancak geliyorum. (Sonuçta 100 GB AKN'den sonra 24 Mbps düşüyorum. Fazlasıyla kaldıracak bir cihaz)
    Neden öncelikle farklı router aldığımdan bahsetmek istiyorum. HG255s ile sıkıntı yaşayabileceğim bir durum olmadı. Kendi wireless özelliğin kapatıp, farklı bir AP çalıştırıyordum. Ama yönetemediğim müdahele edemediğim bir cihazdı. IPv6 ve VPN Client (Server değil. İş networküme bağlı olmam gerektiğimden dolayı) ihtiyacım fazlasıyla mevcuttu. IPv6 kullandıgım ufak NAT sunucular için gerekli.
    HG255s'de IPv6 desteği olduğu halde, DHCP sunucusu IPv6 dağıtımı yapmıyor. Ben de varsılan harici DD-WRT ve ya Tomato Firmware yükleyebileceğim ucuz bir router arayışına girmiştim.
    Piyasa fiyatı 130 lira olan RT-N12 D1 modeline denk geldim. Ayrıca 3. parti yazılım desteği de sunan bir cihaz. İkinci el fiyatlarını araştırken, ikinci el 1 adet fiyatına 2 tane denk geldi :) Açıkcası kaçırmak istemedim. 3 aylık ve sadece işyerinde kullanılmış cihazları bu yüzden satın aldım.

Ayrıca IPv6 ne işe yarayacak diyorsanız aşağıdaki sonuçları incelemenizi öneririm

C:\Users\Fatih>ping -4 google.com.tr

Pinging google.com.tr [216.58.212.195] with 32 bytes of data:
    Reply from 216.58.212.195: bytes=32 time=64ms TTL=49

Ping statistics for 216.58.212.195:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
    Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 64ms, Maximum = 64ms, Average = 64ms

C:\Users\Fatih>ping -6 google.com.tr

Pinging google.com.tr [2a00:1450:400e:80a::2003] with 32 bytes of data:
    Reply from 2a00:1450:400e:80a::2003: time=47ms

Ping statistics for 2a00:1450:400e:80a::2003:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
    Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 47ms, Maximum = 47ms, Average = 47ms

C:\Users\Fatih>

• Türk Telekom ve Turksat sunucularından test yapabilirsiniz, tam hız görürsünüz Vodafone altyapısında.

Hocam bu HG255s üzerinde hiç değiştirdiğiniz şeyler oldu mu acaba? Sol'da wan şifresi yok diye ağlıyordum ama modem leş olunca hiç ara yüzüne girip uğraşmadım ben, üşendim biraz. Sadece wireless ayarlarını yaptım çıktım. Benim özellikle wireless konusunda büyük sıkıntım var, bildiğiniz üzere modemin wireless özellikleri çöp. Bir de oyun oynarken kablolu bağlantıda değil ama wireless ile inanılmaz sorun yaşatıyor. Acayip ping yükselmesi oluyor hatta bazen gidip gelme bile yaşanıyor kısa süreli. Önceden de dediğim gibi tespit edebildiğim kadarıyla birden fazla cihaz wireless kullandığında sıkıntı başlıyor. Benim bu wireless menzilini çözecek ve böyle saçma sapan bağlantı sorunları yaşatmayacak iyi bir routera ihtiyacım var. Tabi başta bu Vodafone sorununu çözmem lazım. Dünden beri 3 kere aradım, normalde bir değişme olmuyordu ama bugün görüştüğüm bayan baya uğraştı bir şeyler yaptı garip şekilde hız değerleri 90'a kadar çıktı ve sabitlendi. Benim sıkıntım hiç stabil bağlantı alamamam. Bağlantı kafasına göre 60'a kadar düşüyor, bazen 90'a çıkıyor habire değişiyor yani. Stabil bağlantıya sahip olmayınca da oyunlarda çok sorun oluyor. Zaten ms değerleri de çok fazla yüksek, pek umudum yok ama ekip gelmesini talep ettim. Modem falan değiştirip bakarlar büyük ihtimalle, gerçi takacakları modem yine HG255s. Şu Nokia modemleri merak ediyorum, belki onlar daha iyidir ama bizim bölgeye vermiyorlarmış sanırım.

• 
Sayfa: önceki 153154155156157
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.