Şimdi Ara

VODAFONE SüperNet FİBERMax (FTTH/GPON) -ANA KONU- (156. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
10.197
Cevap
116
Favori
539.671
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
32 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 154155156157158
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Beybifeys

Hocam bu HG255s üzerinde hiç değiştirdiğiniz şeyler oldu mu acaba? Sol'da wan şifresi yok diye ağlıyordum ama modem leş olunca hiç ara yüzüne girip uğraşmadım ben, üşendim biraz. Sadece wireless ayarlarını yaptım çıktım. Benim özellikle wireless konusunda büyük sıkıntım var, bildiğiniz üzere modemin wireless özellikleri çöp. Bir de oyun oynarken kablolu bağlantıda değil ama wireless ile inanılmaz sorun yaşatıyor. Acayip ping yükselmesi oluyor hatta bazen gidip gelme bile yaşanıyor kısa süreli. Önceden de dediğim gibi tespit edebildiğim kadarıyla birden fazla cihaz wireless kullandığında sıkıntı başlıyor. Benim bu wireless menzilini çözecek ve böyle saçma sapan bağlantı sorunları yaşatmayacak iyi bir routera ihtiyacım var. Tabi başta bu Vodafone sorununu çözmem lazım. Dünden beri 3 kere aradım, normalde bir değişme olmuyordu ama bugün görüştüğüm bayan baya uğraştı bir şeyler yaptı garip şekilde hız değerleri 90'a kadar çıktı ve sabitlendi. Benim sıkıntım hiç stabil bağlantı alamamam. Bağlantı kafasına göre 60'a kadar düşüyor, bazen 90'a çıkıyor habire değişiyor yani. Stabil bağlantıya sahip olmayınca da oyunlarda çok sorun oluyor. Zaten ms değerleri de çok fazla yüksek, pek umudum yok ama ekip gelmesini talep ettim. Modem falan değiştirip bakarlar büyük ihtimalle, gerçi takacakları modem yine HG255s. Şu Nokia modemleri merak ediyorum, belki onlar daha iyidir ama bizim bölgeye vermiyorlarmış sanırım.
    Root şifresiyle giriş yapıp, TR069, IPTV ve SIP ayarlarını komple kaldırmıştım.
    WAN bağlantısı için de Vodafone'ın değil, Adguard DNS sunucularını ayarlamıştım. (Kullanıcılar için değil, GPON'dan çıkan hat için komple DNS değişikliği yapmıştım)

Routerin GPON ile bağlantısını kesip, resetlediğinizde kullanıcı adı Root ve şifre fbr_2015_Hua şeklinde giriş yapabilirsiniz.

Wireless ile ilgili denemelerimde, 2.4GHz'de de 40MHz frekansa çokça sıkıntı yaşadığım oldu. Sadece 20MHz frekansında kanal 1 ile deneme yapmıştım, daha sağlıklı sonuç elde etmiştim. Yukarıda da dediğim gibi wireless sıkıntısı çektiğimden dolayı Zyxel WAP3205 V3 model cihaz ile interneti dağıtıyordum. O yüzden bir sıkıntı yaşamadım.

Ayrıca eklemek isterim ki, kullandığım bilgisayarda GoodByeDPI programı ile ISP filtrelemesinden çıkıyorum. Emin olmamakla birlikte, belki ping süreleri için etkisi olabilir. Denemenizi öneririm.
  • WoLeRiNe kullanıcısına yanıt
    Hocam modeme de ONT cihazına da giriş yaptım. Modem üzerinden IPTV, 3G bağlantılarının hepsini kaldırdım. br0 şeklinde bağlantı vardı o zaten kullandığım internete ait sanırım onu hiç ellemedim. Bir de ONT üzerinden bağlayıp speedtest yaptım ama sıkıntı şu internetin kotası bitti gece tekrar yaparım. ONT üzerinden bağladığımda ms 20'ye indi normalde biraz daha yüksek çıkıyor 24-25 gibi, hız düştüğü için sıkıntısız 24 mbit alıyorum zaten. Ara yüzdeki bazı bilgileri de ss şeklinde koyayım :

VODAFONE SüperNet FİBERMax (FTTH/GPON) -ANA KONU- VODAFONE SüperNet FİBERMax (FTTH/GPON) -ANA KONU-
  • Beybifeys kullanıcısına yanıt
    Merhabalar. ONT üzerinde herhangi bir ayar yok.
    Router üzerinde Root kullanıcısyla yaptığım ayarlar aşağıdaki şekilde.

Öncelikle GPON ile router bağlantısını kestikten sonra "Uzaktan Yönetim"i kapattım.
     VODAFONE SüperNet FİBERMax (FTTH/GPON) -ANA KONU-

Bağlantı ayarlarında WAN hariç tüm bağlantıları kaldırdım.

WAN ayarlarını da aşağıdaki şekilde yaptım

Hangi sunucuya erişme çalışıyorsunuz? Tracert ve Ping sonuçlarını paylaşırsanız birlikte inceleyelim. Ben de hem kendi bağlantımdan hem de iş yerimin metro etherneti üzerinden deneme yapayım.
    Hocam yaptım değerler şu şekilde ONT ve modem bağlı şekilde ayrı ayrı yaptıklarım var.

Bu Ont :

Bu da modeme bağlıyken :

Google'a ping attığımda ise modeme bağlı olarak 28 ms alıyorum sabit. Ont bağlıyken ping attığımda 1-2 ms daha fazla alıyorum garip şekilde. Kota bittiğinden dolayı internet 24 mbit şuanda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beybifeys -- 19 Temmuz 2018; 21:4:33 >
    Routerda, yerini tam hatırlamıyorum güvenlik duvarı ile ilgili herşeyi kapatın.
    Bağlantı kayıplarına o sebep oluyor.

Aynı Ip adresi için sonuçlar bende de aşağıdaki gibi.

C:\Users\Fatih>tracert 216.58.212.4

Tracing route to sof02s17-in-f4.1e100.net [216.58.212.4]
    over a maximum of 30 hops:

1 <1 ms <1 ms <1 ms home.netkolik.local [192.168.1.1]
    2 5 ms 3 ms 4 ms 195.87.128.38
    3 7 ms 6 ms 5 ms 31.155.48.186
    4 4 ms 12 ms 3 ms 46.234.6.237
    5 6 ms 6 ms 5 ms ae4-17-ucr1.tuz.cw.net [195.2.23.129]
    6 21 ms 21 ms 23 ms ae5-xcr1.sof.cw.net [195.2.27.149]
    7 16 ms 15 ms 16 ms 72.14.218.66
    8 22 ms 24 ms 24 ms 108.170.250.161
    9 22 ms 24 ms 17 ms 216.239.54.1
    10 26 ms 24 ms 21 ms sof02s17-in-f4.1e100.net [216.58.212.4]

Trace complete.

C:\Users\Fatih>ping 216.58.212.4

Pinging 216.58.212.4 with 32 bytes of data:
    Reply from 216.58.212.4: bytes=32 time=23ms TTL=53
    Reply from 216.58.212.4: bytes=32 time=21ms TTL=53
    Reply from 216.58.212.4: bytes=32 time=22ms TTL=53
    Reply from 216.58.212.4: bytes=32 time=23ms TTL=53

Ping statistics for 216.58.212.4:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
    Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 21ms, Maximum = 23ms, Average = 22ms

C:\Users\Fatih>

195.87.128.3x GPON Gateway adresi.
    Diğer satırdaki 31.155.48.x ise eve gelen fiberin bağlı olduğu router. Görünen o ki bölgenizdeki yoğunluktan ya da router ile ilgili sıkıntıdan dolayı sizde o adımda fırlama söz konusu oluyor.
    Hocam bazı ayarları değiştirdim, firewall'u tamamen kapattım ama altta attacking protection sekmesi var onun altında 3 tane atak koruma seçeneği işaretli onları da kaldırayım mı?

Şu seçenekler mevcut, hepsi de işaretli :

Attack Protecting

Enable ICMP flood protecting: ✓

Enable SYN flood protecting: ✓

Enable ARP attack protecting: ✓

Tekrar test ettim ama dediğiniz gibi değişen bir şey yok. Garip şekilde Superonline'da gayet güzel hız alırken bunda bir sonuç alamadık, değişen bir şey yok gibi. Sizin alt yapınızı direk Sol mu çekmişti zamanında, onu biliyor musunuz?

İşaretli olan tüm seçenekleri de kaldırın. Timeout sorunu çözülecektir.

Benim altyapıyı direkt olarak SOL kurmadı.
    2009 senesinde MetroNet isimli firma fiber kurulumu yaptı. Sitedeki elektrik odasına router kurulumunu yapıp dairelere interneti elektrik sayacından BPL olarak ilettiler. 2014 senesine MetroNet isimli firmayı SOL satın aldı ve BPL olarak iletilen internet yerine evlerimize kadar fiber çekip, FTTH olarak değiştirdiler.

Sadece router-daire arası kablolama SOL'a ait. Geri kalan herşey MetroNet firmasında kalma.

"home.netkolik.org" benim public IP adresim.
    Yukarıda bahsettiğim ayarları kapattıktan sonra benim IP adresime ping ve traceroute atabilir misin?
  • 2 gündür vodafone kullanıyorum (Superonlinedan geçtim) yarın dilekçeyi verip iptal ettirme sürecini başlatıyorum. İnternet hızı stabil oluşu falan geçtim ama satışta yalan yanlış bilgilendirme yapıp daha sonra öyle değildi demeleri beni çileden çıkardı. En son müşteri hizmetlerini aradığımda bana sizin aboneliğinizi bayi yapmış biz çözemeyiz dediklerinde son noktayı koydular. Ben de sorunu kökten çözmeye karar verdim.
    Hocam sizin ip'ye ping ve trace atamadım, hostu göremiyor diyor. Tüm güvenlik ayarlarını kapattım bu arada, ms değerlerinde 1-2 oynama oldu. Bizim bölgede alabileceğimiz maksimum bağlantı bu sanırım. Alternatifsizlikten mecburen kullanmaya devam edeceğim gibi.

24 mbit ile en son durum bu şekilde :

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Beybifeys -- 21 Temmuz 2018; 13:51:23 >
  • bende dün geçtim vodafone fibere.. hg255s modemi taktılar.. iş görür mü yoksa değiştireyim mi?
  • quote:

Hocam yaptım değerler şu şekilde ONT ve modem bağlı şekilde ayrı ayrı yaptıklarım var.

Bu Ont :

Bu da modeme bağlıyken :

Google'a ping attığımda ise modeme bağlı olarak 28 ms alıyorum sabit. Ont bağlıyken ping attığımda 1-2 ms daha fazla alıyorum garip şekilde. Kota bittiğinden dolayı internet 24 mbit şuanda.
    Bu ont ye wan bilgiilerini girsek aktif olur mu acaba ? Modemide tamamen router yapariz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • M_aTRa_X kullanıcısına yanıt
    GPON'a Wan bilgilerini giremezsiniz.
    Fiber internet için, GPON Modem görevindedir zaten.
    Huawei cihaz ise sadece ve sadece Router'dir. Modem özelliği yoktur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sermatege

2 gündür vodafone kullanıyorum (Superonlinedan geçtim) yarın dilekçeyi verip iptal ettirme sürecini başlatıyorum. İnternet hızı stabil oluşu falan geçtim ama satışta yalan yanlış bilgilendirme yapıp daha sonra öyle değildi demeleri beni çileden çıkardı. En son müşteri hizmetlerini aradığımda bana sizin aboneliğinizi bayi yapmış biz çözemeyiz dediklerinde son noktayı koydular. Ben de sorunu kökten çözmeye karar verdim.
    Hocam yazdığınız mesajda detay yok malesef. Biraz daha detay verebilirseniz hem biz bilgilenelim, hem de belki varsa yapılabilecek birşey tecrübeli arkadaşlar size yardımcı olsunlar.

Bildiğim kadarıyla ilk 7 gün içerisinde taahhüt sözleşmesinden dönülebiliyor değil mi ?
  • M_aTRa_X kullanıcısına yanıt
    Hocam ONT cihazına bilgileri giremiyorsunuz, size verilen cihaz Huawei ise onun yerine başka bir router alsanız daha verimli kullanırsınız interneti. HG253S de HG255S de birbirinden sorunlu. Bende wirelessta birden fazla cihaz bağlandığında oyunlarda ping uçması gibi tuhaf bir sorun var. Wireless'ın 10-15 metre mesafede neredeyse çekmeyecek konuma gelmesinden hiç bahsetmiyorum.
  • quote:

Hocam ONT cihazına bilgileri giremiyorsunuz, size verilen cihaz Huawei ise onun yerine başka bir router alsanız daha verimli kullanırsınız interneti. HG253S de HG255S de birbirinden sorunlu. Bende wirelessta birden fazla cihaz bağlandığında oyunlarda ping uçması gibi tuhaf bir sorun var. Wireless'ın 10-15 metre mesafede neredeyse çekmeyecek konuma gelmesinden hiç bahsetmiyorum.
    Ont de wan bolumu var o yuzden acaba daha performansli olur mu diye sormustum wifi sorunlu cihazin zaten tplink router var ekstra olarak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 35ultrAslan

bende dün geçtim vodafone fibere.. hg255s modemi taktılar.. iş görür mü yoksa değiştireyim mi?
    Bizim eve de dün bu modemi taktılar gayet güzel Vodafone fibermax 24Mbps paketini kullanıyoruz ve 5GHZ de tam verim alıyoruz. Kaliteli bir modem bence.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam selam. İsmim Taylan vodafone fiberciyim sitede basligimiz ve referans uyelerimiz mevcut. Size onerilen teklifleri inceledim. Size dilerseniz 50mbps 50gb akn vodafone fiberi ilk 12 ay 54.90 sonraki 12 ay 64.90dan oneribilirim. İlk 1 faturanizi da biz karsiliyoruz ve ayrica gsm hattiniz da vodafone ise ya da vodafoneye tasirsaniz aylik 5 tl daha dusuyor faturaniz. Diger tarifeler icin de arayabilir ya da yazabilirsiniz. Her turlu mbps ve akn secenekleri mevcut. numaram 05547228642. Saygilar hocam

• Süperonline fiberden vodaya gecip memnun olan varmı? 1 ay içinde sözleşmem bitiyor arada kaldık kafa duman geçsek mi bulaşmasak mı?

• ZORESMER kullanıcısına yanıt
    Ben de 1.5 ay sonra geçicem. Sol'de kalmam mümkün değil milleti kazıklamaları yüzünden. Vodafone'da deneyeceğim artık şansımı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Demokritos -- 25 Temmuz 2018; 16:57:20 >
  • Bende yıl sonunda geçiş yapıcam sol thortling yapıyor çünkü vodafone da yurt dışında 100 mbps de sorun yaşayan var mı? Sol altyapısı ile

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi luzumsuzdur -- 27 Temmuz 2018; 13:26:57 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 154155156157158
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.