Şimdi Ara

Vodafone Fiber DNS Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
5.128
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bir konu danışmak istedim, destek merkezi pek işe yaramıyor malum.

Yaklaşık 1 aydır fark ettiğim birşey var. N11.com da resimler akamai cloud üzerinden geliyor ve evde hiçbiri açılmıyor.

Ayrıca mesela sonu nokta ile biten wikipedia domaini de açılmıyor, Google DNS kullanmama rağmen.

Büyük ihtimalle Vodafone DNS sunucu ip'lerinin tamamını kendisine yönlendirdi, veya bir çeşit filtreleme yapıyor.

Bundan nasıl kurtulurum, fikri olan var mı?

ekleme:
    Zenmate VPN kurdum, VPN açıkken N11 resimleri geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alperuzi -- 4 Mayıs 2019; 12:11:59 >

• Kendi kendime çözmüş gibi oldum diyeceğim, ama tabi bu bir çözüm değil. Free DNS sunucularından daha bilinmeyen birini kullanmaya başladım ve sorunlar çözüldü. Hem wikipedia sayfaları geliyor, hem de akamai CDN'i çalışıyor.

Ama sonuç olarak şu kesin;

Vodafone Fiber Google DNS ve OpenDNS ve muhtemelen bazı diğer DNS'leri kendi DNS sunucularına yönlendiriyor. Ve her neden ise CDN networkleri DNS sunucularında tanımlı değil. Yönlendirme olayını bir ara diğer operatörler de yapıyordu.
    Temennim şudur ki BTK ve operatörler DNS ile oynamaktan en kısa sürede vaz geçerler. N11 üzerinden bir şikayet başvurusunda bulunacağım, belki büyük site olduğu için Vodafone'a daha çok sözü geçer.
  • DNSCrypt aracını kurup deneyebilir misiniz? Bu araç DNS sorgularınızı şifrelemenize yarar.
    Simple DNSCrypt

Programı buradan indirip kurun, sonra sekmeden "Çözümleyiciler" kısmına gelip oradan sadece google(DOH) kısmını seçip ayarları uygula'ya basın. Sadece google(DOH) kısmı seçili olsun.
  • Google Public DNS ve OpenDNS çok fazla kayıt saklıyor. OpenDNS'in Umbrella servisi iyidir fakat Public olanı için berbat diyebilirim.

Cloudflare veya Quad9'u denemenizi öneririm. Çalışırsa kullanın derim. Cloudflare, DNS günlüklerini 24 saat içerisinde siliyor. Kaynak IP adresini zaten hiç loglamıyor. Quad9'da sadece Ülke/Şehir gibi ciddi olmayan bilgileri tutuyor. Kaynak IP adresini saklamıyorlar. Bu bilgileri Gizlilik Politikalarında belirtmişler. Sitelerinde her şeyi daha detaylıca açıklamışlar. Aşağıya ekledim. Göz atabilirsiniz. Quad9'ın diğer bir artısı Malware vs. gibi zararlı barındıran siteleri engelliyor. Bunun için IBM'in X-Force sistemini ve F-Secure'un veri tabanını kullanıyor. Milyonlarca blacklist'e sahipler. Güvenlik için Quad9 DNS daha iyidir. Aksi halde ise Cloudflare'i tercih edebilirsiniz.

Performans sonuçları:

Web siteleri:
    https://1.1.1.1/dns/
    https://www.quad9.net/

• Teşekkürler bilgiler için, her ikisini de deneyeceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Der Meister.

Google Public DNS ve OpenDNS çok fazla kayıt saklıyor. OpenDNS'in Umbrella servisi iyidir fakat Public olanı için berbat diyebilirim.

Cloudflare veya Quad9'u denemenizi öneririm. Çalışırsa kullanın derim. Cloudflare, DNS günlüklerini 24 saat içerisinde siliyor. Kaynak IP adresini zaten hiç loglamıyor. Quad9'da sadece Ülke/Şehir gibi ciddi olmayan bilgileri tutuyor. Kaynak IP adresini saklamıyorlar. Bu bilgileri Gizlilik Politikalarında belirtmişler. Sitelerinde her şeyi daha detaylıca açıklamışlar. Aşağıya ekledim. Göz atabilirsiniz. Quad9'ın diğer bir artısı Malware vs. gibi zararlı barındıran siteleri engelliyor. Bunun için IBM'in X-Force sistemini ve F-Secure'un veri tabanını kullanıyor. Milyonlarca blacklist'e sahipler. Güvenlik için Quad9 DNS daha iyidir. Aksi halde ise Cloudflare'i tercih edebilirsiniz.

Performans sonuçları:

Web siteleri:
    https://1.1.1.1/dns/
    https://www.quad9.net/
    Size ne kadar teşekkür etsem az gelir. Adamlar resmen dns leri filtrelemişler.
    Bir sürü siteye giremiyorum erişim vermiyorlar. Vpn ile giriyordum. Dns değiştirdim ama google un felan yaptım bilinenleri. Resmen adamlar kendi içinde filtrelemiş hepsini şaka gibi. Sizin önerdiğinizi kullandım. Şuan takır takır giremediğim link açıldı .d

• mescur kullanıcısına yanıt
    Rica ederim. Onemli degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.