Şimdi Ara

Vize çıkıp çıkmadığını nasıl öğrenebilirim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

20 mayıs cuma günü vfs üzerinden turistik fransa için başvurdum 3 ay multi giriş. Okulumun anlaşmalı olduğu pastacılık okuluna gideceğim. Bugün vfs den mesaj geldi 17.15 te pasaportunuz hazır, pasaport teslim saatinde gelip alınız diye. Email falan attım ama vize çıkıp çıkmadığına yanıt vermiyorlar. Sorgulayabileceğim bir yer var mı? Sizce vize onay aldı mı? 30 haziran gidiş 15 ağustos dönüş

• Yok tabi ki. Sizin dışınızda kimse açıp bakamaz o pasaporta. Teslim aldığınızda öğreneceksiniz.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • iDoctor kullanıcısına yanıt

Yanıt için teşekkür ederim.

2 gün sonra teslim alabileceğim ancak. Tedirginim  Eksik veya sahte belgem yok hepsi barkodlu, ıslak imzalı. Konsolosluk ek belge talebindede bulunmadı. 1.5 2 günde pasaport geldi başvuru merkezine. Sizce durum nedir  

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam zaten ret alan birçok kişinin de evrakları tam ve doğru oluyor. İnanın buradan bir fikir beyan etmek çok zor.

Yani evrakların tamlığı ile pasaportun geldiği tarihten yola çıkarak vize olumlu ya da olumsuzdur demek imkansız artık sürpriz olacak :)

Tedirginlik ve heyecanım x10 oldu, teşekkür ederim yine de   

3 aylık multi girişli vermişler hocam   tekrardan teşekkürler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-143578A85 -- 26 Mayıs 2022; 19:53:9 >
  • Hayırlı olsun hocam, sizin adınıza sevindim :)

• Başlığı takip ediyordum, ben de merak etmiştim. Hayırlı olsun.

Pastacılık okuluna gidiyorum demişsiniz. Aşçılık eğitimi mi alıyorsunuz?

Fransa doğru bir yer ama İtalya'da da muhakkak bir süre eğitim almanızı tavsiye ederim. Özellikle Bolonya bölgesindeki mutfak kursları farklı bir vizyon kazandıracaktır. İtalyan yemekleri dünyada bir numaradır. Fransa'nın önündedir ama çok bilinmez. Ancak oraya gidip bir süre yaşadığınızda bunu anlayabilirsiniz.

Özellikle pasta(makarna anlamında) yapımını bilmek size avantaj kazandırabilir. Cünkü Türkiye'de "pasta" neredeyse tamamen yanlış yapılıyor. Ayrıca İtalyan pastane ürünleri (pasticeria) de Fransızlardan daha iyidir. Tabi bunlar benim kişisel kanaatlerim. Kendi damak tadımın bana söylettikleri. :))

• Öncelikle çok teşekkür ederim. Farkına şimdi vardığım ciddi bir problem var maalesef. Alacağım eğitim 45 gün sürmesine rağmen bana 30 gün duration of stay vermişler. Nasıl böyle bir şey olabilir anlamış değilim. Uçak biletlerim 29/06/2022 ve 15/08/2022. Sağlık sigortam bu tarihlerin 1 hafta önce ve 1 hafta sonrasını kapsamaktadır. Fransadaki okulun enrolment kağıdıda bu tarihlerdedir. Bu durumda ne yapabilirim 

@cleanton

@iDoctor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-143578A85 -- 4 Haziran 2022; 14:48:52 >
  • Hocam malesef yapılabilecek bir şey yok. Sanırım eğitim süreniz dikkate alınmadı. Kalış sürenizi 1 gün bile geçirmeyin sakın, sizi zor duruma sokar.

İsterseniz konsolosluk ile bir iletişime geçin ancak verilen kararın geri alınması söz konusu olmaz yani vize tarihlerinin düzeltilmesi için yeni vize basılması gerekir ki bu da sizi tekrar bir vize başvuru sürecine sokar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iDoctor -- 26 Mayıs 2022; 21:42:33 >

Hocam vize uzatma ile yine şansım olmaz mı?

Alıntı

metni:
    Turistik vize ile Fransa’ya giriş sağlamış ve yukarıdaki sebeplerden dolayı Türkiye’ye geri dönemeyen Türk vatandaşlarına, durumları göz önünde bulundurularak, Fransız yetkili makamları (préfecture) tarafından, 90 güne tekabül eden vize veya resmi bir uzatma belgesi verilebilir.https://istanbul.consulfrance.org/Bize-ulasin-3705

Teşekkür ederim tekrardan...

• Hocam bildiğim kadarıyla böyle bir seçeneğiniz yok, gönderdiğiniz linkte bahsedilen şey Türkiye'ye dönememe durumunda (hastalık, COVID vb.) verilen bir uzatma belgesi.

Orada da zaten "... turistik vizemin süresi bitti, Türkiye'ye dönemiyorum" olarak lanse edilmiş soru ama siz dönebiliyorsunuz sadece verilen vizenin süresi sizin amacınıza uymadığı için uzatılmasını istiyorsunuz.

Ama yine de kesin konuşmak istemem bence mail ya da telefon yoluyla iletişim kurup bir sorun.

Yazdım hocam maillerine, yarın da sabahtan Beyoglu konsolosluğuna gideceğim. Teşekkür ederim herşey için, umarım hallolur :(

• Uğraşmayın düzeltemezsiniz.

Yapacağınız tek şey süreniz dolduğunda (ya da 20/25 gün sonra) uçakla Türklerden vize istemeyen bir ülkeye gidip ertesi gün Fransaya tekrar dönmektir. Fransa'dan ucuz uçuşlar bulmak mümkün olabilir.

İstanbul'a gelip dönebilirsiniz.

Sırbistan'a gidip dönebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cleanton -- 27 Mayıs 2022; 9:9:28 >
  • "Prefecture" denen yerler kaymakamlık ya da valilik gibi yerlerdir. Oraya bu iş için gittiğinizde kalabalıktan arkanıza bakmadan kaçarsınız. En iyisi bir geceliğine vizesiz bir ülkeye gidip geri dönmek olur, kurallara da uygun davranmış olursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cleanton -- 27 Mayıs 2022; 8:53:35 >
  • 3 aylık multi girişli vize için ancak 30 günlük kalış süresi verebiliyor. Avrupa Birliğinin böyle saçma kuralları var.

• Vize konsolosluk tarafından 60 gün multi vizeye çevrilmiştir.

27.05.2022 > email atıldı.
    30.05.2022 > konsolosluk vfs sizi arayacak dedi ve ben vfs aradıktan hemen sonra gittim parmak izi, yeni başvuru formu ve pasaportu verdim.
    02.06.2022 > konsolosluk saat 4 te vfsden alabilirsin dedi.

Ve mutlu son. Hepinize sonsuz teşekkürler.

• Mükemmel haber

Sizin adınıza çok sevindim ayrıca konsolosluğu da tebrik etmek gerek, biz böyle karar verdik diyebilir ve geçiştirebilirlerdi.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.